12.4.2021 | Svátek má Julius


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Jelínek 10.6.2011 14:13

souhlas

souhlas

S. Ševeček 10.6.2011 12:47

Lícní strana každé koruny dotace

má na rubu korunovou hodnotu zmařených příležitostí.

Koruna příležtosti má vždy hodnotu 1 koruna. Koruna dotací má hodnotu vždy podstatně nižší.

S. Ševeček 10.6.2011 12:43

Re: S lucernou ve dne chodit a hledat rozum

Ano, ta soukromá satisfakce je bolestivá ...

J. Šimek 10.6.2011 11:32

Re: Ta paní ve zkratce napsala :

Nojo, ale autorka mluví o době po vstupu do EU a vy o období po roce 89. Ale jinak blábolíte podobně :o)

J. Šimek 10.6.2011 11:27

Re: Ta paní ve zkratce napsala :

Tak mě, prosím opravte. Rád si to přečtu.

J. Tejkl 10.6.2011 10:29

Re: to já jsem u autorky vyčetl něco jiného

Podívejte, já s dotační politikou (Evropskou i státní) také nesouhlasím. V praxi ovšem vidím přesně to, o čem mluví i autorka článku: Češi jsou obecně pasivní, a v podstatě kromě jejich pohodlí (sociálního) je jim většinou všechno jedno. Sice nadávají, že se krade, ale že sami příjmají sociální dávky, což je v podstatě rovněž institucionalizovaná forma krádeže přerozdělováním, jim nijak nevadí, ba právě naopak: je to často jediný důvod, proč zvednou zadek a jdou se "politicky projevit" k volbám. Nadávají, že "se všude krade" ale upřímně: jak často jde o projev morálního rozhořčení, a jak často pouze o závist, že ten druhý byl chytřejší nebo mazanější, a stačil to ukráct dřív než já? Jak efektivně investuje stát naše daně netřeba rozvádět. A pokud někdo chce z tohohle zavedeného rámce vybočit a dělat něco "navíc", třeba zachránit kostel, který v jeho obci stojí 300 let, kde na to má vzít v apatické a letargické společnosti peníze? Sbírkou jako na ND? Od státu, který každoročně "zašantročí" miliardy, ale na obnovu skutečně hodnotných věcí nemá peníze? Kde?

         

J. Schwarz 10.6.2011 9:53

Re: S lucernou ve dne chodit a hledat rozum

To už je na potomcích, aby sedli na kůň a vyrazili na Turka... Ale snad se to povede a evropanům se podaří dnešní zrádcovské establishmenty smést...

J. Schwarz 10.6.2011 9:48

Re: to já jsem u autorky vyčetl něco jiného

Pravdu máte jen částečnou - jak píšete, příležitost dělá zloděje, a člověk se vyvíjí, není od kolébky morální nebo amorální. Jeho představy  o morálce se v čase mění. Stejně jako za socíku dost poctivých pracantů časem zviklal fakt, že flinkové a rektální speleologové brali větší platy a odměny než oni za práci a začali se flákat taky - aby sami před sebou nevypadali jako blbci, kteří makají za druhé a ti se jim ještě za to smějí, tak i v případě existence dotací - a mnohá "domácí dotace" byla vynucena existencí "dotace evropské" svádí k jejich zneužívání, eventuelně jejich čerpání na nesmysly které budou obci v budoucnu spíš ke škodě. Vsaďte se,  že když obec nabídne dotované  " vkusné víceúčelové metrové betonové trpaslíky" za stovku, využitelné i jako krmítko pro veverky a napaječku pro ptáky , originální cena 2730 Kč.- úžasná příležitost, obec přiveze a nainstaluje - bude mít tuhle ptákovinu za chvíli v předzahrádce skoro každý včetně těch, co by to před měsícem považovali za hrůzu a kýč. Evropské dotace z nás dělají za vlastní peníze otroky a blbce - teď nám pod vidinou "slevy" vnutí stupidní životní styl a priority, zítra za naše prachy zblbnou Rumuny a Bulhary... k čertu se všemi dotacemi, a těmi evropskými zvlášť...

