17.9.2021 | Svátek má Naděžda


Diskuse k článku

GLOSA: Bez policie

Nebude-li spravedlnost, nebude mír. To je jedno z hesel protestů v Minneapolisu i jinde v USA, ba i v Evropě. Je výstižné. Hlavním problémem není zabití černocha George Floyda bílým policistou (takových případů bylo více, a to i v obráceném gardu).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 11.6.2020 17:10

První věta článku zní: "Nebude-li spravedlnost, nebude mír. ..."

No ano, zrovna ale tak bychom mohli napsat: Dosáhneme-li stoprocentní spravedlnosti (tzn. všichni budou mít naprosto stejně, a také všichni budou rozhodovat o všem), fakticky tím zastavíme technologický pokrok. A to také znamená, že zastavíme vyhlídky na trvale lepší budoucnost lidstva. Takže je zde dilema. Policii ale budeme potřebovat i v budoucnosti.

Ostatní připomenutí: Koronavirová krize (se stopnutím ekonomiky a růstu HDP) prý odhalila, že dnes už je všeobecně uznávaná vyšší hodnota lidského života, než tomu bylo v minulých stoletích. No ano, ale když hovoříme o lidském životě, pak hovoříme také o životě černých Afroameričanů, nejen bělochů.

V. Petr 11.6.2020 21:37

Tady se primárně jednalo o smrt kriminálníka, jehož hodnota byla záporná! Pokud by zůstal naživu, napáchal by ještě mnoho ZLA!

M. Pivoda 11.6.2020 16:22

Rychlá akce z pocitu touhy po spravedlnosti?

Současné dilema pracovníků velkých technologických firem (jako je například Facebook) v Křemíkovém údolí v USA: Zůstat v té velké firmě (a technologicky tak dlouhodobě změnit svět k lepšímu), nebo naopak nahlas protestovat a ihned odejít z té velké a vlivné technologické firmy (která asi strategicky vyčkává a veřejně neodsuzuje ukvapené výroky obchodníka Donalda Trumpa)? Vyřeší to dilema podzimní prezidentské volby v USA?

... She told me about her “activist” friends who refuse to leave jobs at Facebook, even if they disagree with the company’s practices. “They came to change the world,” she said, “and stayed to work within the system on issues they cared about.” The same drive that makes these workers care about the consequences of Facebook’s impact on democracy ...

J. Pokoutný 11.6.2020 15:26

Pane Petráčku, místo opakování libtardské mantry jste si měl přečíst sobotní článek p. Tomáše Guttmana, případně si ho zkorigovat s daty FBI a pod. Tohle jsou bláboly o pocitech. Přeji deštivý den, kdekoli se vyskytujete.

P. Hatina 11.6.2020 12:16

Btw, je to pár dní, co na seznamu otiskli povídání jedné dívčiny, co takto "zaklekla" na svého přítele v průběhu muchlování, a taky se málem udusil-naštěstí měl tolik síly že jí shodil. Ale prej mu slíbila že už se bude chovat slušně :)))

P. Grigar 11.6.2020 14:57

.. no, tohle dívčino zakleknutí zřejmě vypadalo trochu dost jinak. ;-D

F. De Winter 11.6.2020 10:35

Po sociálních sítích se šíří video dvou českých instruktorů bezpečnostních sil, které dokazuje, že není možné při zakleknutí osoby ji udusit. Video reaguje na otázky, které vzbudila smrt černocha George Floyda.

„Technika fixace kolenem někoho na zemi je naprosto základní a je tak i vyučována kolem celého světa,“ popisuje jeden z instruktorů na videu. Jde o techniku, která dokáže danou zvláště vzrostlou osobu udržet na místě.“

Instruktoři zákrok demonstrují a jeden z nich druhému klečí na krku. „Je to tlak, ale dýchat můžu, mluvit můžu. Krk mám v pořádku, ale tlak na hlavu to je, nemůžu nic dělat,“ říká zakleknutý muž. Následně si role prohodí, aby ukázali, že i pokud na muži klečí muž se značně větší vahou, dýchat je možné. Bylo tak vyvráceno, že by muž se 115 kily mohl udusit 80kilovou osobu.

„I v České republice došlo při zákrocích nemálokrát k úmrtí zájmové osoby pachatele trestné činnosti, který byl zatýkán,“ zaznělo. Velmi často však šlo o kombinaci několika vlivů, např. zdravotní stav pachatele či možné požité látky včetně drog.

https://www.facebook*com/TacticalTraining.cz/videos/550546232515030/?t=6

P. Grigar 11.6.2020 10:46

.. to je marné vysvětlování. Nejvíc k tomu mají vždy ti, kteří nic takového nezkusili, nenacvičovali. Ale názor mají.. a pevný!!

