3.7.2020 | Svátek má Radomír


Diskuse k článku

EVROPA: Začíná doba nepohody

Polovina července přinesla dvě dramatické události: masakr v Nice a neúspěšný pokus o převrat v Turecku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 20.7.2016 22:14

Re: Jen hlupák si dnes pořídí zbraň legálně, aby o tom věděl

Těžko se domnívat, že otázky které musí adept zbrojního pasu zodpovědět mají sloužit jeho informovanosti. Zvlášť ty které se týkají třeba zkušebních komisařů... Vypadá to, že většina podobných "přezkušování" má sloužit ověření toho, nakolik je jedinec ochoten podvolit se bez přemýšlení jakémukoli nesmyslu "úřadem" vyžadovanému...

Z. Lapil 20.7.2016 22:01

Re: Pane Chaloupko

Mluvíme-li o (jakž takž) demokratické zemi, pak je takový člověk občan. Jako takový má, mimo jiné, právo volit si své zástupce a usilovat o změnu zákonů (včetně těch o volbách a ustavení vlády).

("Já vím, že je to zase nesmysl, pane doktore, ale když já si nemůžu pomoct." Jiránek, v nepatrně jiné souvislosti).

J. Schwarz 20.7.2016 20:02

Tažení "humánistů" proti

zbraním má asi nějaké psychologické podhoubí a racionální zdůvodňování žádoucnosti zbraní mezi bezúhonnými lidmi nezabere. Příklad: nedávno někdo přejel vodním skútrem mladou ženu a ta zemřela. Z toho se ihned vyvozuje, že je třeba "zasáhnout" a nejlépe provoz vodních skútrů zcela zakázat. A když ne zakázat, tak omezit rychlost, omezit plochy kde lze jezdit a v neposlední řadě posílit policii a vybavit ji rychlými čluny... Vloni přejel plavce v rychlém člunu - policajt! A žádný křik že je třeba policajtům zakázat plavbu po přehradách a když, tak jen v pramici se nekonal. Přitom v obou případech šlo o jednotlivost...

P. Rudolf 20.7.2016 17:02

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!

Je fakt, že z těch českejch neokons (machovců-klausovců) je Joch nejstravitelnější.

I. Mertl 20.7.2016 16:38

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!

Ano, ale Jech míval z těch pánů k rozumu nejblíž.

P. Rudolf 20.7.2016 16:14

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!

Nelze, než souhlasit.

Pravdou ovšem je, že větší hlupáky, než u neocons (česky SSO), už člověk nenajde snad ani mezi komunisty.

J. Václavíková 20.7.2016 15:53

Re: Pane Chaloupko

Pán ráčí býti anarchistou?!

J. Václavíková 20.7.2016 15:52

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!

:-)

I. Mertl 20.7.2016 15:44

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!

Díky za odkaz na taková čísla.

R. Langer 20.7.2016 15:09

Re: Konzervativci všech zemí, spojte se!

Zkušenost je v praxi taková, že tam, kde byli občané legálně odzbrojeni, narostla kriminalita několikanásobně. Lze snadno dohledat ve statistikách. Myslím, že tím je řečeno vše a dál to není potřeba rozebírat.

I. Mertl 20.7.2016 14:49

Konzervativci všech zemí, spojte se!

Milý pane Jechu, jako představitel konzervativní strany asi nemůžete psát jinak. Nevím, ale taky se za konzervativce považuji, leč ne toho amerického typu, a proto si myslím, že to, co píšete o samovyzbrojování, moc smyslu nemá.

Jednak se muslimské nebezpečí z politických důvodů přehání: Evropská civilizace žije v kontaktu s muslimskou skoro půldruhého tisíciletí; kdyby ti muslimové byli tak krvežízniví, jak jim přísná interpretace některých súr koránu i současná antimuslimská propaganda určuje, dávno by v Evropě žádní křesťani a židi nežili. Jako vzdělaný člověk, pane Jechu, také jistě víte, že muslimské komunity byly tradičně nábožensky tolerantnější než komunity křesťanské. Takže soudím, že éra poblouznění arabské části muslimského světa nemůže mít dlouhé trvání. A také síla oněch blouznivců je spíše mediální a sám IS by dávno skončil, kdyby světoví politici našli cestu, jak uklidnit rozvrtaný blízký východ. A konkrétní ztráty způsobené muslimským terorismem? I započteme-li trochu sporný niceský masakr, činí to za dva roky v Evropě zhruba 200 obětí, což je číslo jistě hrůzné, ale srovnatelné se ztrátami na silnicích za jeden jediný víkend. Individuální riziko spojené s muslimským terorismem i v celoevropském měřítku je o mnohem nižší než riziko plynoucí s užívání osobních aut - a přesto denně desítky miliónů Evropanů nasedávají do svých vozů. A to nemluvím o tuzemsku, kde prakticky žádní muslimové nežijí.

