1.5.2024 | Svátek práce


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mirek F. 3.7.2007 15:20

Re: Re: Re: Re: Re: Dilino

Kzačátku - přečetl jsem si vaše příspěvku k tomuto článku:-) Určitě stojí za pozornost , jestli vývoj v Rusku nespěje k další diktatuře. Pokud ovšem máte na mysli radar, Rusko prostě oznamuje svoje protiopatření, což vzhledem k faktu, že radar uvidí až nad Rusko, není nic neočekávatelného, američané by učinili totéž, kdyby blízko jejich hranic mělo vyrůst něco podobného. Taková hnusná vojenská logika:-/

A. 3.7.2007 14:35

Re: Re: Re: Dilino

Drahé Dilino,  Vaše starosti a Rottchildovy peníze bych chtěl mít o dovolené. Pokud Vám tak leží na srdci obsah regálů v ruských obchodních řetězcích, měl byste se tam podívat osobně. Na podzim jsem se vrátil z kongresu v Petrohradě a musel jsem konstatovat, že pražské obchody vypadají ve srovnání s tamějšími jako hodně chudí příbuzní. V Moskvě je ten rozdíl ještě výraznější. Také se tam netěší takové oblibě jako u nás, uzeniny ze soji a mletých kůží a jiné fujtajbly, kterými tady zásobují  ty slovanské untermenše všeliké Lídly a jiné řetězce. Jako člověk, který nejspíš žije v ČR byste se měl možná spíš zamýšlet, proč je tady taková koncentrace dutých hlav a polovina národa volí KSČSSD. To budoucnost tohoto státu ohrožuje daleko bezprostředněji.

Dilina 3.7.2007 15:02

Re: Re: Re: Re: Dilino

 Možná by stačilo když čtete, taky vnímat smysl psaného. O Ruských regálech jsem napsal, že plné regály a sociální zajištění obyčejných lidí Ruské představitele netrápí. Z celého pak vyplynolo(mně aspoň ano), že Ruští představitelé postrádají světový vliv.

 A k dodatku ještě: Rusko ani zdaleka není jen Petrohrad a Moskva. "Kousek" jinde ve městech velikostí našich okresních nebývá ani afaltových cest, což by někdo mohl brát jako přednost. Pokud tam však chvilku nežije. Naši chudáci nezaměstnaní sociální případi netuší co je bída tamnějších lidí. Ta bída ale netrápí nejvyšší státní představitele. Ty trápí například naše možné područí pod USA. Takovou starost o nás mají!

 Takže až zase pojedete kongresovat, udělejte si malý výlet pár tisíc verst, či co to mají za měřítka, a pokecejte si s obyčejnými lidmi. Ti budou čumět, že si jich vůbec někdo všimnul!

A. 3.7.2007 15:14

Re: Re: Re: Re: Re: Dilino

Zase máte zbytečnou péči o jiné. Rusko světový vliv má. Na rozdíl od Česka. A na rozdíl od něj má i lidské, surovinové a energetické zdroje a na rozdíl od Česka se radikálně zbavuje bolševického dědictví. Není daleko doba, kdy tam budou jezdit gastarbeitři z Evropy asfaltovat ony silnice. Zatím tam jezdí jen té oranžové Ukrajiny a Moldavska. Za carského Ruska tam jezdilo za lepší životní úrovní desetitisícetisíce Čechů, Němců, Rakušanů a jiných evropanů. Vím to z historie vlastní rodiny. Nebojte, toho ještě dožijete. Tedy, pokud se nebudete zbytečně rozčilovat. Práce tam je dost. Ono je tam na jednoho obyvatele už teď víc kilometrů asfaltovaných silnic než tady. Jen ty vzdálenosti jsou o několik řádů větší. ;-)

Dilina 3.7.2007 15:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dilino

 Inu právě ten Ruský světový vliv mi poněkud leží v žaludku. S tím zajisté nic nenadělám. A pokud máte pravdu, že v Rusku to půjde k lepšímu, tak chvála Bohu. Jen patřičný odstup od jejich sféry vlivu bych rád viděl u nás.

