30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

FEJETON: Jak Margareth a Otto uspíšili konec války

V pátek pátého listopadu 1937 pozdě odpoledne se měla konat v Berlíně v budově Říšského kancléřství důležitá porada nejvyšších vojenských hodnostářů. Admirál Raeder, generál luftwaffe Göring a generál Fritsch za pozemní vojsko, společně s ministrem války polním maršálem Blombergem zírali překvapeně na Vůdce

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kersch 27.6.2014 8:29

to se tedy mýlíte,

a hodně: V roce 1934 nebyla Hitlerova moc tak velká, jak se obecně frázovitě tvrdí. Zejména šlo o armádu - tam měl hodně odpůrců i mezi nacisty. V roce 1934 představovalo SS několik stovek mužů. Kdyby, kdyby... historie nezná žádné kdyby, dopadlo to s námi Čechy nakonec dobře.

I. Dekyský 27.6.2014 0:26

Re: To mě mrzí

Omlouvám se za pozdní příspěvek, ale v tom případě jste poněkud nešťastně zvolil téma. Hitlerova moc byla v té době již neotřesitelná (ve všech ohledech) a obě dvě aféry na ní neměly prakticky žádný vliv. K završení absolutní moci došlo již v roce 1934.

P. Kersch 26.6.2014 19:24

To mě mrzí

Co mě mrzí? Co mě mrzí jako autora toho fejetonu? Že se mi zřejmě nepodařilo líp vyjádřit (líp = nápaditěji, přesvědčivěji!) to, co jsem považoval za mnohem důležitější než poválečný osud Blombergův nebo blufování Fritsch - Fitsch. - Co stačí, aby se nějaký vůdce dostal k absolutní moci?

I. Dekyský 26.6.2014 12:18

Re: S generálem Fritschem (nejen s ním)

Jeho zatčení bylo samozřejmě neopodstatněné. Nebyla naplněna podstata žádného válečného zločinu, soud by neuspěl ani se zločiny proti míru (příprava útočné války). Jenže koho tehdy právo zajímalo, z hlediska spojenců bylo pochopitelně nutné na určitou dobu izolovat všechny (pro)nacistické špičky a také je zpravodajsky vytěžit. Blomberg byl i přes stažení se do soukromí za takovou osobu považován. Přehmatů, někdy i úmyslných skutků, bylo mnohem víc. Zcela nesmyslný byl například trest smrti v Norimberku pro generála Jodla (rozsudek byl v roce 1953 zrušen), naopak jiní vyvázli s neomluvitelně nízkými tresty.

T. Kočí 26.6.2014 9:36

Jak Margareth a Otto

DOBRÝ

D. Krajíček 26.6.2014 7:42

Re: S generálem Fritschem (nejen s ním)

A proč byl po válce Polní maršál na penzi Werner von Blomberg zatčen Američany, když se války prokazatelně neúčastnil? (Po necelém roce věznění zemřel 14. března 1946 ve věku 67 let)

I. Dekyský 26.6.2014 0:51

S generálem Fritschem (nejen s ním)

to bylo poněkud jinak. Himmler a Heydrich prakticky od začátku velmi dobře věděli, že šlo o záměnu dvou osob, generála Fritsche s rytmistrem Achimem von Frischem. Přesto donutili Schmidta pod pohrůžkou fyzické likvidace k obvinění generála. Svému osudu Otto Schmidt stejně neunikl, byl v říjnu 1942 zastřelen v KZ Sachsenhausen. Jako mnohem věrohodnější zdroj informací (ve srovnání s Kershawem) k oběma aférám doporučuji: Gisevius, Hans Bernd: Až k hořkému konci, 1. díl.