3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

GENEZE KRUTOSTI: Sergej Lavrov

Kdysi obdivovaný, uhlazený, chytrý a vyrovnaný diplomat je nyní na Západě opovrhován a jeho veřejné vystupování je stále více neurvalé. „Kdysi mi kryl záda. Dnes bych si hlídal záda, kdyby stál za mnou,“ napsal jeho bývalý nadřízený, někdejší ruský ministr zahraničí Andrej Kozyrev.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Pokorný 29.3.2023 9:31

Tak autorka zmiňuje v článku toho Kozyreva. Jednoho z největších škůdců Ruska. Kolaboranta a slouhu tzv. demokratického Západu. Ten žije v současnosti v USA. Za odměnu. Odpad prvního řádu.[UA]

H. Rybnická 29.3.2023 9:27

Kdo je to "MY"? Vaše císařské nejmilostivější Veličenstvo jehož čas je poměrně drahý? Pokud tomu tak je, uctivě doporučuji, jej věnovat jinam.

H. Rybnická 29.3.2023 9:26

Pane de Winter, pište romány ale pokud možno ne zde na NP.

L. Šimon 29.3.2023 9:14

👍

K. Křivan 29.3.2023 8:08

Furt lepší troll než bllb. Jasný, bllbe ?

R. Meišner 29.3.2023 8:07

o.k. autorko--tak jsme se dozvěděli všechny detaily o Lavrovových předcích ( dál jsem nedočetl, kaji se,--ale můj čas je poměrně drahý) --ale co my s tím tady? 8-o

K. Křivan 29.3.2023 8:06

Jestli chcete vidět opravdu hnusnou krutost, podívejte se na článek "Oběti řezali zaživa, těhotným ženám párali břicha. Zrůdné detaily volyňského masakru".Google to najde. A tyhle zrůdy mají pomníky na každém rohu každé ukrajinské vesnice či města.

R. Vacek 29.3.2023 7:57

Prostě politik, který hájil a hájí zájmy své země.

D. Krajíček 29.3.2023 7:36

Samozřejmě, že u chciválků nemá šanci, protože je jeho rozbor logický a věcně správný.

F. Navrátil 29.3.2023 7:29

Životopisy se píší většinou podle momentální politické poptávky.

J. Gutvirth 29.3.2023 6:57

ALe ne. Nemáte šanci. Trolle.8-o

F. De Winter 29.3.2023 6:45

Západ „rychle zakročil“ proti Rusku, ale za rok se tyto kroky zdají překvapivě neúčinné. Důvodem je to, že bez ohledu na to, kam umístíte opěrný bod a páku, Rusko, Čína a Indie dohromady jsou nyní příliš těžká váha, aby jimi mohly USA pohnout. Je možné nabídnout pobídky, aby některá země přerušila solidaritu s ostatními dvěma. Ale taková spolupráce by pro ní byla pošetilá za jakýchkoli podmínek. Protože země, která dovolí, aby byla tímto způsobem spojena s USA, zvyšuje riziko, že sama bude vystavena ničivé kampani, jako je ta, které jsme nyní svědky u Ruska. Pár článků o situaci Ujgurů, pár článků o hinduistickém nacionalismu a USA mohou celou tuto mašinérii ekonomické destrukce spustit proti Číně nebo Indii. Oni to vědí. Italský spisovatel Marco D'Eramo uvedl, že po telefonátu mezi Bidenem a Si Ťin-pchingem z 18. března jeden čínský moderátor vtipkoval, že Bidenův vzkaz byl: „Můžete mi pomoci bojovat s vaším přítelem, abych se mohl později soustředit na boj s vámi? “

Vzniká multipolární svět a urychluje to válka na Ukrajině. Pro neocony, kteří mají na starosti americkou zahraniční politiku, je to existenciální okamžik, protože jejich touha po unipolárním světě řízeném USA se rozpadá, z velké části kvůli jejich vlastním ambicím zničit Rusko – nenávist za staré křivdy, odmítání globalismu ve prospěch nacionalismu a podporu tradiční ruské křesťanské kultury spíše než např. LGBTQ+, kterou prosazují mocní na celém Západě.

Když k tomu přidáme nedávné sblížení Saúdské Arábie a Íránu spolu se Sýrií, můžeme dobře vidět alianci mezi Ruskem, Čínou, Indií a velkou částí islámského světa, která odmítá to, čím se Západ stal – prosazovatelem globalismu na úkor nacionalismu a levicové politické ortodoxie a politické korektnosti na úkor tradičních kultur.

F. De Winter 29.3.2023 6:44

Místo aby Rusové prosili o návrat do globálního finančního řádu vedeného USA, snaží se vybudovat nový s novými partnery (jako je Čína). A mají velkou šanci toho dosáhnout. V projevu na ekonomickém fóru v červnu 2022 v Petrohradu Putin poukazoval na to, že zhruba 10 bilionů dolarů, které všechny v dolarech obchodující země drží v dolarových měnových rezervách, je znehodnocováno o 8 % ročně inflací v USA. „Navíc,“ jak řekl, „mohou být kdykoli zabaveny nebo ukradeny, pokud se USA nebude něco líbit v politice zúčastněných států“ (což již bylo učiněno s 284 miliardami dolarů ruských peněz v západních bankách). Putin vyzval k nahrazení systému SWIFT. „Vývoj pohodlné a nezávislé platební infrastruktury v národních měnách je pevným a předvídatelným základem pro prohlubování mezinárodní spolupráce,“ řekl. Až donedávna by byla taková výzva plácnutím do vody. Tentokrát však ne.

