2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

FEJETON: Thajské postřehy

Naposledy se vracím k naší nedávné návštěvě Thajska, této zajímavé a hrdé krajiny. Co si náš syn vzal Thajku a my s ženou a druhým synem byli na jeho svatbě, je mi tato země víc než sympatická. Mne osobně oslovila prohlídka Grand paláce, starého sídla thajských králů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Moc 28.6.2013 8:19

Re: Milý Stando,

Jaroslave, díky za připomínky! To víš, člověk toho za jednu kratší návštěvu zase tolik nepostřehne, takže jsem se z tvých vysvětlení poučil. Pro ostatní : Jaroslav zná Thajsko lépe neb I on je ženat s thajským děvčetem. Za sebe, už nikdy nebudu házet peníze do kelímku, navíc s mléčným koktailem. Nejen, že to necinká, ale při žbluňknutí i vystříkne! Což není laciné, když to držící dítě postříká...

B. Volarik 28.6.2013 7:37

Re: Jako vždy hezké čtení

Čeština zná (a také běžně používá) "jeden" . Na příklad: Z toho by se jeden pominul. Jeden by tomu nevěřil... Jednomu se snadno řekne.... To se jednomu jen tak nestane.

J. Kovaříček 28.6.2013 6:59

Milý Stando,

jsem potěšen, že se ti v Thajsku zalíbilo. A komu by ne? Jen bych rád podotknul něco o tom žebrání. Matkám s robátky se almužny nedávají, tento způsob citového vydírání není totiž pro nemluvňátka zdravý. Proto se takové žebračky objevují jen na místech, kam chodí západní turisté. Mimo turistické zóny takové žebrání nespatříš.

Thajci jsou velice štědří lidé a pomáhají si navzájem. Dobré je štědře přispívat třeba v buddhistických chrámech, ty peníze jdou nejen na údržbu té nádhery, ale také na sociální účely. V Thajsku není mnoho sirotčinců, o sirotky se postará buď širší rodina anebo mniši v buddhistickém klášteře, kde jim poskytnou i vzdělání. Dosti rozdílné třeba od austraslkých sirotčinců.

JInak jsou tvoje postřehy dobré ( turistická Sukhumvit Road není zrovna nejvhodnějším místem v Bangkoku) a jak už máš ve zvyku, dobře je to sepsáno. A jsem na tebe hrdý za to, že jsi správně rozpoznal kvalitu piva Chang ve srovnání se Singha. (Leo se také dá pít a v Austrálii se dá koupit velmi levně v obchodech Aldi.) Jak tedy patrno, zůstáváš ryzím Čechem.

T. Řehořek 28.6.2013 1:59

Jako vždy hezké čtení

Zejména učení dětí žebračině mne pobavilo :-)

Nemohu si však odpustit drobnou korekturu: to "one" v anglickém spojení "one has to" překládáme do češtiny nikoli jako "jeden", nýbrž jako "člověk". Lingvisté by to nazvali jazykovou kontaminací :-)

B. Volarik 28.6.2013 1:57

Zaver rozkosny!

Nicmene, jakozto American z Vysocan mohu zkonstatovat, ze je thajska kuchyne velmi prijatelna a snadno pozivatelna. Thajske vsemozne variace na curry jsou bajecne, ani indicke curry na ne nemaji.