17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

EVROPA: Smrt akátům!

Podstatnou částí tohoto týdeníku byl přehled tehdejších rozhlasových i televizních programů. Kromě toho se v této tiskovině objevovaly různé více či méně zajímavé články. Tuším, že na poslední stránce měla stálé místo rubrika "Poznej a chraň", kde byla týden co týden čtenářům představena, zobrazena a popsána nějaká zajímavá, vzácná, případně chráněná rostlinka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Gramblička 6.2.2014 10:47

Re:

Vona skutečně není mamlas, ale vychcaná jako mrak. někdy nevím kdo je horší, zda idiot, nebo chytrák, schopný pro svůj prospěch zaprodat i vlastní matku

A. Hrbek 6.2.2014 10:48

Re:

Nejste up to date. Už se bere zpátečka na foltovoltaiku a větrníky.

R. Langer 6.2.2014 13:19

Re:

Nevěřím. Zatím ještě nezažili ten pravý blackout.

M. Prokop 6.2.2014 9:58

Re: Nejvíc mne baví

Tak pevně doufám, že se do toho "odborníci" z Brusele nebudou srát.

R. Langer 6.2.2014 13:24

Re: Nejvíc mne baví

Ano, to jste vybral velmi dobrý příklad, zrovna "boj proti pandemii ptačí (prasečí) chřipky" s cca 60 mrtvými na celém světě je nádhernou ukázkou naprosto zbytečného plýtvání penězi a zdroji. Což vám řekne každý normální doktor.

M. Šejna 6.2.2014 8:13

blb zůstane blbem, i kdyby byl euroskeptik

akát se patrně stane svatým stromem euro-skeptiků. Nejspíš u něj budou v budoucnu pořádat politické akce. A autor článku tam bude pronášet plamenné projevy.

Akát je prostě a jednoduše invazivní strom. Není vůbec důležité, že sem byl zavlečen. Je důležité, jak se tady chová. To by si měl autor článku uvědomit, než začne přiblble kritizovat EU. Akát je totiž za invazní strom považován už desítky let.

Jinou agresivní invazní rostlinou je okrasný bolševník. Ten dnes v Česku dělá opravdu paseku a mnoho hlavně dětských pacientů by mohlo vyprávět, jak skončili na kožním po kontaktu s touto krásnou rostlinou, jejíž expanze po Česku je neovladatelná.

Navrhuji euro-skeptikům, aby si dali akát a bolševník do svého znaku. Autor mi připomíná ideologického blba, který by byl ochoten na protest proti levičákům z EU úmyslně na svém bramborovém poli pěstovat mandelinku bramborobou = amerického brouka.

A. Hrbek 6.2.2014 8:17

Re: blb zůstane blbem, i kdyby byl euroskeptik

Zdravím!

Ti kteří bojují proti mezinárodní spolupráci v oblasti invazních druhů prosí o Brusel, aby jim dal příspěvek na hubení bolševníků.

Budeme asi muset importovat nějaký euroskeptník

J. Pernica 6.2.2014 8:38

Re: blb zůstane blbem, i kdyby byl euroskeptik

Vážený pane, akát se chová jako každá jiná rostlina. Prostě roste a když má místo, tak se rozšiřuje. Budete např. u nás likvidovat švestky, které sem zavlekl Karel IV? Akát je užitečná hospodářská rostlina. Výborná třeba také pro topení. Mám-li kus lesa, tak na jednom konci začnu kácet a postupně dojdu na konec druhý a mezi tím mi les doroste. Ta obnova čistého vykácení akátu je tak cca 8 let. Zničit bolševník není zas takový problém - jen stačí pracovat - tzn. ho pravidelně sekat - stejně jako trávník sečete každý 1-2 týdny, tak vysekat i bolševník - za 2 roky nebude po bolševníku ani stopa - osobní zkušenost z vlastní koupené zanedbané zahrady.

F. Eliáš 6.2.2014 8:47

Re: blb zůstane blbem, i kdyby byl euroskeptik

Bolševník je škodící rostlina, i když mám odbornou literaturu z šedesátých let, kde je doporučován do zahrádek. Nevím, čím vám škodí akát. Mně ničím.

P. Zeman 6.2.2014 8:57

Re: blb zůstane blbem, i kdyby byl euroskeptik

V jednom máte pravdu, Šejno. Blb zůstává blbem. Jste toho zářným příkladem :-P.

