18.2.2020 | Svátek má Gizela


Diskuse k článku

EVROPA: Všichni stále hledáme Hitlera!

Máme sto let od první světové války a sedmdesát od druhé. Démoni minulosti ale stále žijí v myslích lidí. Pokud se EU nerozpadne nebo nezmění v prostor volného obchodu, budou nás stíny minulosti strašit stále silněji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 113, poslední: 10.6. 2016 12:31, přehled diskusí

M. Prokop 9.6.2016 11:04

Re: Ale, pane Machu...

Ano. Teď dělají totéž, jen se schovávají za Brusel.

M. Valenta 9.6.2016 13:25

Re: Ale, pane Machu...

Dobře, že se schovávají, protože až se schovávat přestanou bude už pozdě.

M. Prokop 9.6.2016 14:34

Re: Ale, pane Machu...

Na co pozdě?

P. Scheck 9.6.2016 2:21

Když se chce, tak se nechápe

přesněji když nechceme chápat. Problém pomazánkového másla a následné rozhodnutí si nevymyslela Evropská komise, jak stále donekonečna pan Mach opakuje a tluče ostatním do hlavy. Vše vzniklo na oficiální stížnosti podnikatele mimo ČR, že vedle jeho výrobku, který má v názvu "maslo" a který splňuje všechny normy, leží výrobek, který používá stejného názvu, ale normy v žádném případě nesplňuje. Těmito věcmi je EK povinna se zabývat a vyjádřit se. Na výjimky (tradiční produkty, podobné názvy apod.) jsou určitá pravidla a termíny (dosti dlouhé), které ČR vlastní liknavostí prošvihla. Na toto téma jsem od pana Macha ještě neslyšel nikdy ani půl věty...

M. Červeňák 9.6.2016 2:35

Re: Když se chce, tak se nechápe

A o tom Mach právě píše. Nač někomu diktovat, co se smí a nesmí označovat jako máslo? Zákazník, s výjimkou českého důchodce a pana Schecka, není idiot a dokáže rozlišovat a vybrat si to svoje...

P. Scheck 9.6.2016 3:21

Re: Když se chce, tak se nechápe

Tak znovu, pane Červeňáku, to bylinkové máslo neleželo vedle "masla" v českém regálu. Tedy leželo v regálu někde v cizině. Pokud by leželo vždy jen u nás, vem to čert, pak máte možná i pravdu. Ale právě proto ten problém vzniknul.

S. Ševeček 9.6.2016 6:22

Re: Když se chce, tak se nechápe

No a? Tady pyjeme cocacolu se sirupem, v Rak ouzku s cukrem. Že by šejkspírova růže? Hounou, podvod a zlodějna.

L. Florner 9.6.2016 7:16

Re: Když se chce, tak se nechápe

Přesně tak to mělo být - vem to čert, protože máslo, se máslu říká u nás a v Německu prdlajs vědí, co je "Máslo", tam mají Butter, stejně jako v Anglii, i tam mají Butter, ve Španělsku Mantequilla, ve Francii Beurre. Chápal bych problém s pomazánovým máslem, pokud by se prodávalo kupříkladu v Německu jako Aufstrichbutter, nebo ho tlačili celoevropsky v jednom z úředních jazyků Unie (fj nebo aj), ale proč se čílit měnit etikety, když je to "jen" v češtině? Lokální trhy by měly mít výjimky už z logiky věci, zejména pokud to jsou výrobky s dlouhodobou tradicí sahající před datum vstupu do Unie. Jenže logika a rozum jsou pro unijní věrchušku slova vulgární svou formou i obsahem a tak se jim vyhýbají. Výsledkem je čím dál menší podpora a oblíbenost EU ve všech členských zemích.

P. Scheck 9.6.2016 8:22

Re: Když se chce, tak se nechápe

Nemáte pravdu, pane Flornere, dnes si do mobilu naklepe u nás v marketu třeba Fin nebo Kypřan, jak se řekne česky máslo a pak si pro jistotu naklepe zpět bylinkové. No a logicky mu do vteřiny vyjde že nějaké máslo s bylinkami. Uznejte sám, že to pak s máslem nemá nic společného. Je to prostě jen zajímavá pomazánka a tou se teď taky nazývá. Zrovna jako v západních zemích přejmenovali třeba svůj "Rum" na "Rhum". I tam všichni vědí, o co se jedná a jedou dál. U nás ovšem je to pro určité politiky výborná munice proti zlé EU a ještě horší EK (dobře vědí, že to 80% není ani schopno rozlišit...)

M. Moravcová 9.6.2016 16:43

Re: Když se chce, tak se nechápe

já se vás na něco zeptám. Posral se z toho pomazánkového másla nebo tuzemského rumu někdo? Nebo se z něj někdo otrávil? Jen šikana a buzerace.

S. Netzer 9.6.2016 17:01

Re: Když se chce, tak se nechápe

"Posrali a poblili" se z toho zákazu falešného označování tak nanejvýš fanatičtí eurofobové.

J. Kombercová 9.6.2016 17:20

Re: Když se chce, tak se nechápe

Zrovna to pomazánkové máslo je vyráběno ze smetany... z té se vyrábí i máslo.