A občanské vyzbrojování: Odborné studie opakovaně prokazují, že samoobrana občana jakž takž může fungovat v soukromí - tam však teroristu asi neočekáváme. Na veřejnosti je spornější - jen si představme občanskou střelbu na Americké promenádě! Zato si lze dobře představit jiné využití vyzbrojení občanů, ale většina těch aplikací je protispolečenská. Je mi líto, ale americká zkušenost s častou střelbou na obou stranách zákona není pozitivní doporučení, nemluvě o současné silné diskuzi o omezení občanského vyzbrojování i v americké veřejnosti.

L. Bouše 20.7.2016 14:30

Nevím jak vám, ale mně připadá Joch

jako by spadl z Měsíce. Vždyť přece každý člověk jeho postavení a vzdělání už byl schopen si zjistit, že unijní věrchuška odebírá a bude odebírat ještě pečlivěji zbraně občanům, aby se lidé muslimům nemohli bránit.

A. Alda 20.7.2016 14:22

Člověk dodržující zákony neexistuje.

Není nikdo, kdo by dodržoval důsledně všechny zákony. Není to možné, neboť je těch zákonů příliš mnoho a neustále se mění. Každý člověk denně poruší několik zákonů.

I. Schlägel 20.7.2016 12:47

Re: ha ha ha

To máte pravdu. Nicméně dětinů je na netu jako máku. Nelze se jim vyhnout. ;-)

Š. Hašek 20.7.2016 12:39

Re: ha ha ha

Já se moc nesměji, když ministrem obrany jest neoholený komediant, v brusele se potloukají "Pospíšilové" ........ A ministryně rovnopráva se vyjadřuje o občanech jako o "nezvedených nezletilcích, které pochytá a dá do útulku"!! Taky tu figuruje jeden těžce zakomplexovaný Halík (nesvůj z toho, že občané by ho nezvolili ani předsedou místní samosprávy, natož presidentem republiky)!!!

Vtipkovat o tom, že starosta bude mít služební zbraň (ve světle dnešní doby) jest poněkud dětinské.

Š. Hašek 20.7.2016 12:31

Re: Odzbrojení ne.

Možno skoro stoprosouhlasit.

Být zastáncem jest ale poněkud málo - jest třeba konat!

I. Schlägel 20.7.2016 12:19

Re: To je velmi přesné a podstatné.

Každá tradice měla a má svůj začátek ;-)

I. Schlägel 20.7.2016 12:16

Re: Co o tom víte?

Najděte si statistiky (nejlépe policejní), v jakých státech v USA je vyšší či nižší zločinnost v závislosti na počtu legálně držených zbraní a v závislosti na existenci liberálnějšího přístupu při jejich pořizování. Možná alespoň částečně prohlédnete.

I. Schlägel 20.7.2016 12:12

Re: ha ha ha

Vy byste se uplatnil jako zákonodárce. Hlav pomazaných je v tomto oboru jako šafránu.

J. Strakoš 20.7.2016 11:37

Re: Jen hlupák si dnes pořídí zbraň legálně, aby o tom věděl

Ano, podíval jsem se. A získat u nás zbrojní průkaz (a následně zbraň) je možné. Můžeme se bavit o tom, zda všechny otázky na testech jsou rozumné nebo zda lhůta pro bezúhonost je krátká nebo dlouhá, nicméně pro normálního (=v tomto případě neodsouzeného za závažný trestný čin a schopného se naučit na test) není získání zbraně nemožné.

Co je mlhavé, je možnost, kdy je možné zbraň mimo střelnici použít - tady bych přivítal větší osvětu, protože "přiměřená" obrana může pro každého představovat něco jiného.

J. Lepka 20.7.2016 11:36

Re: Viděl jste někdy autore

Milý pane Rudolfe, plácáte nesmysly. Sice rádoby fundovaně, ale evidentní hlouposti. Takže je vyvrátím hezky popořadě:

Jaký je rozdíl mezi amatérem pravidelně cvičícím na střelnici a policejním "profesionálem", bouchnoucím si jednou ročně povinných pět patron ? Co se týká podpažního nošení kovové pistolky, tak to je výmysl hollywoodských filmařů, z praxe vím, že u nás takhle zbraň nosí jen taxikáři a to ještě proto, že vsedě za volantem by se k té na opasku prostě nedostali. Dnes již standardní pistole s polymerovým rámem a v dospělé ráži 9Luger váži cca 650 gramů (prázdné), revolvery s titanovým bubnem 450 gramů a ujišťuji vás, že za pár dnů si budete ten futrál furt osahávat, jestli jste tu bambitku někde nevytratil. No a co se týká střelby na člověka, to je samozřejmě dost velký etický problém, ale jak dále píšete o USA, je použití i proti člověku hodně rozšířené, a to i m.j. proto, že selhala tzv. hrozba zbraní, t.j. že zfetovaný hnědoameričan prostě nevěří, že to zmáčknete a pokračuje v útoku. Poměrně přesný příklad nám denně předkládají socialistická media, ovšem již zapomínají upozornit, že jen podle odhadů ( statistiky se nevedou) počet použití střelné zbraně tzv. hrozbou 2 až 3 krát převyšují dokonaný útok, tzn. že útoku zabrání. A poslední argument, že se naprostá většina masakrů stane v tzv. " gun free " zónách mluví sám za sebe a poněkud znevažuje vaše argumenty. Ale pindáte pěkně, to zas jo.

