1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

EVROPA: Zneužít demokracii je snadné

Polsko prý skandálním způsobem porušuje demokratická pravidla. Jistě jste zpozorovali, že to vedení EU tvrdí s úporností hodnou lepších věcí. Podívejme se na celý problém blíž. Možná si vzpomenete, že posledním parlamentním volbám v Polsku předcházely nekonečné statisícové demonstrace ve všech velkých polských městech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 9.8.2017 11:43

Re: příklad z Česka

Tak že Rath je nevinný? Tak to je výborná zpráva o stavu politické nezávislosti soudů v této zemi. Jo, jo, společenská objednávka, to je pěkná sviňa.

S. Netzer 9.8.2017 11:40

Re: S Evropským svazem jak s jedovatým plazem.

Svatá prostoto.

V. Klepetko 9.8.2017 11:39

Re: BRUSELOKRACIE – ten název sedí!

Prosím, tvrdím snad, že v Polsku jsou ohrožena práva menšin nebo nějaká lidská práva? Polské problémy bych raději přenechal k řešení samotným Polákům, oni si už nějak sami poradí...

Pokud jde o ty zákony - Parlament, volený většinou voličů, skutečně stanoví zákony! I on je však v jistém smyslu omezen Ústavou. Nemůžete například schválit ústavní zákon, kterým omezíte volební právo pro blondýnky. I když to schválí 100% všech poslanců a senátorů, platit to nebude...:-))))))

Právě proto je ale důležité, aby legitimita všech soudců - včetně těch úsdtavních - byla odvozena od VOLIČE, třeba i zprostředkovaně. V Americe je soudce volen lidem nebo jmenován guvernérem. Nemůže existovat nějaká zcela odtržená od voliče (a od lidu) "rada moudrých", která by v poslední instanci určovala pravdu. Proto jsem ostře proti extenzivnímu roztahování soudcovské samosprávy a je dobře, že ji Poláci přistřihují křídla. (Jen s tou možností odvolávat soudce výkonnou mocí to trochu přehnali...)

S. Netzer 9.8.2017 11:39

Re: To je zase snůška nesmyslů

Věčný Simplicius Simplicissimus.

:-)))

M. Šejna 9.8.2017 11:39

příklad z Česka

Kdyby byly v Česku schváleny podobné zákony o soudech, jako v Polsku, brzy by seděli v kriminálu Nečas, Nagyová nebo Rath. Tihle tři "podezřelí" byli zatčení na základě jakési společenské objednávky, jenže soudí je nezávislé soudy, které nemají potřebu se zalíbit "vůli lidu" nebo "politické objednávce" nebo jak píše Chrastina "demokratickému výsledku voleb".

Kdyby v Česku platily stejné zákony, jako teď schválili v Polsku, tak by příslušný soudce šel na kobereček k premiérovi, který by mu nařídil, jak má soudit s dovětkem, že pokud to bude jinak, tak vláda soudce odvolá a dosadí tam nějakého jiného, který bude soudit podle vůle lidu vyjádřené ve volbách.

M. Šejna 9.8.2017 11:30

Chrastinovo kouzlo nechtěného

nadpis Chrastinova článku "Zneužít demokracii je snadné" přesně popisuje situaci, která nastala v Polsku, i když Chrastina tím myslel úplně něco jiného. V Polsku demokraticky zvolená vláda a parlament dělají "v zájmu lidu" věci, které jsou v rozporu s principy demokracie.

Základním pilířem demokracie v EU nebo USA je nezávislost soudní moci. Soudce je nezávislý na vládě a na parlamentu. Závislý je pouze zákonech, podle kterých má soudit. Pokud v Polsku přijali zákon, podle kterého může vítězná strana odvolat soudce a místo nich dosadit své vlastní, tak je to absolutní popření principů demokracie.

Pokud tohle Chrastina nechápe (a není sám - "realista" Robejšek je nechápavej úplně stejně) pak ať se neohánějí demokracií a ať radši píší jen o kytičkách a zvířátkách.

A. Alda 9.8.2017 11:27

S Evropským svazem jak s jedovatým plazem.

Apokalyptický moloch jménem Evropská unie se snaží zničit nejen kulturu jednotlivých evropských národů, ale i vyhladit samotné evropany, k čemuž přiváží z mimoevropských území miliony nevzdělaných a velmi nekulturních barbarů.

RUCE PRYČ OD POLSKA!

Porazí-li EU Polsko, zničí vzápětí i nás.

S. Rehulka 9.8.2017 11:24

Jistě by bylo zajímavé.....