J. Tejkl 10.6.2011 9:38

Re: Ta paní ve zkratce napsala :

Hmm, to je zajímavé. Můžete dát odkaz, nebo uvést publikaci, která by o tomhle fenoménu pojednávala? Myslím, to o těch "vyspělích evropanech", kteří "jako první věc začali zdůrazňovat že komunističtí aparátčíci a manažeři mají svá lidská práva, svou odbornost, nemohou být obětí "principu kolektivní viny"...

R. Gramblička 10.6.2011 9:36

Re: Ta paní ve zkratce napsala :

Tak to ve skratce nenapsala. To je jenom vaše pokřivena interpretace

J. Schwarz 10.6.2011 9:32

Re: Ta paní ve zkratce napsala :

Vy to sice myslíte ironicky, ale sedíte na špatné míse. Byli to právě oni "vyspělí evropané" co jako první věc začali zdůrazňovat že komunističtí aparátčíci a manažeři mají svá lidská práva, svou odbornost, nemohou být obětí "principu kolektivní viny" - a ruče využili jejich "schopností"  a konexí k velice dobrým obchodům. Onen "marast"  byl právě důsledkem  "sametu", "právní kontinuity" a podobných výdobytků, vehementně doporučovaných ze strany té úžasné a hluboce morální EU - jak dokazují i nejedna z jejích nejvýraznějších postav.  Takoví Dominique Strauss-Kahn nebo Daniel Cohn-Bendit , nebo třeba Jean Paul Sartre jsou vzory k napodobení!

J. Tejkl 10.6.2011 9:26

Re: Ta paní ve zkratce napsala :

Příspěvek p. Šimka bude asi myšlen  ironicky...(-:

J. Schwarz 10.6.2011 9:23

Našinec totiž

si velice cení toho, když něco získá "zadarmo"  nebo s mnohem menším úsilím než soused - je to důkaz jeho superiority, inteligence a schopnosti vyznat se v tlačenici. Nadřít se dokáže každý vůl, zatímco dostat dotaci na soukromý bazén deklarovaný jako obecní čističku nebo na kilometr dlouhou "cyklostezku" s paramery dálnice /i finančními/  dosáhne jen skutečný mistr. Něčím takovým se může obec pochlubit , třeba i dát zapsat do Guinnesovy knihy. Každý si uvědomí,  že v obci nežijí žádná paka a ořezávátka, ale vzdělanci kterým nechybí evropský rozměr.

J. Tejkl 10.6.2011 9:21

Re: to já jsem u autorky vyčetl něco jiného

pardon, v poslední větě má být dotace z EU, místo zneužívání peněz z EU. Omlouvám se.

V. Kain 10.6.2011 9:19

Re: Ta paní ve zkratce napsala :

Nevím jak si představujete špičkové soudnictví,když tam po 89 zůstali díky Havlovi všichni komunisté a ani jediná korupční kauza nebyla dotažena do konce protože za každou zlodějnou byl někdo z té komunistické šlechty.

J. Tejkl 10.6.2011 9:04

to já jsem u autorky vyčetl něco jiného

pokud by článek byl zaměřen proti škodlivosti, případně diskutabilní spravedlnosti, dotační politiky obecně, nic bych proti němu asi nenamítal. Nadpis článku ovšem zní: "Evropské dotace fatálně pokřivily naši morálku". A to je podle mě naprostý nesmysl. Pokud jsem morální člověk: a) o dotaci nikdy nepožádám, protože ji považuji za nemorální. b) pokud o ní požádám, beru ji jako dar a použiji bez fixlování, obdobně jako donaci od soukromé osoby. Pokud nejsem morální člověk - příležitost dělá zloděje - ukradnu co se dá, a vysaju ze státu/EU maximum.  Otázka morálky přece není otázkou existence nebo neexistence dotací.

Pokud by šlo o to, ukázat škodlivost dotací, pak není třeba mluvit o evropských dotacích, ale o dotacích a jakémkoliv subvencování vůbec. Tady ovšem jde o evropské dotace, které "fatálně pokřivily naší morálku". Takže nejde o to, dokazovat škodlivost dotačné politiky, ale nasadit psí hlavu Evropské unii, která dotacemi "pokřivuje naší morálku" . Osobně si myslím, že  naše vlastní politika, štědrý sociální systém, a politická kultura vůbec, pokřivuje naší morálku daleko víc, než zneužívání peněz z  EU. 