P. Švejnoch 20.7.2016 11:35

Re: Co o tom víte?

No dobře. Tak jste nám, milý pane Braune, ozřejmil, že jste nikde nenašel statistiky vypovídající o tom, že ozbrojený člověk se ubrání/ zabrání zločinu snáz než neozbrojený (á si tedy myslím, že k pochopení takto triviálního faktu nejsou potřeba statistiky, ale Vy je k tomu zřejmě potřebujete, a tak jste teď smutný, že jste je nenalezl...).

Nicméně - mě by spíš zajímalo, co z Vašeho příspěvku vyplývá pro leitmotiv článku, tedy pro tezi, že čím více bezúhonných občanů bude legálně držet zbraň, tím lépe pro všechny...?

Nebo proto, že Vy jste nenašel ty statistiky, by bylo lepší všechny zbraně zakázat a jejich držitele (včetně držitelů ZP, pochopitelně) exemplárně potrestat?

M. Klas 20.7.2016 11:01

Re: Viděl jste někdy autore

P.Rudolf - a kam se řadíte Vy? Slona byste trefil? Můžu Vás ubezpečit, že my "amatéři" trénujeme podstatně více, než běžná policie. A nošení zbraně není nic neobvyklého, když si zvyknete, nic nepohodlného na tom není.

V. Braun 20.7.2016 10:56

Re: Co o tom víte?

Dejte sem odkaz na statistiky, kde je uvedeno kolika zločinům zabránili ozbrojení civilisté v Izralei a USA. Ať to těm sluníčkům pěkně nandáte.

Něco jsem si o zbraních v Izraeli četl, povolení mají docela přísná, například lidé s povolením mohou vlastnit jen jednu krátkou palnou zbraň a povolení si musí obnovovat každý rok. Statistiky o počtu zločinů, kterým zabránili ozbrojení civilisté jsem nikde nenašel.

K. Krejčů 20.7.2016 10:48

Odzbrojení ne.

Jsem zastáncem držení střelných zbraní občany - ať legálně nebo nelegálně. Odhaduje se, že v česku existuje zhruba tolik zbraní nelegálních jako legálních. A děje se něco? Absolutní většina lidí totiž používá zdravý rozum. Nelegální zbraň je poslední pojistka proti fatálnímu bezpráví kdy jde o život.

Vláda by se měla starat, aby občané byli nejen vyzbrojeni, ale i vycvičeni - viz Izrael nebo Švýcarsko. Tedy - pokud se sama svých občanů nebojí.

A k zastřelení řidiče, který najel do davu lidí - v tom je určitý problém - jak poznáte, že se jedná o vraha a ne o řidiče, kterému selhaly brzdy? Ale asi se to přece jenom poznat dá. Nešťastníky, kteří nedbalostí způsobí dopravní nehodu se smrtelným následkem snad střílet nebudeme - i když by si to někteří snad i zasloužili.

R. Langer 20.7.2016 10:40

Re: ha ha ha

Jo, já jsem pro. Jsem si jistý, že by se občané potom cítili bezpečněji.

R. Langer 20.7.2016 10:38

Re: Pane Chaloupko

Ale jak správně nazvat člověka dobrovolně dodržujícího hloupé, či přímo nemorální zákony, to je ovšem otázka. Vobyčejnej člověk?

M. Drašner 20.7.2016 10:30

Tutti: A víte něco o americké legislativě?

Blábolíte, osobo. A to ve více směrech. Jednak tu máme už 20 let Glock a po něm další plastové zbraně. Za druhé, "civilové" včetně zločinců střílí prokazatelně často lépe, než policisté. A "americké" zákony, týkající se zbraní, vlastně neexistují. Jen velice různá legislativa jednotlivých států, mnohdy "ostřejší" než ta naše.

R. Langer 20.7.2016 10:09

Re: Pane Chaloupko

Ano, člověk, který dodržuje zákony, může být klidně hlupák, nijak to spolu totiž nesouvisí... ;-)

R. Langer 20.7.2016 10:06

Re: Co o tom víte?

Přesně tak. A nejenom v Izraeli, ale i v USA. Ale protože to není sluníčkové téma, když se starý pán ubrání dvěma negrům, co ho přepadli, tak se to normálně ani nedozvíte.