5.6.2024 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

EVROPA: Tři mýty nejen levice

Široký konsenzus po roce 1945 vycházel z imperativu, že se již nikdy nesmí opakovat válečné hrůzy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 26.7.2012 6:11

Re: Je na tom dost pravdy.

Chtěl jste vědět, "Co dělá tu "křesťanskou" lepší?". Vaše odpověď je výmluvnější, výstižnější než ta má. Přesně to chce Bůh po člověku, je to "poněkud idealistické, s realitou nesouvisející." Alespoň to si myslí většina lidí, včetně křesťanů. A je to těžké.

„Vejděte těsnou branou; prostorná je brána a široká cesta, která vede do záhuby; a mnoho je těch, kdo tudy vcházejí. Těsná je brána a úzká cesta, která vede k životu, a málokdo ji nalézá.“ (Matouš 7,13.14)

M. Vojtíšek 26.7.2012 0:41

Re: Nepřijde mi to přesné.

No bankéř v administrativě USA vyloboval to co potřeboval. Bohatá společnost v USA je primárně postavená na enormní spotřebě surovin.

M. Vojtíšek 26.7.2012 0:39

Re: Nepřijde mi to přesné.

Evropa byla sousedem komunismu. Ideologicky byl na ni tvořen daleko větší tlak než na USA. Tzn USA možná zbrojilo. ALe v Evropě byla ta hlavní ideologická fronta demokracie vs komunismus.

K čemu demokracie, když nepřinese hráčům výhody, které jím umožní efektivnější fungování na trhu. Tzn když se nemusím pokakávat strachy , že mne někdo zapíchne nebo pojdu hlady, mohu sezabejvat něčím přínosným. Tzn sociální jistoty byla logická volba a je to logická volba i teď.

Smysl pro svobodu a demokracii roste s životní úrovní. Tzn pokud někdo dnes tvrdí opak tak lže. Demokracie a svoboda je luxus, který stojí peníze. 

F. Hereit 25.7.2012 21:43

Re: Česká pravice leze na půlku soupeře

Mužstvo, které se nedostane na půli soupeře, nemůže vyhrát

M. Prokop 25.7.2012 21:14

Re: Česká pravice leze na půlku soupeře

Spíš liberální, naštěstí.

M. Prokop 25.7.2012 21:13

Re: Je na tom dost pravdy.

Ovšem poněkud idealistické, s realitou nesouvisející.

M. Prokop 25.7.2012 21:11

Re: Mýty autora o Evropě

Hlavně občané států USA jsou USA politický národ, kdežto občané států EU jsou politickými národy pouze svých států.

P. Fiala 25.7.2012 19:48

Mýty autora o Evropě

Evropa je část euroasijského kontinentu. A dělítkem je pohoří Ural ve směru východ-západ, či západ-východ. Též RUSOVÉ si mohou činit nárok na Evropu, a i Asii?

Něco zcela jiného je Evropská Unie. Mi osobně, hodně připomíná USA, ovšem ve fázi sjednocení a s jednotnou měnou USD (tehdy ještě krytým stříbrem, později zlatem a nejnověji "poznáním" že vzdělání obyvatel a jejich efektivita práce je jedním z nejkvalitnějších KAPITÁLŮ vedoucích všechny k "bohatství" a pokroku vůči konkurencčním společenským uskupením. USA je "stará" dvěstě dvacet roků. Státy EU jsou ještě mnohem starší. A obyvatelé USA jsou potomci dřívějších generací obyvatel hlavně států nejzápadnéjších území Evropy a otroků z Afriky.

F. Svoboda 25.7.2012 19:39

Re: Je na tom dost pravdy.

Děkuji za podrobné vysvětlení.

B. Rybák 25.7.2012 17:48

Re: Nepřijde mi to přesné.

Hypoteční (bankovní) krize v USA byla především důsledkem levicových, především B. Clintonem prosazených zákonů, které donutili banky poskytovat hypotéky i zcela nesolventním klientům.

