7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Modrý pták 7.8.2006 16:57

Ta poslední věta

má znít - vůbec se neplést do ekonomické integrace a s politickou naložit stejně jako s ekonomickou. A ještě bych poznamenal, že ekonomická integrace není vůbec podmíněna politickou integrací - není mezi tím vůbec žádná kauzalita.

hanak 7.8.2006 17:29

Re: Ta poslední věta

Já tomu rozumím, že o to jde. Neomezenou moc ekonomickým společnostem a služebnou roli státům. To je výsledek, ke kterému to vede. Státy budou ještě více jen sloužit těm anonymních držitelům kapitálu, který státy přesahuje. A když nebudou poslouchat, tak je klepne přes prsty. A jak se na tom ušetří! Může se třeba postupně zrušit celý demokratický mechanismus, protože to bude jen zbytečná maškaráda. Už dnes přece říkáme, že strany nemohou jinak, protože nám to ekonomická pravidla nedovolí. Takže ta pravidla již státy nevytváří, ale jen akceptují. Je to nakonec neomezená svoboda pro jedny a žádná pro druhé. A ta svoboda je vázáná na ekonomickou potenci a žádnou jinou.

hanak 7.8.2006 17:36

Re: Ta poslední věta

Ještě bych dodal. Kauzalita mezi politickou a ekonomickou integrací? Jsou dvě možnosti: neviditelná ruka trhu, o které nevíme, ve které kapse šátrá nebo určitý dohled nad tím, aby nepřerostla (což už nastává) moc politickou, protože pak demokracie ztrácí smysl. O čem pak chceme demokraticky rozhodovat, když to rozhodnou peníze?

Modrý pták 7.8.2006 16:00

Pane Vízku,

tak jsem to přečetl. Fakt. Asi máme každý jinou představu o tom, co je to analýza. Každopádně bych Vaší pozornosti doporučil 4. odstavec (slovy čtvrtý) páně prezidentova článku. Zdůraznil bych větu "Náklady společné měny v „neoptimální měnové zóně“ jsou evidentně větší než efekty, které přináší". Což je nesporný fakt, protože taková optimální měnová zóna potřebuje systém pružných cen. A o tom v důsledku regulací pohybu pracovních sil, neexistenci společného trhu v oblasti služeb, sociálního systému a nepružnosti mezd nelze vůbec hovořit. Navíc bych za sebe dodal, že měnová politika bez fiskální, jde velmi ztuha. V Bruseli by z toho udělali závěr, že je to argument pro společný stát. Já bych z toho udělal závěr zcela opačný. Viz nepružnost cen. Zkuste o tom někdy přemýšlet. Nikoli "srdcem", ale "hlavou".

Venkovan 7.8.2006 16:03

Re: Pane Vízku,

to máte marné.F.Vízek uznává akorát tak eště K.Marxa.:-)

clay 7.8.2006 16:13

Re: Re: Pane Vízku,

a este henteho oneho.....Engelsa

clay 7.8.2006 16:06

Re: Pane Vízku,

vyborne receno, ale myslite, ze je tohle vizkovstrebatelne?

Venkovan 7.8.2006 15:20

Jasné,věcné a vystihující

pro některé anti těžko stravitelné.

F.Vízek 7.8.2006 15:05

DOPORUČUJI

www.eu.socdem.cz

Text Vladimíra Špidly je sice dlouhý, ale těm trpělivým přinese odpovědi na mnohé otázky. Název článku:  Euronihilismus nenabízí rozumnou alternativu

Doporučuji všem, kteří žízní po hlubší analýze, kteří se chtějí lépe orientovat a kteří případně potřebují zasvěcenější pohled na složité otázky evropské integrace.

jakovy 7.8.2006 15:22

Vízek, je to opravdu nutné ? Vše přece už vysvětlil V.I.Lenin, slunéčko jasné. Re: DOPORUČUJI

Tak si netřepte hubu.

stverak@czn.cz 7.8.2006 14:56

Evropská integrace - pokračování

3) Cituji : ….„Evropa má před sebou dvě možné budoucnosti. Jednou budoucností je pokračování v tomto neúspěšném integracionistickém projektu,

