26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

GLOSA: Polsko, hlad a propaganda

Demonstruje-li se v Polsku, hojně to bývá z důvodů „kulturních válek“. Třeba za právo na interrupci. Loni i za karantény vyšly do ulic tisíce žen proti zpřísnění potratového zákona. Potom by leckoho ani nenapadlo, že největší ženská demonstrace v Polsku se odehrála 30. července 1981 v Lodži.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Vacek 11.8.2021 7:27

Ale to máte pravdu. Tak to chodí. Když se nekompetentní lidé pletou do řízení společnosti, tak společnost nekvete. Za komunismu to byli absolventi VUMLu.

Dnes na západě se vrcholní politici rekrutují převážně z právníků, kteří znají zákony lidské, ale nevědí nic o zákonech přírody. A lezou z nich podobné hověziny jako z absolventů VUMLu.

H. Rybnická 10.8.2021 20:34

Ráda ještě jednou: Jasně si vzpomínám že otec hovořil o nižším přídělu (za komunismu) než za války. A to "zlepšování z válečného přídělového systému" trvalo několik desetiletí, přibližně do 1989 to Vám jaksi nevadí ? Zajímavé jen, že v sousedních státech, tedy těch na západ, se ty papriky, pomeranče a banány dostaly obyčejnému občanu - i v zimě - už v padesátých letech bez jakékoli fronty. Stejné platí ostatně i pro obyčejnské brambory, měšták bez vlastní zahrádky i na tyto často musel čekat až "byly" v potravinářství. "Neuvědomělá" jsem v tom Vašem světě byla, ovšem koukala kolem sebe a řádně registrovala co se děje .

J. Hutař 10.8.2021 19:57

zdravím vás , pane Petráček, nevím jak vy ,ale já jsem do Polska jezdil od roku 76-80 včetně období solidarity jsem byl v Gdaňsku ,navštívil jsem Štětín , Slupsk ,včetně trojměstí ,prošel části pobřeží tím i návštěvu menších městeček a vesnic, do Sopot jsme opakovaně jezdily na festivaly, taky Varšavu i Krakov, i další místa, ale nikde jsem nezaznamenal ,nějaký nedostatek potravin ,a boty ty jsem si od tam přivezl ,takže nějak nevím co píšete ,možné je pouze to ,že se situace během roku takto prudce zhoršila ,nevím nezdá se mi to?

Š. Hašek 10.8.2021 19:10

Vařilo se zdravě, protože se vařilo z čerstvého. A jedlo se střídmě.

Teda já si mohl namazat chleba máslem/sádlem kdykoliv. Ale nesměl jsem chtít nějaké "extrabuřty", jak říkal otec. On se totiž narodil roku 1911. A métskému salámu neříkal čajovka, ale -maceška-. Později mi došlo, že Maceška byla vyhlášená pražská masná firma.

Ta byla k dostání i za Novotného.

Š. Hašek 10.8.2021 19:04

Trefné.

Š. Hašek 10.8.2021 19:04

Trefná poznámka!

V Polsku se Němci fakt vyřádili. Nechtěl bych rozjíždět stát, jako ti Poláci. Dodnes je to vidět.

Š. Hašek 10.8.2021 19:02

Myslím, že národ za Tondy Zápotondy, Tondy Novotného, Husáka nebyl podvyživen. V Zelenině sice byla pouze zablácená mrkev, v masně trochu masa, ...... ale ......

Ale nepravidelně byly zajímavé věci. Kvalitní. A strojově omlácenému masu z kostí se neříkalo maso. To si pamatuju. Prostě najednou tam byly krásné uzené makrely, uherák a fajnový džus z Kuby.

Dnes jest náš národ (a okolní národy) převyživen!!! Polovina populace má vzhled krmíků na tlačenku a ovar. Nebo ještě horší. Taky úspěch!

