2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

EVROPA: Ukrajino, je ti pětadvacet, postarej se sama

Ukrajina oslavila čtvrtstoletí své nezávislosti. Nezávislosti, jejíž pevnost zkouší krize na východě země sousedící s asertivním Ruskem. Vše se odehrává v době, kdy je západní soused Kyjeva, Evropská unie, zaměstnán především otázkami ohledně vlastní budoucnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 30.8.2016 12:07

Snahu EU vyzout se z odpovědnosti za Ukrajinu chápu,

ale přitom je to vůči Ukrajině a jejím obyvatelům nehorázná sprosťárna.

EUelity vyvolaly očekávání, která samozřejmě nemohly splnit - ale o to důsledněji je podporovaly. Viz i Jeho Jasnost na majdanu na Majdanu. Přitom si ty elity uvědomovaly (i když u Jeho Jasnosti si nejsem jist, zda si vůbec něco uvědomuje), že ukrajinská ekonomika je s evropskou nekompatibilní a jedinou cestou pro ni je spolupráce s Ruskem. Tomu odpovídala i různá vyjáření až výhrůžky, aby Rusko ani nenapadlo spolupráci omezit. Přitom Putin jasně varoval, že Ukrajina si může vybrat cestu do EU nebo do CU - ale ne obě.

Majdanci si vybrali cestu do EU - je na EU, aby naplnila aspoň část očekávání, která vyvolala. A EU se do toho nechce, EUpolitici jsou "zaskočeni", "rozladěni" pmalým postupem reforem - ale nikoho ani nenapadne pomoci Ukrahjině tím jediným způsobem, který potřebuje (a nevíc je obtížněji rozkraditelný než finance) - nahradit Ukrajiě ekonomicky Rusko. Tedy kupovat její výrobky a uvolnit cestu ukrajinským gastarbeiterům. Že ty výrobky jsou v EU buď nepoužotelné nebo by konkurovaly výrobkům EUfirem? Že je i bez Ukrajinců v EU dost nezaměstnaných? To si měly EUelity rozmyslet PŘED tím, než vyvolaly zmíněná očekávání a majdan...

I. Schlägel 30.8.2016 11:59

Spoléhat se na vlastní síly je důležité.

Ovšem rezervoár vlastních sil není neomezený. Dobře to vědí sousedé Ruska, kteří spěchali pod ochranný deštník NATO. Ani je k tomu nemusel nikdo moc nutit. Dobře to ví i Ukrajina.

M. Rastislav 30.8.2016 11:56

Garance jsou jen sliby, ale atomovka je atomovka.

Ukrajina se smlouvou z r. 1993 vzdala 1 900 „atomovek“ výměnou za garanci územní integrity, kterou podepsali: USA. GB a Rusko. To přeplánování Krymu z Ruska na Ukrajinu v r. 1954 udělal Chruščov. Proto Putine nelži o vpádu na Krym, protože dle platné smlouvy Krym patří Ukrajině a ty jsi agresor.

Platí, že kdo nezná historii, je nucen opakovat její chyby. V naší historii byl jeden hajzlík, ohánějící se útiskem „soukmenovců“ u souseda, porušil naší územní celistvost a podělaní garanti nekonali, neboť si naivně myslili, že zradou svých slibů zajistí mír. Pak jiný hajzlík lhal o kontrarevoluci, vpadl k nám s bratrskou internacionální pomocí a nechtěl odejít. Svět jen koukal a my získali zas špatnou zkušenost.

Novum je v tom, že jeden z garantů Ukrajiny se sám stal hajzlíkem a místo, aby se dohodl o Krymu, jen lže a vyhrožuje. Vyhlášení války Rusku kvůli nedodržení jeho garancí nebylo možné a uvalené sankce sice Rusko bolí, ale ke změně chování Ruska nevedou. Sankce bolí i nás a my jen počítáme, kolik prodlužováním sankcí ztratíme pracovních míst a jestli to za to stojí. Zeman (s agresory se nevyjednává, ale bojuje) a komunisté chtějí sankce zrušit, ale už neříkají, jak potrestat garanta, který nedrží své slovo, což nelze.

