27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

FEJETON: Rengén Rengenovič Rengenov

Demokratický soudruh kandidát na presidenta USA Joe Biden mne duševně přivedl někam do lavic bolševické školy padesátých let. To když pravil, že žárovku nevymyslel onen bílý kapitalista Edison.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Pakosta 16.9.2020 17:52

S tím věkem máte snad pravdu, pane Wintere. Podle fotky u kontaktu bych Vám ale nehádal více než 60. A s tím českým jménem "Petrohrad" nebuďte, prosím, tak přísný. Znají ho jak mapy.cz, tak i Wikipedie...

C. Wiener 16.9.2020 13:07

Uvnitr SSSR jsem jezdil hlavne vlakem, ale letel i ilegalne. V Kisineve jsem slibil pracovnici v Inturistu, ze ji poslu z domova pohlednici a ona "prehlidla", ze nemam co delat ani v Kisineve, ani v Leningrade, kam jsme chtel letet. Ve vlaku pred Zmerinkou (kam jsem dojel legalne) a prestupoval na vlak do Kijeva (nelegalne) mne vyssi dustojnik, ktery byl se mnou v kupe, "zachranil" pred kontrolou tim, ze rekl kontrolujicimu, ze "tady je vse v poradku". Skutecny Gogol.

Bylo mi 80 a tak na morsky yachting uz nejsem, pokud jsem kdy byl. Pokud jde o navstevu Petrohradu, musel byste se vratit o 96 let zpet do minulosti. Navstivit Sankt Peterburg, nebo popularne Piter, to by mozne bylo....

A. Pakosta 16.9.2020 10:48

Dobrá, díky Vám za poučení, pane Wienere. Já byl v CCCP v roce 1979 jako student ČVUT na výměnném zájezdu, asi 3 týdny. Partnerskou školou by Brjanský technologický institut, a náš status "oficiálních hostí" nám umožnil rovněž navštívit místa mimo turistům vyhrazené oblasti, třeba právě město Brjansk. Kromě toho jsme byli v Kijevě a ve zmíněném již Leningradu. Kromě příletu a odletu jsme cestovali normálně vlakem, což samo o sobě byl velmi výrazný zážitek.

Jakožto příznivec námořního jachtingu bych rád někdy navštívil Petrohrad po moři - Pronajal bych si loď třeba v Tallinnu nebo v Helsinkách a do Petrohradu bych doplul. Nechtěl byste se zúčastnit jako tlumočník? ales.pakosta@gmail.com

C. Wiener 15.9.2020 21:45

Petr I (Veliky) byl vsechno jen ne egoista. Byl na dobu a misto kde vladl velmi osviceny. Podobne jako jindy a jinde Karel IV. Coz v te dobe znamenalo se roztahovat a kolonizovat. Vec, ktera zustala Rusum dodnes. Holt nepochopili, ze se doba zmenila. A tak byli prekvapeni, ze se ta jejich rise rozpadla. Ne utokem zvenci, ale implozi zevnitr, neschopnosti jit s dobou.

Pokud clovek si volil sveho svateho, byl to svaty podle jmena, profese, naroda. Petr si zvolil svateho Petra vubec ne "nahodou", ale umyslne.

Ja byl v Leningrade v roce 1967, v Rusku nekolikrat; mel jsem tam pribuzne a byl jsem tam i tlumocit. Jeden policajt (milicionjer) mi vypravel, ze Ceskoslovensko je nejlepsi zeme na svete. Kdyz kdyz se tam mladi berou, pri odchodu z "hotelu svateb" dostavaji nejenom potvrzeni o svatbe, ale i klice od jejich noveho bytu, dar statu. Po SSSR jsem cestoval parkrat i ilegalne; mel jsem urcene presne misto pobytu a jezdil kde kam. Mluvil jsem plynule rusky; dle akcentu jsem pry mel byt odnekud od Baltiku, a bydlel jsem u pribuznych. Nekteri mne brali jako cizince, studujiciho v SSSR. Dostal jsem se i do jinak pro cizince uzavrenych mist jako byl tehdy Sevastopol. Kdyz jsem si pak precetl Solzenicyna, uvedomil jsem si, ze jsem si koledoval o vezeni, kdyz ne o gulag. Bezstarostnost mladi ....

