6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Svět podle Putina

Televize Prima pořadem Svět podle Putina dokázala, že žijeme ve svobodné společnosti a nejsme zatím ovládnuti cenzurou, i když jsem slyšel mnoho hlasů proti vysílání tohoto pořadu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Drašner 27.6.2017 11:19

Re: Trochu k té historii

1) Za toho Jaroslava se omlouvám, jde o přepis. Co se účasti Mongolů týče, doporučuji tento odkaz http://www.messagetoeagle.com/battle-on-the-ice-army-of-prince-nevsky-against-crusaders-and-teutonic-knights-on-apr-5-1242/ Mluví se tam sice jen o "600 jízdních lučištnících", ale to mi vcelku stačí. Koneckonců tam bojovalo 2600 útočící armáda proti cca 5000 obránců, takže těch lučištníků bylo 10% - a rozhodně to není v zalesněné oblasti.

2) Tartu. Podle ruských kronik byla v r.1030 vypálena dřevěná pevnost Estů a založena pevnost Jurjev (o původním názvu se, co vím, kroniky nezmiňují. My také nevíme, jak se původně jmenovala Přimda, založená na českém území zřejmě Vohburgy, že?

3) Znovu: Ve středověku bylo to, co označujete za Rusko volným svazkem knížectví, ovládaných různými větvemi Rurikovců, které se braly jako suverénní entity. O tom, že by se tam mluvilo v oné době jednotným ruským jazykem, silně pochybuji (dochovalo se mnoho jmen slovanských, ale i ugrofinských kmenů).

V. Podracký 27.6.2017 11:18

Re: Naše právo, pokud vím, vychází z práva římského.

Dnes se neobsazují celé země, to dělali komunisté, kteří měli v těchto zemích nějakou podporu místních komunistů a vládu jim předali. Dnes jsou jiné zájmy, jde o závislost hospodářskou, je to boj o trhy a o zdroje. Je jiná taktika. Země musí tzv. demokratická a dávat nějaké záruky majetku. Potom mezinárodní kapitál vykoupí přírodní bohatství. Lidé v této zemi se většinou mají dobře, ale země je ovládnuta kapitálem. Ze zahraničí se jen hlídá, aby byla otevřená, mohlo se v ní cokoliv koupit, kohokoliv podplatit a zkorumpovat. Jedině diktátor může proti tomu bojovat. Ale ten se potom bombarduje protže je nedemokratický. Demokracie a otevřenost je vlastně cesta k závislosti kapitálové a tím i státní orientaci.

M. Prokop 27.6.2017 11:17

Re: schíza ?

Ano.

M. Kolář 27.6.2017 11:08

schíza ?

Autor napsal docela zmatečný článek .. Žádná démonizace Ruska neexistuje, otázka vztahu k Rusku z hlediska staletí je irelevantní záležitost. Rusko se stalo jedním z hlavních dějinných nositelů totalitní dynamiky od 20 století .. Autor především nechápe, že vnější chování (agrese) takových režimů jako je např. ten dnešní Putinův, tvoří jednotu s vnitřním vývojem systému, posilováním kontroly nad společností .. Ano Putin má důvod se bát Západu a šíření jeho liberálního modelu do postsovětského prostoru, ovšem nejedná se o ohrožení Ruska ale o ohrožení pouze samotného nezákonného politického režimu který se před vlastním obyvatelstvem musí skrývat za šovinismus, militarismus a stálou účelovou "brannou připravenost" ..

M. Prokop 27.6.2017 10:58

Re: Naše právo, pokud vím, vychází z práva římského.

Ta podpora byla spíš nepodpora. Třeba se "zelenými mužiky" nesrovnatelná.

Ano, Rusové podporovali Ortegu, Amíci contras trochu, jak je vidno z oné aféry.

"Byl pokus" - pokus USA?

J. Roškota 27.6.2017 10:49

Ruská spravedlnost?

O historické spravedlnosti lze diskutovat dlouhé hodiny. My si však, bohužel, musíme vybrat stranu. Byl jsem v Rusku i v Americe. Nebo porovnejme Polsko s Ukrajinou, což byly v osmdesátých letech srovnatelně rozvinuté země. No a je jasno.

V. Novák 27.6.2017 10:32

Re: no Rusko i historicky...

Tartu = Jurjev, zal. Jaroslavem Moudrým.