B. Novacek 10.6.2011 8:59

Re: velmi hezke

Hezke?...ne ne, mily pane! Smutne az k placi, protoze je to pravdive...

Presto a nebo prave proto take dekuji.

J. Šimek 10.6.2011 8:52

Ta paní ve zkratce napsala :

V mezidobí roku 89 a vstupu do EU jsme tady zažili krátké mezidobí ekonomického a morálního vzestupu, než nás naši bývalí západní nepřátelé a imperialisti srazili na ještě daleko horší úroveň než za komunistů. Jak málo času jsme měli na to, užít si naše ideální tržní hospodářství, kvalitní zákony neprolezlé unijním marastem, špičkové soudnictví a prakticky ideální fungování státu směrem k občanům. A to nemluvím o čisté, penězi nezatížené politice.

F. Pavlis 10.6.2011 8:31

Re: Vážená paní

Obávám se, že jste poněkud přestřelil. Dotace je slovo s latinským kořenem a znamená DAR.  Dary jsou ovšem věci osobní dobrovolnosti. Rozdávat přerozdělováním ze společných daní podle klíče, který určí nějaká komise, by mělo být nejen v EU okrajovou záležitostí. Autorka naznačila, že je to hlavní nástroj ovládání společnosti z dílny  sociálních inženýrů.  Příčiny a následky , jak o nich hovoříte, lze jistě hledat jinde než v morálce, ale sám vznik IDEE státních u unijních dotací  mimo spontánní projevy je prostě amorální a demotivující. To jsem u autorky vyčetl jako hlavní motto. Něco jiného jsou třeba bezúročné půjčky a podobné instrumenty k podpoře nezbytných procesů. Pokud se mýlím, omlouvám se.

R. Kříž 10.6.2011 8:27

velmi hezke

diky

J. Tejkl 10.6.2011 8:16

sbírka nebo dotace?

ano, morální apel sbírek na ND je jedním ze základních kamenů našeho národního sebevědomí. Sdílím Váš obdiv k našim předkům, kteří po požáru ND vybrali velmi rychle peníze na jeho opravu. Úctihodná byla i první sbírka, která měla financovat samotnou stavbu divadla. Je ovšem trochu nepříjemnou pravdou, že sbírka zdaleka stavbu nepokryla a vedle příspěvků české šlechty, byla drtivá část nákladů na stavbu ND financována "dotací" státu, tedy Rakouska.

Takové štěstí neměli čeští Němci, jejichž poslanci ve sněmu několikrát proti financování českého ND důrazně  protestovali. Na rozdíl od Čechů, nedostali totiž na své německé divadlo (dnešní státní opera Praha), od Vídně ani vindru. Bývalé Německé divadlo bylo, na rozdíl od toho českého, postaveno jen čistě ze sbírek a taky podle toho vypadá. Je mnohem menší a architektonicky výrazně skromější. (arch. Fellner a Helmer )  

J. Tejkl 10.6.2011 7:52

Vážená paní

ačkoliv nejsem nadšeným  příznivcem dotací a souhlasím, že každá dotace v principu pokřivuje ekonomické prostředí, je hrubou demagogií, říct, že právě "evropské dotace pokřivili naši morálku". Je to totiž naopak: naše pokřivená postkomunistická morálka, která často zneužívá dotace, a to nejen evropské, může za to," že se trh přesunul do oblasti lobbingu a korupce přerozdělovačů dotací". Nezaměňujte tedy příčinu za následek.

Znám lumpy, kteří si, za dotační podpory  z EU, postavili "penziony", které provozovali dva roky, potom je zrušili a měli luxusní bydlení o polovinu levněji než jiný smrtelník. Ale znám také lidi, kteří za finanční podpory z EU zachránili, bez jakéhokoliv osobního zisku, milionové kulturní hodnoty, které by jinak zmizely, protože ani  jejich vlastník: stát, obec nebo "sousedé",  na jejich záchranu nechtěli nebo nemohli  přispět.

