6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

GLOSA: K Sarajevu 1914

Když před několika dny zaplnilo sté výročí vzniku první světové války všechny stránky tisku i celý éter, mlčel jsem, i když se té mely zúčastnil i můj tatínek, jako osmnáctiletý kluk, a leccos mi o tom vyprávěl. Nechtěl jsem se přidávat k těm mnoha povolanějším, kteří toho znali víc a vyjádřili to líp.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Hrbek 17.7.2014 17:06

Re: O FFdE se toho již nakecalo moc, ale to hlavní se neřeklo

Dětem Františka Ferdinanda, Žofii, Maxovi a Ernstovi ustanovil císař za poručníka hraběte Jaroslava Thun-Hohensteina, manžela nejmladší sestry Žofie Chotkové, Marie. A pečlivě se o ně starala i Marie Terezie, nevlastní matka arcivévody (zemřela 12.února 1944). To nejhorší jim však provedl český stát. Ačkoliv byli z habsburgského rodu vyloučení a byli Hohenbergové, museli v dubnu 1919

ze zámku Konopiště vystěhovat a útočiště nalezli v Děčíně, na zámku poručníka Thun-Hohensteina. Díky pozemkové reformě přišli o převážnou část pozemků a lesů. Zbytek majetku v Československu jim byl v důsledku populistického "přílepku" ke zákonu o Habsburgcích zabaven v dubnu 1921.

Synové Max a Ernst sev roce 1920 odstěhovali do zámku Artstettenu v Horních Rakousku a pokračovali ve studiu. Max se stal právníkem a Ernst lesníkem. Po záboru Rakouska Hitlerem byli 25. března zatčení a odvezeni do koncentračního tábora Dachau. Tam museli vykonávat i nejodpornější práce. Po osvobození se s podlomeným zdravím vrátili do Rakouska. Ernst zemřel 5. března 1954. Max 8. ledna 1962. Dcera Žofie se 8. září 1920 provdala za Friedricha Nostiz-Rienecka a odstěhovala se na jeho statek do Jindřichovic u Sokolova. Dne 2. dubna 1946 byla rodina, která se přihlásila k Němcům, odsunuta do Rakouska a uchýlila se nejprve do Artstettenu a později do Gyereggu v Solnohradsku. Žofie zemřela 27. října 1990.

Ale to vše nevadí současným pisálkům profitovat na lidském neštěstí.

A. Hrbek 17.7.2014 17:05

Re: O FFdE se toho již nakecalo moc, ale to hlavní se neřeklo

A to nejdůležitější – ačkoliv soudní jednání účast Srbska na atentátu nepotvrdilo, bylo Srbsko ochotno poskytnout Rakousku-Uhersku plnou pomoc při vyšetřování. To však

Rakousko-Uherské militantní kruhy odmítly, protože chtěly se Srbskem skoncovat jednou provždy. Byly rády, že se zbavily mírumilovného arcivévody a atentát na něj byl pro ně jen záminkou. Podpořily je i militantní kruhy v Německu a tak se I. světová válka stala skutečností. Ale osud peče oplátky.

Účastníci atentátu byli 23. října 1918, až na Čabrinoviče a Principa (kteří byli záměrně vybrání, protože byli nezletilí a smrtelně nemocní tuberkulozou), odsouzeni k trestu smrti a popraveni. Čabrinovič a Princip byli odsouzeni na 20 let vězení v pevnosti Terezín.

Oskar Potiorek zahájil jako hlavní velitel v srpnu 1914 z Bosny a Hercegoviny vojenské tažení do Srbska. Po dvou krutých porážkách od mnohem slabších Srbů,byl 1. ledna 1915 sesazen z velení a předčasně penzionován. Čabrinovič zemřel 20. ledna 1916 na následky tuberkulózy. Císař František Josef I. zemřel 21. listopadu 1916. Hlava tajné organizace Černé ruka, srbský plukovník Dragutin Dimitrijevič, byl 27. června 1917 (!!), na rozkaz krále Petra I. Karaďorděviće, po vojenském soudu popraven. Princip zemřel 28. dubna 1918 na následky tuberkulózy.

