5.6.2024 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

EVROPA: Tři mýty nejen levice

Široký konsenzus po roce 1945 vycházel z imperativu, že se již nikdy nesmí opakovat válečné hrůzy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 25.7.2012 17:03

Ano.... bohužel bez charismatického energického vůdce...

a to není nic ve zlém, naopak... budu je volit.. jen je to škoda...

M. Prokop 25.7.2012 21:14

Re: Česká pravice leze na půlku soupeře

Spíš liberální, naštěstí.

F. Hereit 25.7.2012 21:43

Re: Česká pravice leze na půlku soupeře

Mužstvo, které se nedostane na půli soupeře, nemůže vyhrát

K. Křivan 25.7.2012 8:13

Základní kámen řešení,

je celoevropské referendum mezi (genetickými) Evropany, zda chtějí neevropany v Evropě.  Toto rozhodnutí pak musí být absolutně závazné pro politiky.

M. Prokop 25.7.2012 11:01

Re: Základní kámen řešení,

Neproveditelné.

Teoreticky i prakticky.

J. Kanioková 25.7.2012 17:04

bohužel...

H. Grúbr 25.7.2012 6:10

Nejsem politolog, ale nabyl jsem dojem, že

autor musí někde něco publikovat, aby měl odpublikováno a mohl konečně dostat ten doktorát.

I. Schlägel 25.7.2012 7:36

Re: Nejsem politolog, ale nabyl jsem dojem, že

Napište svůj článek. Uvidíme, jaké máte argumenty. Poučte nás, neznalé :-)

P. Lenc 25.7.2012 8:34

Re: Nejsem politolog, ale nabyl jsem dojem, že

Grúbr a argumenty?Jediné které zná jsou argumenty z komunistických příruček.

I. Schlägel 25.7.2012 10:03

Re: Nejsem politolog, ale nabyl jsem dojem, že

Co naděláte. Lidé už jsou holt takové.

M. Vojtíšek 25.7.2012 2:30

Nepřijde mi to přesné.

Dramaticky nerealistický pohled. Problém má daleko hlubší historii, jsou tu pomotány příčiny a důsledky.

Takovej údernickej článek.

I. Schlägel 25.7.2012 7:36

Re: Nepřijde mi to přesné.

V čem je článek nerealistický? Děkuji.

M. Vojtíšek 25.7.2012 12:22

Re: Nepřijde mi to přesné.

 1) Sociální stát

Sociální stát v Evropě akceleroval v 70/80 letech díky tlaku radikální levice , jako prevence proti komunismu, který kvetl za humny.

Ekonomická situace:

Evropa procházela všema světovejma událostma stejně jako zbytek světa. 

 

B. Rybák 25.7.2012 17:00

Re: Nepřijde mi to přesné.

Evropa neprožila studenou válku jako ostatní svět. Prožila ji v "americkém atomovém skleníku". Téměř nezbrojila, neválčila, za podlézání SSSR výhody získávala, zbytků (neo)koloniální moci si užívala, neudržitelný parazitický sociální systém si vytvářela - jednoduše řečeno: Zdegenerovala.

M. Vojtíšek 26.7.2012 0:39

Re: Nepřijde mi to přesné.

Evropa byla sousedem komunismu. Ideologicky byl na ni tvořen daleko větší tlak než na USA. Tzn USA možná zbrojilo. ALe v Evropě byla ta hlavní ideologická fronta demokracie vs komunismus.

K čemu demokracie, když nepřinese hráčům výhody, které jím umožní efektivnější fungování na trhu. Tzn když se nemusím pokakávat strachy , že mne někdo zapíchne nebo pojdu hlady, mohu sezabejvat něčím přínosným. Tzn sociální jistoty byla logická volba a je to logická volba i teď.

Smysl pro svobodu a demokracii roste s životní úrovní. Tzn pokud někdo dnes tvrdí opak tak lže. Demokracie a svoboda je luxus, který stojí peníze. 

M. Vojtíšek 25.7.2012 12:23

Re: Nepřijde mi to přesné.

 a) Nikdo dnes nedokáže/nechce vyčíslit, kolik stála samotná studená válka

b) Několik energetickejch krizí a měnových válek.

c) Prakticky kontinuelní krize na středním  východě, která vyvrcholila 20 letým Iráckým tažením

 zatěžovala všechny ekonomiky skrze ropu.

 

M. Vojtíšek 25.7.2012 12:26

Re: Nepřijde mi to přesné.

 d) Internetová bublina

e) Hypotéční krize u které je si třeba připomenout , že svět stál v říjnu 2008 na pokraji ekonomického totálního kolapsu díky finančnímu systému v USA.

Španělsko  , které bylo před krizí fiskálně odpovědné a bylo prakticky čistou obětí hypotéční krize. Podobně Irsko. Itálie je obětí vlastní korupce. A Řecko kombinace všeho s notnou dávkou populismu a dokonce podvodu.Tzn nikdo si nemůže myslet, že řešení bude jen tak.

f) Nezdaněné peníze zaparkované v daňových rájích.A ˇže jich tam je.

B. Rybák 25.7.2012 17:48

Re: Nepřijde mi to přesné.

Hypoteční (bankovní) krize v USA byla především důsledkem levicových, především B. Clintonem prosazených zákonů, které donutili banky poskytovat hypotéky i zcela nesolventním klientům.

Představa, že všichni mohou bez námahy trvale zbohatnout, když budou dělat totéž (kupovat jakékoli nemovitosti) je skutečně zločinně hloupá. Z jejího šíření podezírám spíš politiky, protože jejich riziko je mnohem menší než u bankéřů. Oni při nejhorším z politiky odejdou. Snadné zbohatnutí chudých je ovšem program převážně levicový.

M. Vojtíšek 26.7.2012 0:41

Re: Nepřijde mi to přesné.

No bankéř v administrativě USA vyloboval to co potřeboval. Bohatá společnost v USA je primárně postavená na enormní spotřebě surovin.

M. Vojtíšek 25.7.2012 12:31

Re: Nepřijde mi to přesné.

 Ono logika, je krize rostou úroky . Tzn Španělsko například při 7,5% úroku a míře zadlužení, by muselo ročně růst 7% aby se dál nezadlužovalo. A od 8% růstu by mohlo vracet peníze.

Například zemědělství tvoří 1,7% HDP v ČR. Tzn je otázka jak efektivně je řešen důchodovej systém atd atd. A vzdělávání. No jadernej fyzik může jít orat pole , nebo kopat jámu, ale kopáč reaktor nepošteluje. Tzn efektivní vzdělávání populace na max možnou úroveň je jasnou volbou.

Vývoj na peněžních trzích určuje nálada investorů. Tzn drcení těch co zrovna drží peníze, těch co je nedrží.

Ratingové agentůry jsou konstruktéři tohoto srabu. Stejně tak jako kdejaký renomovaný ekonom. Je třeba opakovat, kdo vytvářel podmínky pro  hypotéční bublinu. Bankéři pracující v administrativě USA. Kdejaký profesor z Harvardu měl jako vedlejšák konzultanta u nějaký Banky nebo Investiční společnosti. Čert aby se v tom vyznal. A tak se dá pokračovat do aleluja. Tzn sociální stát, jako příčina dluhové krize, je jedno velká lež.

V USA je každej stát taky jinak ekonomicky výkonej, a žije tam plno kultůr, USA je prakticky založená jen na multikulti. Autor popisuje příčiny tak jak mu mentálně vyhovují, pravda to ale není.

R. Tichý 25.7.2012 13:01

Re: Nepřijde mi to přesné.

Nezaměňujete příčinu a následek?

Jestliže jsou ratingy podvod, tak se jimi neřídím. Jestliže si půjčím, mám čas sledovat, co si o mě trhy myslí. Jestliže vidím, že se chystají mi půjčit za draho, tak si prostě za žádnou cenu nepůjčím. Politici jen, z touhy po moci, rozdělují dávky svým voličům, kterým ani nedochází, že to je pouze almužna. Politici většinou nemají žádné schopnosti, kromě prodeje slibů.

USA nebylo v historii multikulturní. Všichni budovali americký sen, kdo chtěl mít nějaká práva stal se občanem USA po vykonání zkoušek. Nikdo nic nedostal zadarmo.

M. Vojtíšek 25.7.2012 14:08

Re: Nepřijde mi to přesné.