Tolerance chování Ruska povede země k následování Kim Čong-una (a vlastní atomovce). Atomovky se nepořizují jen pro případ obrany, ale preventivně proto, aby hajzlíky odradily od vpádu. Nevíme, jak by se vše vyvíjelo, kdyby se Ukrajina tenkrát vykašlala na garance, nechala si atomovky a požádala teď o vstup do EU a NATO. Bohužel též nevíme, jestli svět s atomovkami v nestabilních zemích bude bezpečnější než svět, kde garance neplatí; ale kdo to ví?

Jsme na rozcestí a jaký bude svět nezáleží jen na Rusku, zda se prokáže jako garant nebo hajzlík, ale na tom, jak se dnes k potenciálním hajzlíkům postaví svět. Z historie víme, že garance jsou jen sliby, sankce neúčinné, ale atomovka je atomovka. Zrušme sankce a dejme atomovky na Ukrajinu a Pobaltí.

V. Novák 30.8.2016 13:29

Re: Garance jsou jen sliby, ale atomovka je atomovka.

Budapeěťské memorandum nebyla smlouva a Ukrajina se jím ničeho nevzdávala. BM ji už chválí za to, že se vzdala.

Jaderných zbraní se vzdala podpisem NPT. A jak by to probíhalo, kdyby nepodepsala? Skončila by už někdy v polovině 90. let, protože je závislá na dovozu jaderného paliva pro své elektrárny a kdyby nepodepsala NPT - a to jako země bez jaderných zbraní - neměla by možnost nakupovat je. Sama na jeho výrobu nemá, takže by musela odstavit všechny své JE a způsobila by si trvalý blackout.

Kdyby Ukrajina trvala na svém jaderném statutu, bylo by nutno přepracovat NPT a pravděpodobně ji nechat znova projít celým schvalovacím procesem včetně ratifikací v desítkách národních parlamentů.

Kdybyste se méně soustředil na opakování slova "hajzlík", možná byste si to dokázal zjistit...

M. Rastislav 30.8.2016 15:18

Re: Garance jsou jen sliby, ale atomovka je atomovka.

Pane Nováku,

nepochopil jste článek. Podstata problému je, jak žít ve světě, kde garance neplatí a sankce jsou neúčinné.

V. Novák 30.8.2016 17:12

Re: Garance jsou jen sliby, ale atomovka je atomovka.

Ano - žijeme ve světě, kde garance platí jen dokud se hodí a sankce jsou neúčinné - ale pořád je to jediný svět, který máme k dispozici, takže zahrávat si s atomovkami není rozumné. Naopak dodržovat NPT rozumné je.

A nebylo to Rusko, kdo zahájil trend kašlání na mezinárodní právo a smlouvy. Bohužel, byl to Západ, ten Západ k němuž patříme, kdo znicotnil smlouvy a garance Jugoslávii. Dokonce smlouvu, kterou od 70. let vydáváme za základ soužití v Evropě - SBSE.

Takže je velmi licoměrné, když německý představitel žvaní o porušení poválečného uspořádání v Evropě - zahájili je právě Němci.

E. Erat 30.8.2016 15:04

Re: Garance jsou jen sliby, ale atomovka je atomovka.

To jsou plky. Důležité je, za jakých podmínek se Krym stal dobrovolně součástí Ukrajiny v roce 1992, a co bylo zakotveno v první ústavě Ukrajiny. Krym měl nárok na svého presidenta (měl ho) na svého ministra zahraničí (měl ho), na širokou autonomii atd. A hlavně v této ústavě bylo zakotveno, že Krym může opustit Ukrajinu na základě místního referenda, bez souhlasu Kyjeva. Leč Ukrové později,myslím v roce 1994 přehlasovali v parlamentu zástupce Krymu a ruské menšiny, a v nové ústavě již tato autonomie nebyla (mimochodem Ukrové již mají asi šestou ústavu) zakotvena. V referendu z roku 2014 byla i jedna z variant, že se stav Krymu vrátí k ústavě z roku 1992. Tuto variantu volilo cca 3 % voličů. Většina volila připojení k Rusku, logicky z Krymčanů je cca 60 % ruské národnosti.

