4.12.2020 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

GLOSA: Manning a Snowden

Tak jsme se dozvěděli, že vojín Bradley Manning, jenž předal skupině, která provozuje server Wikileaks, množství informací podléhajících utajení, je sice vinen špionáží, ale nikoli napomáháním nepříteli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Seidl 6.8.2013 19:27

Autor se ptá co by se stalo

kdyby to uveřejnil v Rusku nebo v Číně. Odpovím. Stal by se z něj hrdina bojující za svobodu a demokracii, možná by ho navrhli na Sacharovovu cenu, náš ministr zahraničí by intervenoval a byla by to pěkná kampaň jako s Pussy Riot. Ale on by dopadl naprosto stejně.

J. Vyhnalík 3.8.2013 4:15

Problém vidím jinde

Problém vidím v rozštěpení politiky na politiku pro média a politiku pro řešení skutečných problémů.

Politici už nedokáží otevřeně mluvit o důležitých věcech a vysvětlit lidem, že jimi zvolená řešení jsou nezbytná. Raději o některých věcech mlčí a mlží, než aby museli natvrdo přiznat tvrdou realitu. Do značné míry za to mohou média, která už dávno neumějí informovat o složitých problémech adekvátním způsobem. Všechno zjednodušují a lidi udržují v přesvědčení, že všechno je vlastně strašně jednoduché, jenom to ti politici pořád kazí.

Nejde jen o činnost tajných služeb a ozbrojených složek, kde je jistá míra utajení pochopitelná. Je to všeobecný přístup. Politik, který by vysvětloval nový zákon tak, že by pravdivě uvedl jeho přínosy i negativa, by fakticky spáchal politickou sebevraždu. Média by vytrhla ta negativa z kontextu a udělala z něho úplného pitomce. Proto politici všechno lakují na růžovo, pokud jde o jejich nápady, nebo na černo pokud jde o nápady konkurentů.

Pokud lidé vyrůstají v takovéto mediálně zjednodušené realitě, pak třeba opravdu věří, že zveřejněním informací o vládních programech dělají dobrou věc. Někde jsem četl, že Snowden má v USA podporu cca 55 % respondentů a jenom cca 1/3 ho považuje za zločince.

Média potřebují čtenost a sledovanost, proto své zprávy formulují tak, aby je pochopilo maximum konzumentů. Je tedy logické, že masová média systematicky formulují zprávy tak, aby jim rozuměli i úplní hlupáci. Bohužel tento mediální mainstream formuluje myšlení většiny populace.

J. Boleslav 3.8.2013 13:55

Re: Problém vidím jinde

Máte pravdu, alespoň u nás se mediím podařilo politiku a politiky naprosto zdiskreditovat. Vznikl tak deadlock, kdy do politiky se nikomu novému a slušnému nechce a protože tomu tak je, nelze politiku ani výrazně zlepšit atd. Začínám si skoro myslet, že se tak děje na něčí objednávku, aby se prosadila politika silné hradní ruky, protože přes 1 člověka na Hradě lze zemi snadněji ovládnout než přes řádově stovky v Parlamentu. A čím dál tím víc si myslím, že hybatelé a loutkovodiči tohoto procesu sedí v Kremlu.

J. Vyhnalík 3.8.2013 14:31

Re: Problém vidím jinde

Já si myslím, že jde o souběh špatně navrženého volebního systému v Ústavě, který generuje roztříštěnou PS a slabé a nestabilní vlády a bulvarizaci médií, která nedokáží složité věci zobrazovat jako složité, ale vše zjednodušují a nálepkují.

Spiknutí bych za tím neviděl. Samozřejmě, že ze slabosti a roztříštěnosti politické scény mohou profitovat silné mocnosti v zahraničí. V této souvislosti mne ovšem daleko víc než Rusko trápí EU, která je celá založená na posloupnosti malých, či větších změn, ale zásadně nevratných. Silné a sebevědomé vlády by mohly alespoň některým krokům EU vzdorovat, ale voliči znechucení vlastní politickou scénou ještě sami a rádi předají rozhodování do Brusele. I ten jeden člověk na Hradě zatím otevírá svou náruč mnohem častěji k Bruseli, než k Mockbe.

J. Boleslav 3.8.2013 17:35

Re: Problém vidím jinde

Jak píšu jinde, mám opačnou preferenci. Ve své podstatě je to ale skoro jedno.

