23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

GLOSA: Mračna nad Ukrajinou

Samozřejmě nevím, zda Putinovo Rusko hodlá vtrhnout na Ukrajinu, nebo svá vojska hromadí na jejích hranicích jen kvůli zvyšování napětí a ve snaze dosáhnout něčeho jiného, třeba slibu, že se vrátíme k dobám studené války.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlk 1.2.2022 8:10

Paní Šustrová, řídíte se citem, ale vše je postaveno na síle. Pokud by vojenská základna v Sevastopolu nebyla ruská, budou zde logicky vojska západních spolků. Pro vedení v Moskvě naprosto vyloučeno, podobně jako v Kaliningradu.

F. Navrátil 1.2.2022 7:56

Mračna nad Ukrajinu vypouštějí USA, kteří potřebují válku v Evropě za každou cenu. Tedy cenu evropských životů. Je pouze v zájmu USA izolovat Rusko od Evropy, aby jejich spojením nevznikl USA nový ekonomický a mocenský konkurent. Dokonce ukrajinský prezident Zelenskij musí mírnit válečnickou rétoriku amerického prezidenta Bidena.

Š. Hašek 1.2.2022 10:48

R^R^

V. Zadák 1.2.2022 6:50

Petruško,

Vy máte plnou hubu lidských práv, ale podporujete darebácký stát Ukrajinu.

J. Kouk 1.2.2022 6:09

Když by Ukrajina těžila plyn, že by nezavrela kohouty Rusku? Že ne?

J. Kouk 1.2.2022 6:07

Zločin komunisty Chruščova, který předal občany jinému státu, bez její h souhlasu, není zločin, protože se to hodí.

V. Novak 1.2.2022 8:20

Tenkrát to byl jeden stát a předání byla čistě administrativní záležitost - prostě nad Simferopolem byl Kyjev místo Moskvy. Tam i tam vládly komunistické strany a nade vším byla KSSS a ÚV KSSS.

V. Kolman 1.2.2022 11:17

Tímto hanebným a podlým činem tehdy N.S.Chruščov Ukrajince jistě velmi urazil, ba přímo "nakakal". Použil bych expresivnější slovo, ale cenzorovi by se nemuselo líbit :-).

V. Patrik 1.2.2022 6:04

Problém je, že Rusko neuznává právo ostatních zemí rozhodnout se, do které zóny vlivu chtějí patřit.

J. Černý 1.2.2022 8:40

Což USA pomocí převratů zásadně dělá. Ptal se nás někdo jestli chceme do NATO ?

T. Kohout 1.2.2022 12:25

Slyšel jste někdy o Monroeově doktríně? Když tak si to vyhledejte.

R. Vacek 1.2.2022 5:57

Spíš než Putinových vojsk bych se obával nějaké malé americké provokace. Přece jen NS2 je před otevřením a Němci stále nechápou, že v rámci dobra je třeba ho neotvírat.

Takže buď to Německo pochopí, NS2 odpíská a válka nebude, nebo válka bude a Němci to odpískají jako reakci na ruskou agresi.:-)

T. Kohout 1.2.2022 3:35

To je jak Jambor. Naruby.

F. Žůrek 1.2.2022 0:55

Přiznám se, Petruško, že tomu nerozumím. Ale napíšu, jaký mám pocit či svůj dojem.

Oddělit Ukrajinu od Ruska - to je asi jako taková operace jako u siamských dvojčat. Není to vůbec nic jednoduchého! To je prostě můj silný pocit. Nu, a Západ si teď usmyslel, včetně EU, že půjde do toho. Takže tady je taková ta bublina, o které Vy mluvíte. Je to asi složité. Ale...

Myslím si, že tentokrát nebudou ruská vojska provádět pořádek v Ukrajině. Že neobsadí přímo celou Ukrajinu, jako to kdysi provedl Ukrajinec Leonid Brežněv, když byl v čele SSSR a obsadil Československo (21. 8. 1968). Na to se spíše šikovně připravují vojska z NATO, aby zde možnáá zasáhla. A to se nám zdá být v pořádku, ale co dělá V. Putin, tak to je taková provokace, což možná skutečně je.

Ano. To vše kolem Ukrajiny je jako taková rozsáhlá provokace, aby se vystupňovaly rozpory mezi Ruskem a Západem. To je pouze takový můj osobní pocit. Neznám dobře historické vztahy a vazby mezi Ruskem a Ukrajinou, mou profesí je "promovaný matematik." Takže k tomu se otevřeně přiznám, že podstatu všech rozporů opravdu dobře neznám. Ale...

Skutečně to vyhlíží jako opětovná stavba známé "železné opony". Zvyšovat stále napětí kolem odtržení Ukrajiny od Ruska. Ale nemělo by se to řešit nějakým přátelským způsobem jako například rozdělení Československa? To se odehrálo 1. 1. 1993, že ano? Nevím...? Já tomu nerozumím, co se tady doopravdy děje, co se zde provádí... Přeji dobré ráno a celý pěkný den!

