3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Magor Milda , Dr.Sc. 3.6.2007 0:08

Příspěvky objednané mobilními operátory

zaplňují celou diskuzi. Kdysi jsme měli podobné problémy s drátovým telefonem, místní hovor mohl být na vzdálenost pouhých několika kilometrů (Zadní Lhota) nebo 70 km (Hlavní Město Praha). U mobilů tahle první úroveň odpadla, hovory jsou v celé republice za stejnou cenu. Nyní jde pouze o to, udělat z celé EU jednu telefonní zónu. Jinak si celou Evropskou Unii můžeme strčit za klobouk.

Myslík 1.6.2007 14:55

Nejčtenější na webu Petra C I B U L K Y: NEJVYŠŠÍ VLÁDNÍ KRIMINALITA: Tajná Zpráva o masovém rozkradení českého národního majetku komunistickým KGB, GRU a jejich SPOLEHLIVÝMI vládními strukturami dnešní ČR!!! UVEDENO JMENOVITĚ!!! (Prosím o další INT

Nejčtenější na webu Petra C I B U L K Y:

 NEJVYŠŠÍ VLÁDNÍ KRIMINALITA: Tajná Zpráva o masovém rozkradení českého

národního majetku komunistickým KGB, GRU a jejich SPOLEHLIVÝMI vládními

strukturami dnešní ČR!!! UVEDENO JMENOVITĚ!!! (Prosím o další

INTENZIVNÍ šíření!!!!!!!)

A. 1.6.2007 0:05

Tržní prostředí v tomto případě nefunguje, protože neexistuje.

Netržní prostředí je dáno tím, že na trh nemá přístup neomezený počet operátorů a pro tři monopolisty není problém se kartelově domluvit. Pokud si prosadili operátoři ochranu svého monopolního postavení, musí také strpět regulaci nemravně vysokého zisku.

A. 1.6.2007 0:04

Re: Re: Re: Re: Správně nupe, jsou to votroubkové, co přežvýkují poučky modrého taťky.

Netržní prostředí je dáno tím, že na trh nemá přístup neomezený počet operátorů a pro tři monopolisty není problém ce kartelově domluvit. Pokud si prosadili operátoři ochranu svého monopolního postavení, musí také strpět regulaci nemravně vysokého zisku.

A. 31.5.2007 23:57

Re: ???

Ale jen se ničeho nebojte. Jakékoli omezení služeb by operátorům jen snížilo tržby. A takový management by vyletěl na hodinu s obtištěnou botou akcionářů na pozadí. Takže regulace přinese dva efekty: snížení ceny roamingu a snížení mnohamiliardových zisků operátorů o jednotky procent.

A. 31.5.2007 23:50

Re: Re: Vážený pane poslanče EP

Váš příměr by byl výstižnější, kdyby strop ceny onoho rohlíku byl stanoven na 30 Kč

JJ 31.5.2007 9:07

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: každá regulace především vytváří korupční prostředí

Pak ovsem nechapu, kde mate problem. EK prosadi zakonny ramec, ktery stanovi, ze za roaming (v ramci EU) si operatori mohou uctovat maximalne 2x tolik co prumerne uctuji nasincum a uz to nebude regulace, ale zakonny ramec, nic zavanejicho socialismem. Clenske zeme to zavedou - tedy az na CR, protoze tam jiz je mozne ceny za roaming napadnout jako ceny v rozporu s dobrymi mravy a soud jiste dojde za nejakych 10 let k nejakemu precedentu (ktery bude na nic, protoze ceske pravo neni precedencni).

Mozna je regulace v CR neco jineho nez regulace ve starych zemich EU, ci pojem pouzivany v UK/ US. Ale spis si myslim, ze jde o Vasi interpretaci.

Ladislav N. 31.5.2007 0:08

Re: Je videt, ze to znate pouze z ucebnic

Ten deficit "selského rozumu" jste právě předvedl.  Stát si může nastavovat "pevnou cenu pšenice" jenom u výkupu, který sám provozuje. Je jasné, že když je pšenice nadbytek, nevykoupí všechnu. Tržní cena bude nižší, než "státní garance".

