15.10.2019 | Svátek má Tereza


Diskuse k článku

GLOSA: Slib, nebo zákon?

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 13.9.2019 12:53

Rozhodnutí lidu je rozhodující! ALE KTERÉ?

1. Britský lid rozhodl/zvolil své volené zástupce. 2. Britský lid přímo rozhodl ve věci Brexitu.

Problém je v tom, že legálně zvolení zástupci britského lidu mají jiný názor na Brexit, než ho referendem přímo vyjádřili britští voliči. Takže které rozhodnutí britského lidu je důležitější?

Pro srovnání: Rozdělení Československa rozhodli lidem zvolení zástupci (zvoleni v době těsně porevoluční a tedy silně emoční). Na hlas lidu v této konkrétní kauze (zda chtějí či nechtějí žít spolu) se ale nikdo neptal. Spekuluji, že k rozdělení Československa přes přímý hlas lidu by nikdy nedošlo. Nikdy!!! Nejen v české části tehdejší republiky Československo, ale také na Slovensku.

J. Chvojka 13.9.2019 13:05

Když oni ti poslanci jak Con tak Lab kandidovali s tím, že se podřídí výsledku referenda, ale 70% MPs hlasuje proti tomu! A máte pravdu s Československem ... ALE, co by následovalo po referendu, kdy by Česko volilo zachovat a Slovensko rozpustit ... poslat pod Tatry armádu?

E. Derat 13.9.2019 15:53

Referendum by nemohlo být v obou státech, pouze v SR. Tam byla jasná odstředivá tendence. Když se Skotsko rozhodne pro referendum, tedy o jejich případném vystoupení, nebudou o tom rozhodovat referenda v ostatních částech království. To by nikdy nefungovalo. Jinak část poslanců v UK jde zjevně proti vůli většiny voličů, kteří si brexit přáli. A premiér Johnson to nemá lehké, když chce tu jejich vůli naplnit. Držím mu palce.

F. Navrátil 13.9.2019 9:52

Ještě nedávno byla kolébka parlamentní demokracie dávána za vzor. To jsou ty konce!

R. Vacek 13.9.2019 9:27

Snad se tak moc nestane, když Británie poruší zákon a vystoupí bez dohody. A pak bude čas v klidu řešit, jestli je vystoupení platné, nebo není.:-)