23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
evam 21.4.2007 22:38

Re: hrome!

,,,jen slušnost a žádné násilí...;-€ ...

doowahdeedee 22.4.2007 11:50

Re: Re: hrome!

zalez, tebe by to mohlo potkat taky, fekalie.

Rys 21.4.2007 11:25

Neznalosti pana Finroda

Kdyby nebylo francouzske revoluce mohl byt pan Finrod Felagund jeste nevolnik - ale mohl se tesit z francouzske kultury vladnouci slechty - ze byla prohnila a dekadentni to mu nevadi.

Pan Finrod si ale ceni Napoleona, to je prekvapujici. Ze by bez francouzske revoluce Napoleon nebyl a s nim ani jeho Obcansky zakonnik ktery je dnes zakladem ve vsech evropskych zemich mu unika.

A nazory pana Sarkozyho ktereho si "Francie nezaslouzi"? K neklidu v predmestich ho napadlo jenom: "Un jeune de balieu m'a dit: Vous savet, on n'a pas de probleme avec l'ecole. On a probleme avec l'amour.

Co takhle Le Pen pane Finrode? To je neco podle Vaseho gusta.

Georges 21.4.2007 11:35

Re: Neznalosti pana Finroda

v TOM JE TEN HACEK, PAN FINROD DOBRE POCHOPIL PODSTATU VECI..................TO ASI PROTO NEVIDITELNY PES NEZVEREJNIL MUJ CLANEK

Finrod Felagund 21.4.2007 13:18

Re: Neznalosti pana Finroda

Pane Rysi, myslím, že se shodneme, že britský politický systém nebyl inspirován žádným výdobytkem francouzské revoluce, a přesto zatímco ten francouzský zaručoval tak možná gilotinu šlechticům, kněžím a bohatým lidem obecně, ten britský zajišťoval mnohem více svobody už od vydání Habeas Corpus Act. Přesto kromě jedné trapné epizodky s Oliverem Cromwellem britský politický systém funguje naprosto nepřetržitě bez revoluce stovky let, a takřka ve kterémkoliv období prosperoval více, než francouzský, o životní úrovni nemluvě. Kde potom udělali francouzští soudruzi chybu? A co se Napoleona týče, tak jeho listina práv a svobod člověka a občana je v podstatě kopie už dávno zaběhlé praxe z Velké Británie, zejména Magna Charty Liberatum a Habeas Corpus Act.

Le Pen by byl dobrý ministr financí, protože jeho ekonomické myšlenky by Francii opravdu pomohly. Ale jinak podle mého gusta není, zejména jeho trapný a povrchní antisemitismus a odpor proti anglosaskému světu.

Georges 21.4.2007 13:50

Re: Re: Neznalosti pana Finroda

U.K. je spise liberalni zemi a jeho politikove jsou spise liebralnimi, zda se mi ze v jejich zvycich je  bojovat za svobodu nebo se snazi co nejvice se priblizit k tomuto velkemu idealu. Nezda se Vam a to reaguji na Vas puvodni clanek, ze ve Francii ktera se pomalu stava problematickou a problemovou zemi, se setkavame s dusledky antiliberalismu, obhajovaneho  zleva doprava; ani jeden z 12 kandidatu na prezidenstky urad se otevrene k liberalismu nehlasi. Liberalismus je politicky nekorektni. Dnesni tzv. pravicovy prezident nedavno citovan v casopise Le Poin (priblizne) : Liberalismus je stejne zlo jako komunismus.  Prpominam vyklad terminu liberalismus : svoboda prace a volny trh, individialni svobody a TOLERANCE.

Dnes se mi tudiz zda, ze je naprotsto zbytecne delit politicky svet na pravicovy a levicovy, zda se mi, ze spise vyhovuji terminy liberalni (prihlasujici se k svobodnemu svetu) a anti- nebo neliberalni ("bojujici" proti tomu nasemu staremu snu a myslence svobody).

