13.8.2022 | Svátek má Alena


Diskuse k článku

GLOSA: Břímě bílého muže II

Zastavme toto ničení civilizace, vyzval v neděli papež František. Že by tím myslel vypouštění emisí? Či snad ochranu nenarozených životů po vzoru Polska? Ale kdež.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 9.12.2021 16:20

Papež Franta je vůůůůl ! Papeže Vojtylu jsem miloval, Benedikta obdivoval, ale tenhle Franta, ..... škoda slov.

F. Fousek 9.12.2021 16:06

Galileo byl dokonce papežův oblíbenec... inkvizitor Boblig byl zase laik... Velmi skeptičtí ke vzdělání byli například ve svých začátcích Čeští bratři. Ono je totiž celkem zjednodušující říct, že křesťané bránili vzdělávání, když tenkrát v Evropě byli křesťany prakticky všichni - a na to jsem reagoval.

Univerzity v Evropě snad zakládali muslimové nebo budhisté? Fakt mi to tvrzení připadá bizardní. Snad by se dalo polemizovat, jestli si církev nesnažila udržet na vzdělání monopol. Ale že vzdělávání bránila?

V rámci církve (té hierarchické, jinak církví bylo tenkrát celé křesťanstvo) samozřejmě působily různé proudy a jedinci různých kvalit. Od vzdělanců po naprosté exoty, přes jedince ambivalentní a těžko zařaditelné (kam byste řadil např. takového Savonarolu?).

Že církev různé spory řešila na dnešní poměry velmi ostře možná koreluje s tím, že se tenkrát velmi ostře řešila i krádež chleba v důsledku hladu "zloděje". Je třeba mj. vzít v úvahu tehdejší vnímání společenské nebezpečnosti takového jednání (však rozvrat způsobený husitským hnutím to celkem dokládá - nakonec husité museli porazit sami sebe, aby se to nějak stabilizovalo :-)).

H. Lukešová 9.12.2021 15:44

Ano, myslela jsem papeže Urbana II.

Jinak s Vašim příspěvkem souhlasím.

F. Fousek 9.12.2021 15:31

Myslím, že papež nereaguje na anonymní dav imigrantů, ale na "konkrétního člověka v nouzi" (přestože ta nouze je často diskutabilní, myslím si, že to není důvod k dehumanizaci takového jedince). A věřím, že v takové situaci byste i Vy se choval poněkud jinak, než jak se zdá z Vašeho příspěvku. Zabránit imigraci je úkolem států, ne papeže. Deficit papeže vnímám v tom, že na toto jednoznačněji neupozorňuje. A znovu doporučuji číst co říká sám papež a ne to, co se o tom píše.

F. Fousek 9.12.2021 15:17

Urban I. žil v 3. století, myslíte Urbana II. - To že vyvolal první křížovou výpravu je fakt, jako i to, že jemu připisované zvolání a z toho vzešlé heslo kruciáty "Bůh to chce" vyvolalo u mnoha křižáků i lidu "svaté zapálení pro věc", ale činit jej zodpovědným za masakry v Porýní a Jeruzalémě je už poněkud diskutabilní. Jestli existuje nějaký pramen, který odráží reakci papeže na tyto podivné vedlejší projevy kruciáty nevím. Jistým vodítkem by mohlo být, že stoupenci papeže po krachu kruciáty jej interpretovali jako Boží trest právě za násilí na Židech.

Nakonec podobně kontroverzní je třeba i mnohem mladší případ bombardování Drážďan a jistě se najde řada dalších příkladů. A je za mrtvé civilisty v Drážďanech obviňován W. Churchill?

Bohužel platí, že slovo je někdy ostřejší než meč, a ti kdo mají moc ovlivňovat lid, musí často velmi vážit co říkají. Přes všechnu snahu se často z dobře míněného stávají tragédie (mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky).

V. Kučer 9.12.2021 15:14

I vy chytrolíne, Jan Hus a Kryštof Alois Lautner byli také kněží. Giordano Bruno a Galileo Galilei byli jistě také křesťané. Katolická církev nešířila vzdělanost mezi prostý lid, mnohý kněz kázal že vzdělání je nevěstka ďáblova. Eppur si muove!

P. Kubáč 9.12.2021 14:40

Papež jako katolík - komunista - nemusel odříkat básničku protestantských dětí "Ďábel vždy vloží hřích do lenivých rukou tvých" proto si neuvědomuje souvislost mezi intenzitou práce a životním standardem všude ve světě.

