20.6.2024 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

EVROPA: Rusko pohrdá Evropskou unií

Přesně v době tiskové konference ministrů zahraničí Ruska a EU vypovědělo Rusko tři velvyslance států EU. Tak vypadá pozice EU v očích Ruska – jste nuly.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Zelený 10.2.2021 12:49

Myslíte tohle: "Taky jsme tak jako Čína rostli, když jsme byli zaostalí, toho se nebojím, ono si to sedne a srovná."? Tím je míněno, že vyspělé země rostou z vyššího základu pomaleji, než zaostalé z nízkého základu. Až zaostalé vyspějí, srovná se to. S daněmi a dluhy to nemá nic společného.

A psal jsem o strachu Ruska, ne o strachu Z Ruska. Tak zase někdy.

I. Schlägel 10.2.2021 13:03

Psal jsem o tom, že problémem EU je ekonomika. Vaše reakce: "Ekonomika oslabuje? Rosteme pomaleji než Čína? Taky jsme tak jako Čína rostli, když jsme byli zaostalí, toho se nebojím, ono si to sedne a srovná." Má reakce - nevidím problém v tom, že rosteme pomaleji než Čína, ale v tom, že nám (EU) rostou dluhy a zároveň daně. Tečka. Psal jste o strachu Ruska. To jsem zajisté nepřehlédl. Já jsem psal o strachu z Ruska. Ruska se bojím, protože se Rusko bojí civilizace. To je celé. Tak zas někdy.

V. Církva 10.2.2021 19:01

No ty jsi objevil USA, že z 0 se roste rychleji. To je jasné, ale je to horší, Čína se nezabývá gendrismem multikulturalismem, podporou Islámu což EU Rusko musí určitě závidět. Pokud se většina know how ze Západu přesunula do Číny, i vlastní čínské technologie se přiblížily EU, nebo ji předběhly, Čína má finanční přebytky a Západ dluhy, mladí Číňané studují kybernetiku a biotechnologie zatímco v EU sociologii, je jasné kam to dospěje. A to je Číňanů víc než občanů EU. A mají disciplínu.

Z. Mikulášek 10.2.2021 12:51

Náš vztah k sudetským Němcům prý byl důvod k obsazení Československa... no, kromě Goebelse jsem blbější zdůvodnění protektorátu BM ještě neslyšel!

J. Kočvar 10.2.2021 14:30

Takhle to ovšem předřečník nenapsal.

Národnostní politika Československa byla nešťastná už v době, kdy Goebbels ještě nebyl vůbec nic. Vycházela z politiky starého Předlitavska, přičemž Československo bylo ve všestranně horší pozici než Rakousko-Uhersko.

V. Novák 10.2.2021 14:46

Německá menšina v Československu měla nejlepší podmínky ze všech menšin v Evropě - měla vlastní noviny a časopisy, vycházely jí knížky v němčině, měla vlastní německé školství od základního až po vysokoškolské, měla vlastní politickou reprezentaci a samozřejmě také volební právo.

Píšu "samozřejmě", ale tak samozřejmé to není - ruská menšina v Lotyšsku nebo Estonsku taková práva nemá a většina jí upírá i možnost přijímat ruské vysílání ze zahraničí. O školách si může nechat zdát. A to v moderní, demokratické EU.

Postavení menšin na Ukrajině je ještě mnohem tristnější.

J. Kočvar 10.2.2021 17:14

To všechno jsme my Češi měli za Rakouska taky, a na existenci Rakouska jsme byli po staletí zvyklí.

Československo bylo od samého začátku koncipováno jako národní stát neexistujícího "československého" národa, na jehož území se menšiny měly vyskytnout jen nějakým historickým omylem. Překreslovalo hranice okresů, aby snížilo podíl tamních menšin pod hranici, kdy by jim muselo přiznat zvláštní postavení. Nezavedlo v českých zemích župní zřízení, protože by v několika župách měli převahu Němci. Po celé období první republiky nedalo slíbenou autonomii Podkarpatské Rusi, protože by ji potom chtěli i čeští Němci. Ze stejného důvodu ji nedalo ani Slovákům, kterých v ČSR žilo o milion méně než Němců.

Národnostní politika Švýcarska, španělské republiky nebo Finska byla lepší. Finové, kteří měli mnohem větší oprávnění být naštvaní na Švédy než Češi roku 1918 na Němce, si dali obzvláštní pozor, aby nedocházelo k marginalizaci švédské menšiny ve smíšených obcích. Španělská republika za pár let svojí existence stihla dát autonomii Kataláncům a Baskům.

