7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

EVROPA: Svět podle Putina

Televize Prima pořadem Svět podle Putina dokázala, že žijeme ve svobodné společnosti a nejsme zatím ovládnuti cenzurou, i když jsem slyšel mnoho hlasů proti vysílání tohoto pořadu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Drašner 27.6.2017 8:51

Trochu k té historii

Obávám se, že před sepsáním článku p. Podracký trochu odflákl historickou přípravu: žádné Rusko před Romanovci neexistovalo, existoval jen životní prostor slovanských, ugrofinských a baltských kmenů, o velmi různých jazycích, na jehož území se od 9.stol. od Velkého Novgorodu po Kyjev konstituoval stát, nazývaný Rus ́. Tohle velkoknížectví se začalo od cca 12.stol. fragmentovat na jednotlivá knížectví, ovládaná různými větvemi velkoknížecího rodu Rurikovců, která soupeřila (někdy velice krvavě) o velkoknížecí stolec v Kyjevě. K tomu přispívaly migrace kočovníků z východních stepí, z nichž konečně mongolskému chanátu se podařilo nejednotná knížectví porazit a zpoplatnit, čímž definitivně skončila sjednocující moc Kyjeva. následovalo období cca 300 let, kdy území zhruba na čáře Pskov - Kyjev "osvobodili" od mongolské nadvlády Litevci (protože sami nebyli zvlášť silní a navíc měli v zádech německo-švédskou kolonizaci v Pobaltí, postupovali spíše habsburskou sňatkovou metodou a vojenské prostředky používali spíše jen výjimečně), kteří v byli v této době jedinými, kdo dokázal mongolská vojska porazit (např. u Sinich Vod). Na východ od výše uvedené čáry nastal od 13.stol. rozvoj do té doby bezvýznamného knížectví moskevského, jehož vládcům, počínaje Jaroslavem Něvským, se podařilo se s mongolskými chány spřátelit a dokonce pro ně vybírat na SV daně. V praxi pak nepřátelé resp. terče územní expanze Mosky byli i nepřáteli "Tatarů", protože bylo snadné je označit jako "neplatiče" a odpověď kočovníků bývala obvykle rychlá a brutální. Existují dokonce náznaky, že za slavnými vítězstvími Něvského stály mongolské tumeny (vojenské jednotky).

P. Zinga 27.6.2017 8:47

Re: Dvojí metr:

Štrobl, neblbněte. To je nezávislými historiky ověřené číslo. Mluvíme o obětech německé agrese.

P. Zinga 27.6.2017 8:45

Re: Připomněl jsem si statistický údaj z našich médií...

Pane Schwarzi, ukázkový demagog jste Vy! Takový blábol o zraněném, zahrnutém buldozerem! Jste normální?

USA mají vysoké náklady s udržováním svých základen, rozes..ných po celém světě a předraženými zbraňovými systémy.

Že za cenu jednoho amíka může Sev. Korea postavit celý pluk, nevypovídá o ničem jiném, než o Vaší omezenosti.

J. Štrobl 27.6.2017 8:41

Re: Dvojí metr:

Už jste spočítal kolik z těch 28 milionů zabili sami Rusové? Ne? Tak si vemte nějaký nekomunistický dějepis a počítejte.

J. Štrobl 27.6.2017 8:39

Rusové nic, Rusové muzikanti.

Pane autore, přečtěte si něco od Putinova stínového poradce Dugina a nemelte nesmysly. Ruská imperiální politika se od carských dob nezměnila. Na to se můžete zeptat ve všech zemích, které s Ruskem sousedí. Například ruské hackerské útoky na ukrajinské elektrárny, které mají za cíl destabilizovat ukrajinský režim, také příliš nepodporují vaši proruskou tirádu. A tak by se dalo pokračovat dále.

P. Zinga 27.6.2017 8:39

Dvojí metr:

Že Izrael hájí své hranice i za nimi, protože "už nikdo a nikdy holokaust" v naprostém porozumění Západu, stejný princip Ruska "už nikdo a nikdy nám nezabije 28 milionů lidí" a stejným způsobem chrání svou integritu, je dle Západu imperiální politikou.

A i zde se najde dost pokrytců...

J. Schwarz 27.6.2017 6:58

Re: Připomněl jsem si statistický údaj z našich médií...

Máte pravdu, pane Vízku a zároveň jste ukázkový demagog. USAmóžná opravdu dávají na zbrojení víc než dalších devět států, ale jestli to nebude částečně proto že ty další státy / hlavně v NATO / s tím počítají a samy své závazky neplní, a částečně proto že struktura oněch vojenských výdajů různých zemí je nesrovnatelná. USA stojí "lidská síla" nepoměrně více než Rusko, Čínu, Indii, Pakistan nebo dokonce KLDR. Ono nákladně léčit zraněného vojáka je sakra dražší než nechat ho na holičkách a pak zahrnout buldozerem. Srovnávat by bylo třeba ne vojenské výdaje, ale počty tanků, letadel, helikoptér, počty vojáků a podpůrných sil a ne co to stojí. Za cenu jednohoamerického vojáka vyjádřenou v dolarech může KLDR vybavit pluk. A o čem to vypovídá?

M. Zikmund 27.6.2017 6:14

Ukrajinci chtěli do Evropy?

A to víte jak a podle čeho? To je právě ten problém mediání manipulace a koncentrace a také "přání otcem myšlenky". Potíž (a dlouhodobá) byla a je v tom, že se ukrajinská splečnost dělila přibližně na polovinu na ty, kteří inklinovali na západ a na ty, co inklinovali na východ. Hlavní město Kyjev patřilo do západní poloviny a nebylo tak pro naši propagandu problém vyvolat pocit, že "Ukrajina chce na západ", protože tady se vedly hlavní demonstrace proti Janukovyčovu rozhodnutí nepodepsat asociační smlouvu s EU. Během ukrajinských událostí byla za účasti Ruska a zemí EU učiněna dohoda o mírovém řešení a uskutečnění prezidentských voleb. Tyto volby mohly určit, zda chce Ukraina na západ či na východ, ale k nim a tedy k tomuto rozhodnutí nakonec nedošlo, protože mocenské řešení šlo neústavní cestou (za mohutné podpory EU a USA). Východní polovina na to zareagovala jednak vypsaním referenda (Krym) a druhak ozbrojeným odporem (obojí za mohutné podpory Ruska). Volby, které následovaly a to jak na západě za Porošenka, tak na východě a Krymu už těžko mohly určit, kam chtěli předpřevratoví Ukrajinci.

A. Trick 27.6.2017 6:10

Pane autore,

První část Vašeho článku je vynikající! To rusofobové musejí radostí učůrávat do trenek.

Ale druhou polovinou jste vše pokazil. Zvláště když jste se rozepsal o Ukrajině.

P. Dvořák 27.6.2017 1:52

Re: Připomněl jsem si statistický údaj z našich médií...

Brzy se dovíte pravdu: Tento statistický údaj nepochybně pochází od Putinových hackerů.

:-))

F. Vízek 27.6.2017 1:22

Připomněl jsem si statistický údaj z našich médií...

Seřadíme-li deset států světa, které dávají nejvíce na

zbrojení, pak ten první - USA - dává více než zbývajících

devět.

Zajímavé, poučné.