8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

EVROPA: Zvoní euru hrana?

Vítězství levice skoncuje ve Francii s úspornými opatřeními, na kterých se dohodlo pod vedením Sarkozyho a Merkelové 25 evropských států, takže státní dluh, který koncem r. 2011 činil 85 % HDP (zatímco ve Španělsku jen 66 %) bude dál narůstat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 11.5.2012 14:45

Euro bohužel v dohledné době nepadne

Euro je od počátku projektem především politickým. Ekonomické důvody proto k jeho pádu nepovedou a to tím spíš, že Německu se hospodářsky vede dobře a jeho elita (nejspíš i střední vrstva) už pochopila, že euro je prostředek k vytvoření "Zelené říše národa německého" (proto také pro EU je v Německu většina levice i pravice). Oni už pochopili, že současné finanční ztráty jsou skvělou investicí do německé budoucnosti.

Děsit je může jenom to, že stoupají na "kapitánský můstek EU-lodi", která se potápí (nejspíš ale věří, že Německé EU se potápět přestane).

B. Hudzieczek 10.5.2012 23:51

Důchod v 60 letech

je určen podle Hollanda je pro ty, kteří začali pracovat v 18 letech.

Toto rozhodnutí je jedním  z nejdůmyslnějších, které jsem v posledních letech diskuzí o reformě penzijního systému slyšel, protože vycházet z toho, kolik let člověk aktině pracoval je daleko rozumnější, než spekulovat v kolika letech mám jít do důchodu.

Všemi deseti budu hlasovat pro to, aby člověk, který odpracoval 40 let, měl nárok na důchod.  V 18 letech zpravidla začínají pracovat lidé, kteří převážnou, ne-li celou část , života  budou pracovat manuálně. Ať jdou do penze v 58 letech. Vysokoškoláci, kteří začali pracovat ve 24 nebo 25 letech, ať pracují do 65. 

Manuálně pracující člověk mívá po padesátce (a mnozí už dříve) jednak zdravotní problémy  ale hlavně - výkonností už nemůže stačit mladším. Chlapi manuálně pracující běžně umírají v 62 plus mínus letech.

Podle Hollandovy myšlenky  by si aspoň pár roků důchodu užili.

J. Tachovský 10.5.2012 17:06

Vy toho nadelate

Ja mam na hypotece dluh 3000% a v klidku splacim a umoruju.

J. Valhová 10.5.2012 15:17

Zvoní Euru zrady zvon ...

Zvoní Euru zrady zvon, čí ruce ho rozhoupaly ? Sladká Francie, hrdé Německo a my jsme jim naslouchali ???!

A. Bocek 10.5.2012 13:12

Je to jak před měnovou reformou u nás !

Euro je pevné jak nikdy dříve, k obavám nejsou důvody.

R. Langer 10.5.2012 14:26

Re: Je to jak před měnovou reformou u nás !

A nezapomeňte nakupovat státní dluhopisy, obzvláště ty řecké, jsou nejvýhodnější a státní dluhopisy jsou vždy jistota. Takhle to tady psali před půl rokem někteří "finanční analytici", a někteří to tvrdí dodnes... :-D :-D :-D

L. Soukal 10.5.2012 11:43

čím ... tím !

Čím dříve bude konec eura, tím lépe. Není nad směnné kurzy odpovídající ekonomické síle států.

V. Venc 10.5.2012 11:35

Zvoní - nezvoní

Podle mého mínění jsou pouze dvě cesty, související s existencí nebo rozpadem EU: (a) Pokud se rozhodne finanční elita udržet EU, tak se budou tisknou eura, zároveň snižovat jejich hodnota a to až do výše inflace umožňující se vypořádat s nahromaděnými dluhy (budou se tomu říkat prorůstová opatření, odstraňování chyb kapitalismu nutnou intenzivní regulací obchodu a kapitálu a úsilí o sociální spravedlnost). (b) EU se rozpadne, státy sáhnou po lepší měnové variantě, Němci pravděpodobně po marce, některým může zůstat i znehodnocené euro. Samozřejmě můžeme být v obou případech velmi blízko nějakému silovému řešení (vždyť jde o obrovský kapitál, viz např. poválečný objem reparací Německa; a tak by se asi vyplatilo skamarádit se rychle s Ruskem).

M. Stuchlik 10.5.2012 19:58

Re: Zvoní - nezvoní

No ještě totak, návrat do středověku je to poslední co nám ještě schází.

V. Kolman 10.5.2012 9:28

KUPUJTE EUROCENTY!!!

Dávno, dávno již tomu. Po měnové reformě r. 1953 byly v oběhu také jednohalíře. Ty byly později zrušeny podobně, jako před nedávnem desetníky, dvacetníky a padesátníky. Ale k věci.

Jako mladý začínající radioamatér jsem potřeboval jednoho dne trochu větší podložky. Tu padnul můj zrak na pár "jedníků", které se povalovaly v "bordelu" na stole. Vzal jsem vrtačku, vyvrtal díru a podložka byla hotova.

     Jaké bylo moje překvapení, když jsem po čase viděl hliníkové podložky stejného rozměru, které účtovaly 3 haléře/kus. Já jsem ten halíř vlastně vyvrtáním jedné díry 3x zhodnotil :-))

V. Kolman 10.5.2012 9:30

Re: KUPUJTE EUROCENTY!!!

Samozřejmě má být ".....které účtovali 3 haléře/kus"

Ach jo :-)

S. Ševeček 10.5.2012 9:07

"Hollandovo vítězství je neblahým signálem dalšího vývoje v Evropě."

Blahým signálem, pane Mareši, blahým!

P. Zeman 10.5.2012 10:25

Re: "Hollandovo vítězství je neblahým signálem dalšího vývoje v Evropě."

Pochopitelně máte pravdu Ševečku. Mareš zapoměl na poslední francouzský mejdan :-P

K. Křivan 10.5.2012 8:58

Na dluh se žít nedá, a růst už vůbec ne,

pokud máme v ůmyslu dluhy někdy splatit.

J. Kanioková 10.5.2012 2:00

Zvoní euru hrana? Už aby to bylo !

 Pořád spoléhám na normální Němce, kdy už jim dojde trpělivost a přestanou si chtít nechat smolit na hlavu. Roky už doplácejí na "německé sjednocení", a do různých EUvalů a všelijaských fondů platí nejvíc. Kdy už jim dojde, že doplácejí na nezkrotnou touhu několika pomatených politiků po Říši. Říkají tomu Velká Evropská Myšlenka, ale je to jen pouhá mocichtivost, megalomanství, včetně degradace demokracie.  Za jakoukoliv cenu...

Aleš Michl: Jak si Španělé podřezávali větev aneb počátky tamní krize ve 3 grafech

Kdyby šlo stále růst na dluh, muselo by být Japonsko mistrem světa v hospodářském růstu. Ale není. Rétorika evropských předáků a vítězů voleb o "prorůstových" politikách jsou kecy. Takže si dále zvýšíme daně a znovu půjčíme z MMF nebo od Číny a budeme tomu říkat "prorůstová" politika? Tady je celá story, co je za tím: takhle přišly španělské firmy o konkurenceschopnost. http://goo.gl/c5Q38

Možná všichni nečetli EUstavu, na níž jsem tu včera dala odkaz, byla napsána už v r. 2005

http://sumavak.bloguje.cz/data/eustava-reform.htm

P. Sulc 10.5.2012 2:15

Re: Zvoní euru hrana? Už aby to bylo !

Pani Kaniokova, jste moudra dama a tak se zeptam na neco, co jsem zminil uz nekolikrate, lec odpoved nikde: kdyby staty Unie presly zpet ku sve puvodni mene, co by se stalo s miliony ci miliardami Eura v zahranici, tedy mimo Unii? Kdo by rucil za jejich hodnotu, za co by se promenily?  Jiste ne jen za marky, to by Nemci protestovli. Tedy proporcionalne za narodni meny? To, ze by propadly jako "vazane vklady" po druhe valce, to si nedovedu predstavit, z toho by koukala valka, asi z Cinou. Nebo ze by tam zadne vetsi sumy nebyly?

J. Kanioková 10.5.2012 3:58

No, je pravda, že takto jsem nad tím nikdy neuvažovala,

ale nějak mám pocit, že když je zadlužení EU 85% HDP, že venku jsou jen dluhy. Ale tak jste to asi myslel (?). Ovšem myslím (fakt nevím), že dluhy venku snad nejsou za EU jako celek..? Že je to v dluhopisech jednotlivých zemí... A taky hodně nejzadluženějších zemí EU si dluží z většiny tak nějak navzájem. A z ECB či MMF to je taky k jednotlivým zemím..

Co byly "vázané vklady" po válce, to nevím...

P. Sulc 10.5.2012 7:31

Re: No, je pravda, že takto jsem nad tím nikdy neuvažovala,

Kdepak, myslel jsem, kdyz banky budou mit Euro, bankovky, mince, nikoliv dluhy. Treba ceske banky urcite maji zasobu Eura, jak jinak by jste si vymenila, kdyz se jedete potesit do Recka pohledem na tezce pracijici lid, na pekne tluste, vypasene vratne na ministersvech, kteri berou 80 000 E rocne, na ucitele, kterych je nekde vice nez zaku. Takovy pohled potesi, ne? A tak si vymenite korunky za Eura, a spousta jinych dela totez a naopak. A banky maji ruzne platby v E., proto je mozno prepadnout transport. Co s temi E> udelaji, kdyz treba Nemecko ohlasi prestup na marku. Je jasne ze ted i ostatni staty udelaji totez co nejdrive.. Tohle jsem myslel

Ty vazane platy: vkladni knizky z valecnych uspor, z dob Protektoratu byly "vazane". Penize byly vase, ale zalozny je nevyplacely, mely to delat jen v nejakych extremne nutnych pripadech, asi jen 30 unora. Takze ten, kdo si za valky nasetril, prisel o vsechno a to trikrate: po prve uspory z prvni republiky, po druhe ty protektoratni a po treti ty povalecne, ktere padly v 53 roce.Ono je to leckdy sranda, ja mel asi 500 liber, protoze jsem jezdil kazdy rok na dovolenou do Londyna. Nemelo smysl to menit furt tam a zpet. Jenze jsem tam asi pred deseti lety prestal jezdit a vloni jsem ty penize nahodou vystrachal. Tak jse je vzal do Prahy na vymenu. Jenze jsem dostal o 20 % mene, protoze jsem mel stare bankovky, vzate z obehu, ktere vymenovala uz jen Britska banka. .Kdyz jste cestovala v 12 stol, slozila jste dukaty u Templaru a dostala jste na tu castku upis. A ten platil furt a vsude, az ovsem do zruseni Templarskeho radu, nekdy 1307. Jestli ty upisy pozdeji honorovali Spitalnici, pozdejsi Maltezky rad, to nevim, ale oni dostali templarsky majetek.  Skoda, ze nikdo jeste nenapsal "Historii financnictvi", vselijakych jinych pitomosti je dost a dost. Nejte se fajn.

L. Písařík 10.5.2012 7:51

Vázané vklady.Re: No, je pravda, že takto jsem nad tím nikdy neuvažovala,

Vázané vklady byly Augenauszwischenrei - tedy vytírání očí - pro veřejnost  a západ. Komunisti přislíbili vesnici po r. 1945, že když je budou volit, provedou 2. pozemkovou reformu a dostanou půdu. To se taky stalo, komunisty volila hlavně vesnice. Ale bezzemkové neměli čím tu půdu obdělávat. A tak jím komunisté lacino prodali stroje a nástroje,které sebrali majitelům současně s půdou. Aby to nevypadalo před západem tak blbě, zřídili bývalým majitelů tzv. vázané vklady, na které šly peníze, které bezzemkové za půdu a nářadí zaplatili.  Vklady byly na jméno bývalých majitelů, ale ti, bez svolení Okresních národních výborů, z nich nemohli vybrat ani korunu. Vázané vklady padly při měnové reformě v r. 1953. Ještě den před reformou prohlašoval prezident Zápotocký, že naše měna je pevná. Měnová reforma byla provedena stupňovitě, kdo přinesl k výměně 500 Kč měnili mu 1:50, kdo přinesl 5000, dostal kurs 1: 500, kdo přinesl 50000, dostal 1: 5000 atd. Současně s měnovou reformou byl zrušen lístkový systém tj. bez lístků byly potraviny a textil cca 10 x dražší, než s lístky, pokud vůbec byly, tedy přídělový systém. Ale ten byl po válce i zápádě, např. v Anglii.

Když jsem pracoval v r. 1985 v Burmě, provedli tam podobnou reformu s tím vylepšením, že toho, kdo předložil k výměně hodně peněz, okamžitě zavřeli. Říkalo se, že po centrálním jezeře - Inya Lake - v Rangoonu plavaly pytle se starými penězi.  

F. Svoboda 10.5.2012 9:29

Re: Vázané vklady.Re: No, je pravda, že takto jsem nad tím nikdy neuvažovala,

Pane Písaříku, rád bych Váš příspěvek doplnil. Vázané vklady byly všechny vklady na vkladních knížkách, tedy ne jen původních majitelů půdy a strojů. Bylo to odůvodněno, že se jednalo o inflační peníze nastřádané během Protektorátu Čechy a Morava. Vklady zůstávaly skutečně majitelům vkladních knížek, kteří je nemohli použít - proto vázané. Výjimky výběru vkladu byly minimální např na pořízení nábytku v případě svatby apod.  Po tomto opatření proto panovala všeobecná nedůvěra k ukládání peněz do spořitelny a lidé si většinou ponechalli peníze doma. Toho využili komunisté k opačnému triku - všechny neuložené peníze "padly" v poměru 1 : 50 ( kromě limitu na osobu tuším 1.500,- Kčs ve starých penězích, které byly přepočteny 1 : 5. nyní již nevím, jestliže to nebylo dokonce 2.500,- Kčs, což není pro podstatu měnové reformy rozhodující ). Na vkladních knížkách byly vklady přepočteny do 5.000,- Kčs v poměru 1 : 5, do 10.000,- 1 : 10 a výše se poměr stále zvyšoval. Takto byl přepočet proveden pouze u vkl. knížek starších jak 14 dní před 31. 5.1953, kdy měnová reforma byla oznámena. Těsně před reformou začaly prosakovat zprávy, že vklady naopak budou bezpečné oproto hotovým penězům a lidé houfně zakládaly nové účty, bohužel pozdě. Tu dobu jsem již intensivně vnímal, ale nikdy jsem neslyšel o horším poměru výměny jak 1 : 50 při výměně vyšších částek o kteerých se zmiňujete.

Během několika posledních dní lidé nakupovali jakékoliv zboží a v jakémkoliv dostupném  množství. Já jsem proto tehdy dostal krásný kožený fotbalový míč, což za normálních okolností bylo pro mne pouhým snem.

S. Rehulka 10.5.2012 14:44

Re: Vázané vklady.Re: No, je pravda, že takto jsem nad tím nikdy neuvažovala,

V době komunistické měny 1953 ("měna nebude, je to štvaní Svobodné Evropy - říkal Zápotocký !), jsem byl školák.

V tu osudnou sobotu, jsem šel s kamarádem na Václavské náměstí, tam, kde dnes stojí hotel Jalta. Tehdy tam byl prázdný prostor (od reboluce 1945 ? nevím ?!)a tam byly vždycky různé výstavy, plakáty a fotografie krás života v SSSR. A také manásková, budovatelská divadélka.

Celé to bylo lemované truhlíky s květinami a v jednom z nich, jsem našel svazek pětitisícikorun (5000.-), vcelku 70.000.-

Běžel jsem s tím domů, ale máma mi řekla, už je pozdě. Šli jsme tedy s kamarádem do kina Čas, tam v "bufetu" (jak se tomu tehdy říkalo, jsme si (oba) koupili krabici Eskym (40ks) a krabici krabiček párátek. Vše ostatní, už bylo vyprodané ! Tehdy jsem se prvně a naposledy v životě přejedl Eskym.

S. Ševeček 10.5.2012 9:47

Re: Vázané vklady.Re: No, je pravda, že takto jsem nad tím nikdy neuvažovala,

Můj otec byl obyčem a za války a po válce si našetřil (jako nádeník, kopáč kanalizace a příležitostný natěrač) a co přinesla maminka do manželství - asi třicet tisíc korun, tak to podlehlo vázaným vkladům. Dostali uvolněno 20 tisíc na základě žádosti a potvrzení z Národního výboru ke svatbě na nákup látky na šaty, na nábytek a na kočárek.

M. Bezouška 10.5.2012 9:14

Re: Zvoní euru hrana? Už aby to bylo !

pane Šulci, na vaši otázku neexistuje dopředu žádná odpověď. Ono totiž bude záležet na tom, kdy a jakou formou se celá eurokonstrukce položí. Zčásti se bude jednat také o problém mezinárodně právní - zda oddělené státy budou ochotny převzít závazky EU a když, tak v jaké míře. Pravděpodobně to ale dopadne tak, jako vždycky - majitelé euroúčtů a bankovek dají své majetky na hraní dětem. K ničemu jinému se hodit nebudou.

P. Sulc 10.5.2012 21:13

Re: Zvoní euru hrana? Už aby to bylo !

Diky, asi tak to dopadne.

J. Kanioková 10.5.2012 22:35

Pánové, všichni tady v tom vlákně, díky moc za vysvětlení....

Já tehdy byla moc malá, takže takové "národohospodářské" záležitosti šly mimo mě. Nevím o tom vůbec nic, jen tolik, že se u nás doma strašlivě změnila nálada, vztahy.. Otec začal pít jak nezavřený, rodiče se začli hádat, kalamita... Vím jen, že chtěli stavět, že jsme měli na dvoře haldy trámů a různého stavebního materiálu... na dvě věci... A že mamka si občas povzdychla, že si mohla aspoň ten kožich koupit, ale že to táta nikdy nedovolil a tak pak neměli vůbec nic... To, co si pak jen pamatuju, byla neustálá zatrpklost, zloba..

Z. Rychlý 10.5.2012 0:49

Troufl bych si tvrdit, že i mařeny stažené z oběhu

stále čekají ve sklepeních Deutsche Bank.

F. Vítek 10.5.2012 9:08

Re: Troufl bych si tvrdit, že i mařeny stažené z oběhu

Někde jsem před časem četl, že je to tak - že staré Marky Němci nikdy nezničili a dokonce, že mají pro tisk Marek vše pečlivě zakonzervované a připravené k obnovení ...

F. Vítek 10.5.2012 9:12

Re: Troufl bych si tvrdit, že i mařeny stažené z oběhu

BTW psalo se o tom už loni v říjnu: http://proinvestory.cz/krize-nemecko-euro-marka

Z. Rychlý 10.5.2012 11:31

Re: Troufl bych si tvrdit, že i mařeny stažené z oběhu

Jsou prostě připraveni a vzhledem k tomu, že taková akce bývá vždy dokonale utajena, pak bych si troufl říct, že od okamžiku, kdy nějaký německý politik byť jen pohrozí odchodem z eurozóny, tak to bude hotová věc.

M. Stuchlik 10.5.2012 19:52

Re: Troufl bych si tvrdit, že i mařeny stažené z oběhu

Takže už se tiskne?