19.5.2024 | Svátek má Ivo


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jiří Heincl 16.2.2008 13:02

S článkem naprosto souhlasím.

O historii se dlouhodobě zajímám a proto s autorem naprosto souhlasím. Kosovská politika EU a  USA je hnusná a ještě k tomu sebevražedná. Hraběcí rady "podívat se na situaci reálně, předat Kosovo Albáncům a obehnat je ostnatým drátem", které dává Firnod Felagund Srbům ve svých příspěvcích, se dávají dobře, když se týkají někoho jiného. Představte si, že máte po generace např. velké pole, na jehož části se usadí zloději, postaví si tam boudu a kradou Vám úrodu. Postavíte s k tomu reálně, kus pole jim necháte a oplotíte, jen abyste od nich měli pokoj? Vždyť je to nesmysl!

bouše 16.2.2008 12:58

jsou nám blízcí

srbové,šli si vždycky svojí vlastní cestou a třeba proti všem,je to hrdej národ!z východního bloku se asi k nám zachovali nejlíp,teda kromě rumunů,kterých taky padlo při osvobozování čech v 45 několik desítek tisíc a v 68 šli taky proti moskvě,když neschválili invazi k nám a poslali brežněva do hajzlu V

Hnyk 16.2.2008 12:51

Sudety 1938, Kosovo 2008...

Je špatný příměr. Správně je: Rakousko 1918, Srbsko 2008!!A smozřejmě za vším vězí satan USA;-P

čtenář 16.2.2008 12:34

Re: Kdo vlasně ty Albánce po celá léta vyzbrojuje,

To je zlá otázka .........

čtenář 16.2.2008 12:34

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane ideologu

Zřejmě žijete v jiném prostoru, než je EU. Tak asi nevíte, co to je za patafizycký prostor, tahle EU. A Srbové vedle něčeho takového musejí žít.

čtenář 16.2.2008 12:30

Re: Autore,, mohl byste tuto myšlénku rozvést......"tak jako má podíl na Osvětimi"

Mezinárodní společenství určitě neznamená instituci. V tom smyslu Evropa může za Osvětim, protože nechala bez odporu nacismus dojít až právě k Osvětimi. Nekladení odporu zlu se rovná spoluúčasti na něm.

jazve 16.2.2008 12:26

Re: Re: Nový mnichovský diktát demokratických států

Asi lépe než to vypadá teď

Martin II 16.2.2008 12:20

Autor Anděl má.....

naprosto stejný názor jako já,proto souhlasímR^R^

VladaPing 16.2.2008 12:12

Autore,, mohl byste tuto myšlénku rozvést......"tak jako má podíl na Osvětimi"

..Na tragédii balkánské války (1991 – 1995) má taktéž podíl mezinárodní společenství (Srebrenica), tak jako má podíl na Osvětimi.

Tedy přesněji co si představujete pod pojmem  mezinárodní společenství ? V čase výstavby Osvětimi "Společnost národů" byla zcela mrtvá a do vzniku OSN ješte pár let chybělo. Obecně vzato, předválečná "Společnost národů" byla zcela bezzubá instituce, která nedokázala zabránit jedinému konfliktu své doby - nejhorším trestem bylo vyloučení ze Společnosti národu, trest nepopiratelně působivý, zvláště pak s přihlédnutím k tomu, že někteří členové Společnosti klidně z této Společnosti vystupovali dobrovolně. Poválečné OSN se pokoušelo některým kofliktům zabránit (s vyjímkou korejské války se žalostným výsledkem), později se ono slavné OSN omezilo (zvláště v poslední době) na vysílání mírových sil s tak slabounkým mandátem, že nejsou schopny jakkoli zakročit nebo konfliktům zabránit a jejich práce se mění v hlídání pohřebišť.

drbča 16.2.2008 11:57

Kosovo nesmí být nikdy nezávislé!!!

!!

Finrod Felagund 16.2.2008 11:56

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane ideologu

Jistě, co v tom vidíte za problém? Jsou to zejména Srbové, kteří Albánce někde nechtějí (pak to jsou třeba i Italové, a ti zase situaci řeší tím, že vůči celému Srbsku mají silnou vízovou povinnost), tak by se měli snažit to nějak řešit. Vzdát se Kosova znamená udělat z místních Albánců problém mezinárodního dohledu mimo svůj stát, a za to to IMHO stojí, protože budou-li Albánci součástí srbského státu, budou s nimi mít Srbové více problémů. Nicméně pokud se tak nerozhodnou a nechají si Kosovo "svoje" a z něj nechají expandovat Albánce kam se dá, nic jiného než albanisaci svého území si nezaslouží.