Představa, že všichni mohou bez námahy trvale zbohatnout, když budou dělat totéž (kupovat jakékoli nemovitosti) je skutečně zločinně hloupá. Z jejího šíření podezírám spíš politiky, protože jejich riziko je mnohem menší než u bankéřů. Oni při nejhorším z politiky odejdou. Snadné zbohatnutí chudých je ovšem program převážně levicový.

J. Kanioková 25.7.2012 17:04

bohužel...

J. Kanioková 25.7.2012 17:03

Ano.... bohužel bez charismatického energického vůdce...

a to není nic ve zlém, naopak... budu je volit.. jen je to škoda...

B. Rybák 25.7.2012 17:00

Re: Nepřijde mi to přesné.

Evropa neprožila studenou válku jako ostatní svět. Prožila ji v "americkém atomovém skleníku". Téměř nezbrojila, neválčila, za podlézání SSSR výhody získávala, zbytků (neo)koloniální moci si užívala, neudržitelný parazitický sociální systém si vytvářela - jednoduše řečeno: Zdegenerovala.

J. Kanioková 25.7.2012 17:00

Víra v Boha není nepohodlná, je při všem technickém pokroku a informacích už jen pohádkou...

J. Kanioková 25.7.2012 16:57

Prorok úpadku Evropské unie: Wilhelm Röpke

http://jdem.cz/vt5j9

J. Kanioková 25.7.2012 16:53

Taky se toho překročeného Rubikonu bojím, především pro naše potomky...

máte obrovskou pravdu... Ještě bychom měli odbourat matení pojmů, protože pod pojmem levice si většina představí ČSSD. A i nejsou bez viny, nebezpečnější jsou P&L. Na komunisty či socialisty realističtěji myslící lidi většinou reagují rovnou s odstupem, ale P&L s jejich "ušlechtilými" řečmi o spravedlnosti, solidaritě, altruismu, špatném svědomí... bohužel... na ty jejich dojemné řeči dost lidí skočí.. Jsou to lidi z 95% nepolíbení reálným životem, živí se teoretizováním, utopickými texty a chovají se velmi kultivovaně. Hodně lidí nepochopí, že za těmi kecy není žádná reálná strategie, žádné zkušenosti z reálného denodenního života...

J. Kanioková 25.7.2012 16:38

Autore . 1*********************

Naprosto brilantní...

V. Ondys 25.7.2012 16:34

:))))))))))) Populistická a xenofobní krajní pravice?

Hm, tak jsem hodně zvědavej na ten váš sociální stát s vlčí tváří v mezích pokroku, jeden by si mohl myslet, že v něm žije asi dvacet let...

M. Vojtíšek 25.7.2012 15:26

Re: Nepřijde mi to přesné.

Podle mne sociální stát je volba většiny na co použije hodnotu, kterou jako společnost produkuje. Pokud ji chce použít na veřejný vzdělávání, veřejný zdravotnictví. Tak proč ne.

Prostě problém je finanční systém, který ztratil svojí původní smysl pomocníčka a stal se zněj největší parazit a saboteur. Stejně jak fianční systém špatně valuoval riziko zaběhnutejch společenskejch pořádků v USA. Další rostoucí bublina v půjčkách na vzdělávání. Tak špatně ohodnotil rizika v Evropě, v míře přerozdělování a optimalizaci veřejných služeb.

Jenže problém je daloko složitější. Například zdravotnictví. To je taky jedno velký šméčko. Místo prevence do a investic prevence se propaguje patologické chování jednotlivců a nákladně se to patologické chování léčí a zkoumá se to jak řešit následky. Věda na to dostává peníze tak mlčí. Tzn je to vše postavený na hlavu.

Co může podávat za informace, vědec , lékař, když je živ z toho šméčka, stejně jako ekonom,který je taky živ z toho šméčka. Tzn jak psal pan Joch nahoře. Příroda, evoluce, udělá to, že když se přemnoží predátor, tak vyžere co mu systém umožní a pak pojde hlady a vyhyne. A nenažranej predátor, je dnes celej finanční systém a na nšj navázaná šmé.