Ondřej 21.4.2007 16:49

Re: Re: Neznalosti pana Finroda

veškeré reformy monarchií v Evropě byly reálnou odezvou reálné francouzké revoluce. Holt, frantíci šlechtě ukázali jak dopadne, když nebude trochu soudnější. Napoleonův pochod Evropou zaručil rozšíření občanských práv. Proto ti vojáci tak obětavě bojovali a každý z nich mohl vystoupit až na vrchol hierarchie - žádné elitářství. Válku nakonec vítězí morálka, jak ukázali naši husité, napoleonovi vojáci i pád německé třetí říše. Jak se ukázalo ve Vietnamu a jak se také ukáže v Iráku. Kořistnický agresor se dříve nebo později morálně složí. 

NevericiTomas 21.4.2007 17:02

Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

;-D koristnicky agresor proste odjede domu, do svych domu, kde bude popijet Bud a koukat na SuperBowl. Zatimco hrdy narod Iracky se bude dal vrazdit dle etnickeho klice, nyni ovsem bez asistence koristnickeho agresora se zhroucenou moralkou ...

Ondřej 21.4.2007 17:30

Re: Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

bohužel přasně tak to asi dopadne, a v Iráku asi vznikne ještě hnusnější diktatura než tam byla. Ať žije prosazování demokracie tanky, proti vůli demokratizovaných!

ps 21.4.2007 17:03

Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

Josefínské reformy byly taky odezvou francouzké revoluce?

Tak to ti husité asi moc morální nebyli, když se nakonec porvali mezi sebou a husitství více méně skončilo, Napoleonovi vojáci asi také ne když Napoleon dopadl tak jak dopadl. A, že by 2SV válku vyhrál SSSR díky morální převaze? Tak to je tedy směšné.

Důležité je neplést si propagandistické žvásty s historií.

Ondřej 21.4.2007 17:27

Re: Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

Vše má svůj vývoj a původní idee mohou být zprofanovány, nicméně to nic nemění na tom, že husité ve své době dokázali dluhá léta vzdorovat celé křižácké Evropě, stejně tak napoleonův pochod Evropu trval téměř dvacet let. A přes všechno špatného na komunismu, chcete opravdu tvrdit, že těch dvacet miliónů obětí sovětů ve válce proti nacismu nemělo nad strůjci holokaustu morální převahu, obránci Stalingradu neměli morální převahu?8-o Současný český cynismus a skepticismus mohou mít někdy opodstatnění, to ale nic nemění na tom, že morálka byla a je pro mnoho lidí kteří ve válkách pokládají své životy to nejpodstatnější co mají a v posledku také jediné co mají.

Honza42 21.4.2007 18:28

Morální převahu má vždy ten

kdo se brání, pokud tomuto slovu rozumíme přibližně stejně. Ale to lze považovat za axiom, o tom asi nemá cenu diskutovat. A nemá vůbec smysl to spojovat s ruským komunismem. Těch 20 milonů obětí je navíc z velké části dáno právě ruským komunismem. Nás mnógo, to trvá dodnes. Holt kdo se moc pomalu zvedá do útoku tak to koupí zezadu.

Na husitství já osobně vůbec hrdý nejsem.

ps 21.4.2007 18:30

Re: Re: Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

Kde zůstaly idee když husiti vypalovali kláštery, ničili kulturní dědictví a sprofanovali ostatky krále Václava IV. Vítězili především díky lepší taktice, stejně jako Napoleon, o jehož morálních kvalitách by se rovněž dalo diskutovat.

Řadoví obránci Stalingradu možná měli morální převahu ale především to byli nic netušící, špatně vyzbrojení a vycvičení vesničané, které ti "sověti" hnali jako dobytek na porážku, ve válce, kterou "sověti" pomohli rozpoutat a především díky jejich neschopnosti tato válka přinesla tolik obětí.  SSSR válku vyhrálo díky materiální převaze, kterou zajistili USA, ochotě nést mnohem větší ztráty než Německo.

Nezpochybňuju, že pro vojáka jdoucího na smrt je morálka důležitá. ALe osobně si myslím, že např. ve 2 SV byli morálkou vyzbrojeni především vojáci západních spojenců. Obyčejní ruští vojáci měli na výběr jít do špatně naplánovaného masového útok, proti dobře zastříleným kulometům s minimální šancí na přežití nebo jistotu smrti z rukou NKVD.

