EVROPA: Rusko na shopping tour
V roce 2004 ruský prezident založil „stabilizační fond“ a do dneška naspořil 108 miliard dolarů. Za slabou čtvrtinu (24 miliard) chce teď Moskva nakoupit akcie mezinárodních koncernů. Ruský shopping se podle ministra financí Alexeje Kudrina bude týkat hlavně ropného a plynárenského průmyslu. No a co na tom? Vladimir Putin chce prostě zúročit peníze, které tryskají ze širé Rusi. Nejenom zúročit, nýbrž také (a nejspíše především) ekonomicko-politicky umocnit. Již teď jsou západní producenti přímo či nepřímo závislí na ruské energii. Noví ruští spolumajitelé západních firem budou moci ovlivňovat podnikatelská rozhodnutí a nádavkem si Moskva může vynutit politické ústupky poukazem na hrozící „poruchy“ dodávek energie. Pravda, Rusko neinvestuje dost do své zastaralé rozvodné sítě a nejvyšší ropné a plynové výnosy jsou prý již za námi. Ale moc bych na to nespoléhal.
Kdo pochopil Putinovu kandidátskou práci, ví, že se ruské holdingy sice mohou jmenovat různě a dělat nejenom do ropy a plynu, ale třeba do letadel, lodí nebo atomové energie; nakonec vždycky slouží politickým účelům. Rusko je proti skutečně tržním ekonomikám ve výhodě, protože se na svobodu a kontrolu moc neohlíží, a může tudíž zacíleně a razantně jednat.
Shrnutí Putinovi kandidátské práce proto nepříjemně připomíná perpetuum mobile na ruské zisky a recept na pozvolné podmaňování Západu. Co s tím? Odstavit auto a přestat topit? Namlouvat si, že jde o čistě ekonomické transakce? Ani jedno ani druhé. To již spíše přijmout ruskou hru a bránit svá strategická průmyslová odvětví; Američané a Francouzi to již dělají. Ale hlavně, přestat se spoléhat na úspory či energii z větrných mlýnků a začít konečně vážně rozvíjet alternativní energie hodné 21. století. A také pozorněji číst ruské klasiky.
(Psáno pro Týden)