Hledáte- li příčiny dnešního morálního marasmu, hledejte je tedy tam, kde opravdu jsou: 40 let, zde byla zlodějina povýšena na morální imperativ: kdo neokrádá stát, okrádá rodinu. Komunisté vychovali zloděje, a vychovali také lidi bez odpovědnosti, kteří stále čekají, že se o ně stát postará. Naříkat nad tím, že jsou lidé pasivní a nevyberou mezi sebou na čističku sice můžete, a máte určitě pravdu, ale příčinou jejich pasivity určitě nejsou dotace z EU.

Můžeme se bavit, jestli jsou  dotace, coby ekonomický nástroj,  správné nebo ne, ale nesměšujte je prosím s otázkou morálky, protože ta je vždy věcí nás samotných.   

        

J. Tejkl 10.6.2011 7:06

Re: S lucernou ve dne chodit a hledat rozum

Dotaz: Jaká je podle Vás ta "ideová základna" kterou evropský kontinent měl ztratit?

Ž. Halabudová 10.6.2011 6:17

Re: S lucernou ve dne chodit a hledat rozum

Jen počkej zajíci,oni ti vysvětlí ,jaký jsi zpátečník. Kupředu levá, zpátky ni krok. Hergot,kde už jsem to slyšela?

Ž. Halabudová 10.6.2011 6:05

A pak

A pak, že jsou všechny blondýny blbé a myslí jenom tím jedním orgánem.No jo, to byl jenom pokus o humor.Tak už se nezblázni.  Jinak  je to naprostá pravda.Lidi si nechtějí uvědomit, že všechny tak zvané dotace, se nejdříve vyberou od nás, pak se poníží o provozní náklady EU,o lobovací úplatky,o prostředky na provoz neziskových organizací, o reklamu atd.A co zbyde, se ještě podělí a z toho zbytečku se s velkou slávou rozdávají naše peníze, jako dotace EU.

J. Svoboda 10.6.2011 6:03

S lucernou ve dne chodit a hledat rozum

Ano, i já jsem pyšný na to, že si do kolonky správných životních rozhodnutí mohu připsat NE při volbách o vstupu naší republiky do EU. Kontinent, který ztratil svou ideovou základnu je odsouzen k cestě do prapadliště dějin a žádný Brusel ten směr neotočí. Jenom doufám, že se toho nedožiju a je mi líto mých potomků a vnuků. Z přirozenosti lidských práv se stala modla a tanec kolem každé modly je vždycky smrtelným hříchem. Nejsem náboženský fanatik, ale vývoj ukazuje, že právě se zdravým rozumem jsme ne poněkud, ale sakramentsky v koncích.

Jan Svoboda

J. Kunes 10.6.2011 5:44

vystizne

Velmi potrebny postreh! A netyka se jen EU, ale statu obecne. Typicky se stat zacne angazovat (financovat, dotovat) v nejake oblasti, z niz tak vytlaci soukrome penize, a pote dokazuje svoji potrebnost tim, ze to nikdo jiny nedela. Dnes si ani nedokazeme predstavit, jak mohla spolecnost fungovat pred sto lety, kdy stat zajistoval mozna desetkrat mene veci nez dnes, a presto to byla doba bourliveho rozvoje.

T. Pansky 10.6.2011 0:41

Pani Terezo, bravo !!! Jste jedna z mala, ktere premysleji. Co je treba dodat ...

...  V roce 89 jsme utekli z jednoho socialismu a vzapeti vbehli do druheho.  Kdyz se prolistujeme zivotopisy nevjvyssich predstavitelu EU, tak zjistime, ze to jsou kovani socialiste chodici pro sve napady az k ultra-levici.  Jak to zmenit?  Velmi tezko, nebot samotna EU je velmi nedemokraticka organizace.  Ac si osobne myslim, ze ekonomicke spojeni Evropy ne nezbytne, paklize chceme konkurovat rostouci sile Asiatu.  Nicmene soucasna EU je konska mrsina jeste pred tim, nez se postavila na startovni caru svetovych dostihu.  Jinymi slovy: Evropa v soucasne podobe je odsouzena k zaniku a dalsimu propadu na svetovem kolbisti.  Vami zminovane prerozdelovani (uplaceni) je toho soucasti.  top0625top@live.com