Ondřej 21.4.2007 18:41

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

A kde byly idee křesťanské lásky k bližnímu - základení kamene Ježíšova učení, které má "církev svatá" prosazovat na tomto světě, když hořel na hranici Jan Hus a statisíce dalších? Husité se jistě dopustili krutostí, ovšem byla to reakce na zprofanovaný pokrytecký a krutý režim.

ps 21.4.2007 19:01

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

Já tady přece nevyhlašuju nějakou morální převahu katolíků a křižáků nad husity. Křižáci byli stejně brutální jako husiti a katolická církev si všechny ty revoluce a reformace a náboženské války zasloužila. Jan Hus byl bezesporu velká a morální osobnost ale husité nebyli, žádní hrdinové bez bázně a hany, stejně tak jako Napoleon a  bolševici a Stalin to jsou vyložení zločinci. Války nevyhrává morálka ale ten silnější nebo bezohlednější

Ondřej 21.4.2007 19:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

"Války nevyhrává morálka ale ten silnější nebo bezohlednější" a to se právě šeredně pletete. Bez odhodlání podstoupit riziko nemůže bojovat ani ten nejsilnější borec.

ps 21.4.2007 19:36

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

Já jsem tady nemluvil o jednotlivcích ale o státech a jejich vládcích, kteří rozhodují o tom zda jít do války či ne a při tom žádné osobní riziko nepodstupují, to za prvé. A za druhé, pokud je to pravda, tak morálně mnohem výše stojí například armáda USA (armáda dobrovolníků) oproti například Ruské armádě (armádě odvedenců).

Abonent 21.4.2007 18:59

Mýty a pravda o válkách a morálce

Máme jedenadvacáté století. Nejvyšší čas, abychom se konečně osvobodili od nacionalisticko-komunistických mýtů o době tzv.husitských (i jiných) válek.

Jen velice stručně o době po r.1419 : náboženský fanatismus se v Čechách spojil s touhou po majetku církve a vysoké šlechty. Majetkové přesuny byly bezprecedentní. Jádro tzv. husitského vojska se záhy zformovalo do podoby profesionální autonomní armády, která se vydávala na dlouhé loupeživé výpravy do okolních zemí. Zikmund byl schopný panovník, domácí válka v Čechách mu však zabraňovala zorganizovat efektivnější obranu proti turecké expanzi. Celé "husitské hnutí" způsobilo Evropě i našim předkům pouze obrovské škody. Porovnat můžeme snadno - s dějinami Švýcarského spříseženectví.

Opět stručně, k tzv. Velké vlastenecké válce : Vojáci Rudé armády bránili proti zločinnému nepříteli nejen svoji matku-vlast, ale bohužel i její zločinný režim, svoje vlastní koncentráky, v nichž zahynulo mnohem více lidí než  v těch německých. Vojáci Wehrmachtu, ze svého úhlu pohledu, v posledním období války zoufale bránili svoji matku-vlast proti východním nájezdníkům.

Jak budeme porovnávat morálku prostých vojáků obou zločinných režimů ? Je nemorálnější voják německý, podle rozkazů zabíjející civilisty židovského původu, nebo sovětský, bez rozkazu loupící a znásilňující "nepřátelské" ženy ? Ženoucí z obsazované Evropy do sibiřských lágrů nejen zajaté nepřátelské vojáky, ale i vlastní krajany, kteří přežili německé zajatecké tábory ?

Je morálka kategorií relativní, nebo existuje nějaká absolutní morálka, nezávislá na našich obavách a přáních ? Já soudím, že ano, ale není snadné ji najít. A soudím též, že osoby i režimy, popírající Boha slovy či skutky, žádnou morálku nemají.