Šlisselburg byl dříve Noteburg (švéd.) - ještě dříve Oriešek (ruský).

První zmínka o Tallinu je u Idrísího a je to arabsky zmršené "Kolyvaň".

Novgorod byl ruským městem, obyvavatelé mluvili (a psali) rusky, vyznávali pravoslaví a pro obranu si najímali ruská knížata, jako třeba Alexandra Jaroslaviče. Zřízením to byla bojarská "republika", ale ruská.

V. Novák 27.6.2017 10:16

Re: Naše právo, pokud vím, vychází z práva římského.

Byla podpora pokusu o invazi v Zálivu sviní. To, že nebudou další invaze ani pokusy o ně, byla podmínka stažení sovětských raket středního doletu z Kuby (plus stažení amerických z Turecka a Itálie).

Byla intenzivní podpora somozovců proti Nicaragui. Tak intenzivní, že se Reagan zapletl do aféry Írán-contras a Oliver North to odnesl pár lety v báni.

Byl pokus o převrat ve Venezuele ještě proti Chávezovi - Chávez to ustál, tak se pokus o puč neopakoval.

O. Mayer 27.6.2017 10:15

Re: no Rusko i historicky...

.,to že Rus sahala až k Baltu před Petrem Velikým není pravda, resp. je to pravda jen v případě, že všechny tehdejší státy v tomto prostoru ex post prohlásíme za ruské. Například Novgorod, který se tomu asi nejvíce blížil byl svobodným státem až do posledních Rurikovců a víceméně skandinávskou výspou. Všechna velká města východního Baltu jsou založena buď řádem německých rytířů nebo Hansou ( a to v dobách , kdy ruská knížata ještě platila daně do Karakorumu)

B. Rameš 27.6.2017 10:13

Článek je fakt dlouhý,

napíšu jen toto: každý z těch několika Rusů, s kterými jsem si (většinou za přispění nějaké té C2H5OH) povídal, byl hluboce přesvědčen, že Rusko má svaté právo vést minimálně všechny slovanské národy plus "blízké příhraničí". Ať si to každý přebere.

V. Novák 27.6.2017 10:07

Re: no Rusko i historicky...

V 90. letech to vypadalo, že Rusko nebude třeba napadat, že se rozpadne samo. Za potlesku a podpory Západu.

Ujasněme si pojmy - "blízké zahraničí" je v ruské diplomatické a novinářské (a i obchodní) hantýrce území SNS, tedy bývalého SSSR mimo Pobaltí. V současnosti i mimo Ukrajinu.

O. Mayer 27.6.2017 10:04

Re: Nájezdy na Rusko

mea maxima culpa- zapomněl jsem na jeden nájezd řádu nejsvětější panny Marie. Přesto se člověk nemůže zbavit dojmu, že je to trochu divně , že během těch staletí kontinuální nebezpečí ze západu se Rusko tak nějak náhodou rozrostlo od Sitky až po Varšavu.

A co se týče toho nástupního prostoru NATO, vzhledem k současnému stylu vedení války nic takového vlastně nepotřebuje. Jediný problém, který NATO tak říkajíc za branami přineslo, že se Rusku mírně zmenšil počet sousedů, které lze zcela bez rizika napadnout.

L. Vrána 27.6.2017 10:02

Re: no Rusko i historicky...

Takhle se to nedá porovnávat. Jak se rozšířili v těchto stoletích državy Anglie, Francie, Holandska, Španělska? O něco později expandovalo 17 bývalých kolonií v severní Americe. To bylo stejné- vyspělejší civilizace si rozdělovaly svět mezi sebou. Rozdíl byl ale v režimu: Ruské orientální samoděržaví a pravoslaví proti západním v podstatě konstitučním monarchiím se svobodným obchodem a k tomu protestanství + katolictví.

M. Prokop 27.6.2017 9:58

Re: Naše právo, pokud vím, vychází z práva římského.

Uzavřelo (Sovětský svaz) smlouvu s Kubou. Byla invaze na Kubu? Exiloví Kubánci chtěli podporu, dostali ji v nedostatečné míře.

Prosovětská byla Nicaragua. Invaze žádná. Teď blbne Venezuela, zase nic.

Proč by měli blbnout Mexičané?