V. Petr 9.12.2021 14:39

R^R^R^

H. Lukešová 9.12.2021 14:22

No tak dřívější papežové, např. papež Urban I., který vyhlásil první křížovou výpravou, tak jeho křížové vojsko povraždilo roku 1096 tisíce Židů v Porýní a 1099 v Jeruzalémě, kde tedy křižáci vyjma muslimů také povraždili tisíce jeruzalémských Židů.

J. Novák 9.12.2021 13:37

To je tak, když se musí shodnout množství volitelů. Pak se vybere ten nejohebnější a nejvíce ovlivnitelný.

Z. Klouček 9.12.2021 13:33

Z bílého muže je už bílý dědek, takže si na něj troufá každý jiný mladší muž. A bílý dědek své těžké břímě neunese, takže jej přenechal svým ženám; cizí mladí muži jim s ním nepomohou a přidají jim i svůj náklad, jak je často v jejich domovinách zvykem.

J. Novák 9.12.2021 13:32

Středozemní moře bylo vždy hřbitovem bez náhrobků. Vzhledem k tomu, že papež pochází z druhé strany zeměkoule to asi neví, stejně tak jako neví spoustu dalších věcí. Čert ho vem.

P. Molík 9.12.2021 12:35

Papež František zjevně mentálně slábne a tak jeho požadavky jsou stále víc nereálné. Papež prosazuje barbarství a to, co destruktivně působí na křesťansko-židovské pilíře, na nichž byla vybudována naše evropská civilizace. Papež civilizovaně prosazuje barbarské požadavky. Papež oslabuje renomé katolické církve a do duší Evropanů zasévá zmatek a hněv.

V. Petr 9.12.2021 12:28

Mohl by dělat hodně, ale NECHCE, protože si zvolil vládu naprostých "píp..."

F. Fousek 9.12.2021 12:16

Papež František se podílel na vraždách Židů? 8-o Asi jste myslela jiného papeže - kterého konkrétně. Ono se totiž něco takového tvrdí např. o Piu XII., což ale neodpovídá realitě a bylo to především komunistickou propagandou.

L. Harvánek 9.12.2021 12:15

Inženýrů a jiných vzdělanců je mezi nimi dost. Jenže svou kvalifikací těžko hledají uplatnění. Protože v Evropě tolik pastvin a stád pasoucích se ovcí nemáme.

V. Petr 9.12.2021 12:11

Papež jaksi ignoruje že muslimové celá staletí napadali křesťanská území na severním pobřeží Středozemního moře a odvlékali obyvatele do otroctví. Takto bylo v letech 1530-1780 odvlečeno 1,25 milionu osob!

F. Fousek 9.12.2021 12:10

Ano. A stále více se blížíme cíli vyřčenému Cimrmanem filosofem, že omyl je zcela vyvrácen, ale my nevíme nic. :-)

F. Fousek 9.12.2021 11:57

Potíž je v tom, že Evropa připustila, že k tak masivní imigraci došlo. A to především tím přístupem, že migrovat za lepším kamkoli je vlastně lidským právem.

Když se na snahu stěhování do Evropy člověk podívá očima migranta, je samozřejmě jejich snaha naprosto pochopitelná a logická. Ale tak, jako je snad logické, že si do vlastního domu nikdo "neadoptuje" deset bezdomovců-ožralů, tak by snad bylo logické bránit se imigraci potenciálních nezaměstnatelných asociálů.

Teď jsem zapomněl na to, že sem vlastně imigrují převážně inženýři (má ale někdo zpracovanou nějakou statistiku, jak to se vzděláním imigrantů je?).

Z. Lapil 9.12.2021 11:50

Bez námitek :-). Jasně že shrnout 2000 let historie do dvou řádek znamená vynechat naprostou většinu historie, a ani není potřeba použít slovo kontroverzní.

Nemluvě o tom, že jen kněží se za tu dobu musely vystřídat milióny, takže kromě géniů mezi nimi nutně byli i vyslovení hovadoidi.

Ty, kteří četli "havloidi", vyzývám k opravnému čtení :-P.

F. Fousek 9.12.2021 11:44

On je ale docela rozdíl v tom, jaká stanoviska papež zastává, jaká sám otevřeně prezentuje a jak je interpretují média. Dobré je si vždy dohledat původní zdroje, aktuální je např. tady:

https://www.vaticannews.va/cs/papez/news/2021-12/papezska-tiskova-konference.html

Jsou tam momenty, které jsou celkem v kontrastu s tím, jak jsou papežovy názory prezentovány. Co bych papeži Františkovi snad vytkl je vysoká míra nejednoznačnosti některých vyřčených témat (člověk musí lovit mezi řádky). Na druhou stranu, papežství si jako instituce dnes nemůže dovolit být příliš kontroverzní - podobné to ale bylo vlastně téměř vždy, ne vždy se toho ale drželo.