F. Navrátil 11.6.2020 9:37

Tribalismus, tedy kmenové uspořádání, je charakteristické rozdělením společnosti na MY a ONI. Zákony a pravidla je třeba zachovávat jen ve svém kmeni, ostatní jsou jen jako nepřátelé nebo kořist a pravidla se na ně nevztahují. Krádež, loupež nebo vražda mimo kmen je považována za neutrální akt, který nepodléhá pravidlům. Ano, současné rasové nepokoje jsou znakem postupujícího tribalismu, postupující vzájemné segregace. Absurdní je, že násilí je důsledkem pseudohumanitárního třeštění, které je schopno napáchat ve společnosti více škod než otevřená válka.

T. Hraj 11.6.2020 11:09

Obecně se jedná o ideologii(e) skupinových identit. Ta říká, že člověk je především příslušníkem skupiny a teprve potom jednotlivcem. Je to radikální odklon od základního principu unikátní a bezprecedentně úspěšné kultury, která zrodila země a režimy s nejvyšší mírou svobody a prosperity v celé historii lidstva a do kterých také lidé z jiných kultur po milionech migrují. Totiž kultury západní.

V. Petr 11.6.2020 21:44

Jenže černoši se chovají kmenově, zatímco bílí multi kulti se opájejí "všezahrnujícím lidstvím." To ovšem nemůže fungovat!

K. Křivan 11.6.2020 8:30

Neni možne se shodnout s rasou, která tvoří jenom 13% obyvatel, ale přes 70% věznů. Jedinné, co pomůže je repatriace černochů domů do Afriky.

T. Hraj 11.6.2020 11:17

Stačilo by je přestat "podporovat". Nejrůznější sociální programy a pozitivní diskriminace způsobily rozklad rodiny. Více než 70% černošských dětí vyrůstá v neúplné rodině. Ty které mají to štěstí, že mají doma mámu i tátu, jsou v průměru úspěšnější (ekonomicky), než bílé děti z nekompletních rodin!

V. Petr 11.6.2020 21:53

Porovnejte si černochy a Východoasijce. Ty druhé nikdo nepodporoval ale jsou úspěšní a to tak, že hodně!

R. Lávička 11.6.2020 8:15

Musejí přijmout kvóty na spravedlivé zastoupení kriminálníků bílých a černých.

R. Meišner 11.6.2020 8:01

naprosto neřešitelné. -a to prostě proto, že konkrétně černá a bílá rasa jsou naprosto odlišné. a tím nemyslím barvu. kdyby si byly rovnocenné, nikdy by nevzniklo otroctví, všichni by měli stejnou životní úroveň, kriminály by byly zaplněny stejnou měrou etc., etc.--ale všichni vidíme, že tomu tak není. a zavírat oči před fakty a realitou je ten nejhorší možný způsob řešení.

P. Victorin 11.6.2020 8:55

R. Meišnere - velmi s Vámi souhlasím! R^

H. Rybnická 11.6.2020 10:02

Takhle argumentoval Hitler také

P. Moravčík 11.6.2020 10:16

Je ten rozdiel skutočnosť alebo rasistický výmysel, pani Rybnická? Ste síce, podľa všetkého, dobrý človek, ale trochu mi pripomínate dieťa, ktoré rozbilo vázu, teraz stojí v kúte so zavretými očami a myslí si, že ho nikto nevidí. Fakt ostane faktom a pokus nevšímať si ho je len klamanie samého seba. Do "výchovy" našich Cigáňov sa naliali obrovské prostriedky a výsledok? Zanedbateľný. Čím to asi je - myslením a správaním minority alebo utlačovaním zo strany väčšinovej populácie (ak by ste nevedela tak za a/ je správne). A to je fakt. Čo s ním urobíme?;-)

V. Kolman 11.6.2020 13:26

Odpověď se pane Moravčíku sama nabízí.

S usměvavými Vietnamci, ani s Číňany (až na vzácné výjimky) žádné problémy nejsou. Naopak, Vietnamské děti patří ve škole mezi premianty a o Vietnamci, který by pobíral "cocálku" jsem také ještě neslyšel.

Proto veškeré řeči o "rasizmu" zlých Čechů (pochopitelně - vzácné výjimky se najdou vždy a všude) považuji za nesmysl, rozšiřovaný neinteligentními lidmi, kteří stále hledají nepřítele, který může za všechno špatné v jejich životě. Zamyslet se nad sebou samými a vyvodit z toho rozumné důsledky není tak jednoduché a pohodlné, jako hodit vinu na kohokoliv jiného a neustále do nekonečna skuhrat o diskriminaci a rasizmu.

P. Moravčík 11.6.2020 14:19

Ja s Vami plne súhlasím, pán Kolman. Len neviem, či ste mi chceli protirečiť alebo doplniť (asi to druhé). Tiež si nemyslím, že Česi sú rasisti (so častejšími prípadmi šovinistami som sa už stretol, ale to je jiné kafe) a k Vášmu druhému odstavcu nie je čo dodať.

H. Rybnická 11.6.2020 15:24

Nevidímm rozdílu pane Moravčíku.

P. Grigar 11.6.2020 16:37

..jemináčku, paní Rybnická, vy už jste doma z práce? Tož to mi určitě odpovíte na můj dotaz stran onoho disciplinárního řízení policie minneapolisské. Děkuji předem zdvořile.

