5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

GLOSA: Komu zůstal po brexitu černý Petr?

Jak dny ubíhají začíná se ukazovat, že odchod z EU nepřinese Britům onu apokalypsu, kterou mainstreamová média v EU unisono přivolávají. Politické strany se nerozpadávají, povstání ve Skotsku ne a ne vypuknout, tak zbyla pouze libra, která prý rekordně oslabila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šimek 15.7.2016 10:36

Vůbec nikdo nedokáže odhadnout, co se stane,

ale IVK už je zase chytrej :o)

F. Houžňák 15.7.2016 10:32

A řekni, Šejno, co TY jsi udělal pro brexit,

jistě víš, že je svatou povinností každého člena slavné Evropské Únie se co nejdřív zbavit té prašivé britské ovce. Co ty jsi udělal, ptám se?

F. Houžňák 15.7.2016 10:29

Puškin je fuj, taky ho prý

na Ukrajině vyřadili, na příkaz strany a vlády, ze všech knihoven jako velkoruského šovinistu.

M. Valenta 15.7.2016 10:23

Re: Pan Weigel jako správný soudruh

No vidíte. Kolik dní už uběhlo od referenda a Weigel vidí všude bubáky.

J. Tachovský 15.7.2016 10:11

Re: Centrum českého žvástu

Copak, nemate rad Puskina ? Cetl jste od nej neco coby se Vam nelibilo ? Nebo vam nekdo poradil ten "spravny" nazor na jeho tvorbu ?

M. Šejna 15.7.2016 10:07

paní Fialová

vláda není jen soubor ministrů, ale i administrativa. A právě ta administrativa vytváří vládní agendu. Takže pokud Cameronova vláda uspořádala referendum o brexitu, měla mít už jeho administrativa připravený scénář na odchod z EU. Nová vláda by ho pak jen "výtáhla ze šuplíku".

Theresa May byla členkou Cameronovy vlády na dost významném ministerstvu, takže určitě by měla vědět, ve kterém šuplíku ten scénář leží (pokud existuje).

Když v roce 1992 vyhráli na Slovensku separatisté a slovenská národní rada vyhlásila samostatnost, sáhl Václav Klaus do šuplíku pro scénář, a do půl roku bylo Československo rozděleno. Žádné přípravy na jednání o rozdělení Československa nebyly nutné - začalo se jednat hned.

K. Frauknecht 15.7.2016 9:58

Re: Co čekat od pijavic y IVK

:-))

J. Fialová 15.7.2016 9:54

Re: pane Šejno,

Vláda po referendu jaksi ani ještě nemohla nic udělat - Cameronova předčasně skončila, a nová se t.č. sestavuje. A sestavuje se nečekaně rychle. Jeví se mi že bude fungovat dřív, než se někteří v Bruselu probudí s rukou v nočníku :)

V. Kain 15.7.2016 9:47

Re: Pan Weigel jako správný soudruh

Kolik dní uběhlo od referenda o Brexitu a vy píšete,že ještě nic nepodnikli?Nová premiérka je tam pár hodin.Myslím,že by jste měl dát na hlavu studený obklad.

M. Šejna 15.7.2016 9:45

lze souhlasit

Slovákům samostatnost určitě pomohla. A v tom lze spatřit i jistou paralelu s tím, že Britům samostatnost také pomůže (pomůže nejspíš i Skotům).

Kupní síla Slováků ale není vyšší. Kupní síla se dá vyjádřit "paritou kupní síly", kdy se zohledňuje poměr nominálního platu s cenovou hladinou. Česko má paritu kupní síly na úrovni 86% EU, Slovensko je někde kolem 77%. Ale dohánějí nás celkem zdatně.

P. Rudolf 15.7.2016 9:44

Centrum českého žvástu

znovu "udeřilo". To jistě bude další cena imjeni Půškina.

M. Šejna 15.7.2016 9:40

paní Fialová

a to je přesně ta podivnost britského establishmentu. Oni teprve teď uvažují o tom, že se začnou připravovat na jednání. Tohle měli mít připravené už dávno jako jeden z možných scénářu. Evidentně ale s brexitem nepočítali. Kdyby ano, nemuseli by se teprve teď začít připravovat na jednání. Měli by to totiž už připravené.

A znovu opakuji: vláda neudělala po referendu pro brexit nic. Jakési tvrzení o tom, že se musejí nejprve na výstupová jednání připravit, není žádným konáním. Vždyť oni se zatím ani nezačali připravovat. Zatím jen řeší vladní rošádu.

J. Fialová 15.7.2016 9:23

Re: a přídavek

"Ministr pro brexit D. Davis uvádí, že Británie se nejdříve na výstupové rozhovory musí připravit, což si vyžádá určitý čas. „Celý proces by měl být dokončen tak, aby článek 50 mohl být spuštěn před koncem letošního roku nebo na začátku roku příštího,“ napsal Davis ještě jako poslanec. Do prosince 2018 pak očekává formální odluku od unie. Davisův pohled na výstupové rozhovory se shoduje s představami Mayové, která již před nástupem do premiérského křesla řekla, že aktivaci článku 50 neočekává před koncem letošního roku." (zpravy.e15.cz)

J. Brožek 15.7.2016 9:23

Re: opilce Zemana?

Taky mám ten dojem. On i ten přesun peněz je podobný.

Na druhou stranu jsem přesvědčen, že Slovensku samostatnost skutečně pomohla - dokázali nás ekonomicky dohnat a dnes už má jejich průměrný plat vyšší kupní sílu než náš. Zatímco Druzinda provedl reformy, u nás se v té době jen prožíralo a různí "křišťálově čistí" kradli jak straky - a veškerý potenciál je pryč.