M. Prokop 27.6.2017 9:53

Re: Dvojí metr:

Ovšem i na nich mělo Rusko (Sovětský svaz) značný podíl. Svou podporou a zásobováním napomohlo tomu, že Hitler "vyrostl" a když jím bylo napadeno, tak ruským způsobem vedení boje bez ohledu na ztráty.

J. Štrobl 27.6.2017 9:50

Re: Dvojí metr:

No asi takhle. Celkem padlo, zemřelo na zranění, zemřelo v zajetí

8 700 000 vojáků. Civilních obětí bylo asi 13,5 milionu z nichž nelze přesně určit, kolik jich zabili Němci, kolik jich nechal zavraždit Stalin a kolik padlo v bratrovražedných bojích za frontou, zejména v Bělorusku a na Ukrajině.

J. Chaloupka 27.6.2017 9:48

Naše právo, pokud vím, vychází z práva římského.

A podle toho: nechť je slyšena i druhá strana, udělal Stone i Prima dobře.(Ostatně myslíte si, že by Putin dal rozhovor nějakému "komunistobijci"? Asi sotva.) Závěr nechť si udělá každý sám.

USA jsme navštívili před cca 11 lety na 6 týdnů. Neměli jsme pocit, že je to země svobody. To v Kanadě jsme se cítili mnohem lépe. Co mne překvapilo, bylo množství chudoby. Divím se B. Gatesovi, že posílá peníze na očkování dětí v Africe, když doma má tolik potřebných. Třeba taková škola by byla užitečnější.

PS. kdyby Rusko uzavřelo nějakou smlouvu třeba s Mexikem myslíte, že by si to USA nechaly líbit?

V. Novák 27.6.2017 9:47

Re: Trochu k té historii

No, Něvský byl Alexandr a s Moskvou měl společného jen to, že jeho syn Daniil Alexandrovič se stal údělným vládcem Moskvy.

Mongolské oddíly Alexandr používal - a platil - ovšem neexistují žádé náznaky, že by mu pomohly porazit Švédy na Něvě nebo Livonské rytíře na Čudském jezeře. Ani v jednom případě nebyla použita kočovnická taktika a žádná kronika se o účasti Tatarů (Mongolů) nezmiňuje. Nemluvě už o tom, že v lesích nebyli kočovníci nijak úspěšní - patřili do stepí.

Žádná mongolská nadvláda se nekonala, Mongolové od ruské lesní oblasti jenom vybírali jasak, města dobyli a vyplenili (nebo se s nimi dohodli na výpalném) - ale nežili v nich a neměli v nich posádky. Vládli místní vládci a lidé si žili po svém. Mongolská nadvláda, bez ohledu na to, co tvrdila historiorafie 19. století, již převzali sovětští historici, se omezovala na vybírání daní a potvrzování velkoknížete.

To nadvláda Poláků a Litevců byla vnímána jako mnohem těžší - a taky proti ní vznikala povstání.

M. Prokop 27.6.2017 9:47

Re: no Rusko i historicky...

Pokud by někdo teď chtěl Rusko napadnout, promeškal vhodný okamžik v devadesátých letech, kdy bylo dost oslabené. Místo toho byla tendence Rusku pomáhat a zapojovat je do západních struktur. Ergo kladívko, nikdo nechce Rusko napadat, to je Putinův strašák pro vlastní obyvatelstvo, aby si neuvědomovalo co všechno by mohlo chtít a mít. Problém je jen s tím, jak zařídit, aby Rusko nenapadalo své sousedy a nesnažilo se příliš ovlivňovat "blízké zahraničí", své bývalé satelity.

M. Hoblík 27.6.2017 9:38

Putin?

Skutečný a přirozený, nejlepší!

V. Novák 27.6.2017 9:33

Re: no Rusko i historicky...

Není nad to, zvolit vhodný okamžik, že?

Že Rus sahala až k Baltu dávno před Petrem - to se obstrouhne. Že švédské nebezpečí a okupace do té doby ruských (=pod ruská knížata spadajících) zemí trvala staletí, to taky. Boj se Švédy na Něvě a s Livonskými rytíři na Čudském jezeře - koho by to zajímalo.

Že bitva na Kulikově poli dopadla jak dopadla jen proto, že litevské vojsko, které táhlo na pomoc Tatarům (a dalším kočovníkům), se opozdilo o den - takže Jagelo nechal aspoň vyrabovat ruský trén a povraždit ruské raněné - to snad ani nevíte.

