Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

GLOSA: Moskva ke dnu

Časy, kdy osud světa určovaly velké námořní bitvy a válečné lodě, jsou už pryč. Svůj zenit měly snad za admirála Nelsona, ale v první ani druhé světové válce se na moři o vítězi nerozhodovalo.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PH

P77e37t24r 18H48á14k

18. 4. 2022 11:38

Ještě druhá poznámka - v průběhu WW2 bylo sovětské námořnictvo v Černém moři prakticky zlikvidováno jednotkami luftwaffe. Na Baltu rovněž. Na výsledek války to prakticky nemělo vliv - Balt je pro námořní válku absolutně nevhodný a Černé moře taky zrovna není Atlantik. Navíc je pro Rusko velmi obtížné dostat lodě z jednoho okrajového moře do druhého. Lodě mají význam jen pro ostřelování pobřeží (to je ale spíš americký styl válčení) a pro odpalování řízených střel.

Popravdě jsem nikdy nechápal, proč kontinentální armáda zaměřená na teritoriální obranu potřebuje velké lodi. Za SSSR to snad stavěli kvůli prestiži, ale teď? Válečné loďstvo je strašně drahé a poměr cena/výkon je mizerný, pokud nechceme vést války po celém světě, na což Rusko objektivně nemá a asi nemá ani ty ambice.

0 0
možnosti
JK

J23a40n 48K82a35r48z28a

18. 4. 2022 12:17

Existovala koncepce výstavby válečného loďstva SSSR, jejímž architektem, včetně sovětské námořní doktríny, byl admirál Gorškov.

0 0
možnosti
PH

P32e52t96r 58H57á31k

18. 4. 2022 11:31

V každé válce musí strany počítat se ztrátami. Ve Falklandské válce ztratila Británie dva torpédoborce, dvě fregaty a loď nesoucí náhradní letadla. Většinu z nich zásahy protilodními raketami Exocet odpalovanými z letadel.

Zajímavé je, že královské námořnictvo používalo válečné lodi jako ochrannou clonu proti leteckým útokům útokům na invazní loďstvo. Nejinak to bylo u bitevních lodí a křižníků ve druhé fázi války v Tichomoří.

Celkově měly britské válečné lodi těžké ztráty, ale bojové loďstvo jako celek splnilo úkol.

0 0
možnosti
JP

Yamoto a Musaši se nikdy neutkali s rovnocennou lodí, byly zlikvidovány letectvem.

Ostatně Tirpitz taky

0 0
možnosti
JK

J20a59n 92K48a57r87z65a

18. 4. 2022 12:17

Existovala koncepce výstavby válečného loďstva SSSR, jejímž architektem, včetně sovětské námořní doktríny, byl admirál Gorškov.

0 0
možnosti
JK

J78a84n 63K80a68r63z65a

18. 4. 2022 9:49

V úvaze chybí jeden důležitý aspekt. Zatím, co potopení vlajkových lodí mocností, sázejících na námořní expanzi bylo symbolem významným, pro Rusko, jako suchozemskou mocnost, která nikdy námořní expanzi neprováděla, je to záležitost o řád nižšího významu.

0 0
možnosti
FN

Potopení Hooda bylo sice pro Brity šokem, ale současně impulzem k tomu, aby byl vítězný Bismack zničen za každou cenu. Co se podařilo. Skutečným šokem bylo spíše potopení bitevní lodi Prince of Wales a bitevního křižníku Repulse (svaz Z) japonskými letadly. Tím fakticky skončila éra bitevních kolosů a jejich rozhodující úloha v námořních bitvách.

0 0
možnosti
MV

Nemyslím si že by čas lodi pominul. Takove letadlové lode jsou nezbytné pro vytvoření vzdušné převahy a navíc slouží jako mobilní letiště. Tohle je tak nezestarne. A poslat je je dnu konvencnim způsobem není vůbec jednoduché vzhledem k ostatním pravidlům ve svazu.

0 0
možnosti
Foto

Přemýšlím, jak by asi dnes dopadly letadlové lodě v Tonkinském zálivu, nebo britská flotila při bojích o Falklandy.

Rok 2021, legrační incident z amerických výsostných vod:

"Je to už podruhé v krátké době, co íránské revoluční gardy obtěžovaly americké lodě v Perském zálivu, 2. dubna se ke dvěma lodím americké pobřežní stráže přiblížila čtyři plavidla revolučních gard včetně tří rychlých člunů. Tehdy ale stačilo houkání sirén."

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/americka-lod-vypalila-v-perskem-zalivu-varovne-vystrely-40358510

0 0
možnosti
JH

Boje na moři byly hodně zásadní v obou válkách. Bez vítězství na této scéně by Británie padla, SSSR by se seštěstím jen udržel u Moskvy a invaze na západě by se nekonala.

0 0
možnosti
VC

GB je ostrov, Severní Amerika kontinent. Je tak jasné že Bitva o Británii byla letecká, ale často nad mořem. Invaze v Normandiii proběhla především loděmi.

S Ruskem to je trochu jinak.

0 0
možnosti
FB

To nevím, jestli se na moři v ww1 a WW2 nerozhodovalo. Nejsem historik, ale moje povědomí je takové, že bez US dodávek Británii a SSSR by to asi dopadlo jinak.

0 0
možnosti
ZL

Určitě jo, ale podstatou těch bojů nebylo bezprostřední ničení nepřítele, ale útoky na transport.

Možná: ty lodě by nikomu nevadily, kdyby nevezly zbraně.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz