4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

FEJETON: Hagia Sofia

Rozhodl se turecký stát, či přesněji řečeno nejvyšší turecký soud a turecký prezident, že se z někdejšího pravoslavného chrámu Boží Moudrosti, pak mešity a od třicátých let minulého století muzea stala znovu mešita.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 21.7.2020 17:08

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan o víkendu navštívil Hagia Sophia, jen několik dní před konáním prvních islámských modliteb v bývalém muzeu, které se nyní změnilo v mešitu. Turisté a návštěvníci mají stále přístup do mešity, když se neuskutečňují modlitby. Křesťanské mozaiky a další relikvie budou během modlitby zavřeny.

K. Salajka 20.7.2020 18:26

Podle některých turkologů ke konci života otec Turků zařadil zpátečku. Naštěstí u nás v Praze víme od Zdeňka Mahlera, že kostely jsou vlastnictvím všeho lidu a věřící jsou jenom trpěná dekorace masivní turistiky. Kdo by se taky páral s křesťanstvem !

E. Sojka 20.7.2020 14:50

Paní Šustrová, dějiny by se měnit neměly; jsou pro mne tou "násobilkou". Asi jsem chodil do školy nedlouho po vás a to, co píšete o Leninovi, mi bylo "jasné" jen do té míry, že jsem věděl, že se to teď (= tehdy) tak říká; myslel jsem si něco jiného (nejspíš díky rodičům). Vy jste tomu tehdy skutečně věřila? Hagia Sofia: Pláčete nad něčím, co má hlubší kořeny. Proč je tedy neříct? Nebo je cílem fejetonu, aby zůstal povrchní? No, a totéž i v poslední větě. Po mnoha předchozích větách napůl "zpátečka". To snad, abyste třeba neřekla příliš mnoho? Jaký to pak ale má smysl? ("Ano, ano, ne, ne, ..." říká jedna kniha.)

V. Církva 20.7.2020 13:39

Je to tak. Tentokrát paní Šustrová celkem dobře. Turci si samozřejmě s chrámem ba svém území mohou dělat co chtějí. Ale podle toh co dělají se pozná kam ted směřují.A není to moc veselé.

J. Plzák 20.7.2020 12:40

Škoda, budu se muset zouvat při vstupu dovnitř. Jinak velký rozdíl to asi nebude. A boty vám taky neukradnou (ty se nechávají v regálech venku).

Smůla je, že už není Atatürk a že chrám je v Istanbulu.

L. David 20.7.2020 10:18

Paní Šustrové nevadí mešity a islám nepovažuje za zdroj zla.

Kdyby tak hloupost dokázala létat . . . dál už to znáte!

J. Vlček 20.7.2020 10:24

R^

D. Bystriansky 20.7.2020 11:50

Trockistka..., víc není potřeba psát!

J. Plzák 20.7.2020 12:43

Já už jen čekám, jak zase zavyje k 21. srpnu, o co že ji její komunističtí souputníci připravili.

Komunistka jedna, fuj tajbl.

J. Vlček 20.7.2020 8:59

Odstraňování soch z britské a americké historie, za současného znovuinstalování soch komunistickeho myslitele Marxe v Německu, je jen obrazem zblbnutí západního světa.

To, k čemu jsme po celou dobu komunistické nadvlády ve východní evropě upírali zrak, a viděli pro sebe příklad, k čemu bychom se chtěli alespoň přiblížit, se nám v současnosti hroutí před očima jako v přímém přenosu.

Velmi smutné podívání na lhostejnost západní společnosti, zhýčkané a zlenivělé dosaženým blahobytem, nevědící roupama čím se zabývat, jaké ptákoviny vymýšlet, jak vnucovat své dobrodiní okolnímu světu, o které okolní svět nemá zájem, na sebemrskačství a poškozování svého způsobu života, na který jsme v evropě po staletí od svých předků zvyklí, to všechno nám, kteří jsme se vymanili z komunistického marasmu, teď probíhá před nevěřícíma očima, jako absurdní divadlo.

Při zachování svého rozumu, je v našem bytostním zájmu a v zájmu našich potomků, jakoukoli roli, v tomto absurdním představení, rezolutně odmítnout. !!!