Druhou budoucností je návrat k staré, dobré intergovernmentální Evropě, v níž státy opět budou základními entitami, v nichž se uskutečňuje politická demokracie a v nichž probíhá nevyhnutelné administrování veřejného života“…..Pokud by byl evropský integrační projekt tak neúspěšný, jak to tvrdí pan prezident V. Klaus, tak si neumím odpovědět na otázku: jak to, že od roku 1957 se nenašel ani jeden jediný demokratický stát, který by z tohoto „neúspěšného“ projektu vystoupil.  Podle mne neexistuje žádná cesta zpět, protože nevím, kam pan prezident Klaus směřuje. Do padesátých, šedesátých či sedmdesátých let minulého století, to neupřesnil, nebo před druhou nebo dokonce před první světovou válku (což nepředpokládám).  Pojem „stará, dobrá, intergovernmentální“ Evropa je pro mne proto pojmem zcela prázdným. Stejně prázdným však pro mne zůstává i pojem Evropská ústava v pojetí, v jakém se o ní hlasovalo v loňském roce, a s tím s panem prezidentem Klausem plně souhlasím.

Co tedy řící závěrem: Platí manažerské heslo, které říká:“ Když chceš jít dopředu, neohlížej se dozadu“.  Projekt evropské integrace jistě není ostatně jako žádný obrovský projekt projektem dokonalým. Zatím však nikdo nic lepšího nevymyslel. My Češi jsme se dobrovolně na základě referenda rozhodli do EU vstoupit, a naším společným cílem by mělo být tento projekt vylepšovat, nikoliv torpedovat. A pan prezident, pokud je prezident  z vůle lidu by měl jít příkladem.  Ten nejmenší příklad dobré vůle z jeho strany by pro mne byl, kdyby nad Hradem visela už nejméně dva roky vedle vlajky české i vlajka EU.

F.Vízek 7.8.2006 15:07

Re: Evropská integrace - pokračování

Docela rád se k Vašim názorům a Vaší argumentaci hlásím.  Líp bych to nenapsal.

clay 7.8.2006 15:35

Re: Evropská integrace - pokračování

hm, a jak potom poynam, ze jdu dopredu a ne stranou. Ja mohu s klidem rici, ze zatim nikdo nevymyslel nic lepsiho nez stat. Mame smutnou zkusenost s federaci a ta byla jen zlokem problemu, ktere nas cekaji v nehomogenni Evrope. NEDEJBOZE FEDERALNI

Nekdo 7.8.2006 21:34

Re: Evropská integrace - pokračování

Jenze vy smesujete hrusky s jabky. Proti spolupraci, tak jak byla v 70. ci 80. letech nelze mnoho namitat. Zasadni zlom prisel s Maastrichtskou smlouvou. Ten odstartoval rust nikym nevolene bruselske byrokracie, ktera na jedne strane si vymysli tisice absurdnich regulaci, programu, a smernic, ktere ve velke vetsine jen lidem otravuji zivot, jen aby zduvodnila svou existenci (bruselske platy jsou velmi prijemne). Na druhe strane neni tento moloch schopen zajistit dodrzovani paktu stability nejmocnejsimi staty jako Francie a Nemecko. Tim se stava prakticky jen prevodovou paku pro prosazovani jejich zejmena ekonomickych zajmu.

Co je treba neni vice integrace (rozumej regulace), nybrz vice svobody v pohybu kapitalu, zbozi, sluzeb, pracovnich sil atd. Kratka historie naseho clenstvi v EU a nejkriklavejsi rozpory (nerovnost zemedelskych dotaci, uzavirani pracovniho trhu, omezovani nabidky sluzeb, vymysleni ruznych "standardu" k omezeni pohybu zbozi, snaha o narizovani zahr. politiky nekdy primo proti duchu NATO) snad mnoha lidem otevrela oci.

stverak@czn.cz 7.8.2006 14:53

Evropská integrace a my??!!