 No a já půjdu zase do reálného světa, neb nejen internet je život a je třeba jít za obživou. :-)

Rolen 3.7.2007 14:40

Re: Re: Re: Dilino

Když máte fóbii, pak je diskuse těžká. Když jsou Rusové démoni, pak bojujete s démony. ;-(

vita 3.7.2007 15:08

Re: Co dělat?

Zajímavé je, že obvykle titíž, kteří se děsí Ruska, odmítají i EU. Co se dá dělat, žijeme mezi Rusem a Prusem - a mám-li si vybrat, tak toho germána přece jen radši. S Rusem si klidně zazpívám (teda zabékám), i vodky popiju, ale spojencem budu radši s Němcem, nejlépe hlídaným Francouzem, Španělem a ještě drobátko kolem.

S Britem moc nepočítám, ti ještě nerozhodli, jestli je širší Atlantik nebo La Manche....

Fafa 4.7.2007 1:07

Re: Co dělat?

ten blok zatim dojednava plynovod pod Baltskym morem primo do Nemecka. Poptejte se v Estonsku, co si mysli o vyjednavacich schopnostech EU. A obecneji, EU vede rozhovory s Tureckem, ktere ani neuznava uzemni integritu clenske zeme EU. Na tenhle blok bych se teda moc nespolehal.  

Jara London 3.7.2007 11:27

Dobrý článek

Fakta jsou fakta, Putin bení trouba. Podařilo se mu zlomit moc tzv. "oligarchů", kteří si na přelomu 80. a 90,3 let minulého století Rusko a vlastně celé SNS rozclaimovali a ovládali své díly jako středověká knížata, včetně mediální politiky a rozhodování o životě a smrti lidí pod jejich místním samoděržavím. Tehdejšímu "demokratickému" Rusku, slabému, ustupujícímu ze světové scény, na první pohled skutečně pouze snadno ovladatelnému "obru na hliněných nohách" tleskal kdekdo, včetně vlád zemí EU, USA, MMF, SB a dalších institucí. Putinova role v dějinách ještě není zcela jasná, ale už teď je zřejmé, že se mu povedlo něco podobného, jako svého času Petru Prvnímu. Potlačil moc "knížat", obnovil ekonomiku země a dodal jí impulzy pro další rozvoj, začal znovu budovat armádu a zejména soustředil moc do rukou státní správy (ne do svých, jak se v české kotlince často píše). Prostě začal z Ruska budovat sebevědomý, nezávislý stát s vlastní politikou a zájmy nejen v Evropě, ale na celém světě. Obklopil se skupinou velmi schopných poradců jak z oblasti ekonomiky, průmyslu a vojenství, ale i politologie a mezinárodních vztahů. Rusko navíc dnes nikomu nevyhrožuje a své mezinárodní závazky obvykle plní. Na druhou stranu (a tomu se nelze divit) Putin jasně prohlásil, že své suroviny a zdroje bude Rusko prodávat jen tomu, komu bude chtít. To je naprosto logické a legitimní. Dnešnímu Rusku už netleská nikdo. Stalo se opět reálným hráčem na mezinárodním kolbišti, suverénním, ekonomicky sílícím, navíc neomezeným "starými" vazbami bývalého SSSR, hráčem o to těžším, že si je díky svému vedení dobře vědomo síly svých zdrojů a možností jejich využití k prosazování vlastních cílů. Uvidíme co bude dál. Pro ČR je však podle mého názoru Rusko přirozenějším a pro nejbližších 5 let určitě spolehlivějším obchodním partnerem než USA nebo poměrně velká část zemí EU. Opatrnost nikdy neškodí, ale naším základním zájmem by měl být profit ČR a jejích občanů.

