5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

GLOSA: Lekce z Versailles

Zvykli jsme si, že velká válečná výročí se pojímají jako akty smíru. Německo si připomíná 8. květen 1945 jako osvobození od nacismu. Zástupci Německa i Ruska jezdí na setkání k vylodění v Normandii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 1.7.2019 22:16

Takže, Machiavelli by to popsal takto.

Byly dvě možnosti.

1) Německu velkoryse odpustit a uzavřít mír bez podmínek - to by chtěly USA a z části GB.

2) Německo zkřísnout, zadupat do země a postavit pod takovou kontrolu, aby už nikdy nemělo sílu válčit - to chtěla Francie.

Chybou bylo, že výsledek byl mezi, Německo bylo poníženo a muselo platit reparace, ale nebylo tak oslabeno, aby už nemělo sílu válčit.

Mimochodem, velkorysost projevily po WW2 USA. SSSR ani náhodou a všimněte si, že se Němci dodnes neodváží proti Rusku ceknout! Takže je to složitější. Ostatně, až do Velké krize bylo Německo v klidu. Hitlera vynesla k moci ekonomická krize, smlouva z Veraslilles tomu jen napomohla.

K. Janyška 1.7.2019 12:06

Protože rudočern ízločinci z Francie a Německa se doholi,

že když budou "zločinnit" společně, že se jim konečně Evropu podaří ovládnout... Dzp.

K. Garfield 1.7.2019 11:48

Akty smíru...

Trump byl v Severní Korei (pár metrů, ale byl), jako první americký prezident vůbec. Když už teda mluvíme o aktech smíru, které mohou vést k ukončení války.

A českých médiích o tom není ANI ČÁRKA.

NIKDE!

J. Jurax 1.7.2019 17:59

No, nevím, jestli je to ta správná čárka, ale já to viděl ve zprávách na ČT.

M. Zdobinský 1.7.2019 10:33

Vítězové chtěli Německo "zadupat" do země

Pokoření Německa bylo tak velké a drastické, že ve své podstatě "stvořilo" národní socialismus a Hitlera. Na jeho stranu se pak v počátku přidali i inteligentní a vzdělaní Němci, když jim začal slibovat,že jim vrátí hrdost a prosperitu. Když ho prohlédli, bylo už pro ně i celou Evropu pozdě. Když se přidala velká hospodářská krize ve 30.letech, bylo na problém zaděláno. Zoufalí lidé vždycky hledají jednoduchá (často nefunkční řešení)a silné vůdce, kteří jim je nabízejí. W.Churchill mnohem později ve svých Dějinách 2.světové války napsal : "Ve válce rozhodnost, v porážce vzdor, ve vítězství velkorysost a v míru dobrá vůle". Velmoci se toho bohužel ve Versailles nedržely.

J. Krejčí 1.7.2019 7:07

Pochybuju,

že by mírnější podmínky smlouvy zabránily bandě zločinců okolo Hitlera, aby se chopila moci. K tomu směřoval vývoj a výchova několika generací v Německu už od napoleonských válek. Vypjatý nacionalismus přerůstající v šovinismus a rozbroje se všemi sousedy byly živnou půdou pro nacizmus. Ten trotl na trůně, Vilda ll. jen tomu nasadil korunu. Angličani byli pro něj plutokrati, Francouzi degenerovaní, Slované méněcení podlidé a tuto filozofii převzali náckové. Deutschland nade všecko! Zaplať Pámbu za dnešní demokratické Německo.

J. Sedlář 1.7.2019 8:39

Re: Pochybuju,

Ta poslední věta je ftip ? Politicky korektni, progresivisticke, levicově zelené německo s třesoucí se vůdkyní ?

M. Krátký 1.7.2019 8:56

Re: Pochybuju,

naprostý souhlas - už i ÁDA se takhle třásl - ale německému stádu je to fuk a pilně dál buduje IV. říši !!!

Z. Rychlý 1.7.2019 8:53

Re: Pochybuju,

Vůbec neberete v úvahu nereálně nastavené reparace ničící německou zbývající ekonomiku. To vytvořilo podhoubí k revoluci. Vůbec neberete v úvahu, že Německo mohlo být první zemí budující socialismus, to se mohlo stát a díky strachu z komunismu převládl Hitler se svou suitou.

Vidíte jen šovinismus, který sice existuje (a bude!), ale není příčinou. Hlavní příčinou je nereálná snaha o prosazení všeobecného DOBRA, které krucinál prosadíme i násilím, žejó! S každým, kdo jen cekne slovo národ, šup pod kytičky. A zůstanou jen samí dobráci.

J. Pavelka 1.7.2019 12:20

Re: Pochybuju,

Tak Hitler cekal "národ" docela intenzicvně...a poslat ho pod kytičky dalo pěknou fušku...

M. Krátký 1.7.2019 15:40

Re: Pochybuju,

k válečným reparacím jsem cca v roce 1965-7 četl v učebnici dějepisu pro 6-7 třídu cca takto : ČSR jako jediný provozuschopný stát po rozpadu R-U měl platit cca 80% válečných reparací za celé R-U a jen díky politické schopnosti prezidenta T.G. Masaryka a ministra zahraničí E.Beneše se podařilo posrupně tyto reparace vůbec nevymáhat - jak dalece je to celé skutečně pravdivé nemohu sloužit - proto také v mém příspěvečku je tolik cca a pod. Hezký den

Z. Rychlý 1.7.2019 17:23

Re: Pochybuju,

Reagoval jsem na Krátkého 336, tak nevím, co k vašemu příspěvku dodat.

A. Nový 1.7.2019 17:44

Re: Pochybuju,

Snad Krejčího. :-)

Z. Rychlý 1.7.2019 17:53

Re: Pochybuju,

:-)) - dobrý propletenec :-)

J. Lukavsky 1.7.2019 17:48

Re: Pochybuju,

"nereálně nastavené reparace ničící německou zbývající ekonomiku." ty obrovské reparace Německo zamázlo hladce tištěním inflačních bankovek, kdy bochník chleba stál 1 miliardu marek např. Tu inflaci ti mudrlanti vítězové nějak zapoměli zahrnout. No a proč by ten kdo válku začal a prohrál měl být něžně opečováván a litován? To až Marshallův plán začal nový styl poválečných vztahů. Je pravdou, že USA v Německu i Japonsku uspěly v poválečné obnově a opravdu nastolili mír. No uvidíme jak se současné Německo obohatí z Afriky a co z toho vyplyne. J.L.

Z. Rychlý 1.7.2019 17:59

Re: Pochybuju,

Tak to nesouhlasí s faktem, že reparace za 1.válku spláceli ještě po válce 2. A logicky, být to tak jednoduché, tak by poražení neplatili nikdy nic. V Bismarckových říšských markách se nesplácelo. Na to byly jiné měny a ty měly k pádivé inflaci daleko.

B. Carina 2.7.2019 22:23

Máte pravdu, Němci od "komunistických světlých zítřků" nebyly moc daleko. :-) Viz Carl Liebknecht a Rosa Luxemburgová a jejich "šaškárna" v listopadu 1918.