Začněme malým historickým ohlédnutím.  Pokud pomineme Společný trh uhlí, železné rudy a šrotu, tak skutečná evropská integrace se datuje na 25. března 1957, kdy byla v Římě podepsána dohoda o vytvoření EHS šesti státy. (FR, SRN, IT, BEL, HOL, LUC).  Přes všechny politické i ekonomické překážky se však hospodářská integrace v rámci EU navzdory všem škarohlídům úspěšně prohlubuje. To však neznamená, že se neprohlubují i dlouhodobě neřešené problémy, které integraci po celou dobu provázejí. Zkusím rozebrat alespoň  tři tvrzení pana prezidenta Václava Klause z pohledu  - V čem s ním souhlasit lze a v čem nelze  a proč:

 1) Cituji:….To povede k tomu, že se v roce 2007 ekonomický růst opět zpomalí“….

Co vůbec není v článku zohledněno jsou významně a dlouhodobě rostoucí ceny energií a surovin a vliv čínského trhu nejen na ten evropský. Nelze tedy apriori tvrdit, že systémové defekty evropské ekonomiky jsou tou pravou příčinou zpomalení evropského hospodářského růstu. V čem s panem prezidentem Klausem souhlasit lze je tvrzení, že přeregulace trhu k tomuto zpomalení přispívá. 

 2) Cituji: „Specifickou roli v současným evropských trápeních hraje evropská společná měna“… Tak tomuhle tvrzení nerozumím ani jako člověk, ani jako podnikatel vůbec.  Evropská měna mně jako podnikateli se zahraničně-obchodní činností přinesla z pohledu vztahu na mé zahraniční partnery pouze samé výhody. Tou největší je okamžitá transparentnost nabídek, zjednodušení úhrad do zahraničí apod. Co je pro mne  (a určitě nejen pro mne) tím největším problémem - je existence dvou měn – té národní a té společné evropské. Dám jeden jediný příklad, abych zbytečně neunavoval. Pořízení zboží z EU přepočítávám do účetnictví a pro účely DPH denními kurzy CNB,  do Intrastatu měsíčními  přepočítacími kurzy Celní správy. Tedy typicky česká dvoukolejnost,  přestože Celní správa je součástí Ministerstva financí.  A našly by se jistě i další příklady.

 

clay 7.8.2006 15:47

Re: Evropská integrace a my??!!

v bode 1 se prete pouze v tom, co ke zpomaleni prispiva a co je zusobuje. Troufnu si tvrdit, ze zadne meritko stejne nemate a sve verzi pouze verite a nemate to nicim podlozene. Takze pokud bych se chtel poucit, tak vas prispevek je absolutne bezcenny.

bod 2

parcialni vyhoda nemusi nutne znamenat vyhodu v globalu. Ja u svych plateb do zahranici zadne problemy nepocituji, me nabidky jsou zcela transparentni a existence dvou men me nijak nefrustruje. Vy jste se pekne zameril na jednu oblast problematiky eura tu druhou podstatnejsi jste nechal konovi. Takze ani tady jste mi nepomohl dovzdelat se.

Kdyz to shrnu........same plky nepovedene seminarni prace.

Mara 14.8.2006 13:06

Re: Re: Evropská integrace a my??!!

Uz jen z vaseho slovniku vam nemuzu a nechci verit. Kdyz jsem to cetl, jako bych slysel naseho arogantniho prezidenta. ;-(

Lada 7.8.2006 14:35

EU nebo SNS?

Tak nevim jestli nas pan prezidet nechce vystoupit z EU proto, abychom se mohli stat cleny spolecenstvi nezavislych statu pod vedenim Vladimira Putina.

clay 7.8.2006 15:49

Re: EU nebo SNS?

kazda trida ma vzdy nejakeho tridniho tajtrdlika a nekolik natvrdliku. Vy splnujete obe

Laba 7.8.2006 16:13

Re: Re: EU nebo SNS?

Zapoměl jste na Hujera, nešiďte se!

F.Vízek 7.8.2006 14:32

Radit, proč ne, ale...

Půl století se skupina států (poučena trpkými zkušenostmi) snaží něco budovat: Je to půl století úsilí, klopýtání, zdarů, nezdarů, omylů i vítězství. K této skupině se před dvěma lety DOBROVOLNĚ přidá Česko a než se samo rozkouká, už se snaží dílem ironizovat, dílem odsuzovat, dílem zpochybňovat a fest poučovat... Přitom nováčkům by jistojistě slušelo trochu pokory k již vykonanému dílu, ne?

