28.3.2020 | Svátek má Soňa


Výpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 1, poslední: 24.3. 2020 22:07, přehled diskusí

J. Hanzlík 24.3.2020 17:06

Věštecké chápání „žlutého nebezpečí“ se historicky vztahovalo na asiaty obecně. Dnes se to jeví dost fantasmagoricky. Moderní Čína je produktem americké politiky, pro kterou to původně byla rovnováha nukleárnímu Sovětskému svazu a jeho komunistickému bolševismu, rozpínajícímu se do zemí tzv. třetího světa. Mohla vzniknout jen na „záruce“ protiruského postoje Čínské lidové republiky. Čínská říše stejně jako ta ruská v minulosti se chová zákonitě podle svých zájmů a moci. I Sovětský svaz, tehdy „krytý“ socialistickou ideologií pokroku, přizpůsobil svým potřebám i charakter průmyslu svých satelitů. U nás to mělo za následek zničení rozvinutého lehkého strojírenství a zaostávání některých spotřebitelských odvětví.

Jestli si někdo naivně myslí, že dnešní Čína je triumfující vítěz dnešního světa, je daleko od skutečnosti. Je totiž pevně svázána se světovými trhy a výpadek poptávky po jejím zboží by ji čekal velký problém. Mohla by jej řešit restriktivním totalitním způsobem s obrovským rizikem vlastního zhroucení. Dnes, díky současnému americkému prezidentovi, se odbourává její statut rozvojové země a tvrdě se kritizuje její zlodějské vytěžování západní, především americké technologie.

Je otřesnou skutečností, že vlivem kapitalistické hrabivosti se převedla výroba mnohých strategických komponentů do Číny. Zvláště dnes v situaci pandemie koronaviru zjišťují USA v čele se svým prezidentem, že jsou dokonce závislí na dovozu chemického sortimentu potřebného k průmyslové výrobě léčiv. Kdo strategicky destabilizuje západní svět ekonomicky vedle pátých kolon, které jej rozkládají kulturně?