Dilina 3.7.2007 11:58

Re: Dobrý článek

 Už z toho, že jste přirovnal Putina k carovi Petru Velikému, jste dal najevo nedemokratičnost dnešního Ruska. To, že stát ovládá veškerý průmysl a obchod, je pro svět jisté nebezpečí v budoucnosti. Centralizovaná moc vždy nese riziko zneužití a agrese proti druhým státům, ekonomickou nestabilitu uvnitř, diktát v obchodních záležitostech vůči partnerům obchodu. Nedemokratické postupy uvnitř státu přinášejí nepokoje a je třeba stále posilovat bezpečnostní a vojenské složky. Vynaložené náklady se zpětně promítají do sociální sféry což způsobí další neklid a posilování bezpečnostních složek znovu opakuje stále stejný kolotoč.

 Toto však není nic pro vaše argumentace. Vy strašíte silou Putinova Ruska. Jeho ekonomická síla je navenek, ne dovnitř a to je u partnera v obchodování nebezpečný prvek. Protože Putin jistě není navždy a po něm nutně musí přijít ještě tvrdší "panovník", jinak se to celé sesype jako domek z karet. Jak dlouho může trvat nedemokratický systém centrálního plánování než se to celé podělá a skončí to nepokoji uvnitř? Při těch nepokojích se nás nikdo nebude ptát, zda porušuje smlouvy. Toto je jeden z hlavních nepříjemných aspektů Putinova Ruska.

 Proto je přirozenější snaha Česka o náhradní zdroje a co nejmenší závislost na Rusku.

ergo 3.7.2007 12:24

Re: Re: Dobrý článek

"Centralizovaná moc vždy nese riziko zneužití a agrese proti druhým

státům, ekonomickou nestabilitu uvnitř, diktát v obchodních

záležitostech vůči partnerům obchodu." - problém je Dilino v tom, že vy vidíte jen to, co vám zjevují média. Ten problém v Rusku jistě je, ale ruku na srdce, nění to v USA velmi podobné? Jistě, vytváří se zdání, že stát tam neovládá privátní sektor, ale na druhou stranu manažeři strategických korporací jsou jednou nohou v politice a když z politiky odcházejí, tak zase zpět do svých ekonomických pašalíků. Možná to v USA dělají elegantněji než Putin, ale principiálně stejně.

vita 3.7.2007 12:41

Re: Re: Re: Dobrý článek

V USA je to právě naopak - tam privátní sektor (a hlavně velké podniky) ovládá stát. Stačí se podívat, jak kandidáti na veškeré funkce musejí vyžebrávat volební fondy. Čím vyšší funkce, tím větší volební fondy, aby bylo na letáky, práporky a kloboučky v národních barvách a mediální poradce, detektivy vyšťourávající každou špinku na protikandidáty  a na celý ten cirkus kolem.

Neviděli jsme to?

A vítězný kandidát odměňuje své sponzory tu místem velvyslance v nějakém zapadákově, třeba v ČR, tu ředitelováním agentuře, na kteréžto dotyčný nemá, jak zjeví Katrina, tu prosazováním těžby na Aljašce nebo vpádem do roponosného Iráku...

Dilina 3.7.2007 14:27

Re: Re: Re: Dobrý článek

 Nejsem zas tak naivní, abych neviděl vliv národních a nadnárodních společností na chod dejme tomu USA, či jiných států. Kapitál ovlivňuje všude a vše. Demokratická společnost ale dává záruku, že případný zločin může být potrestán. Že obchod nestagnuje a zajišťuje prosperitu. To má dopad i na životní úroveň obyvatel takového státu. Nikdy nebylo nic jen černé a bílé, je však otázka kolik nesvobody se dá naordinovat lidem, aniž by neutrpěli v sociální oblasti. Výměna politických vládních špiček v demokracii je možná.

