2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

EVROPA: Zneužít demokracii je snadné

Polsko prý skandálním způsobem porušuje demokratická pravidla. Jistě jste zpozorovali, že to vedení EU tvrdí s úporností hodnou lepších věcí. Podívejme se na celý problém blíž. Možná si vzpomenete, že posledním parlamentním volbám v Polsku předcházely nekonečné statisícové demonstrace ve všech velkých polských městech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 9.8.2017 11:39

Re: BRUSELOKRACIE – ten název sedí!

Prosím, tvrdím snad, že v Polsku jsou ohrožena práva menšin nebo nějaká lidská práva? Polské problémy bych raději přenechal k řešení samotným Polákům, oni si už nějak sami poradí...

Pokud jde o ty zákony - Parlament, volený většinou voličů, skutečně stanoví zákony! I on je však v jistém smyslu omezen Ústavou. Nemůžete například schválit ústavní zákon, kterým omezíte volební právo pro blondýnky. I když to schválí 100% všech poslanců a senátorů, platit to nebude...:-))))))

Právě proto je ale důležité, aby legitimita všech soudců - včetně těch úsdtavních - byla odvozena od VOLIČE, třeba i zprostředkovaně. V Americe je soudce volen lidem nebo jmenován guvernérem. Nemůže existovat nějaká zcela odtržená od voliče (a od lidu) "rada moudrých", která by v poslední instanci určovala pravdu. Proto jsem ostře proti extenzivnímu roztahování soudcovské samosprávy a je dobře, že ji Poláci přistřihují křídla. (Jen s tou možností odvolávat soudce výkonnou mocí to trochu přehnali...)

V. Novák 9.8.2017 13:38

Re: BRUSELOKRACIE – ten název sedí!

Tak teď vám už vůbec nerozumím - stavíte "naši" demokracii" proti "polské" - a to, čím se odlišují v Polsku neplatí a nehrozí?

Říkáte, že v demokracii musí zákon chránit i proti mínění většiny voličů, ale souhlaíte s tím, že zákonodárce musí být určován lidem a strážce zákonnosti a ústavnosti - (ústavní) soudce musí být co nejvíce spojen s lidem, tím liden, před nímž má pomocí zákona a ústavy bránit menšiny (nebo prostě někoho).

Asi je něco někde zašuměné... a klidně může být porucha na přijímači... Vždyť teď to vypadá, že skoro shodujem.

V. Klepetko 9.8.2017 14:13

Re: BRUSELOKRACIE – ten název sedí!

Já že stavím "naši" demokracii proti té Polské? Nesmysl. Polská demokracie je úplně v pohodě! Momentálně vidím jen ten problém s tím, že by při odvolávání soudců Nejvyššího soudu měl mít rozhodující úlohu ministr spravedlnosti. Ale to je snad zavetované a oni sami vymýšlejí nějaký vhodnější systém pro odvolání. Rozhodně to není zralé na ten inkviziční humbuk, co zní z Bruselu! Měl jsem chvilku času, a tak za chvilu nahoře u pana Šejny podrobně popíšu, jak je to s tím odvoláváním soudců například v USA...

K celkovému směřování PiS mám výhrady, to ano, pokud by se to dlouhodobě ubíralo zvoleným směrem, tak by demokracie mohla být poškozena. Ale nemám jim vůbec chuť vnucovat nějaké své představy, toto by měla být jejich interní záležitost!

Poměrně přesně jste popsal v tom prostředním odstatavci co si myslím o spojení soudce s lidem a demokracii. Je v tom jen zdánlivý rozpor. Jde o to, že "lid" - to není kategorie, která bý zahrnovala jen aktuální sumu "voličů". Ona zahrnuje mnoho generací těchto voličů, takže není vůbec nesmyslné, že si lid vynalezl způsob, jak se ubránit proti náhlému hnutí mysli voličů v nějakém konkrétním okamžiku pod tlakem mimořádných okolností! Moudrost mnoha generací Vašich předků je zhmotněna v Ústavě, a neumo6ňuje Vám například zbavit ty blondýny volebního práva:-)))))))). Sám strážce této "obrany" ale nemůže stát nad lidem ani vedle lidu, ale musí být jeho součástí a proto jeho nezávislost nemůže být absolutní. Ono to nejí tak úplně jednoduché a ani já to možná neumím popsat těmi správnými slovy. Hezký den!

F. Netopil 9.8.2017 10:39

Je zajímavé,

že vše co nám pan autor píše o dnešním Polsku, by bylo možno bez jakýchkoliv úprav napsat i o Německu v roce 1935 a Československu v roce 1949. Lid rozhodl. Ale následné kroky už byly nedemokratické. Jako dnes v Polsku. Autor je buď hlupák, který to neví (ale tomu nevěřím) nebo nám lže zcela úmyslně s určitým záměrem. Jakým asi ?