A. Hrbek 17.7.2014 17:00

O FFdE se toho již nakecalo moc, ale to hlavní se neřeklo

Ne „zlý osud“, ale srbský terorista Gavrilo Princip nedopřál Františku Ferdinandovi uskutečnit jeho záměr vytvořit mírumilovnou federaci Spojených států Rakouska a ve svém důsledku, jako zneužitý nástroj srbského plukovníka Dimitrijeviče, zavlekl svět do krvavé války se zhoubnými důsledky. Zároveň zavraždil zcela nevinou matku tří dětí. Přitom před připojením k Rakousku - Uhersku byla Bosna - Hercegovina součástí Tureckého státu a ne Srbska a žilo v ní méně než 25% pravoslavných Srbů. Úřední řeč byla chorvatština.

Abychom však byli spravedliví – smrt Františka Ferdinanda si přáli nejen srbofilská Mladá Bosna srbská Černá ruka, ale i značná část starých struktur Rakouska-Uherska, které se bály nástupu Františka Ferdinanda na trůn, protože před původem dával přednost znalostem a charakteru. O tom, že volba termínu manévrů na Vidovdan – výročí tragické ztráty samostatnosti Srbska – nebyla šťastná, se v Bosně-Hercegovině vědělo, ale každý o tom raději mlčel. Srbský vyslanec Jovanovič varoval rakousko-uherské vládní představitele,že termín manévrů je pokládán za provokaci a že se v Sarajevu na arcivévodu chystá atentát, ti však žádná ochranná opatření neprovedli a arcivévodu na nebezpečí neupozornil.

Den před atentátem navštívil František Ferdinand soukromě sarajevské tržiště, procházel se mezi obyvatelstvem a byl jimi nadšeně vítán. Při oficielní návštěvě příští den (se zveřejněným přesným programem a trasami) byla bezpečnostní opatření naprosto nedostatečná – na celou několikakilometrovou trasu 120 policistů a zemský guvernér generál Oskar Potiorek nepovolal na pomoc ani četnictvo ani armádu (patrně záměrně, protože arcivévoda požadoval jeho odvolání pro neschopnost). Přitom návštěva císaře Františka Josefa I, v Sarajevu v květnu 1910 proběhla díky mimořádným bezpečnostním opatřením naprosto bez jakýchkoliv potíží. Nakonec samotný císař prý poznamenal, že „všemohoucího by nikdo neměl provokovat a že vyšší moc sama nastolila pořádek, který nedokázal udržet“.

P. Urban 17.7.2014 16:52

Nezapomeňte

na Karla Havlíčka Borovského či Palackého, kteří aktivně podporovali Rakousko.

Je ovšem pravda, že žili v dobách Evropy národů, které toužily po sebeurčení dle vlastní definice, přičemž například ta německa se s existencí českého národa jaksi křížila. Dnes je situace jiná a kdo chce, může si myslet, že žijeme někde na Islandu. Tam se svými sousedy moc počítat nemusí, neb žádné nemají.

Mimochodem, Schwarzenberkové dostali český inkolát (občanství) až v roce 1654, To už byli rakouští vladaří nějaké to století na českém trůně.

No, aspoň že víte, kdo to byl Karel Veliký.

P. Urban 17.7.2014 16:38

Hrdina nebo ne,

nelze popřít, že jeho čin vedl k první světové válce a následně k rozpadu Rakousko-Uherska a vzniku Jugoslávie. Atentátníků najdeme v dějinách hodně, ale takhle úspěšných je věru pomálu. Jestli to stálo za to, je jiná otázka.

Slyšel jsem, že GP se později vyjádřil v tom smyslu, že arcivévodovu manželku zastřelit nechtěl, ale "kulka vždy neletí tam, kam bychom chtěli". Vezmu-li v úvahu jeho střelecký výcvik, či spíše nevýcvik, zní mi to docela věrohodně. Ostatně, k "vedlejším civilním obětem" dochází ve válkách dodnes.

M. Mýval 17.7.2014 15:50

nemyslíte Katyni?

