26.7.2021 | Svátek má Anna


Diskuse k článku

FEJETON: Konečně!

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Jaroš 21.6.2021 11:19

Paní Petruško, říkat jedním dechem jak máte ráda Polsko a zároveň podporovat neférové sankce EU (záminka: "právní stát v Polsku v ohrožení" - fakt???)

proti němu je trochu schizofrenní, nemyslíte?

J. Krejčí 21.6.2021 6:56

Asi 500 km klidné hranice a polská hráz proti ruským choutkám na střední Evropu je to, čeho si cením. Být obyvatel přilehlých obcí, požadoval bych po radních, aby nechali vysázet alespoň 100m široký pás lesa okolo hranic u dolu na našem území, který by snížil hluk i prašnost. A taky by se měli pokusit vyjednat polský příspěvek na vybudování vodovodu pro postižené obce. Chce to jednat, soudy až nakonec. Ale k jednání musí být dva !

Š. Hašek 21.6.2021 9:18

???

Polsko sousedí s Ruskem?

Rusové mají rádi kroupovou kaši, vajíčka, vokurky a vodku. Taky uzené ryby. Že by chtěli chroupat ČR???

L. Beneš 21.6.2021 9:24

Polsko sousedí a sousedilo vždycky s Běloruskem a Ukrajinou. Moc vzájemné lásky tam nikdy doma nebylo. Katolíci na straně jedné, pravoslavní na druhé. Opovržení od těch, co píšou latinkou, vůči těm, co píšou cyrilicí. Úplně stejné jako na jihu mezi Chorvaty a Srby (kteří navíc mluví v podstatě úplně stejně).

Š. Hašek 21.6.2021 9:28

To tedy nebylo!!! Ve dvacátém století se trhali koňma. Vypalovali si vesnice.

Moc lásky nebylo ani k nám. Rok 1938, když předtím, v roce 1934, si připili s Hitlerem. Prozíravost jako stehno.

Všude je něco.

R. Langer 21.6.2021 6:08

Ehm, a z jakého jiného důvodu by na sebe měli mít lidé vztek, než z konkrétního? To je snad naprosto v pořádku, když na sebe lidé mají vztek Z KONKRÉTNÍHO důvodu, na rozdíl od důvodů IDEOLOGICKÝCH, jako je třeba politika či jiné lživé ideologie o škodlivosti CO2 či o tom, že zdravý člověk je bez roušky smrtícím teroristou. Toho je potřeba si všímat! :-P

J. Berger 21.6.2021 5:20

Domnívat se, že na základě nějakého soudního rozhodnutí polská vláda uzavře podnik, který dodává 8,2 % energie státu a zaměstnává několik tisíc lidí mohl jen zelený oligofrenní jedinec (lidově: blbec), i když je funkcionářem EU. Tady se musí dojednat, jak to nahradit, nejen tupě nařídit. A taky ostatní věci - voda atd. Faktem je, že větrníky to nezvládnou.

T. Kohout 21.6.2021 2:59

"Mám v Polsku přátele, ale nejen to: líbí se mi polská zahleděnost do minulosti i hrdost na ni."

Problém ale je v tom, že právě Polsko je příklad státu "jak se neměl dělat". Vlastně státu, který zhynul na to, že se mu (zevnitř) nedalo vládnout. Tedy Nihil novi nisi commune consensu (populárně pak "nepovoluji").

L. Beneš 21.6.2021 9:20

V Polsku přátele nemám. Poláci byli nám Čechům vždycky velkými přáteli. Např. jak dlouho trvalo Polsce, která nie zginęła, po jejím opětném objevení se na mapě, aby toužíc po územním zisku vojensky napadla nově vzniklou Československou republiku a ukrojila si území, která vždy patřila k českému státu, a to v oblasti, kde na jedné straně české obyvatelstvo bylo Němci poněmčováno a na straně druhé stejně urputně popolšťováno? Polská jízda s kopími nebyla úspěšná v souboji s německými tanky, přesto se Poláci po válce zabývali myšlenkou, že jim mají připadnout území kdysi obývaná slovanskými kmeny snad až někam k předměstím Hamburku. A myšlenka na Międzymorze pod vedením niezginęłé Polsky stále na Wisle jeszcze żyje. Zatímco Poláci měli v tehdejší Breslau (Wróclaw, Vratislav), když byla ještě německým městem, své polské školy, Ukrajinci v tehdy polském Lvově nesměli ukrajinsky hubu ani otevřít.

Š. Hašek 21.6.2021 9:24

S tím Polskem to je zajímavé. 1934 smlouva s Hitlerem. Nekonečná radost, že mohli vzít Čechům kus Slezska v roce 1938. Tichá radost, že si zbytek ČSR zabral Hitler v březnu 1939.

Pak jim zbyly oči pro pláč.

Nesoudím, jen připomenu, že všady je něco. Připomínám to hlavně těm Čechobijcům, kteří se už cítí bruseláky. bruseláky i po dědkovi.