V. Novák 9.8.2017 11:17

Re: Je zajímavé,

Které kroky v současném Polsku jsou nedemokratické?

V Německu počínaje r, 1933 je to jasné - Zmocňovací zákon, kterým se Reichstag vzdal pravomocí a předal je Führerovi.

V ČSR 1948 taky - "volby" z "jednotné kandidátky NF" dominované KSČ, tedy volby bez možnosti volby.

V obou případech došlo k vyloučené lidu z dalšího rozhodování. Hrozí některý krok současné polské vlády voděné na krátké oprati Kaczerem (kterého nesnáším) takovým vývojem? Který?

I. Schlägel 9.8.2017 10:29

EU

v této podobě je technokraticko-administrativní moloch bez potřebné vnitřní konkurence, zpětné vazby a bez zodpovědnosti konkrétních, dobře placených funkcionářů a jejich podržtašků za vlastní chybná rozhodnutí. Rozhodující je ideologie, nikoliv efektivita, nedej bože demokratické rozhodování. U této karikatury vládnutí není dosažitelná možnost kontroly prostřednictvím voličů. Brusel je prostě moc daleko, mimo jiné. Zato je to ráj pro lobbisty všeho druhu, sociální inženýry a pro organizátory cizích životů.

Ś. Svobodová 9.8.2017 9:47

Exekutiva a agentury

Základní podstavec celé exekutivy EU tvoří agentury. Právě ty shromažďují data, na základě kterých se vyvíjí politika a legislativa EU. Vedení a zaměstnanci těchto agentur už rozhodně nevytváří své výstupy nezávisle, ale podle logiky Nekousej ruku, která tě živí. Kolečko se tím uzavírá.

M. Valenta 9.8.2017 9:35

Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

A Vy nevidíte, že tak jak dnes postupuje Kaczynkého vláda se chová někdo, kdo vlastně jako by nepočítal s tím, že by v budoucnu mohl skončit v opozici anebo, v tom lepším případě, jakoby nevěděl, že po změně vlády budou ony kontraverzní zákony opět zrušeny.

R. Brzák 9.8.2017 9:55

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

Nemusí se mi líbit, jak si Poláci počínají. Ale pokud byla tamní vláída zvolena s porgramem, který nyní zodpovědně naplňuje, opak je to naopak plně zodpovědná vláda...

Abychom si rozuměli - vláda je ten orgán, který si nad sebe volí a který si platí OBČANÉ té které země, takže zodpovědné je to její konání, které se zodpovídá jejím voličům...

M. Valenta 9.8.2017 10:46

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

To máte pravdu - v historii mnohokrát ověřeno. Jen ty konce, kdyby nebyly.

M. Prokop 9.8.2017 10:14

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

To máte pravdu, že odsouhlasené zákony mohou být využity proti PiS v případě vítězství někoho jiného, ale to si musí Poláci vyřešit sami, bez vměšování soudruhů z Brusele i jiných národních států.

M. Valenta 9.8.2017 10:26

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

A co takhle dodržování pravidel spolku kterého jsem stále ještě členem a do kterého jsem vstoupil dobrovolně. Je to něco jako hráč střílející na vlastní branku.

S. Netzer 9.8.2017 10:31

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

Myslím, že je marné vysvětlovat to člověku, který je postižen chorobnou averzí vůči onomu spolku.

M. Prokop 9.8.2017 11:03

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

Ta pravidla jsou ovšem dost nekonkrétní, mimo jiné i proto, že by s přesnějšími leckdo do spolku nemohl vstoupit.

Takže vytahovat nyní klacek na Poláky dost zavání účelovostí.

H. Lukešová 9.8.2017 10:51

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

V čem jsou ony zákony kontroverzní? Kaczynsky vyhrál volby, demokraticky, tak vládne, jestliže volby příště prohraje, tak ať jiná strana zákony zruší.

P. Rudolf 9.8.2017 10:55

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

No jo, oni jsou si ale dobře vědomi, že k tomu zrušení (když to udělaj "dobře") může taky dojít až za čtyřicet, či klidně i více let.

V. Novák 9.8.2017 11:20

Re: Totálně nezodpovědné chování polské vlády.

No tak si PiS nabije hubu na vlastních zákonech. A já tomu ve své škodolibosti zatleskám.

Vždycky mě pobaví, když někdo spadne do vlastní jámy...

T. Kočí 9.8.2017 9:15

Velmi dobre popsano.

V. Student 9.8.2017 8:24

Polsko by nám mohlo být příkladem

v nebojácnosti, s jakou k EU přistupuje ve všech oblastech.

M. Prokop 9.8.2017 9:03

Re: Polsko by nám mohlo být příkladem

Ano.

Ale přiznávám, že já bych PiS nevolil.

J. Šimek 9.8.2017 9:10

Re: Polsko by nám mohlo být příkladem

Proč to svádíte na Polsko, když to je politika PiS, která časem odpadne?