M. Šejna 15.7.2016 9:17

Re: Pan Weigel jako správný soudruh

mně připadá, že brexit je o něčem jiném, než o jmenování nové britské vlády.

Brexit je o vystoupení z EU a v tomto ohledu britská vláda neudělala od referenda vůbec nic. Ani Theresa May nebyla doposud schopna říci, kdy oznámí aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy. Řekla pouze, že brexit bude, neřekla, kdy bude.

M. Prokop 15.7.2016 9:15

Re: Ano, horší to rozhodně nebude :-))

EUroHujery, ovšem. Ukázky i zde.

M. Prokop 15.7.2016 9:14

Re: Pan Weigel jako správný soudruh

Nějak jsou ty komentáře obhájců přemoudré EU čím dál, tím stejné. Někdo plácne pitomost a ostatní se toho drží co lejno košile, bez ohledu na realitu.

M. Šejna 15.7.2016 9:13

kouzlo nechtěného?

vždyť jen jinými slovy popisujete to, co já.

:-D

Vždyť jsem psal, že ČNB devalvovala korunu záměrně, zatímco libra spadla samovolně a briská centrální banka proti jejímu pádu intervenovala (vy jste napsal lehce řídila).

Každopádně po jmenování Theresy May se pád libry zastavil a libra se pomalu vrací zpět. Já bych napsal samovolně, vy byste napsal lehce řízeně.

M. Prokop 15.7.2016 9:12

Re: opilce Zemana?

Se Skoty to bude asi jako zde za Československa se Slováky. Vybrečeli si stále více a více výhod a stále byli ukřivděni.

J. Fialová 15.7.2016 9:11

Re: Pan Weigel jako správný soudruh

Mně připadá, že se "vzpamatovávají" docela rychle. Podle prvních předpokladů měl být nový předseda konzervativců a nový premiér až na podzim - a dnes už má paní Mayová poskládanou vládu i s ministrem pro brexit :)) J. Fialová

K. Frauknecht 15.7.2016 9:11

Re: :-)))))

Když už jste zmínil ty "soudruhy", porovnal jste někdy obsah svých příspěvků s obsahem článků pana Weigla?

M. Prokop 15.7.2016 9:11

Re: výmysly pana Weigla

Přehlédl nebo nepochopil. Osobně vsázím na druhou možnost.

M. Prokop 15.7.2016 9:10

Re: No, Němci a ostatní, co mají předplacenou morálku,

Řekněme že lze souhlasit s větou až k čárce. Trošku odvážné to je, ne však více, než čeho se dopouští prakticky celá EUnijní mašinérie i mnoho politiků národních států.

Zbytek je ovšem jen výron páně Žitného hlouposti či pocitu méněcennosti.

M. Prokop 15.7.2016 9:07

Re: trosku odvazne

Hodnotit smíte jen vy, EUrosoudruzi?

M. Šejna 15.7.2016 9:07

no vidíte, pane Brožku

moje dcera studovala pro změnu na dvou anglických univerzitách a obojí se muselo tvrdě platit. Kdybych tohle věděl, poslali bychom ji studovat do skotského Edinburgu.

M. Prokop 15.7.2016 9:06

Re: Pan Weigel jako správný soudruh

Správný EUrosoudruh jste spíše vy.

V čem nemá pan Weigl pravdu? Konkrétně? V tak krátkém článku nepochybně něco najdete.

J. Brožek 15.7.2016 9:02

Re: opilce Zemana?

On se někdo zmiňoval o tom, že cokoliv co se píše v tisku je pravda? Váš dotaz byl, jestli se o tom někde psalo, ne o tom, že to je pravda. Samozřejmě to pravda není, Skotové nic takového nechtěli ani nechtějí.

Jen tak mimochodem, tento týden jsem se vrátil z Anglie a tam mi známí říkali ve vztahu ke Skotsku např. V Edinburgu na Univerzitě studují studenti ze Skoska zdarma. Studeni z EU např. od vás z Česka tam studují zdarma. Studenti z Anglie platí 9000 liber za semestr. U běžných lidí je animozita ke Skotsku taky poměrně vysoká - jen o tom nikdo nemluví a citují se jen výroky skotské strany.

J. Brožek 15.7.2016 8:49

Re: ach, jo

No, je vidět, že se v tom nevyznáte ev. se tomu nevěnujete. Stačí si totiž pustit on-line kurzy a z nich je přesně vidět, co se děje.

Ano, v některých hodinách je poptávka po dolaru za libry příliš velká a libra oslabuje - ovšem jako znak toho, že libra je v ohrožení to je hodně divoká interpretace. A že to je v hodinách, kdy není poptávka uspokojována z londýnské city, ale z jiných trhů je taky v pořádku.

Vývoj kurzu libry nyní kopíruje klasické chování ECB resp. FEDu a konekonců i ČNB a podle reakcí britské centrální banky jde o vývoj chtěný, jen lehce řízený.

M. Valenta 15.7.2016 8:48

Pan Weigel jako správný soudruh

vidí za každým rohem nepřítele. Spíše by se měl ptát, co ohledně brexitu podnikl Londýn. Zatím nic moc. Ale já je chápu. Nejprve se musejí z toho "vítězství" vzpamatovat, takže nikam nespěchají a dělají dobře.

M. Šejna 15.7.2016 8:43

opilce Zemana?

Zeman se zmínil o tom, že Skotové možná v referendu rozhodnou o vystoupení z Británie, což odpovídá skutečným snahám Skotů. O skotském povstání jsem neslyšel ani slovo a o rozpadu politických stran také ne.

Francouzský tisk nečtu, ale předpokládám, že máte odkaz na ty novinářské články. Mimochodem odkdy jsou noviny studnicí pravdy?