Nedávno jsem viděla tovar s názvem "Máslíčko", to je ovšem z říše rostlinné... u pomazánkového (to z původního názvu zbylo) fakt vidím jednoho nepřejícného, co zkazil kšeft v zájmu konkurence druhému.

P. Scheck 9.6.2016 19:27

Re: Když se chce, tak se nechápe

Nevím, paní Moravcová, proč je tak těžké pochopit, že poctivý výrobce žádá i od konkurence poctivé označení. Toť vše.

P. Han 9.6.2016 9:21

Re: Když se chce, tak se nechápe

Ne dvojí, ale několikerý metr. EU vydává směrnice a pro někoho i výjimky ze směrnic. Pomazánkové máslo není máslo? Dobrá, ale je to mléčný výrobek. A burákové máslo je co? A ještě k tomu v jednom z hlavních světových a unijních jazyků. Viděl jste snad někdy burákovou krávu, jak dojí burákové mléko? To se bruselskému úředníkovi neplete? A je rozdíl mezi hřebíčkem do dřeva a kořením? Chtělo by to asi fungl nový eurojazyk, kde by místo každého slova byla směrnice.

Kdysi za komančů jsem četl v Listech nebo ve Svědectví článek s názvem Zakřivená přímka sovětského jazyka. Ten už s normální ruštinou měl málo společného, používal se na partajních schůzích a při jednání s úřady. A po jednání se lidé sešli venku a začali spolu mluvit rusky - tak, jak byli zvyklí z domova. U nás to bylo podobné a už to tam zase spěje. Každá byrokracie má tendenci si vytvářet svůj newspeak, ten slouží i k ovládání občanů. Jakmile přistoupíte na jejich jazyk, přistoupíte i na jejich interpretace.

P. Scheck 9.6.2016 9:38

Re: Když se chce, tak se nechápe

No nevím, když to po vás čtu, pane Hane, kdo zde uhýbá nalevo napravo a ohýbá dolů i nahoru. Ještě že je vám jasné, kdo za všechno může, inu to se teď nosí...

P. Han 9.6.2016 9:47

Re: Když se chce, tak se nechápe

Když nevíte, zkuste si to přečíst ještě jednou. Nebo víckrát, bude-li to pořád málo. Co se kde nosí, mě moc nezajímá, i když vy dobře ilustrujete, co se nosí u vás. Ani se moc nezabývám tím, kdo za to může, to je dost jasné, ale chci doufat, že je z toho ještě cesta ven. Ta vaše, že byste vydali další směrnici, to ale nebude.

P. Scheck 9.6.2016 12:21

Re: Když se chce, tak se nechápe

No vida, dokonce znáte už i moje cesty. Já myslel, že to patří jen pánu Bohu :-)

M. Prokop 9.6.2016 8:47

Re: Když se chce, tak se nechápe

A vám se chce, že?

Pokud je EK povinna se věcmi zabývat a vydávat hloupá a selektivně platící opatření, je něco špatně a o tom pan Mach píše.

Problémy s připrchlíky, problémy s přebyrokratizací a chcípající ekonomikou, problémy s € na nevyhovujícím prostoru (Řecko a celý "jih") a přemoudrá EU blbne s vysavači, žárovkami, topinkovači, fény, GMO, biopalivy ...

B. Novacek 9.6.2016 1:13

Petr Hampl o autorovi clanu a "Svobodnych":

cituji:

"Tak se mi dostala do rukou dvě čísla časopisu LF vydávaného blízkými spolupracovníky předsedy Svobodných Petra Macha. A musím říct, že to je zajímavé čtení. Hranice států prý mají být zrušeny. Muslimové prý téměř perfektně přijímají hodnoty západních společností. Příčinou problémů s imigranty v západních zemích je prý státem nařízená minimální mzda. Teď je prý zapotřebí vytvořit pro muslimské kolonisty zóny, kde nebudou platit evropské zákony. A perlička na závěr.

Německý zákon o pivu, který platí už 500 let a který pomohl vytvořit pivovarnickou velmoc, prý musí být zrušen, protože neodpovídá libertariánské ortodoxii a protože prý brání rozvoji německého pivovarnictví.

No řekněte, nejsou ti lidé roztomilí? Jen doufejme, že se nikdy nedostanou k moci."

B. Novacek 9.6.2016 1:14

Re: Petr Hampl o autorovi clanu a "Svobodnych":

clanku, samozrejme...sorry za nedoklik

S. Ševeček 9.6.2016 6:20

Re: Petr Hampl o autorovi clanu a "Svobodnych":

Nechte na hlavě, pane Novacku - někdy to jako clan tzv. libertariálních UI vypadá.

J. Skála 9.6.2016 6:30

Re: Petr Hampl o autorovi clanu a "Svobodnych":

Pane Nováčku, toto je typický příklad podrazu v diskusi, který je ještě horší, než "drzá lež". Napsat "blízkými spolupracovníky předsedy Svobodných" sice lze, ale vydávat popsané výroky za názory Svobodných, nebo Petra Macha ... fuj !

M. Prokop 9.6.2016 11:07

Re: Petr Hampl o autorovi clanu a "Svobodnych":

Hampl od Svobodných odešel, asi tam musel, mezi těmi libertariány, tak trpět, že lže jak TASS.