....tedy hlavně pro občany (a voliče) České republiky, zveřejnit, kolik z těch "reprezentantů" Č.R. v EU je tam za KTERÉ politické strany a jak který z nich OSOBNĚ v otázkách, týkajících se Č.R. hlasoval, či jak se nechal "usměrnit" vedením EU !

V. Novák 9.8.2017 11:20

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

No tak si PiS nabije hubu na vlastních zákonech. A já tomu ve své škodolibosti zatleskám.

Vždycky mě pobaví, když někdo spadne do vlastní jámy...

V. Novák 9.8.2017 11:17

Re: Je zajímavé,

Které kroky v současném Polsku jsou nedemokratické?

V Německu počínaje r, 1933 je to jasné - Zmocňovací zákon, kterým se Reichstag vzdal pravomocí a předal je Führerovi.

V ČSR 1948 taky - "volby" z "jednotné kandidátky NF" dominované KSČ, tedy volby bez možnosti volby.

V obou případech došlo k vyloučené lidu z dalšího rozhodování. Hrozí některý krok současné polské vlády voděné na krátké oprati Kaczerem (kterého nesnáším) takovým vývojem? Který?

V. Novák 9.8.2017 11:12

Re: BRUSELOKRACIE – ten název sedí!

S dovolením - která "základní lidská práva a menšiny" jsou v Polsku ohroženy a je třeba je "zákonem chránit i proti většinovému názoru lidu"?

Konkrétně, prosím...

A doplňující otázka - kdo stanoví v demokracii zákony? V monarchii je to jasné - absolutní monarcha, neb "stát je On". V oligarchii taky - oligarchové. V komunistické totalitě politbyro. Ve fašistickém režimu vůdce, ať se mu říká Duce nebo Führer. Ale v demokracii - není to Parlament volený většinou voličů? Lidem, pokud možno?

M. Prokop 9.8.2017 11:03

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

Ta pravidla jsou ovšem dost nekonkrétní, mimo jiné i proto, že by s přesnějšími leckdo do spolku nemohl vstoupit.

Takže vytahovat nyní klacek na Poláky dost zavání účelovostí.

M. Prokop 9.8.2017 10:59

Re: To je zase snůška nesmyslů

"Každý cikán hádá dle své kobyly".

Autor: P. Rudolf Datum: 9.8.2017 10:33

Prokop alias "mistr ad rem" a argumenty?

:-P

P. Rudolf 9.8.2017 10:55

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

No jo, oni jsou si ale dobře vědomi, že k tomu zrušení (když to udělaj "dobře") může taky dojít až za čtyřicet, či klidně i více let.

P. Rudolf 9.8.2017 10:52

To je zase snůška nesmyslů

Vždy se u autorů tohoto typu ptám: "Je tak blbej, nebo jenom navedenej?" Často si odpovím: "Obojí"!

H. Lukešová 9.8.2017 10:51

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

V čem jsou ony zákony kontroverzní? Kaczynsky vyhrál volby, demokraticky, tak vládne, jestliže volby příště prohraje, tak ať jiná strana zákony zruší.

M. Valenta 9.8.2017 10:46

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

To máte pravdu - v historii mnohokrát ověřeno. Jen ty konce, kdyby nebyly.

V. Klepetko 9.8.2017 10:42

Re: BRUSELOKRACIE – ten název sedí!

Mám dojem, že autor zneužívá tuto pravdu, aby glorifikoval jiný typ korporativismu, reprezentovaný PiS, a snaží se prosadit koncept demokracie, který je také invalidní, jen jiným invalidní způsobem, než ten Brčuselský. Píše -

"Demokracie je způsob vládnutí, v němž většinový názor lidu formuje politická rozhodnutí a zákony."

To ale není ta demokracie, který se prosadila v USA o něco dříve, a v západních evropských zemích až po druhé světové válce. Nední to naše demokracie! Není to demokracie západních národních států našeho světa – Francie, Německa, Velké Británie – a to by měl být základní referenční vzorec pro nás, pro Polsko i pro Evropskou Unii! Ta naše demokracie je

"Způsob vládnutí, v němž většinový názor lidu formuje politická rozhodnutí a zákony, a kde současně zákon chrání základní lidská práva a menšiny i proti většinovému názoru lidu".

Někomu se takový způsob vládnutí líbit nemusí, ale je takto zakotven v ústavách všech současných západních demokracií i v Ústavě ČR, a toto pojetí je třeba BRÁNIT PROTI VŠEM – proti Bruselu, proti PiS i proti všem domácím korporátním fašistům (kteří se snaží vytvářet různé soudcovské unie nominující soudce a mediální rady, nezávislé na politicích a na voličích), přímým demokratům, zeleným úchylům a komunistickým snílkům. Pan Chrastina si ale ve své kritice Bruselu zaslouží naše uznání!

