10.4.2021 | Svátek má Darja


Diskuse k článku

GLOSA: Ať kohouti kokrhají

Ve zvláštní době poutají pozornost bizarní zprávy. Ne pro samotný bizar, spíš jako inspirace k obraně před trendy „nového normálu“ po koroně, před nástupem sterilního, bezkontaktního, virtuálního a ne-lidského světa odehrávajícího se v digitálním vesmíru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Strakoš 28.1.2021 6:02

Neznám případy, které vedly ke stížnostem ve Francii, nicméně mám vlastní zkušenost s kohoutem v okolí a doufám, že takový zákon nedojde k nám.

Když si kohouta o několik chalup dál sousedi pořídili, přes léto jsem nemohl mít otevřené okno - kohout kokrhal od 4-té hodiny. Několik let předtím v okolí žádný nebyl a díky bohu už zase žádný není.

Takže bych viděl velký rozdíl mezi tím, zda se přistěhuji do vesnice, kde je chov dobytka běžný a mezi tím, kdy si někdo v satelitu začne chovat drůbež.

P. Moravčík 28.1.2021 8:51

Na dovolenke na Zanzibare som sa ani raz poriadne nevyspal. O piatej ráno začal v neďalekej dedine jačať do tlampača muezín, ten pobudil kohútov, a tí ryčali ďalších desať minút;-D. Nezdá sa to, ale kohút má decibely pomaly ako motorka.

P. Dvořák 28.1.2021 9:51

Vadil vám míň muezzín nebo kohouti? Líp snášíte kostelní zvony?

P. Moravčík 28.1.2021 12:33

Mne vadili obidva vrešťadlá. Kohútov mi u nás v lete nahradzujú vrabce. Keď si o pol piatej čapne na parapet spálne a zavreští "Čiap!", tak to musíte mať silné nervy, aby ste nevyletel z postele. A kostolné zvony - do desiatich rokov sme žili na dedine, v učiteľskom byte asi dvadsať metrov od kostola. Zvonili len na obed a večer. Nevadilo mi to vtedy a nevadilo by ani dnes, a to naozaj nie som nábožensky založený. Zvonenie kostolných zvonov k Slovensku predsa len patrí.

R. Langer 28.1.2021 12:57

Hm, to je teda hrůza, to čiřikání vrabců... ;-D

I. Lyčka 28.1.2021 21:35

Asi před 5 lety jsme trávili dovolenou v penzionu tuším poblíž Rajeckých Teplic. Každé ráno v 6 hodin začaly bít zvony na kostele proti penzionu. Majitel se omlouval, že je tam nový kněz, který trvá na ranní mši presně v 6. Předtím tam měli ohleduplnějšího kněze, který zvonil až v 8.

Ś. Svobodová 28.1.2021 10:39

Mezi vesnicí a satelitem není rozdíl. Jiné jsou prostě zvuky města a jiné venkova. Mně je milejší sousedovic pošupanej kohout který řve od půlnoci do tří, než celonoční projíždění tramvají pod okny.:-)

J. Jurax 28.1.2021 20:19

No, bydlel jsem v Brně před víc jak půl stoletím na kolejích Tauferova přímo u zastávky. A jezdily tehdy až třívozové soupravy starých šalin s průvodčími - zadní vlečná cink, prostřední cink- cink a motorová to stvrdila cink-cink- cink ... nebo to bylo obráceně ... každopádně to byly přímo kravské zvonce, tahalo se za řemeny pod stropem ... a pak se to s bzučením a skřípěním rozjelo ...

P. Dvořák 29.1.2021 5:41

To byly krásné zvuky, kde jim je konec ;-(

Já jsem jako dítě bydlel na Neklance, kde se za rohem na Porhajmové a Jeronýmové točily šmirgly na Tábendu. Když nebyly nagrafitované glajzy, v zatáčkách to ječelo, že to muselo být slyšet až u Zábrdek. :-)

Z. Lapil 28.1.2021 11:46

Pche. To jste ještě nebydlel v paneláku, kde se vám na plechovém parapetu na okně o časného rána honili a hádali vrabci.