P. Grigar 11.6.2020 10:02

..a co máte na mysli pod pojmem disciplinární řízení, paní Rybnická? Prosím o jasnou definici a děkuji předem za odpověď.

P. Moravčík 11.6.2020 18:32

Tak to je záhada - je to skutočnosť alebo rasistický výmysel? Môže byť len jedna z možností. Ak myslíte, že rozdiel medzi výkonnosťou a plánovaním euroatlantickej civilizácie (či kultúry) a iných civilizačných (či kultúrnych) spoločností je totožný, tak sme v háji :-).

Rozdiely vznikajú prostredím a okolnosťami, v ktorých spoločenstvá existujú. Dokonca si myslím, že sú zreteľné rozdiely medzi asertivitou v podnikaní, schopnosťou prichádzať s inováciami, novými postupmi, sebapropagáciou medzi Čechmi a Slovákmi. Váš stáročný kontakt s germánskym a náš s maďarským prostredím sa prejavuje na celkovom stave národných spoločenstiev. Ekonomický, sociálny a kultúrny vplyv na Vás, akokoľvek nebol vždy rajskou prechádzkou sa priaznivo prejavuje na terajšom stave českej spoločnosti (a možno aj tých 50% švédskych génov :-)). Úplne iné to bolo s Maďarmi, všimol si to aj Ilja Erenburg na návšteve Slovenska v roku 1923, a tiež to pripisoval vplyvu maďarskej mentality - hlavne slabý vplyv Západu. Aký-taký priemysel bol prakticky len na severe Slovenska, oproti Čechám zanedbateľný. A to sme pomerne blízke národy. Rozdiely medzi Angličanom a napr. Nigérijčanom bol tak priepastný, že o tom netreba hovoriť. A toto sa prenáša ďalej a ďalej, cez mentalitu, životné postoje, kultúrne zvyklosti. Schopnosti národa určuje jeho mentalita, tvarujúca sa po stáročia. Deti sa učia správaniu dospelých, preberajú ich životné postoje. Zmena je pomalá a ťažká a jej potreba musí vychádzať z vôle spoločenstva, nie implantovaním zvonku. Vonkajšok môže a musí slúžiť len ako príklad. Preto existujú rozdiely a len ten, čo nechce, ich nevidí. Dokonca boli zaznamenané rozdiely aj medzi Sefardami a Aškenaziami, napriek silnej duchovnej spriaznenosti.

J. Jurax 11.6.2020 19:25

To je možné. Ovšem je to Váš problém.

V. Petr 11.6.2020 21:42

Hitlerovo rozdělení bylo umělé a tudíž nesmyslné. Moderní neonacisté je už opustili! Vymýšlet si "rasové rozdíly" v rámci etnicky promíšené Evropy je hovadina!

Ještě stupidnější byl Hitlerův přístup k Výchoasijcům.

T. Hraj 11.6.2020 11:25

Ano, pokud někdo chce nastolit rovnost (ve smyslu equality of outcome), tak to neřešitelné je (naštěstí). V meritokracii ale není třeba, respektive není žádoucí nerovnost "řešit". Schopnější (někdy pouze šťastnější) to prostě dotáhne dále bez ohledu na barvu kůže.

J. Pokoutný 11.6.2020 15:30

Pane Meišnere, za dobu existence islámu putovaly do otroctví až 2 milióny bělochů a před islámem se ve starověku nehledělo na barvu pokožky vůbec. Nenechte se oblbovat hlasateli "pocitové" PRAVDY.

H. Rybnická 11.6.2020 6:57

Jen klid. Dle nejnovějších zpráv nebude policie v Minneapolis zrušena, nýbrž přeorganizována. Možná to není ani tak špatný nápad, vyšlo snad najevo, že policista který zabil pana Floyda měl v 20 letech svého zaměstnání 19 disciplinárních řízení. Dále se opět dle nejnovějších zpráv z Bílého domu sám pan Velký Trump zabýval posledních 10 dnů vypracováním koncepce nové struktury americké policie (zpráva pochází přímo z Bílého domu). Panu autorovi článku jen toto: Je jednoduché popisovat svízelnou situaci. Ale pane autoře, uvítali bychom alespoň jednu myšlenku smysluplného řešení. Co myslíte. Tedy mimo to obvyklé: všechny postřílet.

K. Salajka 11.6.2020 7:58

Řek bych, že skloňujete autora podle vzoru soudce a on je zatím podle pána. Abyste porozuměla, jací lidé útočí pod záminkou usmrcení Afroameričana na existenci policie, podívejte se na seriál o Italské Gomoře. Tam policie působí jako nestranný pozorovatel, jak se to líbí komunistům v Minneapolisu. Tribalismus v komunách na okrajích amerických měst je protibělošský a rasistický. Na jeho čele jsou drogoví dealeři a lichváři (slovenský úžerníci) , kteří se starají, aby děvčata nezahálela. Velmi mnoho černochů v USA nechce s těmito lidmi mít nic společného. Na jejich názory ale demokrati a média nejsou zvědaví. Naši moderátoři mají svobodu slova, ale náhodou si myslí to samé co ti, kteří je platí.