M. Rastislav 30.8.2016 19:08

Re: Garance jsou jen sliby, ale atomovka je atomovka.

Pane Erate,

pochopil jste článek. Garance jsou opravdu jen plky.

A. Reček 30.8.2016 9:44

Autor má pravdu

Kreml stále po rozpadu SSSR pohlížel na nové tamní státy, jako na něco,co musí poslouchat Moskvu a neodmlouvat. A už Jelcin to tak myslel. Nástup Putina tento pohled umocnil. Jak zatočit s takovým, který nechce poslouchat na slovo, vyzkoušel si před několika roky s Gruzii. Na řadu přišla Ukrajina. Snaha o rozdrobení UA v případě neposlušnosti se plánovala hned po Putinovém nástupu do Kremlu. Za éry Janukovyčovy se už jen dodělávaly detaily tohoto scénáře. Ukecaný předseda ruské liberální strany Žirinovskij to před cca 6 roky vyžvanil. No a onen Majdan skutečně zapříčinil Janukovyč, protože on s jeho partají Strana regionů a s oligarchy UA dobře rozkradli.

I. Schlägel 30.8.2016 12:00

Re: Autor má pravdu

Popsal jste to realisticky.

V. Novák 30.8.2016 14:59

Re: Autor má pravdu

Ukrajinu rozkradli oligarchové Janukovyčovi, Juščenkovi i Tymošenkové - rukama sice rozdílnýma, ale jinak nerozeznatelnýma.

E. Erat 30.8.2016 8:35

Hrůzná představa, která se bohužel

brzo naplní je zrušení víz pro Ukry. Již dnes je jich zde nejvíce z cizinců žijících v ČR. A taktéž vyžírají nejvíc český sociální systém, pobírají nejvíce dávek v přepočtu na 1000 obyvatel-cizinců žijících v ČR.

S. Landa 30.8.2016 10:01

Re: Hrůzná představa, která se bohužel

A já myslel, že zdaleka nejvíc je tu Slováků...

E. Erat 30.8.2016 14:44

Re: Hrůzná představa, která se bohužel

Máte pravdu pane Landa. Myslel jsem si totéž. Leč, podle té tabulky Českého statistického úřadu, který ovšem zohledňuje čerpání sociálních dávek jsou Slováci, až na druhém místě. Takže je tu možnost, že Slováků je zde více, ale nevyžírají tak sociální systém jako Ukrové na 1 000 obyvatel-cizinců.. Rusové, kterých je tu také dost jsou, až na šestém místě v čerpání dávek. Je to logické, většina ruských rodin zde usazených je bohatá, manželky nepracují. Ukrové dělají podřadné práce za pár šupů, a tak se jim hodí každá koruna od státu. U nás v Albertu začala pracovat mladá, hezká Ukrajinka. Po půl roce měla břicho k slehnutí. Žije zde stále, navštěvuje své kolegyně a krajanky v Albertu, má již třetí dítě s různými otci (to vypráví kamarádce u kasy) a je tzv. matka samoživitelka. Takže její cca půlroční vystoupení v Albertu stálo ČR již několik set tisíc.

M. Valenta 30.8.2016 13:20

Re: Hrůzná představa, která se bohužel

Blbé je, že bychom bez nich nepostavili ani garáž.

