6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Američan v Hirošimě

Hirošima zůstává městem, na které dopadla první atomová bomba. Když tam přijel americký ministr zahraničí, agentury už předem psaly, že John Kerry se za její svržení omlouvat nebude.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Dvorak 15.4.2016 1:44

Neprinutilo

je kapitulovat.

Jen to byla dobra zaminka, aby cisar neztratil tvar pred svym lidem.

V podstate jen vymluva, berlicka...

J. Jurax 15.4.2016 0:57

Ano

za Hirošimu a Nagasaki se USA, potažmo Kerry, omlouvat vskutku nemusí. Koneckonců konvenční bombardování Tokia 9.3.1945 mělo obětí 85 000 až 100 000, kdežto v Hirošimě zemřelo při výbuchu bomby až 70 000 lidí; další desetitisíce pak během let na následky.

Ale stejně tak se Velká Británie ani USA nemusí omlouvat za způsob, jakým byly vybombardovány Hamburk (1943) či Drážďany (1945). Ono srovnávat holocaust, za nějž se omlouval v Osvětimi Willy Brandt, a bombardování Německa je poněkud chucpe.

Kdo seje vítr, sklízí bouři.

J. Lancik 14.4.2016 17:32

V jistem smyslu dve

Atomove bomby Japonsko i zachranily. Pred cim? Kdyby muselo dojit k vylodeni spojeneckych vojsk na hlavnich japonskych ostrovech zucastnila by se toho i Ruda Armada a za to by Rusko jiste chtelo okupacni zonu. A prave pred tim ta atomova bomba Japonsko zachranila. Mohlo by to tam byt jako v severni Korei, tedy ekonomicka katastrofa a nasledkem hladomor.

J. Jurax 15.4.2016 1:13

Re: V jistem smyslu dve

Rudá armáda by se vysazení na hlavních japonských ostrovech stěží účastnila - ledaže by ji tam dopravili a vylodění letecky kryli Američané.

SSSR tehdy neměl prostředky k provedení velkých námořních výsadkových operací. Jeho tichomořské loďstvo mělo tehdy pouze 2 těžké křižníky třídy Kirov s 9x180 mm děly, 13 torpédoborců, 78 ponorek a zhruba tři stovky menších lodí. Nedisponovalo letadlovými loděmi ani specializovanými vyloďovacími loděmi. Jeho síly stačily akorát tak na řídce osídlené a prakticky nebráněné Kurily.

S. Rehulka 14.4.2016 16:03

Kdyby nebylo.......

.....Pearl Harbour, nebylo by Hirošimy ! Japonci to ví, takže o nějaké omluvy ani nestojí. Činy mluví více než řeči. A co se týče bombardování Hamburku a Dráždan, jenom můžeme být hrdí, že tam měli možnost i Čsl. letci, jako součást RAF ! Tyhlety "mírové kecy" jsou pro kočku !

B. Hamáček 15.4.2016 0:01

Re: Kdyby nebylo.......

A co bolševici rychle zapomněli , že bombardování Drážďan bylo na jejich žádost , aby byli rychleji v Berlíně.

P. Vaňura 14.4.2016 13:45

Hirošima byl legitimní vojenský cíl, všichni

obyvatelé nad 10 (deset) let buyli tak či onak zapojeni do války. V Hirošimě pracovaly zbrojovky a budovaly se obranné linie do hloubky 200 mil s možností krytých přesunů mezi zákopy.

C. Hulka 14.4.2016 13:27

Japonsko se taky moc nehrne

aby se omluvilo za Nanking, Jednotku 731 a vůbec za svou roli v Asii od třicátých let.

Bomba byla fakt jediná šance je přivést k rozumu.

K. Janyška 14.4.2016 9:40

Nemají ! Zachránila spoustu nevinných životů zničením

a zastrašením fanatiků... Dzp.

B. Volarik 14.4.2016 7:15

Atomovka coby memento...

Tisíce amerických kluků v uniformách psalo domů dopisy na rozloučenou. Očekávala se invaze do Japonska. To by nedopadlo dobře pro nikoho.Američané se duševně připravovali na ztráty v řádu milionu vojáků. Japonsko se připravovalo na boj do posledního obyvatele....Dvě atomovky tohle peklo odvrátily. Pokud by ty bomby na Hirošimu a Nagasaki nespadly, svět by nevěděl, co ty potvory dokážou. Nějaký blbec (nejspíš Rus) by pak později rozpoutal jadernou válku. Takhle bylo všem jasné, že jaderná válka je ze strategického hlediska nesmysl, protože dojde k totálnímu zničení obou válčících stran.