Tzn dluh je krytej, růstem který nikdy nemusí přijít. Tzn nikdy nemusí být zaplacen. Je to prostě důsledek špatný valuace rizika, který předvádí finanční sektor.

M. Vojtíšek 25.7.2012 15:12

Re: Nepřijde mi to přesné.

Kde v čem prosím vypíchněte něco a můžem to vyargumentovat. Díky. Je to mlj názor, žádné dogma.

M. Vojtíšek 25.7.2012 15:11

Re: Nepřijde mi to přesné.

K těm parazitům. Těch co nedělají nic a jen parazitují je minimum , stejně jako náklady na ně. Největší paraziti jsou ti, co výhody systému využívají , ale neodvádí daně. Nebo například využívají výhradnímu přístupu k informacím a toho zneužívají. Což je prakticky celej finanční sektor tak jak teď funguje. A tím ten systém deformují, a tvoří tak následné riziko.

M. Vojtíšek 25.7.2012 15:07

Re: Nepřijde mi to přesné.

Tak nevím do jaké hloubky problém doopravdy chápu. Tak od začátku. Kapitalismus je forma využívání zdrojů. Tzn surovin, volnýho prostoru kam expandovat, lidské práce a know-how. Z těchnto základních zdrojů je vytvářena hodnota a distribuována na základě zásluhovosti. Díky tomu, že volný trh je vystaven externím vlivův, máme tu finanční systém, který by měl ty distorze vykrejvat. Problém a) díky novým technologiím a energetickým skokům klesá dlouhodobě význam lidské práce.b)ubejvá prostoru kam expandovat.c) nedostává se volného prostoru kam expandovat a nedostává se levné pracovní síly. Nedostává se levných surovin d) finanční systém soustavně nereálně valuuje riziko.

V důsledku toho došlo k posunu využití pracovní síly od zemědělství do výroby, a následně do služeb. Tzn zemědělství zaměstnává prakticky nic a výroba následuje prakticky stejný trend a tím pádem zbydou jen služby, který vlastně až tak nikdo nepotřebuje. Tzn zemědělství, výroba již není hlavním zdrojem tvorby hodnoty. tím jsou služby a samotný finanční systém. Který služby a samotné finančnictví nedokáže rizikově ohodnotit.

Tzn dnes práce nehraje žádnou roli a veškerý růst byl postaven na překotné spotřebě surovin - neracionálně naceněných rizicích takového chování, tzn nereálnost výsledné ceny. Myslíte si snad,že by při ceně 20 USD/za barel byla nějaká krize. No nebyla. Tzn autoregulace trhu za stávajících podmínek selhala. Někdo takto budoval bohatou společnost jako USA a nekdo za to budoval sociální stát.

K tý přírodě, evoluce je o získávání výhod. Nevidím problém v tom mít veřejnej zdravotní systém, nebo veřejné vzdělávání. Stejně jako při hromadné smlouvě s mobilním operátorem dostanete lepší cenu. Platit by to mělo i pro veřejný sektor. To, že je v něm korupce stejně jako v sektoru soukromém. Je věc jiná. Od toho by mají pomoci právě ty  obecně uznávaný pravidla, který se snaží civilizace nastavit po tisíce let.  

J. Krásenský 25.7.2012 15:06

Re: Je na tom dost pravdy.

Jak to napsat bezvěrci? Pro začátek: Kolik lidí je schopných se chovat podle zákona, i v případě, že je nikdo nevidí, nemůže se na jejich činy přijít, přesněji řečeno, může jim jejich chování "projít"? (příklad" dopravní předpisy)

Druhý stupeň: Kolik lidí je schopný se chovat podle zásady: " Nečiň druhému to, co nechceš, aby druzí činili tobě!"

Třetí stupeň: "Miluj bližního svého jako sám sebe!" Milovat, znamená také dávat, bez očekávání vděku, protislužby, protidaru, dávat bez příčiny a bez uznání, bez zveřejnění dárce.