E. Erat 30.8.2016 14:53

Re: Hrůzná představa, která se bohužel

Mám menší stavební firmu, ano Ukrové se na některé méně sofistikované práce hodí. Také si je najímám na bourací práce či zemní práce. Ale, dnes jsou na trhu stavebních prací Veitnamci, kteří když jsou zaučeni odvádějí špičkovou práci, a mají obrovskou snahu si vydělat, nemají problém s večery, víkendy atd. Pečlivost, smysl pro detail mají tyto národy v sobě zakódovány. A zdaleka tak nechlastají. Např. na vlastní zateplování fasád si je najímám, a nemám již několik let žádné stížnosti či reklamace. Jsou slušní, neřve jim všude rádio. a lidé jsou s nimi spokojeni. I když v počátku se často leknou.

V. Heidlerová 30.8.2016 8:32

Trochu mi vrtá v hlavě

zda i české národní obrození, stejně jakož i ostatní podobná hnutí, nebylo založeno na negaci a nacionálním vymezování. Ukrajině v historii k tomu nebyl nikdy dán prostor, proto hledání svých cest bude mít delší a obtížnější už proto, že hraničí s ruským medvědem, který jí osamostatnění nikdy neodpustí. Proto sympatizuji s Ukrajinou.

M. Prokop 30.8.2016 9:49

Re: Trochu mi vrtá v hlavě

Asi tak, ano.

J. Laták 30.8.2016 12:57

Re: Trochu mi vrtá v hlavě

Přesně tak, a znáte ruskou náturu. I bolševici jsou nepochybně potomky ruského cara. Po staletí je nevědomky vychovával a dotvářel k obrazu svému. I když bolševik nakonec carskou rodinu vyvraždil, carismu se nikdy nezřekl. Vždyť i ta Rudá armáda stále obléká carskou uniformu. Sice naruby a když na to přijde, obuje si naruby i boty. Rozkaz je rozkaz.

J. Lancik 30.8.2016 16:31

Re: Trochu mi vrtá v hlavě

Mate na 100% pravdu pani Heidlerova! V porovnani s CSR Ukrajina vyhlasila nezavislost uz 22.1.1918 a temer soucasne s ni i Gruzie, mela vsak smulu a mate naprostou pravdu s tim sousedem. Lhar Lenin na jedne strane hlasal "pravo na seurceni az do sameho odtrzeni", a na druhe kratce po vyhlaseni nezavislosti bosevicke hordy vtrhly na U krajinu. Dva roky 1918-21 bojovala Ukrajina za svou svobodu nez bolsevicke presile podlehla. Pak az do roku 1991 uz jen tak zvana "Ukrajinska sovetska socialisticka republika" stejne hodnoty jako protektorat "Cechy a Morava". Meli jsme stesti, ze Rakousko se zachovalo slusne. Bohuzel do slusnosti ma Rusko predaleko, jinak dneska mohla Ukrajina slavit 98 let samostatnosti a byt sporadanym slusnym statem.

J. Lancik 30.8.2016 17:09

Re: Trochu mi vrtá v hlavě

Omlouvam se za preklep: "pravo na sebeurceni az do sameho odtrzeni".

V. Heidlerová 30.8.2016 18:32

Re: Trochu mi vrtá v hlavě

Moc Vám děkuju za pěkná a hlavně rozumná slova. Nechápu lidi, kteří v dnešní době - po tom, co nám SSSR a Rusko předvedly - Rusku a Putinovi zaslepeně věří. Rusko je svým založením země asiatská a asiatsky krutá a nedivím se, že řada států a etnik nechce žít v "bratrské" jednotě s touto pažravou říší. Jednou se trhne i Sibiř, charakter správního uspořádání tak velkého státu je tak prohnilý, zastaralý, těžkopádný, nepružný a založený na vůli jednoho imperátora, že to si některé národy nenechají líbit. Zdravím a díky.