Kdyby onem V.Klaus aspoň Evropu byl přesvědčil, že USPĚL při transformaci české ekonomiky jako ekonom (což je jeho profese), ale on i v tom SELHAL, jak ukázal rok 1997 a 1998, kdy mu padla vláda, kdy se mu rozštěpila strana, kdy HDP naší republiky bylo jako jediné v Evropě tehdy v mínusu ... , pak by jeho RADY bylo možné brát vážně.

S malou ekonomikou českou si neporadil (viz privatizace a dluhy bank) a nyní udílí rady ekonomice evropské? To je poněkud komické, ne?

Vave 7.8.2006 14:39

Re: Radit, proč ne, ale...

Milý pane Vízku, jistě víte, že když je někdo IN, nemívá obvykle takový nadhled jao ten, kdo je OUT. Už jen proto, že nikdo si nechce připustit, že věc, do které tolik investoval, je chromá či mrtvá. To jednak.

A pak, považuji se za součást Česka a do Unie jsem rozhodně nevstoupila DOBROVOLNĚ.

F.Vízek 7.8.2006 15:04

Re: Re: Radit, proč ne, ale...

Demokracie není vláda většiny, ale právo menšiny uplatnit se.

Známá poučka, kterou silně propaguji.  Proto by měl mít prostor každý hlas, každý argument a nikdy nikde nikdo by neměl být umlčován, ostrakizován za názor, který není v souladu s těmi, kteří jsou toho času u moci. V demokracii se vládnoucí garnitury střídají,  lidově: každý chvilku tahá pilku.

Zůstane ale faktem, že VĚTŠINA rozhodla o vítězi voleb, o vstupu do EU a menšina se i v demokracii podřizuje.   Ale ...  viz výše:  argumentujte, vyvracejte, zpochybňujte a staňte se případně VĚTŠINOU !  Zítra, pozítří ... kdo ví ?

Vave 7.8.2006 15:46

Re: Re: Re: Radit, proč ne, ale...

S tím nelze než souhlasit. Ano, většina rozhodla, ale můj vstup dobrovolný nebyl.

Protože Evropa je bohužel příliš slabá, stará, socialistická, alibistická, v myšlení dekadentní (jak jinak nazvat skoro láskyplný vztah k teroristům?), než aby mi zaručila něco víc než další omezování a přerozdělování.

clay 7.8.2006 15:52

Re: Radit, proč ne, ale...

copak se Cesko netransformovalo?

Hlava kolem 7.8.2006 13:29

Aha, takže Klaus si představuje integraci Evropy,

v níž bude nerušeně působit neviditelná ruka trhu. Jejímu dalšímu prohlubování chce zabránit, ale je pro její rozšíření. Turecko, Ukrajina, Maroko, Kazachstán, "čím více, tím lépe." Napadá mě, zda ona neviditelná ruka, jak si ji představovali před 200 lety, je táž, kterými hýbou nadnárodní koncerny dnes, a jejichž potenciál vysoce přesahuje možnosti "národních" států, které si pan prezident tolik oblíbil.

Nekdo 7.8.2006 21:17

Re: Aha, takže Klaus si představuje integraci Evropy,

Ale nevsiml jste si, ze nejvic se shodnou s nadnarodnimi koncerny prave socialisticke vlady, ktere jim ruzne ulevuji na danich a davaji investicni pobidky? Divne, ne?

Vave 7.8.2006 13:25

Všechno megalomanské

se nakonec vlastní vahou rozvrátí, i Evropská unie. A nebude to dlouho trvat. Alespoň v to doufám, že to bude dříve, než se z nás stanou poslušní mravenci ve stejných hnědých tepláčcích.

Banjo 7.8.2006 14:19

Re: Všechno megalomanské

Já myslím, že by to mohlo být tak 250 let po zhroucení USA (ze stejných důvodů jako ony).

Vave 7.8.2006 14:26

Re: Re: Všechno megalomanské

Můj milý, bez USA by už dávno Evropa nebyla - zachránili evropskou civilizaci v první i druhé  světové válce.

USA stále hájí a zachraňují Euroatlantskou civilizaci po celém světě. Škoda jen, že si to zejména levičáci neuvědomují.