Tam můžeme debatovat o vlnách migrace v post koloniální Evropě. Do Evropy se migrovalo posledních 100 let. V každý zemi ta migrace probíhala za jinejch podmínek. A s jiným kulturním statusem. Kdy například v GB ten kdo je společensky úspěšný získává právo na svou vlastní kultůru. Nebo pro změnu v Německu to byl samej Turek na práci. Tzn problematika je daleko složitější. Migraci ale v globálu nejde se ubránit, vždy byla politická, ekonomická migrace a vždy bude. I ČR je zdrojem migrantů na západ od 90 let.

Já jen říkám, že evropská dluhová krize není z důvodů sociálního státu, ale z ten problém se formoval posledních 40 let. Nezaměňoval bych korupci a podvody v Itálii a Řecku s následky hypoteční krize ve Španělsku a Irsku. Prostě to není tak jednoduché jak autor popisuje.

Tzn globální ekonomika nedokázala pojmout, politické, surovinové, válečné, finanční, krize a dnes se to hází na evropský sociální stát.  Dále ty řeči o společné Evropě.  Pokud chci volný obchod, volný pohyb osob. Tak to vyžaduje taky stanovit vlastní společná pravidla. Jak by volný trh a volný pohyb osob mohl fungovat v prostoru s rozdílnejma pravidlama.  A taky na to apeluje  MMF a USA. Dokončit evropskou integraci. To je logičtější řešení, než nějaká demontáž evropy, či hledání zástupných problémů jako je evropský sociální stát.

P. Joch 25.7.2012 14:35

Re: Nepřijde mi to přesné.

Pane Vojtíšek, je vidět, že vstřebáváte informace jako houba, ale bohužel je nemáte správně zanalyzované. Chybí Vám hlubší pochopení ekonomických problémů, pokud prohlašujete, že za současnou finanční krizi můžou bankéři, ekonomové a ratingové agentury. Tohle se nám snaží namluvit sociální inženýři proto, abychom jim nekafrali do jejich idejí sociálně-tržních států blahobytu. A platí to pro obě strany Atlantiku.

Zkuste na to jít jinak, pokud v přírodě je oslabené zvíře, vždycky se najde dravec, co ho dorazí. Každou mršinu ohlodají červi, každý živočich je obtěžován parazity. Jaké zde platí logika? Vyhrává zdravý před nemocným, nebo mrtvým. I když odstraníte pomocí regulací, zákazů a nařízení všechny dravce a parazity, stejně nemoc nevyléčíte a mrtvola neobživne.

A tak je to se i státem blahobytu. Parazitů (těch co do systému nepřispívají, ale jen berou) je čím dál víc. Opět opakuji, výdaje státu se mají od HDP odečítat, tak pravil Rothbard a měl pravdu. Potom by okamžitě bylo vidět jak moc je Evropa nemocná.

M. Vojtíšek 25.7.2012 15:07

Re: Nepřijde mi to přesné.

Tak nevím do jaké hloubky problém doopravdy chápu. Tak od začátku. Kapitalismus je forma využívání zdrojů. Tzn surovin, volnýho prostoru kam expandovat, lidské práce a know-how. Z těchnto základních zdrojů je vytvářena hodnota a distribuována na základě zásluhovosti. Díky tomu, že volný trh je vystaven externím vlivův, máme tu finanční systém, který by měl ty distorze vykrejvat. Problém a) díky novým technologiím a energetickým skokům klesá dlouhodobě význam lidské práce.b)ubejvá prostoru kam expandovat.c) nedostává se volného prostoru kam expandovat a nedostává se levné pracovní síly. Nedostává se levných surovin d) finanční systém soustavně nereálně valuuje riziko.

V důsledku toho došlo k posunu využití pracovní síly od zemědělství do výroby, a následně do služeb. Tzn zemědělství zaměstnává prakticky nic a výroba následuje prakticky stejný trend a tím pádem zbydou jen služby, který vlastně až tak nikdo nepotřebuje. Tzn zemědělství, výroba již není hlavním zdrojem tvorby hodnoty. tím jsou služby a samotný finanční systém. Který služby a samotné finančnictví nedokáže rizikově ohodnotit.

Tzn dnes práce nehraje žádnou roli a veškerý růst byl postaven na překotné spotřebě surovin - neracionálně naceněných rizicích takového chování, tzn nereálnost výsledné ceny. Myslíte si snad,že by při ceně 20 USD/za barel byla nějaká krize. No nebyla. Tzn autoregulace trhu za stávajících podmínek selhala. Někdo takto budoval bohatou společnost jako USA a nekdo za to budoval sociální stát.