Existence ruských menšin v Pobaltí je nešťastným následkem zločinecké politiky SSSR. Rusové tam nemají volební právo, když nemají občanství, a občanství tam nemají, když se nehodlají naučit jazyk lidí, mezi které byli usazeni okupační mocí.

J. Jurax 10.2.2021 17:24

Ehm ... sudetští Němci měli naše občanství i volební právo. Zajisté se tedy masově a nadšeně učili česky.

J. Kočvar 10.2.2021 17:32

Jedno s druhým nijak nesouvisí. Estonsko nebo Lotyšsko dávají lidem, jejichž předkové se tam přistěhovali za okupace, občanství pouze za splnění určitých podmínek.

V. Novák 10.2.2021 19:14

Zatímco čeští Němci dostali občanství bez podmínek.

J. Kočvar 10.2.2021 22:17

Čeští Němci tu žili po staletí a představovali pro české země velký přínos, dokud se nerozšířil moderní nacionalismus.

Ruská menšina v Pobaltí, o které se bavíme, přišla do zemí, která byly brutálně okupované, a zaujala místo deportovaných a povražděných lidí, aby okupované státy navěky připoutala k veleříši.

Představte si, že by desítky procent našeho obyvatelstva tvořili ne čeští Němci, ale přímo říšští Němci, kteří by se sem přistěhovali za nacistické okupace, po roce 1945 tu zůstali a požadovali pro sebe všechna občanská práva, přičemž by ale sounáležitost cítili k Německu.

V. Novák 10.2.2021 19:13

Zapomněl jste, že prakticky po celou dobu existence španělské republiky se tam válčilo, a Franko ukázal autonomistům, baskickým i katalánským, zač toho byl loket.

Rusové žijí v Pobaltí po generace a nemají občanství, když se nenaučí jazyk, zatímco Němce nikdo takovým způsobem v ČSR nešikanoval. Pouze státní zaměstnanci museli složit zkoušku ze státního jazyka - ale občanství dostali všichni občané automaticky, i když neuměli československy žblebtnout. Včetně volebního práva aktivního i pasivního.

J. Kočvar 10.2.2021 23:40

Na španělskou občanskou válku z let 1936-1939 jsem zaručeně nezapomněl. Španělská republika vznikla po pádu monarchie v roce 1931. Záhy po svém vzniku stihla dát autonomii Baskům i Kataláncům. To, že potom nebyla schopná nacionalisty porazit, na tom nic nemění.

Československý jazyk neexistuje.

Čeští Němci se sem přistěhovali dávno před vznikem Československa. Ruské obyvatelstvo v Pobaltí se tam bez svolení litevského, lotyšského nebo estonského státu přistěhovalo až potom, co tam vznikly samostatné státy, v době, co byly tyto státy okupovány Sovětským svazem.

K. Zelený 10.2.2021 14:45

Číst a psát (s chybami) asi umíte, porozumět napsanému moc ne.

V. Církva 10.2.2021 18:48

Nikdy jsi nebyl moc chytrý ale co dnes předvádíš je šílené. Jako že tolerance k rozmanitosti nepřinese rozmanitost? To fakt nevymyslíš.

Jo a netolerance k sudetským Němcům přivedla "Hitlera". No ty jsi naivka! Jasně, mohli jsme se pokusit udělat víc pro to aby se Němci cítilili součástí Československa, ale stejně to bylo odsouzeno k nezmaru. Něco o buršácích, Prusku, které odstartovalo německý nacionalismus jsi četl ne?! S Němci se od Napoleonských válek nedalo mluvit. Německá filosofie, kultura byla šíleně nacistická a přinesla 1. i 2. světovou válku. S některými Němci se už dá mluvit, ale ještě před 30 lety ne se všemi. Bohužel Němci se už skoro probudili z nacistické kocoviny a už vlítli do multikulturalismu. Za pár let tam tak budou mít všechno. Středověký Islám i novověký rasismus.

V. Čermák 10.2.2021 11:28

Nějak si nedovedu představit, jak se Rusko Bojííí.;-D Také jste opomněl upozornit, že neumí Budík. A ten Sputnik jistě někde obšlohli...;-D

K. Zelený 10.2.2021 11:48

Ciwe vy si toho neumíte představit tolik, že strach Ruska ze šíření "podvratných" informací o tom, jak dobře si tady v porovnání s nimi žijeme, se v tom množství snadno ztratí. Jo a neopomněl a nevím, zda obšlehli nebo ne.