J. Fridrich 14.4.2016 7:46

Re: Atomovka coby memento...

Souhlas s článkem i s příspěvkem pana Volarika.

A. Trick 14.4.2016 8:09

Ale prdlajs velebnosti

Japonsko v té době mělo většinu své pozemní armády v Mandžusku. Té hrozilo, že bude zničena maršálem Vasiljevským. Když Velká válečná rada rozhodla o kapitulaci tak o Hirošimě toho moc nevěděla.

http://technet.idnes.cz/japonsko-atomove-bomby-stalin-dez-/vojenstvi.aspx?c=A130808_172835_vojenstvi_mla

M. Prokop 14.4.2016 8:48

Re: Ale prdlajs velebnosti

Podobně jako o tom moc nevíte vy.

J. Fridrich 14.4.2016 10:15

Re: Ale prdlajs velebnosti

Vtipná poznámka, pane Prokop. No a pan Trick si pamatuje velmi dobře výklady soužek učitelek na základce - a jistě i na VUMLu mu něco do hlavičky přidali světaznalí soudruzi lektoři....

M. Prokop 14.4.2016 10:28

Re: Ale prdlajs velebnosti

Jo, dost působí tím dojmem. Do mne to ládovali také (tedy s vyjímkou VUMLU), ale párkrát jsme přivedli dějepisáře do rozpaků už na gymplu a později jsem si holt našel objektivnější zdroje.

P. Lenc 14.4.2016 10:07

Re: Ale prdlajs velebnosti

A jak jste na to pane Tricku přišel?Bylo by dobře sehnat si příslušné historické dokumenty,(není to problém) a potom snad nebudete psát tyto bláboly.Ty skasky různých "mírotvůrců", včetně těch amerických jsou na úrovni Babičky Boženy Němcové a nemají s historií nic společného. Jsou asi tak hodnotné jako skazky o zničení dvojčat CIA.

P. Vaňura 14.4.2016 13:48

Nicméně, císař Hirohito ve svém rozhlasovém

projevu zdůvodnil nutnost kapitulace právě existancí amerických jaderných zbraní.

Po Hirošimě tvrdili stoupencí pokračování války, že Američané žádnou další bombu nemají...

B. Rybák 14.4.2016 23:00

Re: Ale prdlajs velebnosti

Děkuji Vám za velmi seriózní a zajímavý odkaz, který nejspíš osvětluje i to, proč prezident Roosevelt věnoval "strýčkovi Joe" kordon států východní Evropy, dokonce i s Polskem, k vůli němuž "západ" vstoupil do války s nacistickým Německem!

A. Alda 14.4.2016 14:33

Nagasaki je něco jiného.

Nagasaki bylo centrem japonského katolicismu a vojensky bezvýznamné. Místo Nagasaki měla být druhá bomba svržena na Jokohamu nebo Kókuru. Ale Američané to rádi šoupli na katolíky, zrovna v době katolické pouti... A blížil se svátek Nanebevzetí Panny Marie, tak co by si američtí protestanti nezadováděli, že.

J. Fridrich 14.4.2016 14:55

Re: Nagasaki je něco jiného.

Zase vám pane Alda půjčili na vaší klinice počítač ? To tady bude zase vypadat.....

S. Donát 14.4.2016 15:35

Re: Nagasaki je něco jiného.

V Kokuře měli štěstí, neboť tam byla velká oblačnost a nebylo možno bombu shodit. Tak to šoupli na náhradní cíl. Jestli rádi, nebo neradi, to si netroufám tvrdit. Ale nemyslím si, že by panovalo nějaké všeobecné nadšení z tak strašné věci, jako shození atomovky na město.

V. Plocek 14.4.2016 16:05

Re: Nagasaki je něco jiného.

Pane Aida správně. To by bylo, aby chudáci katolíci v tomto případě ostrouhali kolečka. Zvláště když na neštěstí participovali evangelíci, naši hlavní nepřátelé. Na štěstí pro nás jsme je v Čechách zlikvidovali. Bůhví co by dělali, kdyby byli. Takže prevíti jsou Američané, jak praví naše dlouholetá tradice. Příště prosím Vás trochu přitvrďte v označování. Od bolševiků jsem zvyklý na větší razanci. A pozdravujte japonské a také české katolíky. Od té doby, co se pan. Duka kamarádí s pí. Bobošíkovou a p. Ovčáčkem neznám větší srandisty (moc se omlouvám za vulgaritu). Jen doufán, že další bombu někdo nehodí na pražské arcibiskupství. Zdraví Vás bohužel ateista s Teplic. A nic ve zlém, život je samá legrace.