A. Pakosta 15.9.2020 19:16

Díky za odezvu, pane Wienere, jsme si tedy kvit. Vy si "to" nemyslíte o mně, já si to nemyslím o Vás. S tím carem-zakladatelem bych to viděl asi tak, že pokud jeho egoismus nestačil na to, aby nazval své město po sobě, stačil aspoň na to, aby z celé plejády svatých "náhodně" vyvolil právě toho svého ochránce. Muselo mu být od začátku jasné, že v běžné řeči se jméno města bude zkracovat právě o ten "svatý" prefix. Ale ať to bylo jak bylo, to město vyprojektoval úžasně. Byl jsem tam bohužel v době Leningradu (1979), ale i tak jsou mé dojmy z města trvalé a úchvatné. Rozhodně bych se tam ještě jednou rád podíval, když už je to zase Sankt-Peterburg.

C. Wiener 15.9.2020 17:14

Nemyslel jsem si, že byste byl blbec, ale když si myslíte, že si to myslím, já Vám oponovat nebudu. Považovat oponenta za blbce je snahou ho snížit namísto snahy sám získáním znalostí se "povyrůst".

V dnešní době byste mohl mít pravdu, že car Petr nazval město po sobě, ale on tak učinil na úplném začátku 18.století. Tehdy lidé věřili v Pána Boha a tudíž hledali ochranu sebe samých a svého konání u svatých, kteří mohli za ně a jejich konání u Něho orodovat. Pokud tedy byli katolíci či ortodoxové. Mnozí jiní svaté neměli a "komunikovali" přímo se Všemohoucím. Takže bych spíše byl nakloněn názoru, že car Petr nenazval město po sobě, ale po svém "ochránci".

Co se týče Vašeho tvrzení, že "oficielní ruské jméno bylo "Петроград"", vězte, že tak bylo jenom v letech 1914-1924. Poněkud krátká doba v době existence tohoto města.

A. Pakosta 15.9.2020 15:02

Já zase tak blbej jako Vy, pane Wienere, si o mně myslíte, opravdu nejsem. Reagoval jsem jen na tvrzení, že slovo "Petěrburg" je německy, což je samozřejmě nesmysl, neb německy je jméno toho města Sankt-Peterburg. Vaše dobře míněné připomínky tudíž mířily poněkud mimo. Vím, že město založil car Petr I zvaný Veliký, že město nazval svým jménem (předstíraje samozřejmě, že jde o jméno světce, proto ten prefix "Sankt") a vzhledem k módnosti němčiny v jeho kulturním okruhu a době mne vůbec nepřekvapilo, že jméno ruského města bylo původně německé. Jména Petěrburg, Pitěr a jiné verze vznikly až druhotným přepisem do lidové ruštiny, zatímco oficielní ruské jméno bylo "Петроград", ovšem na mapách je dnes opět (po sedmdesátiletém intermezzu, kdy město neslo jméno ikony bolševiků Lenina) uvedeno jméno původní, "Санкт–Петербург", případně i anglická transkripce "Saint Petersburg".

V. Chadim 15.9.2020 3:32

V Česku není zapotřebí pistole. Stačí udělat "bububu" a 2/3 podepíší přihlášku do Strany, jako v 1948. Jsme národ holubičí, alespoň v kotlině.

C. Wiener 15.9.2020 1:32

Německý -burg se změnil na ruský -grad. Peter, Piter, Petěr a jiné kombinace svatého Petra, ochrance cara Petra Velikého, zakladatele města, měnit nebylo třeba. Понял?

V. Bok 15.9.2020 0:08

To si ještě pamatuji ze základní školy, i když je to už asi 60 let (sakra..). Pri stejnosměrném proudu ubývá jedna a přibývá druhá, pri střidavém, když jsou ty elektrody vedle sebe oddělené izolantem, se póly mění a tedy ubývají stejně.

V. Bok 14.9.2020 23:59

No, těsně vedle máte Šlísenburg..

