26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: Spuštěná hraniční závora problémy nevyřeší

„Hranice nie sú korzo, aby sa tu voľakto prechádzal!,“ pravil v roce 1969 komunistický předák Gustáv Husák – a bylo po ptákách. Nadechnutí čerstvého vzduchu skončilo a československá společnost byla dalších dvacet let pod zostřeným režimem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rádl 9.4.2020 23:03

S. Rádl 9.4.2020 23:03

Autorovi bych poradil, aby si šel podebatovat s obyvateli Domažlic a okolí, kam pendleři přitáhli koronavirus. I když je to zjevné, v rámci jakési solidarity dovolujeme zdravotnickým pracovníkům si jezdit do Německa vydělávat. Nu když onemocní, tak mi jim tu léčbu zaplatíme.

K. Keinkopf 9.4.2020 22:56

Řekl bych to takhle: tihle mladí kluci se něják tím psaním realizovat můžou, ne? Ale my, zkušení, už na to reagovat nemusíme, co? ;-)

M. Krátký 9.4.2020 21:20

je třeba si také připomenout jak nám ten zářný Západ přistřihoval křidélka abychom si nemysleli, si budeme u nich vydělávat nějaké velké peníze a tak nám přidělili nějaké ty roky odkladu než k nim můžeme jít pracovat - a do dneška ani Bulharsko ani Rumunsko v Schengenu NENÍ - a nebýt jich tak si do Evropy proudí další miliony muslimských teroristů -hezký večer

J. Kouřil 9.4.2020 18:28

Spuštěná závora problémy nevyřeší, ale rozpuštění EU ano! Chceme zónu volného obchodu a ne být kolonií Německa!

J. Ptáček 9.4.2020 17:12

Husák byl vůbec výjimečná osobnost. Za války popíjel v kavárně Štefanka slivovičku s Šaňo Machem, dvojnásobným velitelem Hlinkových gard, se slovy: "Čo politika rozdeluje, to slivovička spája" (Václav Kopecký). Pak ho soukmenovci zavřeli do Leopoldova a málem pověsili. Nakonec děkoval Brežněvovi za přátelskou pomoc kdy deklamoval s kumpány "Sovětský svaz přišel včas".A protože nebyl koronavirus, tak ho za odměnu vášnivě olizoval.

V. Čermák 9.4.2020 17:21

No jo, paměť jako slon, nejpíš selektivní...

J. Ptáček 9.4.2020 17:54

Ale kdepak paměť. A sloní už vůbec ne. Sem tam si něco přečtu a když mně to zaujme, tak si to dám do počítače.

K. Salajka 9.4.2020 20:22

Ještě Juncker se se všemi rovněž olizoval

S. Sidlichovsky 9.4.2020 15:40

Všem místním eurohujerům.

Vybral jsem několik výroků politiků, o jejichž oddanosti Bruselu a evropské integraci dosud nemohlo být pochyb.

Italský min. předseda Conte: "neudělejte tragickou chybu, celý evropský konstrukt ztrácí smysl". "Itálie nikdy nepřijme disciplinární podmínky pro půjčky, ála Troika vůči Řecku,krutě se mýlíte v odhadu nálady národa, žádné takové peníze nepřijmeme".

Přidal se i otec toho všeho - Jacques Delors, který odsoudil reakci EU na největší krizi po II. Světové Válce - EU projekt je ve smrtelném nebezpečí.

Enrico Letta, ex-min. předseda Itálie, zarytý stoupenec další integrace na adresu Holandska: nesnažte se nahradit Británii v úloze "doktora NE" (zde se ovšem hrubě mýlí, nebyla to UK, kdo zabránil fiskální unii, ale Německo). Portugalský min. předseda na adresu Holandska "ty Vaše podmínky pro půjčky jsou odporné, hnusné (disgusting). Italský prezident Mattarela: "Evropa stojí před velkým nebezpečím, pokud se nenajde celoevropský instrument na zvládnutí této krize". Přidal se i Mario Monti, bruselský aparátčík, kterého EU dosadila do funkce min. předsedy poté, co svrhla italskou demokraticky zvolenou vládu. "Pokud se nenajde vůle k jednotné evropské akci, ECB dá příkaz k tisku peněz a těšte se na hyperinflaci ála Weimar". (Monti v podstatě varuje, že latinský blok má v ECB majoritu). Francouzský min. financí Bruno Le Mair: "je to skandál (katastrofa) pro Evropu. Umírají tisíce lidí a min. financí si hrají se slovíčky"

S. Sidlichovsky 9.4.2020 15:43

Oprava: Bruno le Maire

a k jeho výroku ještě přidám.

"Budeme těžce souzeni trhy a vlastními občany"

J. Halsnes 9.4.2020 13:39

Jediná fungující obrana před šířením nákazy je omezeni kontaktu mezi lidmi. Az někdo vymyslí lék, bude to lepší. Az bude očkování, mohou ti, kdo se očkovat nechali, cestovat kam chtějí. Zatím halt ne.

P. Urban 9.4.2020 13:09

Řekl bych, že právo nevpustit na své území cizince, kterého na svém území nechceme imaginárním právem rozhodně není.

