7.8.2020 | Svátek má Lada


Diskuse k článku

GLOSA: Rusko v roce 0

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vavruška 7.7.2020 13:46

Autor zcela opomíjí zásadní změny v ústavě RF, a naopak se soustředí na jediný detail, který ani nenavrhl Putin, nýbrž poslankyně Valentina Těreškovová.

Zásadní změny jsou, podle mého, tyto:

1. ústavní činitelé a hlavy federálních institucí nesmí mít dvojí občanství, trvalé ani dlouhodobé povolení k pobytu v cizím státě, účty a majetek v zahraničí.

2. Stát musí vytvářet podmínky pro dostupnou a kvalitní zdravotní péči (to nemáme v ústavě ani my...)

3. Nejvyšší prioritou jsou děti, ochrana rodiny, mateřství a otcovství. Stát musí vytvářet podmínky pro zdravou výchovu dětí, postarat se o sirotky a vést dospělé občany k tomu, aby se starali o své rodiče.

Kdybychom něco z toho měli ve své ústavě, byla by zlatá...

P. Nešvara 6.7.2020 23:03

Neokecáte to, že v Rusku proběhlo referendum, což je forma rozhodování, kterou nám EU nedovolí. Tak kde je demokracie? Určitě je Rusko víc demokratické než EU.

M. Košťál 6.7.2020 19:01

Odkud by ta demokracie do Ruska přišla? Nikdy tam žádná nebyla; ať tam je car, komouši nebo Putin, pořád je to černá díry. Dovládne jeden báťuška, sluníčko jasné, a na jeho místo přijde ten, kterej se dokáže na trůn profackovat nejdřív. A jestli si bude říkat panovník, prezident nebo soudruh generální tajemník, to je úplně fuk. Stačí, když přijde, vyloží poddaným, jaké bude jejich nové náboženství, kdo budou jejich noví svatí a jak se k nim mají modlit, a bude to. Všechno ostatní zůstane při starým.

F. De Winter 6.7.2020 21:01

My tu máme svobodné volby a taky EU EU, která je tu od toho, aby nemohly nic změnit ! :-P

J. Vavruška 7.7.2020 13:49

Například se ta demokracie projevuje v tom, že se občané měli možnost k navrhovaným změnám vyjádřit v plebiscitu, kdežto předtím se jich nikdo na nic neptal.

M. Hoblík 6.7.2020 17:29

Rusové si sami rozhodnou, naše starost to není! Určitě se ale vyhnou podobným, jako je Babiš, protože jednoho takového už měli a udělal jim dost ostudu.

M. Pivoda 6.7.2020 15:01

"V zemi, kde zítra již znamená včera" jsem nikdy fyzicky nebyl přítomen. Na Petráčkem položenou otázku "Dokáže si někdo představit, že Putin v roce 2030 (2036) dovládne a po něm se prosadí prosperující režim, v němž si moc předávají levice a pravice?" položím silnější protiotázku:

Dokáže si někdo představit, že v USA již ve 30. letech 21. století bude zaveden minimální nepodmíněný příjem (Universal Basic Income) pro každého amerického občana? Nebude přitom žádná lustrace na politické či náboženské přesvědčení - a žádné rozlišení dle barvy kůže!

Dokáže si to dnes někdo z "moudrých" českých starců na Neviditelném psovi představit?

L. Novák 6.7.2020 15:58

Doufám, že se do USA za tím "minimálním nepodmíněným příjmem" jako správný komunistický geront a parazit odstěhuješ... :-P

J. Vavruška 7.7.2020 14:15

Nepletete si to s minimální mzdou a ustanovením, že minimální mzda nesmí být nižší než existenční minimum? Takovou věc v té změněné ústavě mají. Nepodmíněný příjem nikoliv.

P. Zinga 6.7.2020 14:07

Je šance, že až odejde Putin, přijde demokracie?

A ona tam není? Nejsou tam volby? Nejsou tam politické strany? Nejsou tam dokonce svinské NGO?

V Rusku je zrovna tolik demokracie, co u nás či v USA.

Akorát blbec to nevidí a rusofob to vidí, ale popírá.

J. Brunner 6.7.2020 14:45

R^

L. Novák 6.7.2020 16:02

Vážně? Zkuste si tam zajet a nabarvit některé ze Stalinových soch třeba v Moskvě ruce jasně rudou barvou ("krvavé ruce masového vraha"). Pošlete SMS, jak dlouho vás zavřeli do pracovního tábora. :-P

F. De Winter 6.7.2020 21:44

Měli by se inspirovat v Atlantě, zrušit policii a nechat lůzu rozmlátit město na třísky. Prostě jsou zaostalí. ;-)

I. Mertl 6.7.2020 18:16

Akorát blbec to vidí. Správně, pane. V Rusku byla, je a bude demokracie. Jako řemen!

V. Zadák 6.7.2020 14:01

Jó to za Jelcina bylo v Rusku demokracie plno.

"Vezměte si co chcete, berte si kolik chcete."

Není divu, že na Západě byl Jelcin velmi oblíben.

L. Novák 6.7.2020 16:04

A co ty, pátá komunistická kolono Ruska v ČR, tobě nic nedali? :-P

J. Jurax 6.7.2020 12:11

Mimo téma mne napadlo se podle článku potměšile zeptat:

Co český volič? Může si vybrat mezi jasně profilovanými stranami, jež odrážejí jeho starosti a zároveň mají šanci na úspěch?