K tý přírodě, evoluce je o získávání výhod. Nevidím problém v tom mít veřejnej zdravotní systém, nebo veřejné vzdělávání. Stejně jako při hromadné smlouvě s mobilním operátorem dostanete lepší cenu. Platit by to mělo i pro veřejný sektor. To, že je v něm korupce stejně jako v sektoru soukromém. Je věc jiná. Od toho by mají pomoci právě ty  obecně uznávaný pravidla, který se snaží civilizace nastavit po tisíce let.  

M. Vojtíšek 25.7.2012 15:11

Re: Nepřijde mi to přesné.

K těm parazitům. Těch co nedělají nic a jen parazitují je minimum , stejně jako náklady na ně. Největší paraziti jsou ti, co výhody systému využívají , ale neodvádí daně. Nebo například využívají výhradnímu přístupu k informacím a toho zneužívají. Což je prakticky celej finanční sektor tak jak teď funguje. A tím ten systém deformují, a tvoří tak následné riziko.

R. Tichý 25.7.2012 14:38

Re: Nepřijde mi to přesné.

Já bych řekl, že sociální stát není jen to, že stát rozdává dávky. Zdá se mi, že povzbuzuje pohodlnost, vyzdvihuje lenost nad pracovitost. Nemělo by být možné, aby nepracující se měl byť jen podobně dobře, jako pracující. A tak je to v celé Evropě, o všem se dlouze diskutuje, posílají se ostré "petice". Je zajímavé, že prakticky nikdy nejsou přijata doporučení odborných komisí, tedy lidí, kteří problematice rozumí. Politici jsou diletanti.

Jak dokončit evropskou integraci během 10ti let? To je příliš rychlé, politici tlačí na pilu. Kdyby to nesloužilo jen jim, pro krátkodobé zisky, tak jim nebude vadit trvání integrace v řádu 100 let.

Jednotná měna je absurdní ve chvíli, kdy ty ekonomiky nejsou "skoro" stejné. Vždyť je opravdu absurdní, že Slováci půjčují Řekům. Nikde ani zmínka o Estoncích, kteří provedli neobyčejně razantní škrty v obavě před krachem.

M. Vojtíšek 25.7.2012 15:26

Re: Nepřijde mi to přesné.

Podle mne sociální stát je volba většiny na co použije hodnotu, kterou jako společnost produkuje. Pokud ji chce použít na veřejný vzdělávání, veřejný zdravotnictví. Tak proč ne.

Prostě problém je finanční systém, který ztratil svojí původní smysl pomocníčka a stal se zněj největší parazit a saboteur. Stejně jak fianční systém špatně valuoval riziko zaběhnutejch společenskejch pořádků v USA. Další rostoucí bublina v půjčkách na vzdělávání. Tak špatně ohodnotil rizika v Evropě, v míře přerozdělování a optimalizaci veřejných služeb.

Jenže problém je daloko složitější. Například zdravotnictví. To je taky jedno velký šméčko. Místo prevence do a investic prevence se propaguje patologické chování jednotlivců a nákladně se to patologické chování léčí a zkoumá se to jak řešit následky. Věda na to dostává peníze tak mlčí. Tzn je to vše postavený na hlavu.

Co může podávat za informace, vědec , lékař, když je živ z toho šméčka, stejně jako ekonom,který je taky živ z toho šméčka. Tzn jak psal pan Joch nahoře. Příroda, evoluce, udělá to, že když se přemnoží predátor, tak vyžere co mu systém umožní a pak pojde hlady a vyhyne. A nenažranej predátor, je dnes celej finanční systém a na nšj navázaná šmé.

Tzn dluh je krytej, růstem který nikdy nemusí přijít. Tzn nikdy nemusí být zaplacen. Je to prostě důsledek špatný valuace rizika, který předvádí finanční sektor.

I. Schlägel 25.7.2012 14:53

Re: Nepřijde mi to přesné.

Bože můj. Pletete hrušky s jablky, příčinu a následek. Pokud jste chtěl něco z autorova textu vyvrátit a uvést na pravou míru, moc se Vám to nepovedlo.

M. Vojtíšek 25.7.2012 15:12

Re: Nepřijde mi to přesné.

Kde v čem prosím vypíchněte něco a můžem to vyargumentovat. Díky. Je to mlj názor, žádné dogma.