Ze Poláci obsadili Rusko až po Smolensk včetně - a to na dlouhá desetiletí...

J. Jelínek 27.6.2017 9:30

Re: Nájezdy na Rusko

Povede se to jen tehdy, když armádě RF bude velet svobodníkisimus Trick.

A. Trick 27.6.2017 9:19

Nájezdy na Rusko

Němečtí rytíři - vyhnal je Alexander Něvský.

Poláci - vyhnal je Dimitrij Požarskij

Napoleon - vyhnal jej Michail Kutuzov

Hitler - vyhnal jej Georgij Žukov

Pravda, dnes má NATO nástupní prostor o kterém se Hitlerovi ani nesnilo. Už se to konečně povede?

M. Prokop 27.6.2017 9:15

Až k "Mýty Západu a vědomé lži o Rusku"

docela dobré.

Dál už to psal Putin. :-P

O. Mayer 27.6.2017 9:09

Re: no Rusko i historicky...

5. Němci- dva pokusy v trvání vždy 3-4 roky, které se nepovedli.

6. Čsl. legie + několik málo západních jednotek na Krymu, v Murmaňsku a na Dálném východě - epizoda v trvaní v podstatě několika měsíců (možná jsem na něco zapomněl, ale mnoho toho nebude)

A na závěr je se možné podívat na mapu kam až se Rusko od roku 1547, kdy bylo ještě jen Moskévské velkoknížectví rozšířilo.

O. Mayer 27.6.2017 9:09

Re: no Rusko i historicky...

A teď kdo ohrozil vlastně Rusko ze západů:

1. vikingové - to je ale dost dávno a koneckonců od primárně vikingské dynastie Rusko odvozuje svou státnost

2. Poláci- tohle nebezpečí trvalo prakticky jen 15 let a od roku 1613 se již neopakovalo (resp. bylo to Rusko, kdo po té zabralo obrovská území Polsko-Litevské říše)

3. Švédové- trvalo jen pár desítek let a od roku 1709 vyřešeno (Rusko posléze obsadilo poměrně velké pásy území primárně ve skandinávské "spádové" oblasti v Pobaltí+ Finsko

4. Francouzi - jedno tažení, které se nepovedlo

O. Mayer 27.6.2017 9:07

no Rusko i historicky...

..v Evropě došlo až vždy tam, kam mu to bylo dovoleno, tj v západním směru až po Varšavu, v severozápadním za Turku a v jihozápadním za Iasi. Ještě v roce 1916 deklarovalo jako svůj válečný cíl obsazení Úžin (tj Dardanely a Bospor). Jistě z Ruského pohledu se vesměs jednalo o země, na které mělo "věčný nárok, ale obyvatelé těch postižených oblastí to možná tak neviděli. Tato expanze ještě celkem logicky akcelerovala ve chvíli kdy na západě odpadl soupeř (a Ruská říše se rozšířila až k Labi). Takže to že Rusko už několik století ohrožuje Evropu mi jako takový mýtus nepřijde.

M. Drašner 27.6.2017 9:02

Trochu k té historii II

Od 15.stol. pak začala expanze Moskvy na východ, což skočilo kolonialiazací Sibiře v širším smyslu), na sever (zničení a připojení Novgorodské republiky) a posléze i na západ proti slábnoucímu Velkoknížectví litevskému, které se i proto spojilo personální unií s Polským královstvím. Boje mezi oběma státy pak probíhaly po většinu 16. a první polovinu 17.stol. Co se Švédů týče, autor zapomíná, že jejich útok na Rusko byl odpovědí na moskevskou expanzi na sever (upozorňuji, že Ugrofiny obývané Finsko a Karélii ovládli Skandinávci již v období (Kyjevské) Rusi). A že se carové vší Rusi (dědičně titulatura až z doby cara Ivana IV. Hrozného) nemíchali do evropslé politiky? Stačí prostudovat historii válek v 18.stol.

T. Kočí 27.6.2017 8:58

Re: Připomněl jsem si statistický údaj z našich médií...

víte hov..

omezenost je vaše druhé jméno

M. Valenta 27.6.2017 8:52

Koukám, že ta Stoneova maškaráda

byla i na pana Podrackého dost silné kafe. A k tomu nesympatickému Rusku. Rusko samo totiž nic nepodniklo, nepodniká a dohledné době ani nepodnikne, aby to tak nebylo.