D. Bystriansky 20.7.2020 11:47

Nějak Vám nevěřím, že jste v listopadu 89, byl tak naivní a neinformovaný...

/To, k čemu jsme po celou dobu komunistické nadvlády ve východní evropě upírali zrak, a viděli pro sebe příklad.../

Nová levice to na Západě měla již dávno docela dobře rozjeto, nejen president Klaus to věděl, myslím, že ve skutečnosti i Vy. Nedeformujte skutečnost nepřesnými příměry a pojmy.

Již v 70 letech, když jsem dočetl Doznání a hlavní "hrdina" po odchodu na Západ, vstoupil do francouzské komunistické strany, jsem slyšel zvonit hranu. Samozřejmě je faktem, že Reagan a Thatcherová prudce zatočili kolem dějin, ale lidstvo je nepoučitelné a marxisté jsou věční, jsem ale mírný optimista.;-)

J. Vlček 20.7.2020 13:28

Pane Bystrianský, věřte mi, že nechci nic deformovat.

Máte naprostou pravdu, že levicové tendence v západních státech se neprojevovaly až v době polistopadové, jenže tehdy jsme to mnozí z nás chápali spíše jako projev svobody myšlení, jako levičácké výstřelky, se kterými si demokracie v těchto zemích poradí a tyto výstřelky vytěsní a eliminuje.

Bohužel demokracie slábla, zatímco levičáctví posilovalo a posiluje nadále. To, co k nám přicházelo dříve z východu, teď se k nám dere ze západu. Kdo by to byl kdy předpokládal?

Nezbývá, než to vzít na vědomí, podle toho se s tím vyrovnat a nedopustit, aby nás komunistické manýry opět ovládly. !!!

D. Bystriansky 20.7.2020 13:47

"To, co k nám přicházelo dříve z východu...", to byl stalinismus a jeho pohrobkové. Od šedesátých let k nám proniká progresívní Nová levice/Neomarxismus, která tu měla a má své věrné spojence, stejné zlo má více podob. Pan president Havel byl v jejich osidlech dost zanořen a jaký vliv na něj měli...?! V tom vidím možnou příčinu eskalace protichůdných názorů u dvou Vašků.

Zlý úmysl jsem Vám určitě nechtěl podsouvat, sorry.

J. Kanioková 22.7.2020 14:18

Naprosto přesně ! Moc a moc s Vámi souhlasím

D. Polanský 20.7.2020 7:39

Symboly hrají velikou roli. Jednoduše Turecko se vydalo cestou důsledné islamizace. Atatürk měl svoji představu, ale většina Turků ji má jinou. Taková je dnes realita.

I. Schlägel 20.7.2020 8:18

O té většině bych pochyboval. U nás také většina nebyla pro komunisty, i když ta samá většina pochodovala radostně a spontánně dlouhá léta s mávátky a vylepovala vlaječky.

J. Roškota 20.7.2020 8:31

smutnou skutečností je, že v roce 1948 u nás většina podporovala komunisty...

J. Ganaur 20.7.2020 13:00

Většina to nebyla.Problém dnešního Turecka je stejný, jako problém ČSR v r. 1946(-8) a Německa v r. 1933.Blbé rozhodnutí a už to nejde lehce napravit.Symbol to je, Erdogan se stává sultánem a vidí Osmanskou říši.Po dobrém se asi "zlikvidovat" nedá.

D. Bystriansky 20.7.2020 12:03

Je to přesně tak, marxisté vědí dobře, že ve zlomových situacích rozhoduje semknutá a aktivní/revoluční/ menšina s euforickými hesly a symboly! Pravá strana na ideologie nemá dostatek času, především pracuje a produkuje. Aktivistická levice má pré a piluje hesla a symboly!!!

R. Langer 20.7.2020 10:50

Tak většina, jo? 8-o

V. Novák 20.7.2020 12:54

Jo.

Proto taky volí Erdogana a AKP.

F. Žůrek 20.7.2020 1:04

Něco se v tom Turecku odehrává...

A o tom to je...(K dobrému či k špatnému...)