V. Bok 14.9.2020 23:58

Ale zkousli. Caricyn se totiž jmenoval po místní řece Carice. Nic víc v tom nehledejte. U nás se taky Benešov nejmenuje podle bývalého prezidenta, ani řeka Havel vlévající se do Labe atd...

V. Kolman 14.9.2020 23:54

Telegram z nebe do Kremlu:

S přejmenováním Stalingradu na Volgograd souhlasím. Josif Vissarionovič Volganov.

P. Adámek 14.9.2020 23:43

To jsem rád, že to sem někdo dal. Pořád jsem váhal, jestli bych sám neměl...

A. Pakosta 14.9.2020 22:39

No, ten film se jmenuje Armageddon (třeba tady: https://www.csfd.cz/film/542-armageddon/prehled/) a ten citát zní trochu jinak.

Ruskije komponěnty, amerikanskije komponěnty, všecko je to z TAIWANU....

Přes Schimanskiho nejsem odborník :-)

A. Pakosta 14.9.2020 22:35

Petěrburg je německy, opravdu? A odkdy má němčina háček nad E???

V. Kučer 14.9.2020 22:17

Leninův děda byl žid který konvertoval k pravoslaví.

P. Burda 14.9.2020 21:45

V jednom filmu zaznělo něco jako: "Rusko nebo Amerika, stejně je to Made in China."

A inspektor Schimanski řekl kolegům z FBI: "Rusko je jedna půlka, Amerika druhá, a Evropa ta díra do pr.ele mezi nimi."

J. Jurax 14.9.2020 21:24

No, nevím, jestli většina, nicméně Židů byly mezi bolševiky výrazně víc, než by odpovídalo jejich podílu v tehdejší populaci.

Trockij (Bronštejn), Kameněv (Rosenfeld), Zinověv (Apfelbaum), Sverdlov, Jahoda (Jeguda), Kaganovičové Lazar i Michail, Radek (Sobelsohn), Jurovskij (Jankel Chajmovič Jurovskij), Kujbyšev, Urickij, Jaroslavskij (Gubelman) ...

J. Jurax 14.9.2020 20:38

No jo, to už bylo takové sovětské špecifikum. Za co zavřeli Polikarpova nevím, jenom že byl odsouzen k trestu smrti; až ho omilostnili, zkonstruoval I-16; Tupolev a Petljakov byli za čistek obvinění co špióni etc. Leč některé konstruktéry dokonce ani nezavřeli, i když byli nevinní, třeba Iljušina, Suchoje či Lavočkina, což bylo od bolševiků docela hezké, není-liž pravda?

A Tupolev v ťurmě zkonstruoval Tu-2 ...

Takže tihle byli dobří, i když se z Ruska, potažmo SSSR, nedostali. Polemizuji tak s poznámkou pana Chadima.

I. Dvořák 14.9.2020 20:37

Z. Lapile, paráda...smích...huba od ucha k uchu... Díky.

D. Píšťala 14.9.2020 20:07

Takže je pravdou, že američan je navoněnej rus.

V. Petr 14.9.2020 19:54

Pozor, Stalingrad byl na Volgograd přejmenován užpočátkem 60 let. A ten Caricyn by tehdy opravdu neskousli.

F. Navrátil 14.9.2020 19:51

Polikarpov, Tupolev, Koroljev a desítky dalších vědců nechal Stalin uvěznit v domnění, že tak zvýší jejich výkonnost. Jak se ukázalo, vězení nepodporuje svobodné myšlení a letecká a raketová technika začala nabírat zpoždění. Teprve po propuštění z vězení dokázali zkonstruovat techniku světové úrovně.

C. Wiener 14.9.2020 19:43

Ne že by se v zemi, která se stala Spojenými státy, nepřejmenovávalo. New York se původně jmenoval Nieuw Amsterdam, New Amsterdam. Britové Manhattan sebrali Nizozemcům a přejmenovali město na New York.