Z. Koutecký 1.2.2022 2:50

Celý problém je jistě složitější, pane Žůrku, ale jeden důvod je jistě vojenský. Putin není hloupý a počíná si v tomto směru zcela logicky. Co udělaly USA, když NATO "osvobodilo" Kosovo? Postavily tam největší vojenskou základnu na Balkáně. Další základny mají v Bulharsku, Rumunsku, v Pobalstských státech, rádi by na Slovensku a snažily se i u nás. Co by asi vybudovaly v Sevastopolu nebo na Ukrajině, či Bělorusku? A dnes tedy Putin naznačuje USA , že vojska a základny USA v Sevastopolu, či jinde na Ukrajině, v Bělorusku a Kaliningradu nemůže připustit, protože to už by Rusko ohrožovalo příliš. A má pravdu.

Ještě razantněji si počínal Kennedy, když Chruščov v 60. letech hodlal vybudovat raketovou základnu na Kubě jako protiváhu umístění amerických raket v Turecku. Svět byl jen krůček od další světové války. Nakonec se dohodli a obě strany své rakety stáhly. Tak se zachová každý zodpovědný představitel státu.

Obamův názor "„Now we have got to have the strongest military in the world and we occasionally have to twist the arms of countries that wouldn ́t do what we need them to do“ mohou uplatňovat USA třeba vůči nám, ale vůči Rusku to tak jednoduše nejde.

V. Novak 1.2.2022 8:26

Když přijmu váš příměr, tak přinejmenším slabší z oddělovaných siamských dvojčat potřebuje podporu okolí - dýchání, nitrožilní výživu, předcházení infekcím,...

Ukrajině se od oddělovačů - bohužel včetně EU a bohužel včetně ČR - dostalo jen krásných slov. A poslední dobou i nějakých zbraní. Podpora ekonomická je nadále na Rusku a USAEU se snaží, aby na Rusku zůstala. Protože Rusko oslabuje.

V. Kolman 1.2.2022 10:11

S vašim posledním odstavcem pane Žůrku souhlasím. Místo současného "harašení zbraněmi" a vojenskou invazí Rusů (byť neoznačených) na Ukrajinu v roce 2014 měli Rusové popřát Ukrajincům mnoho zdaru v dalším budování ukrajinské republiky. Teď už bez jaderných zbraní, které před tím Ukrajinci Rusům odevzdali.

Jenomže Rusům je jednání "Já pán - ty pán!" nesrozumitelné a nepochopitelné. Bohužel, ke škodě všech.

M. Šejna 1.2.2022 0:42

Petruško,

Krym je ruský úplně stejně, jako je Podarpatsko ukrajinské.

Až nám Ukrajina vrátí Podkarpatsko, požadujme po Rusku vrácení Krymu Ukrajině. :-P

P. Dvořák 1.2.2022 6:04

;-D

L. Frankel 1.2.2022 7:49

R^R^R^R^R^

M. Grundmann 1.2.2022 0:34

A co kdyby Rusové opravdu chtěli dosáhnout toho, co veřejně žádají ? Při jakékoliv analýze požadavků jedné strany by mělo být hlavní hypotézou, že daná strana skutečně chce to, co říká. Teprve poté bychom měli vyslovovat hypotézy, že se druhé straně jedná ve skutečnosti o něco úplně jiného.

Je pravda, že je tento způsob uvažování na Západě dnes velmi populární. Muži, který znásilní ženu, dnes nejde o sex, ale o vlastní ego. Zloději také nejde o lup, ale o řešení vlastních problémů z dětství. Rusům tedy podle názoru expertů nejde o zabránění vstupu Ukrajiny do NATO, ale o něco jiného. A veškerá upozornění Rusů, že jim opravdu jde hlavně nebo pouze o NATO, vyznívají do prázdna.

Při takovém způsobu uvažování se jenom velmi těžko diskutuje a analyzuje, co se děje. Všichni dnes vědí lépe než samotní Rusové, co Rusové sami chtějí. Velmi zvláštní situace.

J. Petrová 1.2.2022 3:05

R^R^R^

J. Hoza 1.2.2022 7:34

Pikantní na tom je, že Ukrajinu by do NATO vzal leda tak Napoleon z Bohnic. Stačilo by jít s pravdou ven: "Ano, Ukrajina si může požádat o vstup do NATO, ovšem mají asi takovou šanci jako sněhová vločka v jádru hvězdy."

S. Rádl 1.2.2022 12:26

To samé by si soudný člověk myslel o Turecku. A přesto v NATO je, i když otevřeně okupuje část Kypru. Ona geopolitika dělá divy a logiku v ní nehledejte.

I. Hermanek 1.2.2022 0:20

Petruška zaprodana akt už seres