B. Hamáček 15.4.2016 0:05

Re: Nagasaki je něco jiného.

Až na to , že nad Kókurou byla silná a souvislá vrstva oblačnosti. Ale co bychom chtěli od ruského trolla, že ?

J. Jurax 15.4.2016 1:16

Re: Nagasaki je něco jiného.

To bude spíš troll katolický :-)

P. Dvořák 14.4.2016 1:42

Němci také chystají omluvu

za zmasakrované římské legie v bitvě v Teutoburském lese.

Nás zase čeká totéž Němcům za bitvu u Sudoměře.

F. Houžňák 14.4.2016 9:04

U Sudoměře to byli čeští páni,

když tak omluvu za bitvy u Tachova a Domažlic, no a na Vítkově, samozřejmě.

P. Dvořák 14.4.2016 9:58

Re: U Sudoměře to byli čeští páni,

Tak to vidíte, už mě mají. Klaněl bych se na všechny strany.

:-))

A. Alda 14.4.2016 14:35

A u Plzně.

U Staré Plzně dostali od nás Němci na p'r*d.e°l tak, že si o tom i v době všeobecné negramotnosti napsali do kroniky.

J. Jurax 15.4.2016 1:26

Re: Němci také chystají omluvu

Hm, že by u Sudoměře šlo o Němce?

Podle Wiki šlo o vojsko strakonických johanitů, jimž velel mistr převorství strakonických johanitů Jindřich z Hradce a katolických šlechticů, přezdívaných „Železní páni“, pod velením kutnohorského mincmistra Mikeše Divůčeka z Jemniště a Petra ze Šternberka a konečně oddíl plzeňského landfrýdu pod velením Bohuslava ze Švamberka. Už jen jména velitelů nezní moc germánsky :-)

J. Babička 14.4.2016 0:52

poznámka

Zkuste jsi o tom promluvit s japonci.Protože v různých zaměstnáních, kde jsem pracoval, bylo vždy dost japonců, tak jsme se někdy bavili i o títo věci. Japonci si většinou ještě dobře pamatují, že (podle jejich názoru) zachránili Rusko, tedy SSSR. V době když německá armáda stála již před Leningradem, Moskvou a Stalingradem a blízko ropných polí, japonská armáda byla na východních hranicích SSSR. Japonci jsou presvědčeni, že kdyby zaůtočili, SSSR by padnul. Namísto toho dali na jevo, že to neudělají a Stalin to risknul nechal nechráněné hranice a odvezl celou východní armádu na frontu proti Německu. Čerstvé jednotky od Amuru, nasazené u Stalingradu, dosáhli slavného vítěství. No a ted co japonci považují jako podtrh. Kdyz viděli, že prohrávají válku, rozhodli se spolehnout na ruskou vděčnost a požádali je, aby jim vyjednali s USA,nějaký druh čestné kapitulace. Přesto, že to rusové slíbili, nikomu nic neřekli a tak američané se nakonec rozhodli svrhnout atomovky, což by se podle japomců nestalo, kdyby sověti nezatajili jejich ochotu ke kapitulaci.Když Japonsko prohrálo sověti mu navíc vyhlásili válku, aby se mohli dělit o kořist. Vykládali o tom jak když rusové obsazovali Kurilské ostrovy, že stříleli na lidí mávající bílými vlajkami, aby mohli tvrdit, že ty ostrovy dobyli. Naštěstí pro japonce gen McArthur nebyl Eisenhower a polovinu Japonska jim nevydal. Je v Japonsku velmi oblíben.. Budu muset pokračovat v dalším článku A to vše mělo zajímavý dopad. Když se pak v Japonsku nacionalisté pokoušeli rozjet hnutí, Japonsko můře říci NE ! , Kde hlásali že spojením japonské technologie a ruského nerostného bohatství tedy, kdyby se tyto dva státy spojili, tak by to bylo ohromná síla, konkurující USA a všem ostatním. Jenže narazili na nedůvěru většiny japonců, kteří si jednání ruska dobře pamatovali a tak neuspěli. Také proto, že rusové dali jasně na jevo, že jim ty 4 nostrovy nevrátí i když je rusko vůbec nepotřebuje.