Možná byste ty učebnice měl číst pozorněji. ;-) Mimochodem - ČEZ nabízel výkup obilí za cenu řádově 1100,- Kč / tunu pro energetické účely (na spálení v elektrárně - tedy i nízkou jakost). Pokud vím, mnoho jí nevykoupil.

huhu 30.5.2007 23:49

Re: Re: Re: Re: Re: Re: každá regulace především vytváří korupční prostředí

protože si pletete regulaci s zákonným rámcem...

JJ 30.5.2007 23:43

Re: Re: Re: Re: Re: každá regulace především vytváří korupční prostředí

Opet placate nesmysly. Ideologie jako vystrizena. Proc regulovany kapitalovy trh v Londyne funguje skvele? Ci si snad management burzy masti kapsy na uplatcich?

Ale budiz Vam prano.

zdeněk 30.5.2007 23:43

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je videt, ze to znate pouze z ucebnic

já myslím že je třeba odlišit "výrobní" cenu, tu kterou ten výrobek má a cenu za kterou prodáváte.

vždy záleží na tom jak se dohodnetem jaké jsou vaše podmínky a trh nikdy nemůže být absolutně "pružný" jako v učebnicích ekonomie.

Například v jedné bylo že pokud stát nastaví pevnou výkupní cenu pšenice, tak se jí část neprodá, neboť bude nad "tržní" cenou. Přitom se vůbec neuvažovalo, že když ji lidé nekoupí, bude ji na trhu nedostatek:-P A to u pšenice docela vadí. !!

Občas chybí "selský" rozum.

huhu 30.5.2007 23:40

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je videt, ze to znate pouze z ucebnic

regulace ceny přesahuje regulaci prostředí

JJ 30.5.2007 23:37

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je videt, ze to znate pouze z ucebnic

Michate do sebe dve veci - regulaci prostredi, ktera je v naproste vetsine trhu potrebna pro jejich funkcnost a regulaci ceny. Regulace ceny je extremnim opatrenim, tam kde trh z nejakeho duvodu selze. Muzu to brat filozoficky a rici, ze vlastne regulator neni nicim jinym, nez subjektem, ktery za me sjednava lepsi podminky, ktere bych si ve svem vyjednavacim postaveni jako jednotlivec proti velkemu podniku nevymohl. Osobne mi to nevadi, za socialismus to nepovazuji, jde o beznou vec a to i v USA. Ci mate situace, kdy je jenom jeden kupujici a jenom jeden prodavajici a musi se dohodnout - tam trh uz neni vubec.

Rozlisuji veci na ty, ktere funguji ci mohou fungovat  veci, ktere nefunguji. Poucky z uvodu do ekonomie maji sice svou vahu pro pochopeni zakladnich principu, ale v praxi nejsou vetsinou vubec naplneny jejich predpoklady. Slepe ideologice vykriky radoby liberalu me tak trochu desi, kdyz si predstavim, ze by to nejky vykuk chtel aplikovat v praxi a odsoudil by CR ke stejne ceste pokusu a omylu, kterou si zapadni svet musel projit.

huhu 30.5.2007 23:37

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je videt, ze to znate pouze z ucebnic

člověče samozřejmě, že na Sahaře je jiná "běžná cena vody" nežli uprostřed Lipenského jezera...:-D

zdeněk 30.5.2007 23:34

Re: Re: Re: Jste pomatený člověk.

kartel dělá vše proto aby konkurence nevznikla. račte být v realitě ;-)

zdeněk 30.5.2007 23:33

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je videt, ze to znate pouze z ucebnic

cena je věc opravdu velmi volná a často musíte  koupit za několikanásobek "běžné" ceny protože k tomu máte své důvody a často prodáváte pod cenou. Je vidět že jste nikdy nesmlouval  a neznáte jak to na trhu chodí... Křivka nabídky o poptávky je fikce.

huhu 30.5.2007 23:33

Re: Re: Re: Re: Re: každá regulace především vytváří korupční prostředí

a při směně majetku/zboží rozhoduje o ceně a podmínkách směny objektivní soudce - svobodný trh...

huhu 30.5.2007 23:31

Re: Re: Re: Re: každá regulace především vytváří korupční prostředí

každá regulace vytváří prostor pro korupci. prostě vše něco stojí. Kolik je ten prostor pro korupci jsem vyčíslil na uvedeném příkladě. Podobně by se dal vyčíslit v jakémkoliv jiném případě regulace či kdy rozhoduje někdo (úředník), který není majitelem. Proto má smysl osobní/soukromé vlastnictví, kdy občan/majitel zodpovídá a pracuje se svým majetkem.