M. Martin 6.2.2014 17:28

Re: blb zůstane blbem, i kdyby byl euroskeptik

Šejno za ideologického blba jste na zdejších diskusích právě vy.Proč asi se vám tu říká zelený khmér a že jednotka blbosti je jeden Šejna?

L. Novák 6.2.2014 22:19

Re: blb zůstane blbem, i kdyby byl euroskeptik

Musím se tentokrát Šejny zastat, protože s invazívními druhy má pravdu. Autor článku je vůl. :-P

M. Starý 6.2.2014 6:54

Každný pozemek má majitele

Někde je hlavní náletovou vegatací bříza, někde jasan, jinde akát. Snad záleží na majiteli pozemku, zda jej bude obdělávat nebo je nechá napospas náletům. Jedná se převážně o pozemky státu nebo obcí, soukromník si takový luxus dovolit nemůže. Jen připomínám, že tolik chválený (původní) hloh je velkým rezervoárem spály růžovokvětých, která decimuje jabloně...

R. Gramblička 6.2.2014 7:19

Re: Každný pozemek má majitele

pokud se nepletu, plynou majitelům pozemků ze zákona jisté povinnosti, jak s pozemkem zacházet. Asi by jste nebyl nadšen, kdyby vám ze sousedova zarostlého dvora přeskakovali na váš udržovaný trávnik lahůdky typu kopřivy, sumachu, akátu nebo trnky

P. Boublíková 6.2.2014 5:39

Co je to "zákaz akátů"? :-)

Pokud vím, tak EU chce zakázat prodej a vysazování akátů. O zákazu se zatím jen uvažuje - protiargumentem je výroba medu. Důvodem je nadměrné rozšíření akátů jako invazivní rostliny.

R. Gramblička 6.2.2014 7:25

Re: Co je to

V zákazu prodeje a vysadzování takový problém nevidím, ušklíbám se ale nad těma, co v tom hned vidí hrozbu, že bychom ho komplet museli u nás vyhubit. Už jen kvůli jeho ohromnému rozšíření je to nemožné. Ale co třeba, zaměřit se v těžbě dřeva na akátové porosty a smrky buky a pod. nechat napokoj. Dřevo se u nás těží tak jako tak. A na místě vyrubaných akátových porostů můžou lesníci vysazovat třeba břízy, duby, buky.

P. Maleček 6.2.2014 5:25

ODS má pravdu a na agát nám nesahejte

No invazním druhem je v Evropě i sem z Afriky přivandrovalý homo sapiens. Tož bruselští eurohujeři berem vidle a jdem vás vymýtit - oprávněně křičí zavilí ODSáci, mezi nimiž se člověk rozumný opravdu nevyskytuje.

Ale na agát, v Česku akát neroste, nám nesahejte. Vždyť pod jeho sladce vonícími květy tím omámené holky tak snadno roztahují nohy.

P. Zeman 6.2.2014 9:06

Re: ODS má pravdu a na agát nám nesahejte

Tak brzo po ránu a už tak zhulený :-D...

V. Vlk 6.2.2014 15:05

Re: ODS má pravdu a na agát nám nesahejte

Jo,jo. Zpívalo se : Má milá je na akátě, leze se tam po špagátě... ať ať ať ať , má ho jako lať..  a nebo: Ve Stromovce na akátě visí k.u.n. da na špagátě, nechoďte tam prosím Vás, ...

L. Krajíček 6.2.2014 2:40

Autor má problém s emocemi,

jiní mají problémy s akátem. Řešil bych oboje.

Akát je jednoznačně invazní druh a to, že tady roste už 300 let přece neznamená, že je tady doma. Kdo někdy viděl celé plochy doslova zaprasené akátem, který kolem sebe nesnese žádnou jinou rostlinu s výjimkou (výjimečně) bezu a vlaštovičníku, musí ho milovat. Jsou rezervace, kde se sice v informacích dočtete o "dubo-bukovo-habrovém zalesnění", ale nejvíc tam najdete akátů.

Problém bych spíš viděl v typicky evropsko-českém buldozerismu, neboli mantinelismu. Hrr tam, hrr na druhou stranu, nic mezi tím. Akáty chránit, chválit x akáty hromadně vykácet.

Jen pro zajímavost. Staří tesaři sekyrky z akátu házeli skladníkům na hlavu, protože akátové topůrko je "pálilo" v dlani. Ukrajinci už si zvykli.