V. Novák 9.8.2017 9:21

Re: Polsko by nám mohlo být příkladem

Mně osobně je sympatičtější Maďarsko - ale to je možná proto, že Kaczer je mi VELMI nesympatický a každým vystoupením můj předsudek potvrzuje.

Maďarsko dokázalo už za socialismu a Kádára pomalou evolucí docílit lecčehos, co se hlasitým nedařilo. Moskva se smířila s gulášovým socialismem a soukromým podnikáním, Brusel se nakonec smířil s Rosatomem dostavujícím Paks.

Poláci musí kolem všeho nadělat vlny, rozpřáhnout se - a pak sklapnout, protože na ten nápřah neměli.

Takže pokud vzor, díval bych se na jihovýchod místo na sever.

V. Student 9.8.2017 10:11

Re: Polsko by nám mohlo být příkladem

:-)) Ale jo, dobrý postřeh! Já jen, že Poláci tu hubu aspoň otevřou.

H. Lukešová 9.8.2017 0:28

Nikdo nemá právo zasahovat do vnitřních poměrů té které země

Polské zákony a polské činy jsou věcí Poláků, Poláci nejsou méněcenná verbež, která musí poslouchat zahraniční mocipány.

J. Pospíšil 9.8.2017 1:33

Re: Nikdo nemá právo zasahovat do vnitřních poměrů té které země

Poláci mají oproti nám výjimku jen ve věci soudních rozhodnutí v oblasti lidských práv. Jinak u nich platí, stejně jako u nás, že pokud mezinárodní smlouva upravuje právo jinak než právní normy vnitostátní, tak předost má úprava dle mezinárodní smlouvy. Lisbonskou smlouvu přijali dříve jak my a touto smlouvou předali řadu věcí do výlučné komptence EU a v těchto věcech jen implementují legislativu unijní. Každý předpis z těchto oblastí smějí vydat, jen je-li přepisem unijního práva. To je kontrolováno notifikací v příslušných orgánech EU,hlavně v komisi EU. Pak je řada oblastí se sdílenou pravomocí, kde rámcovou politiku urřuje EU a země může konat i samostatně, pokud koná v rámci politiky EU a pokud EU v dané oblasti nekoná. Proti Lisabonské smlouvě v procesu schvalování nebyly tak výrazné protesty jako u nás, nikdo tuto smlouvu např. nežaloval u polských soudůů. Poláci však nebyli tak snaživí, jako třeba Madařři, kde LS schválil parlament dříve, než byl na světě překlad smlovy do jejich řeči.

Ale uvádím to proto,aby bylo jasné, že váš příspěvek je v rozporu se skutečností. Polské zákony nejsou věcí Poláků a ani jejich činy nejsou zdaleka suverenní. Tu smlouvu si už konečně přečtěte, abyste viděla, jak málo jsou věci a zákony v Polsku věcí Poláků. My jsme na tom ještě o kousek hůř.

J. Sinnreich 9.8.2017 1:58

Re: Nikdo nemá právo zasahovat do vnitřních poměrů té které země

Proti zakonum, ktere urcovaly chod Protektoratu take nikdo VYRAZNE neprotestoval. Nikoho nemohlo napadnout, ze odevzdanim tak rozsahlych pravomoci Evropske unii bude v budoucnu vynucovan nasilny transfer obyvatelstva, nesmyslna energeticka politika a kriminalni financni machinace, ktere bez jakehokoli mandatu EU komise prosazuje.

Z. Rychlý 9.8.2017 6:47

Re: Nikdo nemá právo zasahovat do vnitřních poměrů té které země

To je velmi dobré přirovnání. Jen ten počátek nesedí. Protektorát nám byl vnucen, do "lisabonu" jsme se přidali naivně dobrovolně. Jak vidno, noví němečtí (EU) Goebelsové v propagandě pokročili a používají více cukru než biče.

V. Javora 9.8.2017 8:55

Re: Nikdo nemá právo zasahovat do vnitřních poměrů té které země

Cukr tam nikde nevidím, ani nechci. Vidím tam jen lest a klam.

J. Sinnreich 9.8.2017 18:31

Re: Nikdo nemá právo zasahovat do vnitřních poměrů té které země

Na pocatku Protektoratu byly prikazy Treti Rise velice mirne. Hovorilo se tam o zaruceni svebytnosti ceskeho naroda a podobne blaboly. Nakonec to koncilo Gestapem a koncentraky.

J. Pospíšil 9.8.2017 12:29

Re: Nikdo nemá právo zasahovat do vnitřních poměrů té které země

Jak to, že nemohl tušit? Text té smlouvy byl k dispozici. To je výmluva těch, co jsou líní přečíst text smlouvy před schválením.

Druhá skupina, které by šlo přiznat, že nemohla tušit, jsou lidé, kterým chybí elementární předvídavost, neumějí číst anebo obojí.

Tak tedy vysvětlete, proč jste nemoh tušit vy osobně.