Ondřej 21.4.2007 19:28

Re: Mýty a pravda o válkách a morálce

pro dřívější režim byli husité největší gerojové a teď je zase módní na ně plivat. Pravda jak už to tak bývá, je někde uprostřed, husitské hnutí bylo hnutím ve svých kořenech hnutím morálky a de fakto předznamenalo vývoj v celé Evropě. Myslet si, že prostý lid by sám sebe zorganizoval do z hlediska taktiky nejvyspěleší armády tehdejšího světa schopné čelit profesionálním zabijákům celé Evropy bez nějakého morálního poselství, které by tomu všemu dávalo smyl je naivní. Co se týče Rusů a Němců - Němci bránící svou vlast ji museli bránit jenom díky předchozímu brutálnímu napadení okolního světa.Oni plánovali podmaněné národy vyvraždit. Kdo chce moc nemá na konec nic. To že komunismus SSSR byl hlavně v 30letech velký zločit je jasné.

ps 21.4.2007 19:40

Re: Re: Mýty a pravda o válkách a morálce

Řada historiků první republiky by vám řekla totéž. Takže to není o tom, že by se změnil režim a najednou jsou husiti zločinci.

Papouch 21.4.2007 19:24

Re: Re: Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

podle Pekarovy knihy jsem ziskal dojem ze

husitske Cechy = soucasny Afghanistan nebo Somalsko

rada soupericich warlordu, zeme ekonomicky v troskach, spoji se jen proti vnejsimu nepriteli

Vsejasny(olbrajt) 22.4.2007 5:52

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

Gratuliji pane! Je videt ze umite cist (to je pochopit, na rozdil od pouze slabikovat, napsane) ;-)

To, ze vetsina naseho naroda stale vidi husitstvi jako ten nejsvetlejsi okamzik svych dejin, na rozdil od nekdy i celkem dlouhym obdobim hospodarskeho a duchovniho ("cesky" ekonomickeho a kulturniho) rozkvetu sve zeme, alespon castecne vysvetluje nas soucasny marast a ani do budoucna nam takto mnoho nadeje nedava.

Jak jiz celkem davno jeden rekl: pracovat a nelhat (na rozdil od soucasneho: krast a lhat).

Rys 21.4.2007 18:09

Re: Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

Samozrejme ze reformy Josefa II byly dusledky francouzske revoluce. Zmenilo se mysleni a panovnici byli nuceni k reformam.

A napolenoske valky mely dve faze. Prvni- kde byli Francouzi vitani protoze se ocekavaly a na zacatku take prinesly positivni zmeny. A druhou- kdy se obyvatele obsazenych zemi zacli bourit proti "cizakum". Nejlepe to bylo videt ve Spanelsku.

Finrod Felagund 21.4.2007 18:24

Re: Re: Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

Pane Rysi, to snad ani nemyslíte vážně... Francouzská revoluce byla v roce 1789, Josef II. zemřel v roce 1790... víte Vy vůbec, co je to causalita?

Ondřej 21.4.2007 19:04

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

všiměte si pane Felagund - Josef II. Nepodceňujte inteligenci oponentů nemuselo by se Vám to jednou vyplatit.

dvd 22.4.2007 11:34

No řekl bych, že v tomto případě

(Josef II - +1790, Revoluce - 1789) žádnou inteligenci oponentů F.F. nepodceňuje. Evidentně totiž není co podceňovat.

Rys 22.4.2007 17:37

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

Nejde o to kdy padla Bastilla. Jde o myslenky ktere pusobily uz davno pred tim. Josef II cetl a korespondoval s mysliteli na jejichz zaklade se revoluce uskutecnila.

Magor Milda, Dr. Sc. 21.4.2007 20:37

Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

Máte možná zrnko pravdy, kořistnický agresor musel uvolnit prostor Mimoň- Osečná- Ralsko, zda se složil pouze morálně, nevím, spíš bych ale typoval na hospodářský úpadek.

Napoleon ale patří k největším válečným zločincům, jeho politika stála miliony lidí život. Husitská morálka nebyla zrovna moc příkladná, srovnatelná s ruskou ale byla.

Pierre 21.4.2007 20:05

Re: Re: Neznalosti pana Finroda

Dovolil bych si upozornit pana autora,že má poněkud zmatené vědomosti o dějinách Francie,nebo,slušně řečeno,díky svému anglofiství,upravuje si dějiny pro potřeby své ideologie: Napoleon neměl   nic společného s Déclaration des droits de l'homme et du citoyen. V té době byl pouze důstojníkem dělostřelců. Možná to ve Vašem Anglosaském světě ještě nevědí .....

 

Francouz 21.4.2007 22:15

Re: Re: Re: Neznalosti pana Finroda

anebo to ještě i dnes tají!