Pak jste vedle jak ta jedle. Stalin nebyl Slovan, ale Gruzínec

V. Vlk 17.7.2014 12:05

Re: Clovece, vy jste ale zvanil, jen opakujete,

Konstatuji, že pan Sulc je kolovrátek .Neustále opakuje polopravdy (nevím, zda schválně a nebo si to myslí) ale jeho představa že by R-U mohlo přežít je naprosto mylná. Sežeňte si knihu rakouského historika Anton Holzer: Das Lächeln der Henker. Der unbekannte Krieg gegen die Zivilbevölkerung 1914–1918. Primus, Darmstadt. 210 S., 39,90 Euro. (článek zde http://www.welt.de/kultur/article2712023/Die-grausamen-Henker-des-Ersten-Weltkriegs.html

 A nebo od Niall Fergusona „Válka světa“ a čtěte si a pak vykládejte. Rakousko-uhersko zničila ideologie pangermanismu a od roku 1916 už moc v Rakousku vykonával německý generální štáb. Karel I se pokusil vše zachránit,ale to nešlo. Rakouští a česko-němečtí nacionalisté vyhlásili republiku Německé Rakousko (něm. Deutschösterreich) dne 21. října 1918,tedy týden před ČSR … Pane, jak to říkal Lenin: učit se ,učit se, učit se.

J. Lepka 17.7.2014 11:55

Re: Stojí za to upřesnit.

Ve dvou následujících větách jste pojal skoro 300 let českých dějin, bratru tak 15 až 18 generací, Gratuluji, to je výkon !!!

M. Urban 17.7.2014 11:03

Srbové jsou pyšní na každého vraha?

Bosna a Hercogovina byla osvobozena od turků monarchií Rakouska-uherska. Největší ztráty neutrpěla za druhé světové, ale za období kdy obléhala srbská vojska Sarajevo a vraždění v Srebrenici. Nebýt Sarajeva, tak žádné bombardování Srbska nebylo.

P. Vaňura 17.7.2014 10:17

Připomíná mi to vraždu cara Alexandra II,

reformátora, nesmyslně zavražděného r. 1881 skupinou fanatiků. O tom, jak byla liberalizační politika tohoto "cara osvoboditele" na svou dobu radikální svědčí to, že jeho nástupci dalo práci provedené reformy alespoň zachovat...

J. Plzák 17.7.2014 10:07

Stojí za to upřesnit.

Cituji:....řadu národů, toužících po vlastním sebeurčení... A jedním z těchto ujařmených národů jsme byli i my. Dík příslušníkům naší šlechty, která nás, zcela dobrovolně, vydala rakouským vladařům.

Mysleme na to, až zas budou jejich potomci dokazovat svou příbuznost s Karlem Velikým a budou za něj a pro sebe nechávat sloužit mši.

Všichni ti Schwarzenbergové, Lobkovicové a ostatní, nebyli v kritické době o nic lepší a prozíravější než dnešní Sobotkové, Nečasové a Babišové, kteří se vrhají do náruče Evropské unie. Ta není o nic lepší, než bývalo Rakousko-Uhersko.

Všechny je ale převyšuje jednání nynější srbské vlády. Zbývá jen vyhlásit Gavrila Principa svatým.

T. Kočí 17.7.2014 9:48

Re: Voni ti Srbové

Mentalita Srbů je nám hodně vzdálená. Poturčenci?

P. Hofman 17.7.2014 9:33

Re: On ten Gavrilo Princip

Z našeho pohledu jistě, o tom ale autor článku, ani já, nepíšeme.

M. Prokop 17.7.2014 9:06

Re: Clovece, vy jste ale zvanil, jen opakujete,

Máte pravdu, co se týče Srbska a BiH.

Jen ten závěr nesedí, i v R-U vládách byly různé pochybné existence a dnes by R-U dopadlo jako Jugoslávie (nebo EU).

F. Svoboda 17.7.2014 8:53

Re: On ten Gavrilo Princip

Stalo se mu po právu. Mohl alespoň přemýšlet o svém svinském činu ! ! !