J. Podhradsky 3.8.2013 2:57

Jde spise o technikalitu

Slo o to nepochybne prokazat, ze Manning spolupracoval s Al Kaidou,  co vlastne zamyslel on  se branil, ze byl naivni atd. Toto / odsouzeni za pomahani nepriteli /  by mu mohlo dat zachytny bod pro nekonecna odvolani a kdo se snim ma dalsich 20 let u soudu otravovat a platit za to.. Tak ho soudce odpalil jen na ty veci, ktere jsou jiste a stale kdyz se maximalni sazby sectou, tak to pry dava 136 let Kdyz vezmeme polovinu sazeb tak to dava 68 let. A soudce muze jit I nad polovinu, protoze prozrazeni tajnych dokumentu bylo tak masivni, snad kolem 700.000 dokumentu, a i kdyz soudce  Manningovi nenapalil  "napomahani nepriteli", muze pritvrdit na tech zbyvajicich obvinenich a nikdo nebude moci rozsudek napadnout jako podujaty, neprimereny .  Soudce Manningovi nedovoli aby tresty za jednotliva obvineni slouzil najenou a dostal tolik kolik je nedelsi sazba,/ jak se to dela v Cesku / na to Manning nema automaticky pravo, to je na vuli soudce a  soudce to Manningovi secte a vysledek bude nekolik desitek let a v pomerne tvrde veznici a tam to tenhle 152cm vysoky homosexual a vlastizradce nebude mit  lehke 

J. Sinnreich 3.8.2013 1:33

Zlocin a trest

V minulosti se vyzrazeni statnich ci vojenskych tajemstvi nepriteli resilo i v demokratickych rezimech kulkou. Ono totiz zverejneni jmen spolupracovniku v Iraku ci Afganistanu se rovna pro dotycne osoby rozsudku smrti. Mozna ze lidumilny postoj k Manningum, Snowdenum a vrahum typu Nidala Hassana (Fort Hood) bude inspirovat dalsi "zachrance" humanity v Americe aby konali dobro ve prospech vyssich cilu.

J. Kulišek 3.8.2013 4:52

Re: Zlocin a trest

No kdyz jsem cetl pameti gen Moravce, nacelnika rozvedky prvni republiky, tak se za to v Masarykove republice popravovalo obesenim.  Zastreleni se povazovalo za cestnou smrt, kterou si tito lide nezaslouzi

J. Boleslav 3.8.2013 13:56

Re: Zlocin a trest

Tak.

P. Běhounek 3.8.2013 0:19

PRO MNE JSOU OBA ZLOČINCI

pokud se vžiju do situace, že nějaký český lampasák by předal tajné vojenské a diplomatické depeše českého státu cizinci, není co řešit, ale toto je pole pro antiamerikanisty a u těch se nemůže žádná objektivita čekat, MENNING OBROVSKÝM ZPŮSOBEM UKÁZAL ŽE USA SE NEVMĚŠUJÍ DO CIZÍCH VLÁD A NEKRADOU ROPU, jak je antiamerikanisty za maximálního přispění Hollywoodu prezentováno

H. Lukešová 3.8.2013 0:59

Re Ano, jsou to zločinci, vlastizrádci a pomáhají rozšiřovat antiamerikanismus.

Antiamerikanismus je druhý nejrozšířenější předsudek, hned po antisemitismu. Antiamerikanisté mají záminku plivat jet na Spojené státy. Pánové patří do vězení, za to, co udělali, jak špiní a nenávidí svou drahou zemi.

M. Prokop 3.8.2013 0:13

Manning a Snowden ,

jedna pakáž. Jisté věci lépe nečinit, bez ohledu na následující morální "opatlání".

H. Lukešová 3.8.2013 0:56

Re: Manning a Snowden ,

Nejsem až tak naivní, abych věřila, že všeliké tajné služby nesledují, co kdo dělá, jaké stránky navštěvuje. Je jasné, když navštívíš stránky "Amerika v plamenech", že je to hodně nebezpečné.

Tyhle stránky, to je ale "cuťovka" no fuj.

http://www.radioislam.org/czech/

J. Jurax 5.8.2013 0:14

Re: Manning a Snowden ,

No, tyhle stránky, na něž upozorňujete  jsou koncentrovananá blbost zřejmě vyznavačům islámu vlastní 

Měly by být doporučenou četbou těch, kdož prosazují multikulti a velebí islám - i když prosazování multikulti ještě i dnes, jakož i velebení islámu je projevem IQ tak nízkého, že by takoví těm hovadinám nejspíš i věřili ...

J. Boleslav 3.8.2013 17:36

Re: Manning a Snowden ,

Taky si myslím.

B. Volarik 4.8.2013 21:17

Re: Manning a Snowden ,

Tak tohle se smí, neboť to vyhovuje politicky korektním multikulti idiotům. Říct, že je islám svinstvo se ale nesmí.