Čtvrtý level: "Miluj Boha celým svým srdcem celou svou myslí a celou svou silou!" Pro bezvěrce - věnuj svůj život vyššímu cíli, ale nezapomeň, že Bůh je Láska (nikoli eros). A tomuto cíli věnuj všechno své úsilí, aniž bys jakkoli překročil předchozí úrovně - Vše  dělej tak, aby ses za sebe nikdy nemusel stydět, neubližuj, převezmi odpovědnost za svůj život a své blízké, pracuj bez očekávání zisku, požitek není ani cíl ani odměna, pomáhej.

I. Schlägel 25.7.2012 14:53

Re: Nepřijde mi to přesné.

Bože můj. Pletete hrušky s jablky, příčinu a následek. Pokud jste chtěl něco z autorova textu vyvrátit a uvést na pravou míru, moc se Vám to nepovedlo.

T. Petřek 25.7.2012 14:40

Velmi trefný článek.

Ale s autorem nesouhlasím v tom, že je ještě čas na řešení. Myslím, že už je pozdě - jak píše paní Janovská - a bude to "bolet".

Všechno co evropská (j)elita zatím udělala při řešení krize, je nic neřešit - stále pokračovat v tomtéž.

R. Tichý 25.7.2012 14:38

Re: Nepřijde mi to přesné.

Já bych řekl, že sociální stát není jen to, že stát rozdává dávky. Zdá se mi, že povzbuzuje pohodlnost, vyzdvihuje lenost nad pracovitost. Nemělo by být možné, aby nepracující se měl byť jen podobně dobře, jako pracující. A tak je to v celé Evropě, o všem se dlouze diskutuje, posílají se ostré "petice". Je zajímavé, že prakticky nikdy nejsou přijata doporučení odborných komisí, tedy lidí, kteří problematice rozumí. Politici jsou diletanti.

Jak dokončit evropskou integraci během 10ti let? To je příliš rychlé, politici tlačí na pilu. Kdyby to nesloužilo jen jim, pro krátkodobé zisky, tak jim nebude vadit trvání integrace v řádu 100 let.

Jednotná měna je absurdní ve chvíli, kdy ty ekonomiky nejsou "skoro" stejné. Vždyť je opravdu absurdní, že Slováci půjčují Řekům. Nikde ani zmínka o Estoncích, kteří provedli neobyčejně razantní škrty v obavě před krachem.

P. Joch 25.7.2012 14:35

Re: Nepřijde mi to přesné.

Pane Vojtíšek, je vidět, že vstřebáváte informace jako houba, ale bohužel je nemáte správně zanalyzované. Chybí Vám hlubší pochopení ekonomických problémů, pokud prohlašujete, že za současnou finanční krizi můžou bankéři, ekonomové a ratingové agentury. Tohle se nám snaží namluvit sociální inženýři proto, abychom jim nekafrali do jejich idejí sociálně-tržních států blahobytu. A platí to pro obě strany Atlantiku.

Zkuste na to jít jinak, pokud v přírodě je oslabené zvíře, vždycky se najde dravec, co ho dorazí. Každou mršinu ohlodají červi, každý živočich je obtěžován parazity. Jaké zde platí logika? Vyhrává zdravý před nemocným, nebo mrtvým. I když odstraníte pomocí regulací, zákazů a nařízení všechny dravce a parazity, stejně nemoc nevyléčíte a mrtvola neobživne.

A tak je to se i státem blahobytu. Parazitů (těch co do systému nepřispívají, ale jen berou) je čím dál víc. Opět opakuji, výdaje státu se mají od HDP odečítat, tak pravil Rothbard a měl pravdu. Potom by okamžitě bylo vidět jak moc je Evropa nemocná.

T. Petřek 25.7.2012 14:30

Re: Česká pravice leze na půlku soupeře

...natož ve sněmovně či senátu. Vidím v Česku jedinou pravicovou stranu - SSO

R. Langer 25.7.2012 14:15

Re: Česká pravice leze na půlku soupeře

Žádná česká pravice ve vládě neexistuje...

R. Langer 25.7.2012 14:10

Re: Je na tom dost pravdy.

A existenci kterého Boha konkrétně máte na mysli?