 Obyčejnému člověku může být ze srdce jedno jestli obrovský majetek ovládá Pepa nebo Franta. Obyčejný člověk potřebuje slušnou obživu a svobodu volby. V Rusku, podle mých osobních poznatků, se přežívalo a stále přežívá u obyčejných lidí. To, co my máme za samozřejmost, je v Rusku přepych. Rozhodně tam není svobodná volba podle našich kritérií. Většina Rusů je ráda, když sežene jakétaké peníze na obživu a vybírat si nemohou čím se obživí. A v tom vidím rozhodný kardinální rozdíl s USA.

 Jistě je to otázka přesvědčení, ale já jsem si už diktaturu prožil, tak jsem na straně demokratických systémů. I když to občas nepěkně zaskřípe, tak je ve všeobecném povědomí zakódovaná informace u lidí, že svoboda je nade vše. Že za ni položí i život!

 U nás je také zakódovaná informace v podvědomí, že je třeba přežít i kdyby nám vládnul kdokoliv. O to víc to platí v Rusku. Tam se dokonce všeobecně volá po silné ruce, která bude trestat a trestat. Proto dostal Putin takovou podporu a mohl podřídit všechny firmy pod státní dozor a diktovat. Tam určitě dnes majitelé firem nemají žádný významný vliv.

 Někomu to připadá správné. Mně ne!

Láďa 3.7.2007 11:58

Re: Dobrý článek

Souhlas s timto pohledem, jen za Petra I byli bojari uz davno zkroceni, uz od dob Ivana Strasneho.

CR by sveho dodavatele surovin nemela zbytecne nasirat ale zaroven by se mela snazit o vybudovani vlastnich zdroju energie. Ac se to nezda a v bulvaru o tom nepisi technologie jadernych elektraren jde velmi rychle dopredu a pokud ze vlady na Zemi nezmocni nejaci ekofanatici tak se jaderna energetika dost mozna stane tim rozhodujicim zdrojem.

Dilina 3.7.2007 12:21

Re: Re: Dobrý článek

 Jistě se nevyhneme obchodování s Ruskem ikdyž jeho centralistické řízení se nezadržitelně blíží k diktatuře. To je však ten největší důvod pro snahu o co největší soběstačnost a rozložení nutné závislosti ve zdrojích na co nejvíce rozličných subjektů. Aby případné snahy o vydírání a diktát byly eliminované.

 Kdyby Rusko vytrvalo v nástupu k demokracii, pak spolupráce s jejich rozličnými firmami byla zajištěná pro jejich nezávislost na centrální moci. Kde nastoupí diktatura, tam je obchod omezený a není konkureční prostor pro udržování stability dodávek a cen.

 Jednoznačně jaderná energetika je nejsnažší a nejbezpečnější možnost pro zajištění soběstačnosti. Elektrická energie je alfa a omega rozvoje ekonomiky. To si Zelení nechtějí připustit a ztratit svou vlajkovou loď ideologie.

čtenář 3.7.2007 11:08

Z hlediska skutečnosti, že Rusko se dnes

topí v petrodolarech (a bude stavět mnoho nových jaderných elektráren, aby doma ušetřilo plyn a draze ho prodalo v Evropě), bylo to geniální "vyřízení" ruského 100 miliardového dluhu na desetinu dodanou ještě v nějakých pitomých helikoptérách přes mafiánskou firmu Falcon opravdu geniálním ekonomickým počinem Zemanovy vlády. Prakticky ty peníze, pracně předtím vyjednané v převodu 1 komunistický rubl=1 dolar za akumulovaný ruský dluh u nás za celou komunistickou éru byly vyhozeny oknem. Ještě horrší škoda určitě vznikla zapletením s tím Falconem.

Dilina 3.7.2007 11:27

Re: Z hlediska skutečnosti, že Rusko se dnes

 Hlavně vznikla nenávratná škoda, tím, že jsme Ruský dluh potvrdili za vyrovnaný! ;-(

šakal 3.7.2007 10:47

Jasně, "nejméně další dva Temelíny"...

...A ty pekařský auta k nám z Michle budou jezdit na elektrickej proud.