Jakub S. 16.2.2008 11:54

Dobrý - !

Jako historik hodnotím - bingo... a že mě to taky nenapadlo?

čtenář 16.2.2008 11:48

Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane ideologu

Takže Srbové mají "na jeho (kosovské) občany uvalit tvrdou vízovou povinnost a jejich zemi obehnat ostnatým drátem a nepouštět takřka nikoho ven?"  ???!!!

Finrod Felagund 16.2.2008 11:39

Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane ideologu

+ podotýkám, že od Francouzů se nedá čekat, že by se nějak proti Srbsku angažovali (tak jako dříve proti Uhersku), takže to beztak přebere Amerika.

Finrod Felagund 16.2.2008 11:38

Re: Re: Re: Re: Vážený pane ideologu

Měli by to udělat Srbové, ovšem neudělají to, a tak bych to klidně nechal na Američanech. Nevidím s tím problém, a ostatně ad to přirovnání k Mnichovu, ani s tím nevidím problém, protože 1) za Mnichov mohl Beneš podpisem smlouvy v Locarnu o mezinárodní arbitráži, která rozhodne v případě sporů o území, 2) Mnichovem se pouze dalo "každému co jeho jest", tedy území etnicky české Čechům a etnicky německé Němcům (když už se tak volalo po národním sebeurčení, je vtipné, jak se po roce 1918 sebeurčoval kde kdo, ale Němci a Maďaři jaksi nesměli), zatímco takový Trianon, kde Maďaři byli diktátem přinuceni ztratit (a nechat zpustnout v režii chudších a zaostalejších zemí) své země, kde byli "jejich lidi", ten se obhajovat pomalu nesmí, a pochybuji, že by lidé jako autor tohoto článku přiznali Maďarům stejné právo na znovuzískání Burgenlandu, jižního Slovenska, jihozápadu Podkarpatské Rusi, západu Rumunska, Sedmihradska, Vojvodiny (aspoň jejího severu) či severní části Slavonie. A přitom na to mají ještě větší právo, než jaké mají Srbové na Kosovo (nebo minimálně stejné). Takže ten, kdo vzal Maďarům co vzal, ať se chová stejně spravedlivě, a sebere Srbům Kosovo. Nevidím v tom problém.

Ondřej22 16.2.2008 11:34

Re: Ach, autor má bezútěšnou, dokonalou, beznadějnou pravdu...

Halík,budiž, ale Havel ???

Finrod Felagund 16.2.2008 11:33

Re: Ach, autor má bezútěšnou, dokonalou, beznadějnou pravdu...

Spíš jako přikázat Praze, aby odtrhla Moravské pole.... Kosovo je místo, ke kterému mají city proto, že na něm dostali nařezáno od Turků, to především. Ale jinak by se Srbové měli chovat realisticky, když chtějí srbské Srbsko, měli by ho chtít bez Kosova, protože to jim bude akorát do budoucna oslabovat vliv srbského etnika nikoliv na to, co se děje v Kosovu, ale v celém Srbsku. Srbové tak nějak doufají, že se jim Albánce povede nějak "vyřešit" (rozuměj: vyvraždit), jen co se Západ nebude koukat. Jenže on se jen tak koukat nepřestane a tak se jim Albánci budou po Srbsku šířit, šířit a šířit, až zasedne albánský president v Bělehradě do funkce.

Ludva 16.2.2008 11:32

Re: Re: Jenom Kosovo?

Zvláště anglikánská církev se svým otcem zakladatelem Jindřichem VIII a jeho manželkami musí mít pochopení.

čtenář 16.2.2008 11:31

Re: Re: Re: Vážený pane ideologu

"Když jsou hlasy, které obhajují tvrdé zacházení s Německem po WW1 (a že se tehdy Německo provinilo mooooooooooooohem méně, než Srbsko v letech devadesátých), "  -  ?

Spíš jsem čekal odpověď na mou otázku, kterou jsem připojil k citaci (předchozí). Kdo to udělá, kdo to zařídí .............. ?????????????????????