J. Lepka 6.2.2014 4:41

Re: Autor má problém s emocemi,

A teď to srovnejte s katolíkama, ti jsou tu 400 let a evidentně se je nikdo nesnaží vyhubit.

R. Gramblička 6.2.2014 7:30

Re: Autor má problém s emocemi,

A co teprve taková procházka hustým trnitým porostem a to "množství" hub, co tam roste :-)

J. Schwarz 6.2.2014 8:36

Re: Autor má problém s emocemi,

A co takové brambory? Rajčata? Typické zavlečené druhy! A navíc ještě z té kleté Ameriky! Pěstujme raděj žen šen a budeme žít 100 let!

M. Šejna 6.2.2014 9:16

pane Schwarzi

tady nejde o to, zda je něco zavlečeno do Evropy. Jde o to, jak se to zavlečené potom v Evropě chová. Nakonec podobné je to i s lidmi. zavlečený Vietnamec u nás problémy nedělá. zavlečený cikán ano.

takže rajčata a brambory nikomu nevadí, protože to nejsou invazivní rostliny. Akat a bolševník ano.

J. Vyhnalík 6.2.2014 1:37

S akáty má EU pravdu

Nejde o žádné socialistické třeštění. Vzpomínám na spolužáka, dnešního fytocenologa, jak nám to už v gymnasiálním věku vysvětloval. Zvlášť prosluněné jižní kamenité stráně akáty postupně opanovaly a vytlačily původní šípky, trnky, hlohy atd.

Akáty se výrazně rozšířily až po zavedení železnice, kdy kolonizovaly okraje železničních koridorů, které byly, kvůli nebezpečí požáru od jisker z lokomotiv odlesněny a udržovány bez vrostlého porostu. K rozšíření jim pomohly jejich poletující nažky snadno roznášené vlaky po krajině. Jejich šíření je v odborné literatuře dobře dokumentováno.

Nevolám po nějaké extrémní akci a masovému kácení. Pro začátek by stačilo, kdyby akáty byly vyňaty z ochrany a bylo je možno volně kácet bez povolení.

Pomohlo by také, kdyby byly důsledně eliminovány tam, kde se o veřejnou zeleň starají placené služby, ale mám pocit, že to se už často děje.

O. Zuckerová 6.2.2014 8:52

Re: S akáty má EU pravdu

...pokud se její "důležitá" směrnice (je opět vidět, že tam nemají do čeho píchnout) nepochopí po česku. Nedávno (asi předevčírem) jsem ve zprávách viděla krátký dialog mezi reportérem a úředníkem EK. Ten říkal: jde o DOPORUČENÍ, které si pochopitelně každý stát vyloží po svém a případně se podle něj zařídí... Nebyli by to ovšem naši vlezdobruselové, kdyby nedočkavě neuchopili pily a v hlubokosklonu (druhou rukou žmoulajíce pověstnou českou čepici) nevyčkávali startovního výstřelu od Jejich Nejjasnějších Výsostí, aby zahájili Svatou Válku proti chudákům stromům. V Plzni jsme měli před oknem zastávku Jižního předměstí, koleje byly umístěny do hlubokého příkopu, který byl osázen akáty. Ty pohlcovaly zplodiny kouře z lokomotivy, vytvářely milou zelenou kulisu a na jejich květech jsme si my děti také ve válce rády pochutnávaly, když nebylo cukroví. Proboha, už dost toho alpinismu!!! Dost na tom, že žádný laureát Nobelovy ceny nevynalezne teploměr, kterým se člověk bez potíží SÁM, BEZ ZRCADLA nebo BEZ POMOCI Vitalije Klička, který by mu ho sklepal, může změřit. Tak holt nám Brusel nepošle nějakou dotaci, no a co, cyklostezek už je dost a těch "žandarmových" institucí taky...

J. Vyhnalík 6.2.2014 13:30

Re: S akáty má EU pravdu

Naštěstí se akáty zpravidla nedokáží prosadit ve vzrostlém lese. V opačném případě by nám neakátových lesů moc nezbylo. Daří se ji zpravidla na okrajích a na místech, kde by normálně rostly šípky.

Problém je, že podle stávajících zákonů byly akáty chráněny i třeba na území národních parků, kde narušují a často prakticky likvidují původní společenstva. Každé kácení vzrostlého stromu je problém a hrozí střet s "ochránci přírody".

Na druhou stranu si nemyslím, že by bylo reálné akáty z přírody zcela eliminovat. Na to jsou příliš houževnaté a snadno se šířící.