Zejména to "jež odrážejí jeho starosti" se mi líbí. I ta jasná profilovanost.

Jestli ono to není všude naprotitomu jaksi stejné, ačkoliv samozřejmě diametrálně odlišné?

V. Kolman 6.7.2020 15:36

Šedá je teorie - zelený je strom života.

A. Renjascu 6.7.2020 11:20

V Rusku jsem byl a je mentalitou opravdu trochu odlišné. Když, ale vidím co se děje na "západě" (USA- černoši, západní Evropa - muslimové), tak se nedomnívám, že by to bylo zas o tolik horší (nehodnotim životní úroveň, ale způsob myšlení), jen je to jinak "debilní". S tím co se teď v našem civilizačním okruhu děje bychom možná při hodnocení situace v Rusku měli vykazovat více pokory, neboť počet volů i u nás prudce stoupá. Škoda, že se nedají vyvážet, protože trh je jimi momentálně přesycen, být to o dvacet let dříve, tak máme přebytkový rozpočet:-).

F. Kusák 6.7.2020 10:58

Mně by více vyhovovalo, kdyby nějaký specialista na ústavy, resp. právník se znalostí mezinárodního práva, objektivně zhodnotil novou ruskou ústavu a pak se k tomu ještě vyjádřil respektovaný politolog. Ta ruská ústava je dost obsáhlý dokument, zkuste si ji pročíst a pak si utvořte nějaký názor.

Pro úplnost uvádím link: https://rg.ru/2020/07/04/konstituciya-site-dok.html

J. Jelínek 6.7.2020 11:28

Důležitější než "psaná" ústava (kterou např. Velká Britanie vůbec nezná) je ústava nepsaná, vznikající během staletí formování toho kterého národa a státu v myslích lidu, soudců a vládců. Taková ústava je spíš proces a ne nějaká kniha či soubor pravidel, který se dá vždy nějak ohnout či různě interpretovat.

F. De Winter 6.7.2020 11:50

No a pak si během pár desítek let do země pustíte pár milionů přistěhovalců, kterým jsou ta pravidla šumafuk a staletí vznikání jsou v bruseli. :-(

J. Jelínek 6.7.2020 14:32

Znáte to rčení o koze a voze?

F. Kusák 6.7.2020 15:44

To samozřejmě máte pravdu. Ovšem podmínkou je vyspělá společnost, respektující principy a kontinuitu. A že to tak dnes není, vidíme v celém západním světě, a zejména v GB a USA. No a ve vztahu k Rusku, jakou že kontinuitu a principy by měli Rusové ctít, když se jim za posledních sto let nezůstal kámen na kameni. Takže přeci jen, psaný kodex je určitě důležitý. Jestli tam jsou skrytá nebezpečí, nevím a nebudu si tady hrát na specialistu na ústavy. A do jaké míry se tento základní zákon bude dodržovat, je také otázkou, na kterou neumím odpovědět. Snažím se jen nebýt dogmatickým rusofobem, i když nemám důvod Rusy nijak milovat.

J. Fridrich 6.7.2020 10:25

Putin neodejde a prostý Rus mu věří i ty neuvěřitelné nesmysly jeho propagandy, tedy lži o cílech a chování demokratických zemí Západu...

V. Pavelka 6.7.2020 11:27

Nechte Rusa a Rusko být ?!

J. Fridrich 6.7.2020 12:00

Vy nechte být - a neotravujte lidi s jinými názory než jsou ty vaše - KOLABORANTSKÉ s našimi okupanty rusáky - škodícími a rozvracejícími všechny demokracie celého Světa. Slyšel jste někdy něco o demokracii a svobodě vyjadřování různých názorů, soudruhu...?

B. Hamal 6.7.2020 16:37

V demokracii a svobodě vyjadřování různých názorů neotravujte lidi s jinými názory než jsou ty vaše...

J. Kombercová 6.7.2020 12:56

Hlavně aby nás nechali Rusáci.

J. Ptáček 6.7.2020 9:46

Neštěstí Ruska je jeho velikost. Současně je to sen a jediná chlouba ruských carů i mužiků. "Širaka strana maja radnaja." Neovladatelnou velikost Ruska snad nedokáže řídit ani všemocný Bůh.

Americký ministr H. Kissinger má pravdu, že" Rusko není doma ani v Evropě, ani v Asii a do Evropy vnáší zákony stepi".

Domácí V. Putin má také pravdu. K 100. výročí bolševické revoluce přece řekl. "Zločiny SSSR nelze ničím ospravedlnit a s následky se Rusko snaží vypořádat dodnes."

Obyčejní Rusové mají také pravdu, jak napsal I. S. Turgeněv (Měsíc na venkově). "Čaje navaříme, cukru nasekáme, zejtra se možná zastřelíme, ještě nevíme."

Anebo F. M. Dostojevskij (Bratři Karamazovovi): "Pro toho, kdo zůstane svobodný zůstává jediná starost, co nejrychleji najít někoho, komu se lze klanět."

Evropě jsou tyto pravdy zcela cizí. Řídí se opravdu zákony stepi. Jenom rusofilové v čele s Hradem to dosud nepochopili.