Co se týká jeho postoje k migraci, mediálně vyznívá jako "přijďte všichni sem, my si s vámi poradíme", a to považuji za nešťastné. Ale když nad jeho VLASTNÍMI slovy přemýšlím, asi to nemíní až takhle. On se na tuto problematiku zaměřuje ve stylu JÁ a UPRCHLÍK face to face, kde je opravdu těžké nepomoci či vyhánět.

M. Rozbořil 9.12.2021 11:36

...pravil Petr Chytrýjakrádio.

F. Fousek 9.12.2021 11:22

I Vy kecko. Zapomněl jste zmínit v tomto způsobu argumentace oblíbené jezuity, kteří byli obzvlášť velkou "brzdou pokroku" (proto jejich systému vzdělávání opatrně vyjádřil obdiv mj. i Komenský).

A ještě si trochu rýpnu: nebyl náhodou Koperník třeba kněz? A Izák Newton, ten nebyl křesťan?

V. Kuhaj 9.12.2021 10:32

Bohu žel souhlas.;-(

F. Zrcek 9.12.2021 10:32

Svatý Otec musí hrát na svědomí křesťanů. Má to v popisu práce. Ale neškodilo by, kdyby se jich občas taky zastal tam, kde právě dostávají na budku od nevěřících, míním hlavně africké muslimáky. Třeba by se mohl přimluvit u Šéfa, až se zase půjde pomodlit do mešity. Konec konců, jsme, ještě s izraelity národy Knihy. Vzpomeneme-li s autorem na Kiplinga: Jsme jedné krve, ty i já!

A vzpomeneme-li hlouběji, musíme litovat ztráty evropských kolonií. Tehdy měl opravdu bílý muž páky na to, aby účinně zasáhl proti utrpení mimoevropských národů. Dělal to občas hrubě a špatně, ale nemůžu se zbavit dojmu, že bez kolonialismu by jejich historické strádání bylo mnohem horší.

Asi jako teď, když jejich potomci valem prchají ze svých osvobozených vlastí, anglosasové před nimi klekají a s komikem Trudeau v čele se jim omlouvají a škemrají o odpuštění.

Dnes je bílý muž jen stínem svých předků a fakticky nemůže nic dělat.

V. Kuhaj 9.12.2021 10:31

No, od doby Velké francouzské revoluce, kdy místo pravd zjevených nastoupila snaha řídit se pravdami poznanými, to tady hlavně začaly brát do ruky spolky, co se s náboženstvím hlasitě rozžehnaly; "hrdá vláda rozumu" vymyslela gilotinu, a jak ji po revoluci hrdí občané Francie využívali, to se dá celkem snadno dohledat.

Komunisty z víry (v Boha) snad nepodezříváte. Ten počet mrtvých, které mají na svědomí, tedy přičítáte čemu? Ani obě světové války, u nichž je sdílen všeobecný názor, že to byly nejstrašnější války v dějinách lidstva, nebyly rozpoutány z náboženských důvodů.

No nic, já jen abyste se zkusil zamyslet nad tím, jestli na vině není náhodou spíše povaha člověka, než víra v Boha.

F. Fousek 9.12.2021 10:25

Vy to máte opravdu zkráceně - odvozeno od základu "zkrat". S tímto souhrnem nemá ani cenu polemizovat, protože se zřejmě jedná o přesvědčení silnější než jakákoli víra.

V. Kuhaj 9.12.2021 10:17

Jakožto katolík tato papežova stanoviska nesu těžce. Ano, všichni jsme bratři. Ale za okolností, kdy je pro naše východní "bratry" asimilace, tedy proces začlenění menšiny do většiny, věcí ani ne tak neznámou jako spíše nechtěnou a pohrdanou, pak bych opravdu preferoval, aby jim pomáhali v bližších, muslimských zemích. Pokud muslimové křesťany z hlediska víry neberou vůbec vážně, natož nevěřící, pak bych byl s rozpřahováním náruče dost opatrný. Má jít o pomoc lidem v nouzi, ale člověk v nouzi se prostě chová jinak!

Ale už se snad probouzí; snaha Bruselu zrušit slovo Vánoce z důvodu, že to "někoho" uráží, by ho mohla nakopnout správným směrem.

M. Těhanová 9.12.2021 9:48

Proč se ten člověk snaží o likvidaci naší civilizace, na jejíž úroveň jsme se dostali usilovnou prací bývalých generací.

Proč na ně neapeluje, že se nemají hubit mezi sebou a nezaměří se na ty, kteří jim prodávají zbraně?

Ať se neziskovky zaměří na jejich povznesení, místo jejich spolupráce s pašeráky.

T. Hraj 9.12.2021 9:48

R^