čtenář 16.2.2008 11:27

Re: Re: Ach, autor má bezútěšnou, dokonalou, beznadějnou pravdu...

Sociální inženýři nejsou blázniví. Jsou to plnohodnotní zločinci.

Finrod Felagund 16.2.2008 11:27

Re: Re: Vážený pane ideologu

Srbové to neudělají sami od sebe, na to jsou příliš ideologicky zaslepeni aby po nich někdo chtěl logické uvažování. Alespoň teď. Ale stejně jako na to přišli Israelci, že nemá smysl držet Gazu (Ariel Šaron), a že to byla sakra srdeční záležitost, tak by mohli Srbové přijít na totéž. A když na to nepřijdou, tak se jim v tom pomůže, ostatně za to, co spáchali v devadesátých letech, by měli být ticho a šoupat nohama. Když jsou hlasy, které obhajují tvrdé zacházení s Německem po WW1 (a že se tehdy Německo provinilo mooooooooooooohem méně, než Srbsko v letech devadesátých), nechápu, proč tytéž hlasy se bouří při zmínce trestání Srbska. Asi se do toho dostal jakýsi ten panslavismus, případně myšlenka "když není košer přimykat se k dubisku ruskému, tak alespoň k srbské větvi"...

čtenář 16.2.2008 11:17

Re: Vážený pane ideologu

"Co je za problém zkrátka a dobře vzít Kosovo, dát mu samostatnost, na jeho občany uvalit tvrdou vízovou povinnost a jejich zemi obehnat ostnatým drátem a nepouštět takřka nikoho ven?"  -  kdo to udělá ???? To je ten problém.

Finrod Felagund 16.2.2008 11:15

Vážený pane ideologu

koukněte se na to, prosím, objektivně. Ponechají-li si Srbové Kosovo, dojde k tomu, že kosovští Albánci nakonec poalbánští celé Srbsko. Co je za problém zkrátka a dobře vzít Kosovo, dát mu samostatnost, na jeho občany uvalit tvrdou vízovou povinnost a jejich zemi obehnat ostnatým drátem a nepouštět takřka nikoho ven? Nejen Srbové, ale i my bychom byli ve větším bezpečí například od kosovských mafií. Tenhle článek mi smrdí panslavismem, a toho mám, s dovolením, plné zuby. Ostatně viz tento článek: http://nekorektne.blogspot.com/2008/02/kosovo-ven-srbov-neilte-se-zbyten-prosm.html

čtenář 16.2.2008 11:02

Řekne-li se A,

musí se říci i B a ostatní písmena abecedy. Republika srbská na území tzv. Bosny a Hercegoviny musí být uznána jako taková a je celkem přirozené, že její obyvaté se vyjádří pro připojení k Srbsku. Bude to mít svou logiku, protože po vyhnání srbských menšin z Chorvatska a Kosova, i Srbové mají nezadatekné právo na ochranu svých krajanů na územích, která tito obývají. Navíc zatraceně dlouho. Bude to v souladu s principy EU, která bazíruje na etnicky vyčištěných územích. Pochopitelně, že je také třeba oprášit starou doktrinu Atlantického valu (dnes pochopitelně s Británií, Portugalskem a Španělskem) a uplatňování požadavku životního prostoru ve východních prostorech. Stejně se jedná o novátorské řešení, kdy se rudohnědé základové teorie přetřou demokatolakem. Jak se říká, nové je jenom to, co už tu kdysi bylo a jaksi se na to zapomnělo.

K. 16.2.2008 10:53

Je u ovšem taky Urbanův článek z 29.1. na Psu,

kde se píše:

Mezinárodní nezávislou expertní komisi pro Kosovo a její výzkum v letech 1999-2000 organizovala a sponzorovala švédská vláda po dohodě s generálním tajemníkem OSN. Ten od komise přebíral i její závěrečnou zprávu, ke které napsal předmluvu Nelson Mandela. Jejími spolupředsedy byl soudce Richard Goldstone z Jihoafrické republiky a Carl Thamm, který zastupoval švédskou vládu. Mezi členy komise byli i Theo Sommer, palestinská politička Hannan Ashrawi, profesorka Mary Kaldor, Michael Ignatieff, profesor Jacques Rupnik a další. (…) Komise měla absolutně svobodnou volbu ve výběru svědků a studiu dokumentů. Jednala s představiteli všech stran sporu, místními i mezinárodními. Jejími členy byli i odpůrci zásahu NATO. Na její popud bylo zpracováno několik právních a statistických analýz, které jsou dodnes citovány jako jedny z nejfundovanějších prací k tomuto konfliktu. Za práci v komisi nebyl poskytován žádný honorář, členům byly hrazeny pouze cestovní náklady a pobyt na místě. Podrobnosti můžete najít na www.kosovocommission.org. Závěrečnou zprávu komise knižně vydalo nakladatelství Oxford Press ve Velké Británii.

