29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

FEJETON: Podoba války

Každý z nás má jinou představu, jak se dá ve zkratce zobrazit válka. Někomu se vynoří před očima tanky, jinému útočící muži, někdo si představí mrtvé, někdo další zase bombardující letadla. Pro mne bylo a nejspíš už zůstane obrazem války město Agdam v Náhorním Karabachu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 5.10.2020 23:25

Velmocenskou politikou?!?

Opravdu píšete o EU?

V Jugoslávii evropské země spolu s USA napomohly pádu do chaosu svou podporou separatistů - nejdřív Slovinců, pak Chorvatů, potom Muslimů, jak se muselo psát o Bosňácích. A nakonec "aktivní velmocenskou politikou" - tedy vybombardováním Srbska a násilným odtržením Kosova s podporou teroristické UCK a kosovských "politiků" - válečných zločinců.

J. Paleček 5.10.2020 18:47

Náhorní Karabach je první konflikt ve kterém se v plné nahotě ukázal rozpad SSSR. Můj kamarád Armén z Baku fandil Arménům. Dřívější odstředivé síly v SSSR byly potlačeny silou. I já mám blíž ke křesťanským Arménům a uvědomuji si na nich spáchaných příkořích kdy byli vyhnáni do pouště i v oblasti Deir ez Zor. Ano to je nyní Sýrie kde se střetává Rusko s USA.

Jenže ten konflikt v Náhorním Karabach nezačali Azerbádžánci, nebo také Ázerové jak libo, Náhorní Karabach jim ovšem přidělil Stalin.

Kdo z nás ví, že i Azerbájdžán má část svého území mezi Arménii a Iránem a Turecku patří arménská posvátné hora Ararat.

PS. Fejeton je jak, to říci slušněRvRvRv

J. Paleček 5.10.2020 18:22

Arménský premiér pro EU: Pozor, abyste neměli opět Turky před Vídní!

J. Jurax 5.10.2020 17:36

Kdežto politika je pokračováním války jinými prostředky.

J. Jurax 5.10.2020 17:35

Není to tak úplně nemožný scénář. Něco podobného se stalo v Kosovu.

F. Navrátil 5.10.2020 15:22

Pokud budou islámské režimy Turecka a Arerbajdžánu vyvražďovat Armény, pak EU ani necekne. Ovšem pokud by se Arméni začali genocidě bránit nebo dokonce nakoupili v Rusku výzbroj, pak by EU zmobilizovala síly a vyhlásila akci na pomoc demokratickým humanistickým silám, které brání občanská práva proti arménským teroristům. Nějaké ty Bílé přilby a jiné neziskovky by okamžitě natočily videa o použití chloru, barelových bomb a nášlapných min proti ženám, dětem a zvířátkům zlotřilými Armény.

B. Obojzivelnik 5.10.2020 15:18

R^

K. Křivan 5.10.2020 13:13

Kdyby Německo prohlásilo, že bude muset přijmout uprchlíky z Armenie a kvůli tomu musí odturčit Německo, poslat Erdoganovi jeho voliče, všech 8 milionů (nebo i víc), rychle by to howado přestalo s podporou muslimáků v té válce.

M. Pivoda 5.10.2020 11:49

Válka je pokračování politiky jinými prostředky.

J. Rechnovský 5.10.2020 11:00

Destabilizace blízkého regionu znamená riziko migrace, terorismu a rozšíření na další, nestabilní regiony v okolí. Nakonec rozdmýchání tohoto konfliktu je jedním z východisek horšící se ekonomické a politické situace v Erdoganově Turecku. Zároveň důsledkem vstřícně připos.ané ignorace EU.

Takže. Udržování klidu aktivní velmocenskou politikou sice není čestné, ale je to podstatně levnější a účelnější varianta, než nechat region padnout do děsivého chaosu a pak pomáhat letitému návratu k normálu. Jugoslávie snad mluví za vše a o Sýrii ani nemluvě...

V. Novák 5.10.2020 10:28

Proč by měla EU zjednávat pořádek v Arcachu/Náhorním Karabachu? Co má EU společného s Kavkazem?

J. Rechnovský 5.10.2020 10:20

Jako EU znovu a znovu potvrzujeme naprostou neschopnost zjednat si pořádek před svým domem. Tragédie je, že vystupovat z pozice síly vůči svému okolí si nepřeje většina občanů EU...

Na druhou stranu Karabach a vůbec celý Kavkaz má potenciál turistického ráje pro všechny typy turistiky. Zdejší lidé však budou raději válčit o smrad ze sousedova chlívku a žrát šváby, než by se domluvili a budovali prosperitu...

J. Nevrkla 5.10.2020 8:20

:-)

I. Pávek 5.10.2020 7:57

Mně by zajímal názor generála Pavla.

V. Novák 5.10.2020 0:25

V Arcachu rozhodli obyvatelé. Už dávno - v 90.letech. Stálo je to dost krve.

V Abcházii i Jižní Osetii rozhodli obyvatelé.

Obyvatelé rozhodli i v Podněstří - nějak se jim nechtělo nechat se bez protestů převálcovat moldovskými nacionalisty s heslem "Rusa za Dněstr, Žida do Dněstru!".

A na Krymu, v LLR a DLR rozhodli obyvatelé dokonce v referendech, zatímco v Oděse obyvatelům znemožnili rozhodnout neobanderovští teroristé.

Jenže ti všichni rozhodli jinak, než se vašim kámošům líbí - tak je to špatně, že?