T. Zlesa 10.8.2021 18:53

Nelze nebrat v úvahu také v jakém stavu bylo Polsko po válce. 5 600 000 obětí. Posun území o 200 km jinam na zničené německé území. K tomu komunisti. To nemůže rozjezdu hospodářství pomoci.

Š. Hašek 10.8.2021 18:53

Trefná poznámka!

Š. Hašek 10.8.2021 18:52

Máte pravdu .....

Ale já si fakt pamatuji (cca 1980), že u nás ty mandarinky byly. Asi politbyro někde vyšťouralo devizové koruny. A v DDR byla jen podivná zelená jablka, asi ze Spreewaldu. V PLR pak za kilo mandarinek bylo všechno!

Ale v DDR měli bezvadný salámy, Němci tam nedávali chrupavky a flaksy.

Pamatuji rovněž doby, kdy ve frontě koupené fíky "otci nějak nechutnaly", proč - to jsem pochopil až značně později.

Tehdejší "mezinárodní liduvztahy se tvořily" při nákupních nájezdech a v kempech u Rujány. U Balatonu se dalo ztloustnout za týden.

J. Janotová 10.8.2021 17:58

Jednou jsem to ochutnala na jakémsi vandru, když nám došlo jídlo, echtovní hnus. Vepřová krev, navrch trochu sádla a plavalo v tom pár krup, ani osolit se to výrobce neobtěžoval

R. Vacek 10.8.2021 17:26

Ještě vám tam chybí, že mango nebylo vůbec. Stejně tak v zimě okurky, rajčata, papriky.

Ale vůbec si neuvědomujete, že se jednalo o zlepšování z válečného přídělového systému. To, že dnes jsme zase dál, je očekávané a je fajn.

R. Toman 10.8.2021 16:57

Poláci o nás za komoušů říkali, že máme huby ucpané salámem. A měli pravdu, i proto jsme byli předposlední kdo se zbavil komoušů. To už měli Poláci a Maďaři dávno za sebou.

H. Rybnická 10.8.2021 16:53

Myslíte to vážně? Může být "neexistující podvýživa" vůbec ekonomickým cílem nějakého státu? Kde jste byl v tu dobu? U partaje nebo ještě vůbec ne na světě? Obchody s potravinami zely prázdnotou, sem tam se rozkřiklo že právě přišlo máslo, ale než jste tam doběhl, bylo vyprodáno. Získat kousek masa na víkend bylo dílem Štěstěny a to jste musel vzít, co právě bylo. O nějakém výběru se Vám ani nezdálo. Něco tak luxusního jako trocha šlehačky, protože byly právě Vánoce jen v jednom brněnském obchodě a se štěstím. Stejné o ovoci, třeba meloun, pomeranče nebo banány. Ježíšmarja. Ale asi jste v životě nikdy v obchodě s potravinami nebyl. Fronty vystála paní manželka.

R. Vacek 10.8.2021 16:47

Pravděpodobně máte selektivní paměť, nebo vaši porci snědl soused. Podívejte se na spotřebu masa u nás:

https://www.agropress.cz/spotreba-masa-v-cr/

P. Adámek 10.8.2021 16:43

To, co se v článku označuje jako polský sendvič, propagoval Ivan Mládek elegantně jako chlebovou pochoutku - plátek chleba vložený mezi dva krajíce chleba.

H. Rybnická 10.8.2021 16:43

A kde to bylo "u nás"? V poválečném Československu určitě ne.

H. Rybnická 10.8.2021 16:40

Nejde zrovna o potraviny, ale vzpomínám nerada na zimy 50tých a 60tých let v Brně. Mrzla jsem jako děcko i v postýlce pod dvěma dekami. Otec, předválečný německý sociální demokrat (pro ty zdejší "znalce" historie: byli to odpůrci nacizmu až do poslední chvíle) jednou zlostně řekl: Dokonce i ve válce jsem měl větší příděl uhlí na topení než v komunizmu. Stačilo tak tak na nízké teploty, jen aby potrubí nezmrzlo a neprasklo. Stačí k tomu 8 stupňu Celsia, jak jsem se dověděla později.

