8.6.2024 | Svátek má Medard


Diskuse k článku

FEJETON: Dva scénáře

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kužel 24.3.2010 6:39

Milý Astone,

staré dobré euroatlantické civilizaci ještě zdaleka neodzvonilo. Současnou krizi hladce překoná a bude zase na špici. Hádejte, kdo jí pomůže?

http://karelkuzel.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=127851

R. Langer 24.3.2010 9:29

Re: Milý Astone,

Ten kdo vpálí zeleným kulku do palice? :-D

P. Sulc 24.3.2010 1:36

Pane Neffe,

my dva muzem alespon doufat, ze se tech popisovanych casu nedockame. Az Cina bude sahat od Atlanticu k Pacificu, to uz do nas budou pichat cert vidlema.Tohle ale Verne nepredvidal,Ze ?

R. John 24.3.2010 2:13

Re: Pane Neffe,

Ale ne pane Šulci, žádné strachy, ono udělat telefon nebo foťák ještě neznamená automaticky celkovou úroveň pro všechny. Těch asi 800 milionů lidí žijících ve středověku v Číně, si čuchne k trošku lepšímu a Čína má problém, proti kterému je dobytí Zimního paláce sranda.  A to nehovořím o tom, jak se tam v té Asii mají navzájem  "rádi". Vzájemné animozity tam jsou nepřekonatelné, to se spíše Slota bude kamarádit s Maďarama , než že se Asie stane jednotnou silou, jak hospodářskou, tak vojenskou. Ale máte  pravdu, my to neuvidíme, až se to tam začne mazat.

B. Uhlich 24.3.2010 8:05

Re: Pane Neffe,

Souhlasím, že démonizovat Čínu je sice teď v "kurzu" , ale ať je to jak je to....platí tam stejné zákony...jak přírodní tak ekonomické. Tamní bolševik sice zajistil, že tam ten "kapitalismus" funguje poměrně dobře...ale jak říkala babička..všeho jen do času. Konec konců ekonomičtí odborníci na celém světě začínají cosi povídat o "velké čínské lži"...drtivá většina firem fungující v číně totiž vyrábí za dumpingové ceny a to prosím na dluh. Vše zatím cáluje velká a největší a všeobjímající banka - Státní banka číny.

    A teď je otázka, nakolik si běžný číňan nechá dělat na hlavu. Možná že starší generace, ano...ale ti mladí už určitě ne! Velká část z nich studuje různě po světě a světe div se... lidé tam nespí na hliněných podlahách vedle svých soustruhů...za svou práci tam dostávají zaplaceno a za ty peníze si mohou kupovat spoustu věcí..., který si v současné době běžný číňan prostě a jasně kupovat nemůže. A pokud bude chtít čína opravdu budovat kapitalismus s tržním hospodářstvím - bez spotřeby to nepůjde. No , a pokud bude spotřeba - bude muset být před tím výdělek, že? A ne malý...a to asi potom nepůjde vyrábět za ony zmíněné dumpingové ceny...takže si dovoluji předpovědět, že se celý systém začne poněkud regulovat, že?

  Nehledě na to, že je tady ve hře ještě jedna věc....třeba konečně dojde našim (rozuměj - evropským) ekonomům, že by třeba nebyl špatný nápad, tady začít něco vyrábět....zatím to vypadá dost nereálně, že by něco tak odvážného mohlo někoho napadnout...ale je krize, jak se ukazuje informatikou ani směnným obchodem se jaksi masy neuživí...tak co s tím? Pokud se nechceme dožít toho, že nás časem nebudou brát vážně ani ti Korejci - asi by bylo dobré začít konečně něco dělat. Přiznejme si, že tu kdysi nějaký průmysl byl a nebýt bolševika a těch , co přišli po něm, asi bychom taky dnes na tom nebyli tak bídně. Asi bude nutné pochopit, že ne vše, co je dobré pro ekonomii je i dobré pro celý stát potažmo jeho obyvatele.

R. John 24.3.2010 11:26

Re: Pane Neffe,

Podepisuji se pod Váš příspěvek, do písmene.

P. Sulc 24.3.2010 17:28

Re: Pane Neffe,

nechte bolsevika  bolsevikem, ten prumysl moc nezrujnoval. V Americe bolsevik nebyl, a kde je ten slavnej prumysl, ktery za druhe valky zasoboval bojujici strany? Pred 40 lety tu byla okolo NY rada fabrik, . Kde jsou ted, jsou z nich jen tezko zbouratelne kostry z betonu. Nic se tu nevyrabi, az na zbrane a hajzlpapir. Spotrebni elektronika tu kdysi existovala, ted nekoupite ani zarovku made in USA.. Takhle by bolsevici prumysl nezrujnovali, meli jakejsi takejsi pud sebezachovy.

B. Uhlich 24.3.2010 20:22

Re: Pane Neffe,

Každý může psát ze své zkušenosti...já jsem docela intenzivně zažil osmdesátá léta - v průmyslu...a byl to zážitek nezapomenutelný. Ten rozpad tam byl hodně patrný, vyrábělo se k ničemu, věci nestály za nic....ale je pravda, že se nikdy nestalo, že by někdo za týden zlikvidoval fabriku....což se později stalo běžnou realitou. Pro mne ovšem ani ten bolševik nebyl ničím úžasným...výroba věcí na sklad a po určité době se to likvidovalo....problém prosadit jakoukoliv inovaci....naprostá samosvornost a zatuhlost. Pak začaly chybět peníze, vedení dělalo různá kouzla, aby bylo vůbec z čeho platit lidi. Zakázky nebyly a vývoj šel pomalu a jistě do háje......a to se psal nějaký rok 88. Je fakt, že tehdy byl v těch zaměstnáních neuvěřitelný "veget"..nebyla práce, tak jsme si dělali svoje věci a ještě jsme za to byli placení ...sice blbě, ale byli.... :-)

   Ale ať to bylo jaký koliv - vždy se dalo říct, že tu nějaký průmysl byl - sice nic moc - ale byl. To co se děje dnes je opravdu zoufalost...v tom s Vámi souhlasím.....