Maně se mi vybavuje ten kreslený vtip, jak sedí pán v autíčku, co vypadá jako z autodromu, za zády má na silnici smotané ohromné klubko drátů a říká druhému: "Prozatím není elektromobil velká výhoda. Například šňůra mi nestačí ani do Vršovic." ;-P ;-D

vita 3.7.2007 11:16

Re: Jasně, "nejméně další dva Temelíny"...

Kdyby byl zájem, není problém. Na Krymu jsem viděl trolejbusovou linku dlouhou deítky kilometrů - Krym byl vyhlášen co rekreační a lázeňská oblast a a auta a autobusy se spalovacím motorem tam nesměly.

Nákladní trolejbusy byly kdysi běžné a nenákladní uměli vyrábět v Ostrově nad Ohří pro celou RVHP. I na tom Krymu jezdily český... Předpokládám, že to bylo v rámci Klausovy reformy zlikvidováno. Nebo to koupili Rusové jako Škodu JS.

Dilina 3.7.2007 11:37

Re: Re: Jasně, "nejméně další dva Temelíny"...

 Ještě že jste do toho zamotal Klause jako viníka, jinak bych o vás měl mylný dojem, že rozumně preferujete ekodopravu.

 Nedávno jsem zahlédl Smart elektromobil a petelil si to devadesátkou. Jistě, že to zatím nic neřeší, ale je to naděje do budoucna. Kdo si přečetl Klausovu knihu - Modrá, nikoliv zelená planeta, ten jistě s ním souhlasí, že ekonomika táhne dopředu i ekologii a budoucí bohatství samočině eliminuje ekologické problémy.

 Snad by jste změnil názor vůči Klausovi, kdyby jste se přemohl a přečetl si tuto knihu. Nesmíte se však již předem postavit odmítavě k textu knihy. :-)

vita 3.7.2007 12:22

Re: Re: Re: Jasně, "nejméně další dva Temelíny"...

Jak si můžete přečíst u Ládi kousek dole, tak jsme výrobu v Ostrově nad Ohří skutečně zlikvidovali. Resp. Klausova reforma ji zlikvidovala. - tak nevím, co se vám na mých slovech nelíbí. To, že má VK na něco občas rozumné názory, mu vinu na likvidaci českého průmyslu neodpáře.

Ekologickou, resp. závislou trakci preferuji, protože vím, že elektřina se dá v elektárnách vyrobit efektivněji než spalováním chemické suroviny ropy a jejích (draho získávaných) derivátů.

Bubik 3.7.2007 13:14

Re: Re: Re: Re: Jasně, "nejméně další dva Temelíny"...

ano, výrobu trolejbusů ve Škodě v Ostrově majitelé Škody pro nerentabilitu v technologicky nevyhovujícím závodě uzavřeli. Trolejbusy se místo toho vyrábějí ve Škodě v Plzni.

Pekárna v Praze na Smíchově byla uzavřena, protože byla zastaralá a technologicky nevyhovující. Místo toho se vyrábí rohlíky v Butovicích.

Tak to bývá ve světě běžné. Co s tím ale má společného Klaus?:-P

vita 3.7.2007 15:03

Re: Re: Re: Re: Re: Jasně, "nejméně další dva Temelíny"...

Aspoň že tak, potěšil jste mě. Tedy není vše ztraceno a třeba budeme dodávat zase trolejbusy do Rusky. I když Krym je dneska Ukrajina - a ta na nákup ještě dlouho nebude mít.

Možná výměnou za elektřinu, jak straší ČEPS, že bychom měli začít stavět vedení, aby se to do r. 2012 stihlo...

Láďa 3.7.2007 12:03

Re: Re: Jasně, "nejméně další dva Temelíny"...

Skoda Ostrov uz vyrabi jen nahradni dily pro svoje trolejbusy.