Ale to přejmenování jmen měst a ulic, které známe v režimech jediného správného názoru, to je ještě nepotkalo. Ještě. A doufám, že nepotká. Ovšem dívám-li se na BLM, Bidena, přejmenování sportovních klubu a vůbec politicky správné myšlení, dělám si starosti ... Blbost a přepisování dějin není doménou jednoho národa. Bohužel. Chápu, že v zemi ex-sovětské dochází z velkým změnám s rychlostí blesku, ale autorova pochybení v uvedených jménech měst je do nebe volající. A přitom stačilo si zagooglovat. https://cs.wikipedia.org/wiki/Petrohrad uvádí, že se to město jmenovalo Sankt-Pitěr-Burch), ale nakonec se ustálil Sankt-Petěrburg. Na začátku Prvni světové války, ve které Rusko bojovalo proti německy mluvícím Německu a Rakousko-Uhersku, jim neštymoval německý –burg a tak byl nahrazen ruským –grad a byl tu Petrograd. Stačilo, aby Vladimír Iljič umřel a přejmenovali ho na Leningrad. Jenže pak SSSR skončil implozí a občané města, kteří mu vždy říkali Pitěr, si odhlasovali, aby městu byl navrácen jeho skoro první jméno, Sankt-Petěrburg.

Čtením wikipedie jsem se dozvěděl, že český Petrohrad si vymyslel Jungmann překladem německého Petěrburg do češtiny. Proč se sám nepřejmenoval otrocky na Mladýmuž či volně na Mladík, to nevím.

Když už jsme u těch jmen měst, Caricyn – Stalingrad se dnes jmenuje Volgograd. Chápu, že se vrátit k jménu města, jež by evokovalo (báťušku) cara by vyžadovalo spolknout vice, než byli schopni.

C. Wiener 14.9.2020 19:40

Je mi líto, ale musím autora textu poopravit. Rengén Rengenovič Rengenov neběhal kolem zemljanky a nekřičel: „Stará, vylez! Já do tebe vidím!“ On zjistil, že mu stará zahýbá a tak na ní před přítomnými zařval “Ty stará kurvo, já jsem Tě prokouknul skrz naskrz!“ ("Ты, старая шлюха, я тебя насквозь подсмотрел!"). Což někdo v diskuzi již poopravil, byť necitoval přesně.

Jinak v diskuzi lze číst I “Kniha "Vyprávění o ruských vynálezcích a objevitelích",vydaná v roce 1955 nemohla chybět v žádné školní knihovně(ZDŠ= základní devíti-letá škola) v létech cca 1960-1968.”, což opět ukazuje neznalost věci. Ve školním roce 1953-1954 zmizely národní školy (1-5.třída) a střední školy (1-4.třída), aby vznikly osmiletky a zkrátila se povinná školní docházka o jeden rok. Děti, kterým to bylo oznámeno kolem Velikonoc, umožnili si vylepšit vysvědčení 2devátou třídou2, který nazvali JUK, Jednoroční učební kurz. Takže v roce 1955 žádná “ZDŠ= základní devíti-letá škola” neexistovalaa její zkratka take ne.

P. Moravčík 14.9.2020 18:00

Hm, zaskočil ste ma, nie som v elektrotechnike veľmi doma. Myslel som, že vtedy sa išlo na rovnosmerný prúd a našiel som na Wiki toto:

Jabločkovove sviečky boli napájané Siemensovým dynamoelektrickým strojom - ale ten asi produkoval rovnosmerný prúd?

Z. Roller 14.9.2020 17:36

A prosím, je pravda, že Trump vynalezl trumpetu? A když se to vyslovuje Tramp, byl i objevitelem trampolíny? Nebo s tím měl jenom trampoty?

J. Jindra 14.9.2020 17:21

Sluha přinese britskému lordovi noviny, ten je líný cist, a tak se zeptá, co je tam jako hlavní zpráva. A sluha James říká, že Američani si zvolili za prezidenta černocha.

Lord pokrývá hlavou a řekne: "No to musí mít jeho pán ale velkou radost, že..."

Z. Lapil 14.9.2020 16:32

A to s tím má dělat co?

Jako že Židé se skrze bolševiky lstivě dovedli k moci, aby sami sebe vyhnali z Ruska a celého SSSR? Nezní vám to jako blábol?