3.6.2023 | Svátek má Tamara


GLOSA: Výraz solidarity

29.1.2022

Pomoc Ukrajině je namístě, diktátorům se neustupuje

Vláda Petra Fialy jednohlasně rozhodla, že pošle Ukrajině darem 4000 dělostřeleckých granátů jako výraz solidarity se zemí, která je ohrožovaná sousedním Ruskem. Může se to někomu zdát jako zbytečnost, protože toto množství munice by samozřejmě útočníka nezastavilo. Ale má to svoji symboliku, Česká republika vyslala jasný signál, že nenechá spřátelenou zemi na pospas agresorovi.

Ustupovat násilnickým režimům se nevyplácí. My máme smutnou zkušenost z roku 1938, kdy nás tehdejší spojenci Francie a Velká Británie obětovali nacistickému Německu. Jejich slabí představitelé, premiéři Édouard Daladier a Neville Chamberlain, podlehli Hitlerovým hrozbám kombinovaným se slibem, že pokud nedostane československé pohraničí, tehdy obývané převážně německým obyvatelstvem, tak si je vezme násilím. Zároveň nacistický vůdce lhal, že je to poslední územní nárok, který Třetí říše má, a když tedy dostane Sudety, bude mír. Výsledkem byla nechvalně známá mnichovská dohoda, kterou jsme byli donucení odstoupit zhruba třetinu území českých zemí Německu.

Dějiny se opakují, tenkrát vykřikoval Adolf Hitler, že Němci v Sudetech jsou utiskováni a on je musí bránit. Tato hysterie byla podpořena lživými články v německých novinách o tom, jak Češi vraždí Němce v Sudetech, český tank vjel úmyslně do davu, kde zabil německou ženu s kočárkem apod. Nyní pro změnu ruský diktátor Vladimír Putin šíří dezinformace o tom, že Rusové jsou na Ukrajině utlačováni a on jim musí přijít na pomoc. Jeho lži rovněž doprovází rovněž velká snůška dezinformací o „zlých“ Ukrajincích.

Tenkrát se nacistickým násilníkům ustoupilo a výsledkem byla strašlivá II. světová válka. Přitom stačilo málo, postavit se rázně proti Hitlerovým výhrůžkám a dát mu najevo, že jeho požadavky jsou nepřijatelné. Někteří historici dokonce tvrdí, že by pak válka ani nezačala, protože skupina německých generálů chystala na konec září osmatřicátého roku státní převrat, při kterém se chystala svrhnout nacistický režim. Bohužel, kapitulantství před tyranem tomu zabránilo.

Jak se říká, historia magistra vitae, a též nyní musí slabší Ukrajina čelit nevybíravému nátlaku ruského souseda. Kremlu proto musíme dát jasně najevo, že jeho vyděračské metody jsou nepřijatelné. Jsem proto rád, že USA už Rusku důrazně a jasně sdělily, že nebude diktovat, koho smí či nesmí Severoatlantická aliance přijmout za člena.

Autor je středočeský krajský zastupitel a místostarosta Dobřichovic (ODS)