Kdo se v tom pak má vyznat.

re 16.2.2008 10:53

Re: Komu vadila silná a nezávislá Jugoslávie?

Třeba Slovincům a Chorvatům, možná i Makedoncům a některým Černohorcům.

Ludva 16.2.2008 10:52

Re: Jenom Kosovo?

Třeba myslel mnohoženství, to se tady fakticky praktikuje už dávno ;-)

Skot 16.2.2008 10:47

Jenom Kosovo?

Myslím si, že Kosovo je jenom další kamínek, který vypadne ze stavbyˇsvěta, vytvořeného na křesťanských základech. A co je na tom zlého? Tu stavbu si bouráme sami. Když arcibiskup cantenburský řekl, že by se do civilního práva měly zabudovat prvky práva islámského, byl jsem na mrtvici. Evropa ztrácí pud sebezáchovy a ničí si vlastní hnízdo.Jsem optimista , ale co je moc, je moc. Kosovo je další vítězství džihádu nad křestanskými psy.;-€

K. 16.2.2008 10:47

Kdo vlasně ty Albánce po celá léta vyzbrojuje,

a kdo ta jejich vojenská dobrodružství financuje? Vždyť válčení je vždycky nesmírně finančně nákladné a  že by Kosovo kdovíjak ekonomicky prosperovalo, se určitě říct nedá.

P.L. 16.2.2008 10:40

NYNÍ NEUZNAT KOSOVO

Jediným čestným řešením je neuznat svévolně vyhlášený kosovský stát až do té doby, dokud ho oficálně a dobrovolně neakceptuje samotné Srbsko. A k tomu je potřeba ještě nějaký čas, aby to Srbové sami nazřeli jako jediné perspektivní řešení. Ale postupně:

1) Byly to srbské paramilitantní ozbrojené bandy nepřímo řízené a podporované Miloševičovým režimem, které pomocí strachu, běsu a teroru masově vyháněly Albánce z Kosova. Vzpomeňte na zácpy na hranicích a potíže v provizorních táborech pro utečence.

2) EU byla tímto proudem běženců ohrožena a ve svém "liberálním mudrování" se nezmohla na jakékoliv účinné řešení. Až USA a NATO pomocí "humanitárního bombardování" srbských vojenských, průmyslových, dopravních a energetických objektů "řešila problém u pramene "- tj. tehdy v Bělehradě. (Docela jsem se za to tehdy před Srby styděl, ale asi to nešlo vyřešit jinak.)

3) Následný mezinárodní protektorát vedl ke zvýhodňování albánského obyvatelstva a k vytvoření ostré hranice mezi územími postaru či ponovu obývanými kosovskými Albánci či kosovskými Srby. S každým Srbem nebo Albáncem, který si jede něco vyřídit "na druhou stranu" pak musí jet obrovská vojenská mezinárodní patrola, aby "nevznikl problém." Ekonomicky mrtvá země plná číhající nenávisti. Do budoucna (nejen) finančně neudržitelné.

4) Kosovo by se nemělo odtrhnout jako celek, ale mělo by se rozříznout podle nové etnické hranice. K tomu by ale mělo dojít "všeobecně dobrovolně" po trojstranné dohodě mezi srbskou vládou, kosovskými Srby a kosovskými Albánci. "Bělehradští" Srbové už na to stejně pomalu přicházejí sami bez vnucování názorů zvenčí, ale chce to dopřát jim k tomu čas, stejně jako ho potřebovali Němci po válce a jako ho nyní na leccos z minulosti potřebujeme i my... Koneckonců měli bychom je chtít do EU - podívejte se na mapu, jakým "ostrovem" v moři budoucí schengenské EU a pátou kolonou by ono zrazené, uražené, Ruskem podporované a hecované Srbsko bylo...