V. Klepetko 9.8.2017 10:40

BRUSELOKRACIE – ten název sedí!

Pan Chrastina má jednoznačnou pravdu, když kritizuje EU jako vykutálenou karikaturu demokracie.

Dokonce by se ta kritika dala v mnoha ohledech prohloubit – například by se dalo říci, že demokratická legitimita Europarlamentu jed zásadně oslabena velmi nízkou volební účastí, nebo že členové evropskě quasi-vlády, EK, o svých rozhodnutích vůbec nehlasují, že k odvolání EK je zapotřebí souhlas neuvěřitelných 2/3 poslanců Europarlamentu, což snad nemají ani v Severní Korei... Že zástupci moci výkonné – šlenové Rady EU – (spolu)schvalují evropskou legislativu, ale poslanci naopak zákonodárnou iniciativu nemají, atd, atd...

Bruselokracie – to je struktura hluboce korportativistická, a blíží se spíše nějakým fašistickým vzoprům než třeba USA... V tom všem má autor pravdu, a proto si Polsko bez výhrad ZASLOUŽÍ naši podporu proti Bruselu! ALE...

F. Netopil 9.8.2017 10:39

Je zajímavé,

že vše co nám pan autor píše o dnešním Polsku, by bylo možno bez jakýchkoliv úprav napsat i o Německu v roce 1935 a Československu v roce 1949. Lid rozhodl. Ale následné kroky už byly nedemokratické. Jako dnes v Polsku. Autor je buď hlupák, který to neví (ale tomu nevěřím) nebo nám lže zcela úmyslně s určitým záměrem. Jakým asi ?

S. Netzer 9.8.2017 10:31

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

Myslím, že je marné vysvětlovat to člověku, který je postižen chorobnou averzí vůči onomu spolku.

I. Schlägel 9.8.2017 10:29

EU

v této podobě je technokraticko-administrativní moloch bez potřebné vnitřní konkurence, zpětné vazby a bez zodpovědnosti konkrétních, dobře placených funkcionářů a jejich podržtašků za vlastní chybná rozhodnutí. Rozhodující je ideologie, nikoliv efektivita, nedej bože demokratické rozhodování. U této karikatury vládnutí není dosažitelná možnost kontroly prostřednictvím voličů. Brusel je prostě moc daleko, mimo jiné. Zato je to ráj pro lobbisty všeho druhu, sociální inženýry a pro organizátory cizích životů.

M. Valenta 9.8.2017 10:26

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

A co takhle dodržování pravidel spolku kterého jsem stále ještě členem a do kterého jsem vstoupil dobrovolně. Je to něco jako hráč střílející na vlastní branku.

V. Novák 9.8.2017 10:15

Nikdo nemá právo zasahovat do vnitřních poměrů té které země

Radši ne, od vás by omluva mohla vyznít jako urážka, hloupý (a nedovtipný) pane Západe.

M. Prokop 9.8.2017 10:14

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

To máte pravdu, že odsouhlasené zákony mohou být využity proti PiS v případě vítězství někoho jiného, ale to si musí Poláci vyřešit sami, bez vměšování soudruhů z Brusele i jiných národních států.

V. Novák 9.8.2017 10:13

Nikdo nemá právo zasahovat do vnitřních poměrů té které země

Neplantal váš ideový souputník cosi o "smlouvě"?

A neexistuje náhodu taky SBSE, dokument mnohem vyšší právní síly než nějaké memorandum, kterou Západ - a tentokrát nemíním vašeho ideového souputníka - porušil dávno před Ruskem?

V. Student 9.8.2017 10:11

Re: Polsko by nám mohlo být příkladem

:-)) Ale jo, dobrý postřeh! Já jen, že Poláci tu hubu aspoň otevřou.

V. Novák 9.8.2017 10:10

Nikdo nemá právo zasahovat do vnitřních poměrů té které země

To je ovšem dokonalý argument!

Skoro netzerovský!!!

Něco věcného by nebylo, Západe? Nebo i v tom budete netzeřit?

V. Novák 9.8.2017 10:08

Nikdo nemá právo zasahovat do vnitřních poměrů té které země

Ani "Budapešťská deklarace" nexistuje - ale zkoušejte to dál.

Jednou se - čistě statisticky vzato - musí trefit i naprostý blbec Lepka. Jinak by byl inverzní génius...

S. Netzer 9.8.2017 10:01

Re: Nikdo nemá právo zasahovat do vnitřních poměrů té které země

Argumentace Lavrova o nezávaznosti Budapešťského memoranda nebyla přece jenom tak primitivní jako ta vaše. :-P