E. Erat 30.8.2016 18:45

Re: Trochu mi vrtá v hlavě

Co by, kdyby. Kdyby tady nevraždil masově německý dobytek, nemuseli jsme být 40 let pod sovětskou kuratelou, a mohli jsme za dva roky slavit 100 let demokratického ČSR. A také jsme nohli být spořádaným a slušným státem bez komunistů a estébáků ve vládě, parlamentu, senátu na Hradě, v EP, v NATO atd. Ovšem to jsou pohádky, dějiny jak na Ukrajině, tak u nás se odvíjely jinak. Bohužel.

J. Lancik 30.8.2016 20:32

Re: Trochu mi vrtá v hlavě

Mate pravdu, kdyby jsou vzdycky chyby. Jenze ten "nemeckydobytek" dokazal jit do sebe a od roku 1945 (kdy vlastne jsa okupovan ani nemohl) az do dnes nikdy nasili nepouzil, kdezto ten "rusky dobytek" nasili pacha, napada sousedy a chtel by napravit nejvetsi katastrofu 20teho stoleti a obnovit hranice byvaleho SSSR. Nebo dokonce Ruska carskeho z roku 1914? Ja bych se vubec nezlobil kdyby k tomu doslo v pripade Rakouska. Byly by obnoveno zrizeni zemske, zemska snemy a samospravy. Vse lepsi nez soucasny ahistoricky paskvil spraseny Gottwaldem a okopirovany hradnim obejdou v roce 1998.

E. Erat 30.8.2016 21:17

Re: Trochu mi vrtá v hlavě

To " dobré " Německo je jen krátkou epizodou v jeho dějinách. Národní mentalita jak ruská tak německá zůstává stále v podvědomí. A je jenom otázka co a kdy jí aktivuje. Nevím jestli byl konec SSSR největší katastrofou 20. století, myslím že ne. Ale, vím, že to že bylo umožněno Německu znovu sjednocení byla zásadní chyba. K tomu nemělo nikdy dojít.

J. Laták 30.8.2016 22:31

Re: Trochu mi vrtá v hlavě

Pane Erate, ať Německý, Ruský, Slovenský, nebo Český, stále jen obyčejný dobytek, který za řádění lidského plemene na svých bližních opravdu nemůže, neb k tomuto způsobu chování není patřičně nadán.

J. Jurax 30.8.2016 22:35

Re: Trochu mi vrtá v hlavě

Dlužno ovšem dodat, že Ukrajina si vyprodukovala kromě jiných hord i vlastní bolševické hordy ...

Š. Hašek 30.8.2016 8:18

Ach jo.

Nějak se ty sny o "bruselské" Ukrajině a základně USA na Krymu (Kosovo se zdařilo) drolí ...... To je tak, když politiku stran Ruska dělají kavárníci, resp. stratégové ze zámoří. Zjednodušeno.

Pokud podle pana Mlejnka Ukrajina vždy patřila do evropského prostoru, potom tam ovšem patřilo/patří i Rusko. V článečku pozapomenuto. A objev, že se nakonec Ukrajina bude muset spolehnout sama na sebe (tedy, že poslanci majdanští budou muset začít štípat dříví, protože na ruský plyn jaksi nebudou hřivny, to jest rovněž kolosální objev.

Váš článek, pane Mlejnku, těm "eurodemokratům" na Ukrajině určitě hodně pomůže a cara Putina přivede k pláči. Kolik Vám bylo let v roce 1968 a všiml jste si vůbec politických posunů v Evropě od toho roku, ev. od roku 1990??

Poněkud zkráceno.

M. Prokop 30.8.2016 9:51

Jo, drolí.

"Nějak se ty sny o "bruselské" Ukrajině a základně USA na Krymu (Kosovo se zdařilo) drolí ...... "

On to totiž byl odpočátku ruský hoax. Lživé zdůvodnění ruské imperiální politiky.

P. Portwyn 30.8.2016 10:12

Re: Jo, drolí.

Kosovo je hoax??

Aha... a já myslel, že jsme ho mezinárodně uznali? Kárl von že byl velmi pro. Taky jsem jim to zbaštil. Jak se člověk nechá nachytat...