V 50tých letech byly ve všech novinách chvástavé články o nově otevřené brněnské tržnici, kde se dostane úplně všechno. TAk se tam máma rozjela a vzala mne sebou. Ještě dnes mám tu halu před očima, všechny prodejní stánky načisto prázdné, prodavači tam stáli a nudili se. Opravdu nechápu, jak tady někdo může podávat takové nesmysly, jako že po zrušení "lístků" bylo všeho dost. Asi v tu dobu ještě nežil .

R. Vacek 10.8.2021 16:29

Pro občany ČSSR. Díky tomu u nás neexistovala podvýživa, například.

H. Rybnická 10.8.2021 16:25

Prosím jen nám ještě sdělte pro koho byla ta produkce dostatečná?

K. Křivan 10.8.2021 16:05

Potrat je vražda. Zabití dítěte v prenatální fázi.

Š. Hašek 10.8.2021 15:59

Znáte borščik, žurek, bigos? Byl jste někdy na trhu na východě Polska? Jestli máte rád ryby .....

Nejhůř vaří Angličani. Krom tedy toho, když Vám viktoriánská hospodyně v penzionku udělá "tu jejich snídani".

R. Toman 10.8.2021 14:48

Bezmasé pátky, zřejmě jste držel půst. Masny byly zavřené v pondělí.

J. Jurax 10.8.2021 14:18

Pamatuju.

V sobotu dopoledne byl v Masně v našem městečku druhý okresním jen mírně podnapilý řezník a konzervy s krevními tučnicemi. Zabloudil jsem tam naivně doufaje, že koupím nějaký salám. V letech osmdesátých.

Dodneška nevím, co jsou to přesně krevní tučnice; ani gúgl mi nepomohl.

J. Jurax 10.8.2021 14:08

No, relativně. V našem městečku tehdy okresním směli jeden čas zelináři z rozhodnutí MNV prodávat před Vánoci mandarinky (jindy pochopitelně v nabídce n.p. Ovoce a zelenina nefigurovaly) nejvíc kilo na osobu. Takže když jsem stál tehdy cca čtyřletou dcerou v obrovské frontě svěřiv jí patřičný obnos instruoval jsem ji, ať se ke mně nezná, abychom ukořistili nedostatkového ovoce celá dvě kila. A ona do mne každých třicet vteřin šťouchala a šeptem mi sdělovala tati já tě vůbec neznám jo? Lidi kolem se chechtali, ale nejspíš tam bylo takových víc, protože se na nás stejně nedostalo.

No a jeden rok se nějak neurodilo kakao, takže se prodávalo stejným systémem - 1 balíček/osoba.

J. Jurax 10.8.2021 13:52

Okleštěné demokracii? Polsko že by až tak horovalo pro EU a čtvrtou říši?

J. Jurax 10.8.2021 13:50

No jo, a když se realizuje grýndýl, bude brzy na lístky elektřina. A další komodity se postupně přidají. Nejen v Polsku, ale v celé EU. Ale planeta bude spasena.

A pak že se dějiny nedějí po spirále - dostaneme se do téhož průseru, ale na kvalitativně vyšší úrovni.

L. Severa 10.8.2021 13:31

" Poláci nevaří nejhůř,..." S výjimkou "národní" polévky z červené řepy.

V. Braun 10.8.2021 12:54

No lány jsou velké, ale jaká je kvalita půdu na těch lánech je jiná věc. Ona i poušť má velkou rozlohu, ale jaké tam jsou výnosy je jiná věc. Což neznamená, že u nás výnosy nejsou, je jen otázka zda jde stejným způsobem hospodařit i dál.

Š. Hašek 10.8.2021 12:17

Myslím, že i toto spoluzpůsobilo rozklad té "rozvinuté socialistické společnosti" jménem RVHP.

Pamatuji zájezd, kdy variantní měnou byly citrusové plody. U nás relativně k dostání, v Polsku na příděl.