Časy se definitivně změnily a válka proti Rusku přiměla země, jako je Čína, uvědomit si, že USA jim kdykoli mohou udělat totéž – vydat se na další morální křížovou výpravu proti čínskému útlaku Ujgurů nebo indickému kastovnímu systému.

V 90. letech, kdy USA vnucovaly svou vůli Iráku a Kosovu, tvořila skupina G7 70 % světové ekonomiky. Dnes tvoří 43 %. Indie a Čína jsou dva obří exportní trhy pro ruskou ropu a plyn. Je jasné, proč by Rusko chtělo prodávat Indii a Číně. Složitější otázkou je, proč by Indie (mlčky) a Čína (explicitně) podporovaly Rusko proti tomu, čemu američtí pokrokáři říkají „mezinárodní řád založený na pravidlech“.

F. De Winter 29.3.2023 6:44

Celá situace smrdí hrozbou třetí světové války. Rusko jasně vidí válku jako existenciální (viz Putinův únorový projev: „To znamená, že nás plánují jednou provždy zničit. Jinými slovy, plánují přerůst lokální konflikt v globální konfrontaci. Takto to chápeme a my bude odpovídajícím způsobem reagovat, protože to představuje existenční hrozbu pro naši zemi“). A Západ zase považuje porážku za smrtelné ohrožení jeho hegemonie, jeho globalizačního projektu a jeho exportu tvrdé politické korektnosti do zbytku světa, jak se již stalo na Ukrajině.

Americký pocit dominance však může být velmi iluzorní. Rozsáhlé finanční sankce Západu vůči Rusku měly na Rusko jen malé, pokud vůbec nějaké dopady, zatímco motivovaly Rusko, aby opustilo americký dolar jako mechanismus mezinárodního obchodu, což je také něco, co Čína nepochybně vnímá pozitivně. Kromě toho je Rusko kvůli sankcím izolováno od všech dopadů současné bankovní imploze, ke které dochází v USA, která se odehrává z velké části kvůli rychlému nárůstu úrokových sazeb, protože FED cítil, že je nutné je použít k boji proti inflaci, která byla zase způsobena, alespoň částečně, zvýšením cen energií způsobeným válkou na Ukrajině a sankcemi na ruskou energetiku ve spojení s odporem Bidenovy administrativy k domácímu těžebnímu průmyslu a posedlostí čistou energií a také proto, že Biden nasytil finanční systém biliony dolarů ve federálních výdajích. Není možné předvídat dopady bankovní krize na trhy.

F. De Winter 29.3.2023 6:43

Současný postoj Západu k válce na Ukrajině připomíná morální křížovou výpravu. V jeho interpretaci nebylo podnětem k válce americké vměšování, ale nevyzpytatelné chování ruského prezidenta Vladimira Putina. Ve většině západních zpráv o tom, co vedlo k invazi na Ukrajinu loni v únoru, jsou tyto důvody prezentovány jako psychopatologické, nikoli geostrategické. Putin vystupuje jako Hitler. Chce obnovit Sovětský svaz. Nebo carské impérium. ...

Ve skutečnosti však jde o Západní export globalismu a levicové politické ortodoxie do zbytku světa a je to důsledek snahy o udržení unipolárního světa ovládaného USA. Dokonce to řekli: „24. března 2022, měsíc poté, co ruské tanky překročily ukrajinské hranice, Bidenův Bílý dům svolal americké partnery (jak se nyní jejich spojenci nazývají). Vláda USA vyhlásila svůj závazek vůči těm, kteří byli zasaženi nedávnou ruskou invazí – „zejména zranitelným populacím, jako jsou ženy, děti, lesby, gayové, bisexuálové, transgender a intersexuální (LGBTQI+) osoby a osoby se zdravotním postižením“.

Rok 2014 byl klíčový. Ukrajinští diplomaté vyjednávali s EU „dohodu o přidružení“, která by vytvořila užší obchodní vztahy. Rusko překonalo EU s vlastní nabídkou, která zahrnovala pobídky pro Ukrajinu ve výši 15 miliard dolarů. Prezident Janukovyč to podepsal. Protesty podporované USA vypukly na kyjevském Majdanu a v dalších městech v zemi. Do té doby USA utratily 5 miliard dolarů na ovlivnění ukrajinské politiky (podle představitelky ministerstva zahraničí USA Nulandové). Rusko na tuto činnost pohlíželo jako na financování subverze a revolty. Když si střelba na Majdanu vyžádala desítky mrtvých a Janukovyč uprchl ze země, USA sehrály ústřední roli při sestavování nástupnické vlády.

J. Vrška 29.3.2023 6:03

Kydy, kydy a ještě jednou - kydy. Každý životopis je takový, jaký ho potřebujete autor mít

J. Vintr 29.3.2023 1:51

Co má společného ten nadpis s obsahem článku?

H. Rybnická 29.3.2023 0:43

Vynikající paní autorko, jak se vám daří přiblížit c.v. těchto známých politiků. Upřímně řečeno, něco takového jsem si představovala. Lavrova jsem nikdy neměla za slepého ideologa.