J. Halsnes 9.4.2020 13:41

Naopak, to je zcela základní role státu. Stát, na jehož území může vstoupit kdokoli a kdykoli není stát.

H. Rybnická 9.4.2020 13:57

a prosím kdo a jak rozhoduje o tom koho chceme a koho ne? a co když já nechci toho chlapa ani vidět a Vy s ním rád hrajete karty?

J. Jurax 9.4.2020 14:08

Zákon, madam.

Zákon vyšedší z většinové vůle občanů té které země, ne oktrojovaný čtvrtou říši EU.

H. Rybnická 9.4.2020 15:21

Aha. A jak ten zákon zohlední menšiny?

J. Jurax 9.4.2020 16:36

Ehm ... natolik, natolik to většina uzná za vhodné.

Nebo máte za to, že zákony by měly vycházet z menšinové vůle občanů? Samozřejmě z vůle té správné menšiny. Ale - měly by zohledňovat i zájmy většiny?

H. Rybnická 9.4.2020 18:36

Nevím jestli jste již někdy něco o tom slyšel, že dnešní slušná většinová společnost zohledňuje práva menšin. Ono se to dá, člověk musí jen přemýšlet a hledat konsens. Již Masaryk, nevím zda víte kdo to byl, říkal, demokracie je diskuse. A správná diskuse končí k němu vede.

Takže suma summarum: dnešní článek pana Jelínka je vynikajícím rozborem. Gratuluji.

P. Urban 9.4.2020 20:00

To máte pravdu. Dá. Někdy. Pokud jeden dotyčného cizince pustit na společné území chce a druhý ne, pak se buď dohodnou nebo zvítězí ten či onen názor. Oba najednou totiž platit nemůžou.

K. Salajka 9.4.2020 20:28

Menšina jako klacek na většiny - tak to máte rádi. Jaký je rozdíl v tom, že kvalifikaci pro funkci prokazuje kandidát tmavou barvou pleti, samčími orgány nebo dělnickým rodičem ?

P. Urban 9.4.2020 14:37

Rozhoduje ten, kdo je k tomu pověřen. Ať už na základě mandátu demokratického nebo jiného. Můžete s tím souhlasit nebo souhlasit, ale podřídit se musíte. Bez toho společnost, včetně společnosti demokratické, fungovat nemůže.

H. Rybnická 9.4.2020 15:21

Takže diktatura proletariátu. Už to tady bylo.

V. Čermák 9.4.2020 17:19

Naznačujete, že zde má nyní Proletariát diktaturu?

P. Urban 9.4.2020 19:57

Máte pravdu. Bylo. Po celou tu dobu, co naši předkové žili nejprve ve smečkách a později ve větších komunitách. Pokud tomu chcete říkat dikatura Proletariátu, budiž. Ale alternativu to nemá, milovníci Robinsona Crusoe prominou.

K. Salajka 9.4.2020 20:25

Když mně Váš host nepodřeže a a budete ho hostit za svoje, pozvěte si koho chcete.

P. Urban 9.4.2020 21:12

No vidíte, paní Rybnická. Nakonec jste si odpověděla sama.

Ten, co nechce toho chlapa ani vidět a ten, kdo s ním chce hrát karty se sejdou, demokraticky věc prodiskutují a najdou konsensus. To znamená, že toho chlapa do země pustí. Nebo nepustí. Třetí možnost neexistuje. Jen s tím zohledněním práv menšin to bude horší, protože v tomto případě není jasné, kdo je menšinou.

A když se nedohodnou? Pak tu nemáme demokracii, ale diktaturu proletariátu. Za to by ovšem mohly obě strany. Protože vedly diskusi, která nevedla ke konsensu a tudíž nebyla diskusí správnou.

Zbývají jen dva problémy. Za prvé, kdo je v tomto případě menšinou, když na obou stranách je jeden. Za druhé, jak z toho vyplývá, že dnešní článek pana Jelínka je vynikajícím rozborem.

J. Jurax 9.4.2020 12:41

"Problém je, že jim vodu na mlýn žene neschopnost či neochota demokraticky zvolených vlád dohodnout se na dalších integračních krocích, natožpak na předávání pravomocí do Bruselu."

Aha ... že by se oněm vládám, potažmo jejich voličům, nechtělo víc se integrovat do neschopné, peachoviny vymýšlející, rudozelené čtvrté říše?

J. Ráž 9.4.2020 12:03

Evropská unie v její současné podobě je vyvrcholením historické snahy socialistů po internacionalismu a autoritativní nadnárodní vládě. Tak se nedá ani divit socialistovi Jelínkovi za jeho názory.

Ovšem, proč musí mnohatisícová bruselská byrokracie garantovat přeshraniční volný pohyb občanů, zboží a služeb, když na to stačí uzavřít bilaterální smlouvy mezi evropskými státy,by ale vysvětlit neuměl.

M. Bouček 9.4.2020 10:26

"Tvrdí, že hlavně kvůli nekontrolované migraci, spíš jim ale jde o šíření

atmosféry strachu v jednotlivých zemích, z níž nejintenzivněji těží

populisté, demagogové a autokraté." - tak to je opravdu blábol, pane Jelínku. A to učíte na VŠ?