V. Novák 10.2.2021 14:06

Aha - a proto asi k nám nikoho z Ruska nepouštěli, Praha, Krumlov nebo Karlovy Vary nebyly před kovidem plné ruských turistů - to nejspíš byli nějací komparzisté, že?

Ale uměli dost dobře rusky, to je musel někdo dobře naučit...

K. Zelený 10.2.2021 14:43

Tag určitě, zvláště ty Vary, ty byly plné prostých občanů Ruska, typických průměrňákových, za prachy našetřené z průměrného ruského platu si kupovali domy a litkup zapíjeli šampaňským. Možná, že někteří ušetřili málo takže jim zbylo jen na zaplacení lázeňského pobytu a něco od Mosera. No a jak se vrátili do svých sídlištních chruščovek a domků v děrevňjách, tak třeba i vyprávěli, ale nikdo jim to nevěřil, protože oni, i když tam nikdy nebyli, věděli svoje z RTV či Sputniku a to jim přeci nikdo nevymluví.

V. Novák 10.2.2021 14:51

Sakra!

V tom Rusku je ale boháčů!!

Snad víc než v Americe, to jináč nemůže být, když všichni, co sem přijeli, byli bohatí!!!

Kdy jste byl naposled v Rusku, pane Zelený Jílku?

K. Zelený 10.2.2021 15:16

Alenotak Víťo! Kolikpak stojí letenka do Prahy či Varů jen z Moskvy, o Sibiři nemluvě? Kolikpak pobyt v pražském či karlovarském hotýlku? A kolikpak je průměrný ruský plat a kolikpak je nedejbože medián ruského platu? Fakt mí chcete nakukat, že sem jezdili lidé s takovými platy a ne tenounká vrstvička zbohatlíků, teda spíš podvrstvička těch, co neměli na Karibik, Maledivy, Sechely či Floridu a dokonce ani na Côte d'Azur? To je stejná blbost jako že jsem Jílek.

V. Novák 10.2.2021 16:02

Jasně! N

Byla to podvrstvička -všichni, co sem jezdili.

Docela silná (v geologii mocná) podvrstvička...

K. Zelený 10.2.2021 16:17

Já teda čísla nemám, vycházím jen z toho, že z nějakých 12-13 tis. Kč (odhadovaný medián ruských platů) si málokdo na lázně ve Varech či pobyt v Praze ušetří. Vy ovšem čísla zřejmě máte, jak jinak byste přišel k mohutnosti podvrstvičky. Tak je sem dejte, ať vidím jaká masa ze 150 mio Rusů nám tady po kotlince trajdala a pak doma referovala.

J. Jurax 10.2.2021 17:35

No, z cca 145 mio to mohla být mocná vrstvička, možná i srovnatelná s počtem obyvatel aspoň Moravy; ty 4 mio by byly cca 2,75 procenta obyvatel Ruska ...

J. Jurax 10.2.2021 17:27

Jojo, a Karlovy Vary jsou zajisté plné typicky průměrňákových českých hostů samoplátců.

V. Čermák 10.2.2021 17:40

Tak já i loni, jakožto občasný samoplátce jsem si tam všiml hlavně úbytku Ruských turistů. Ale i tak tam byli. Inu, mají to tam rádi a já se jim nedivím.....;-D

V. Povolný 10.2.2021 13:15

Ten váš výčet pěkných věcí v EU bohužel neplatí. Žeby přání otcem myšlenky? Spíš bych to nazval výčtem toho, co bychom rádi měli, ale čeho se nám nedostává. A žeby se Rusko bálo EU - to nemyslíte vážně. Rusko si prostě dělá co chce a EU jen prská a bezmocně přihlíží. To jsme s tou EU zase trefili kozla!

K. Zelený 10.2.2021 14:50

A napíšete čeho z toho výčtu - Demokracie, svobody, blahobytu, právního státu, otevřenosti, solidarity, bezpečnosti, tolerance a respektování lidské důstojnost, rovných nezadatelných práv, rozmanitosti - se vám nedostává? Jinak, jste jen další, kdo nerozlišuje obavy ze síly a obavy z myšlenek. A mě do vašich loveckých trofejí netahejte!

H. Rybnická 10.2.2021 13:22

Vynikající příspěvek pane Zelený.

I. Pávek 10.2.2021 14:21

Jo vrána našla havrana.