29.11.2020 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

GLOSA: Jak se tuneluje v Itálii

Jedna z věcí, která mě u Čechů nepřestává udivovat, je, s jakou naivitou si stále myslí, že Itálie je bohatá země a že běžným Italům se daří mnohem lépe než jim. Pomineme-li tzv. castu (čili sektu privilegovaných lidí napojenou na politiku nebo na zločin), není to pravda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 22.8.2012 14:56

Naprostý souhlas,

někdy si na diskusích připadám jako na kongresu hysteriků a kálečů do vlastního hnízda.

K článku - těžko soudit, když tu nádhernou zemi znám jen z knih. Ale autor poukazuje na ekonomická kritéria a cena na první pohled připadá neadekvátní. Jenže znám jen údaje o mzdových rozdílech mezi zeměmi EU. Po ruce mám jen toto srovnání - http://darny.blog.cz/1107/prumerna-mzda-v-eu a z toho mi na druhý pohled vychází, že Itálie má průměrnou mzdu téměř 3x větší, takže ta cena by mohla být srovnatelná. Jenže zase neznám italskou cenovou hladinu... Takže SROVNÁNÍ s podobnou situací u nás je pro mě prakticky nemožné. K tomu by člověk musel znát spoustu kritérií, která v tom jsou. Ta průměrná mzda taky nevypovídá o skutečné životní úrovni. Nevíme, jaké % obyvatel ji má. Ani tam, ani u nás.

Navíc věčně čtu, jak strašně je Itálie zadlužená, ale přitom to s ní není tak zlé, jako jinde, PROTOŽE její zadlužení je z většiny u domácích investorů (jako v Japonsku). Takže z hlediska zadlužení SR je DOBŘE, že zahraniční zadlužení je mini. Ale z hlediska cenové hladiny je to možná ŠPATNĚ, protože domácí investoři tak nemají velkou konkurenci, a možná plýtvají a mají pak vysoké náklady, které se zobrazí v ceně, nebo neplýtvají, ale nemají cenovou konkurenci. Těžko říct, která varianta je pravděpodobnější. KAŽDOPÁDNĚ málo konkurenční prostředí je vždycky ŠPATNÉ !

A z článku myslím, vyplývá právě toto, že je tam to prostředí ve stylu - já na bráchu, brácha na mě. Ale taky neznáme i další příčiny - třeba sílu odborů, které si možná vynutily na investorech i zaměstnavatelích jakési nesmyslné úlevy či zbytečné náklady.

A v těchto ekonomických podmínkách je ještě jeden zádrhel, který nenutí státy srážet náklady (pustit k investicím větší konkurenci) - V situaci, kdy se eurozóna chová, jako by dluhy jejích členů byly společné, mají politici obrovskou motivaci se zadlužovat. "Když někdo přijde před volbami se slibem, že bude hospodařit vyrovnaně (bude šetřit, škrtat), lidé se mu vysmějí".

E. Heusinger 22.8.2012 14:01

Zkácení o 13 minut

hodinové jízdy je skvělý výsledek.

P. Krasny 22.8.2012 12:51

Re: Mixing bowl

Omlouvam se, navic to technicky ani neni DC :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Springfield_Interchange

S. Rehulka 22.8.2012 12:50

Když jsem .....

....před dvaapadesáti lety rukoval, cestoval jsem z Prahy do Zvolena vlakem. Nepamatuji si přesně jmena míst, kde jsme projížděli serií sedmnácti dlouhých tunelů.

Průvodčí nám (brancům) říkal, že toto "tunelování" je dílo italské firmy Baraba, která ty tunely razila snad ještě za Rakousko-Uherska, a na začátku ČSR.

Je smutné, že tehdy slovo "tunelování" ještě znamenalo poctivou práci !

J. Boleslav 22.8.2012 12:38

Re: O tom jsem psal

Taky to stále tvrdím.

V. Novák 22.8.2012 11:53

Co je Mixing bowl?

Vygooglil jsem si, že je to něco s mimoúrovňovými křižovatkami - ale co konkrétně?

Nepředpokládám, že byste psal o míse na míchání čehokoli...

P. Lenc 22.8.2012 8:43

O tom jsem psal

již dřív, krade se ve velkém po celé Evropě,tím v žádném případě nechci omlouvat jakoukoliv zlodějnu.Jenom mne fascinuje neustálý pohled na ČR jako na nejhorší stát na světě a to pomalu ve všem.Jsme národ masochistů bez jakékoliv hrdosti.

B. Volarik 22.8.2012 7:24

Re: Proč tunelování

Kradou Cikáni. Tunelují "bílé límečky".

J. Heincl 22.8.2012 5:57

Proč tunelování

Krade se samozřejmě na celém světě. Jen nerozumím tomu, proč se to nenazývá pravým jménem. Slovo tunelování podle mého názoru poněkud zamlžuje podstatu sprosté krádeže.

P. Sulc 22.8.2012 4:35

Re: Mixing bowl

Jestli myslite Washington DC, tak by vam pazoura neupadla, kdyby jste to napsal

P. Krasny 22.8.2012 2:55

Mixing bowl

na dalnicnim okruhu DC se stavel asi osm let a snizil cas dojizdeni o asi tak deset vterin na auto. 

  Tech 13 minut zas neni tak spatnych.