2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

GLOSA: Brýlemi dobra

Některé státy již neprovádějí sčítání lidu každých deset let. Mají tak dobrou průběžnou evidenci obyvatel, která jim skýtá věrný obraz populačních poměrů, že si tu monstrakci mohou ušetřit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 9.11.2020 20:23

Klid, prosím. Komentátor Petráček píše o americké reálné demokracii a americkém reálném kapitalismu.

Petráček by eventuálně mohl veřejně přiznat, že jeho osobní představy o USA byly dosud nereálné (možná zkreslené propagandou).

Dosavadní vývoj v USA má normální průběh. Když je volební výsledek blízko fifty-fifty, tak narůstá napětí a podezírání. Američané to ale dokáží vyřešit. Klid.

Líbil se mi dnešní humor:

Víte jaká bude první věta Prezidenta Joe Bidena po jeho vstupu do Oválné pracovny?

"Slezte z toho lustru, Donalde, vidím vás!"

V. Braun 9.11.2020 17:35

Zdá se že voleb, a jak se ukazuje oprávněně, se bál Trump a proto je už předem označoval za zmanipulované.

Jinak ovšem máte pravdu, že průzkumy ne zcela odpovídají výsledků voleb, i když po spočítání všech hlasů se zřejmě většina z nich dostane do pásma statistické chyby. Ovšem když je chyba systematicky vychýlena jedním směrem tak to svědčí o nedostatcích metodiky.

V. Kuhaj 9.11.2020 14:13

Vaši "kruciální otázku" považuji za řečnickou. Já myslím že i Vám musí být jasné, že "omyly" v prognózách nebudou způsobeny tzv. stydlivým voličem, ale tím, že byl objeven názorotvorný účinek prognóz, takže "prognózy" jsou před volbami účelově používány těmi, kteří jimi doufají ovlivnit nerozhodného voliče. A aby to pak nebylo na ně, vytvořili obraz voliče stydlivého, takže to vlastně svádějí na občany.

I. Schlägel 9.11.2020 11:59

Na chybné předvolební prognózy nemají patent jenom Američané. Umíme to i u nás.

P. Milan 9.11.2020 17:34

Volba Bursíkových Zelených ...

P. Kubáč 9.11.2020 10:56

Kromě "fenomenu stydlivého voliče" je tady ještě nezpochybnitelý fenomen "účel světí prostředky" a pravděpodobně ten způsobil tak hojný výskyt falešných předvolebních průzkumů.

I přes prohru je nutno Trumpovi složit hold - tak "pekelné" volební obdoví jaké připravila Demokratická strana jemu něměl snad ani Richard Nixon.

F. Navrátil 9.11.2020 9:13

Rozdíl mezi 19. a 21. stoletím je v tom, že tehdy se lidé netajili s politickými preferencemi, ale nepřiznali své sexuální preference. Dnes je tomu právě naopak.

Š. Hašek 9.11.2020 20:32

R^