V. Kusý 17.7.2014 8:42

Re: Voni ti Srbové

Mohu li Vám radit, neztrácejte se Serjožou Trofimovem ani slovo.On je alternativně inteligentní.Jistě víte, co to v politkorektinštině znamená.Mám se Srby své zkušenosti z doby, kdy jsem vozil humanitární pomoc do Sarajeva.Já osobně bych je humanitárně nebombardovat, já bych je humanitárně postřílel, poněvadž totéž se oni pokoušeli udělat nám, šoférům, kteří jim nijak neubližovali.

P. Hofman 17.7.2014 8:02

On ten Gavrilo Princip

...ovšem autore nějakým hrdinou být musel, minimálně v očích těch, kteří usilovali o nezávislost Bosny. Přinejmenším to odskákat daleko hůř, než naši parašutisté, kteří umřeli, byť hrdinnou smrtí, přímo na místě bojů.

Pokud je známo trest smrti dostat nemohl, neboť byl nezletilý. Byl však vězněn v Malé pevnosti v Terezíně na samotce bez oken. Navíc byl přivázán řetězem ke zdi, aby se ani nemohl přitisknout ke dveřím a poslouchat zvuky z chodby. Vydržel v takovém prostředí čtyři roky, než zemřel na nemoc, která ho trápila od dětství. Dost blbá smrt.

P. Sulc 17.7.2014 3:01

Re: Clovece, vy jste ale zvanil, jen opakujete,

Rekneme to takhle: kdyby nepadlo, byl bych stale v Praze. Ale kdyby bylo obnoveno, tak ne, jednak jsem zde uz moc dlouho a hlavne, nebylo by to ono, zchazi ta tradice a kontinuita. Spise by to byla maskarada, nejaka potemkinova vesnice.

S. Prosek 17.7.2014 1:42

Re: Clovece, vy jste ale zvanil, jen opakujete,

SOUHLAS! Byt dnes mocnarstvi tak reemigruju!

P. Sulc 17.7.2014 1:36

Clovece, vy jste ale zvanil, jen opakujete,

co do vas nalila skolni ucebnice. Rakousko Uhersko byl na svou dobu velice dobry parlamentni stat a zadny zalar narodu. Cesi po samostatnosti netouzili az do konce valky, a ani  Taticek o ni neuvazoval , az jen ku konci. Cesi touzili po korunovaci legitimniho krale a o statni pravo, ne o samostatnost.  A tiSrbobe, ti meli svoje vlastni kralovstvi, jen v Bosne Hercegovine byla smes slovanu, Srbu, Chrvatu a muslimskych slovanu. Srbum, tem v kralovstvi, nejvice vadila anexe B+H, oni ji totiz pri prvni prilezitosti chteli sami a nejvice se jim jednalo o pristup k mori a o to, aby vzniklo Velkosrbsko, podle zname theorie: kde je Srb, Rus, Nemec, tam je Srbsko, Rusko, Nemecko. Prestante s temi keci o rakouskem utlaku a zalari narodu, od 90 roku vychazi dosti knih, ktere tuto davnou, ''vlasteneckou'' lez napravuji. RU rise byla tehda v daleko lepsim poradku, nez jsou ty ''sobe si vladnouci'' narody dnes. Alespon nemeli ve vlade KGBaky, STBaky , tunelare a podobnou zouzel.A ty smesne male dane, neexistovali ani dane ze mzdy, nikdo nenarizoval cim svitit, jezdit, topit atd.

S. Prosek 17.7.2014 1:17

rovnez humanitarni bombardovani

pro jednostrane:

http://www.youtube.com/watch?v=fqso_4OCcMk

S. Prosek 17.7.2014 1:12

Re: Voni ti Srbové

to pane Heusingr vypravejte tem Bosnakum co je ti srbsti junaci mordovali v Srebrnici stejne jako drive pred tim v Katowicich humanitarne odstranovali jini slovjani jine slovjany! 

Vono je to s tim "humanizmem" vselijaky, jen si vybrat ten co zrovna vyhovuje, neniliz pravda?

E. Heusinger 17.7.2014 0:40

Voni ti Srbové

jsou takovej divnej pronárod. Škoda, že svět tehdy neznal humanitární bombardování.