Uspesne jsme si zlikvidovali dalsiho producenta ale urcite to nahradime zvysenou produkci studentu politologie a manageru.

joe 3.7.2007 13:06

Trolejbusy dál vyrábí ŠKODA Electric v Plzni

V Ostrově byla zrušena jejich výroba a přesunuta do Plzně v rámci sdružování kapacit k výrobě tramvají a autobusů. Jinak pro RVHP se vyrábělo lecos, také pro Lybii atd. Jenom ty peníze tam odsud nějak nepřišly. Je jasné, že lidem ve zbrojovkách, vyrábějících tuny železa, se stýská po letech, kdy se dělalo o sto šest a stát to platil, aniž inkasoval od zákazníka. Ty doby ale minuly.

Saša 3.7.2007 9:27

Nejméně dvě další jaderné elektrárny potřebujeme.

Nejméně další dvě o kapacitě Temelína. Už se měly začít stavět!!

Jara London 3.7.2007 10:22

Fakta k zamyšlení

EU je soběstačná v surovinách ze 17% a v energiích cca z 50%. ČR je jedna tuším že ze 3 zemí EU, soběstačných ve výrobě elektrické energie a jediná z menších s vlastním jaderným výzkumem. Máme jedny z největších a zejména nejdostupnějších zásob uranové rudy v Evropě. A teď bonbónek: Vláda hodlá prodat těžbu uranu za situace, kdy jeho cena na mezinárodních trzích roste geometrickou řadou, australské firmě s nejasným financováním (Rusko, Izrael). Otázka: co z toho bude mít průměrný český občan? Odpověď se nabízí sama: privilegium to vše jako obvykle zaplatit.

Dilina 3.7.2007 10:40

Re: Fakta k zamyšlení

 Nechápu. Co jste dosud měl z uranové rudy? Když byla celosvětově nejvíc v kursu, tak nám ji ukradli Rusové. Kdesi jsem četl, že se to odhaduje na deset BILIONŮ dolarů! Deset tisíc miliard dolarů mně příjde dost velký lup.To, co nám zbylo při dnešních cenách za uran je skutečně mizivé a pro republiku drahá těžba. Republika nepotřebuje suplovat obchod. Potřebuje dobře hospodařit.

 Vy, jako Český občan z toho budete mít možnost dostat práci v uranovém dolu. To se vám asi líbit nebude. Tak tedy uplatníte své schopnosti v managmentu společnosti. Jestli se vám podaří se propracovat mezi schopné, pak už nebudete mít zájem remcat společně s dalšími neúspěšnými alibisty na netu.;-P

Jara London 3.7.2007 10:49

No Dilino,

teď jste fakt trefil hřebíček hlavičkou! Můj otec v 50. letech tu práci "dostal". Přežil ji, na rozdíl od mnoha jiných českých občanů. Taková tupá dilina jako jste Vy aby fakt pohledal. O ekonomice viditelně víte kulový, stejně jako o uranu a jeho zdrojích. Totéž platí i o Vaší češtině. 

Dilina 3.7.2007 11:09

Re: No Dilino,

 Moje čeština možná neodpovídá vaší normě, zato nepoužívám invektiv jako vy. Můj otec například díky komunistickému režimu zemřel v 51letech a nemusel být zrovna na uranu. Co nevím o ekonomice, to se dovím od svého syna, kterého jsem ji nechal vystudovat. Jinak jsme žili v těsné blízkosti uranových dolů, takže mám jakési ponětí o tehdejším způsobu těžby a obětech z ozáření.

 Patrně pro tyto důvody preferuji obchodování státu s někým jiným než s Rusy, které stále pokládám za nebezpečí pro Česko co se týče svobody. Cizí firmy jsou oproti našim daleko solventnější, takže jsem přesvědčen, že pokud se musí těžit uran, pak tyto budou bezpečněji jednat při těžbě, šetrněji k přírodě a budou lépe postižitelné jak naše domácí firmy, které stát bude muset dotovat a hlídat jak ostříž.

 Na to však nemusí být člověk ekonom, aby si odvodil takové triviality! :-/