JJ 30.5.2007 23:28

Re: Re: Re: každá regulace především vytváří korupční prostředí

Aha, takze jiz nemluvite o regulaci obecne, ale o regulaci cenove. Normalni soucast prirozenych monopolu v energetice, nemyslim si, ze by na teto urovni nekdo regulatora uplacel (zvlaste v zemich jako UK), jde proste o dohodu.  

Roaming se moc poslancu EU netyka,a komisari delaji daleko vetsi rozhodnuti u masivnich akvizic ci u antimonopolnich opatreni. Mozna jsou zkorumpovani, nevim, ale spis vidi potrebu odstraneni barier mezi staty - zlevneni komunikace je celkem dulezita zalezitost. - a cesta konkurence, kdy nechali operatory, aby se vzajemne kupovali a konkurovai si v ruznych zemich objektivne nefunguje.

huhu 30.5.2007 23:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je videt, ze to znate pouze z ucebnic

no tak vidíte. Více slovy jste popsal to co je realitou. Prostě kupujete za to co považujete za tržní cenu a nejlepšího dodavatele. Stejně tak byste za tržní cenu prodával - (pokud nejste charita) či nedáte úplatek někomu kdo nekupuje za své. prostě základní ekonomické zákony platí, i když to socialisté nechtějí uznat, protože by přišli o možnost dělat ze zlodějny "spravedlivou" věc.....

JJ 30.5.2007 23:21

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je videt, ze to znate pouze z ucebnic

Jak kdy. Pro bezne veci se mi nevyplati naklady zkoumat a jsem vetsinou liny vyjednavat nizsi cenu (i kdyz znam lidi, kteri vzdy z principu nizsi ceny vyjednavaji - proste je to bavi). Pokud jde o vetsi obchod, tak jsou naklady na miste - pokud by byla cena pod naklady, tak chci vedet proc tomu tak je - tj, jestli dokaze ta protistrana opravdu dodat (pokud je tam prodleni). Pokud bych platil neco zjevne nad naklady, tak je silne pravdepodobne, ze to muzu sehnat nekde levneji (ci dokonce zalozit konkurenci). Tam kde se cena urcuje vyjednavanim, tam se prirozene musim pripravit velice dobre, protoze ten vysledek vyjednavani dela obrovsky rozdil. Delal jsem i na projektu, kde ten rozdil - vyhradne zalozeny na vyjednavani a strategii vyjednavani sel do miliard dolaru. Ale to je spise vyjimkou. 

huhu 30.5.2007 23:13

Re: Re: každá regulace především vytváří korupční prostředí

nejsem vyšetřovatel. Ale tam kde není tržní cena je prostor pro korupci - číselně je to rozdíl mezi tržní a regulovanou cenou. Konkrétně u roamingu rozdíl mezi možným tržním ziskem a regulovaným - tolik se vyplatí "platit" lobbistům aby korumpovali poslance EU.

huhu 30.5.2007 23:11

Re: Re: Re: Re: Re: Je videt, ze to znate pouze z ucebnic

k věci ! čili dotaz - vy si nevybíráte pro vás nejlepší nabídku na trhu ? bez ohledu na náklady druhé strany ?

huhu 30.5.2007 23:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Správně nupe, jsou to votroubkové, co přežvýkují poučky modrého taťky.

svobodný trh je takový, na který mají přístup všichni zájemci za stejných podmínek. Je omezen pouze zákazy/tím co se nesmí = je kriminální, které platí stejně pro všechny účastníky trhu stejně.

JJ 30.5.2007 23:07

Re: každá regulace především vytváří korupční prostředí

www.fsa.org.uk

Kde mate tu korupci? ci na LSE?

JJ 30.5.2007 23:06

Re: Re: Re: Re: Je videt, ze to znate pouze z ucebnic

Jak rikam, znate to pouze z ucebnic (a to je ten lepsi pripad).

huhu 30.5.2007 22:59

Re: Re: Re: Je videt, ze to znate pouze z ucebnic

jak se k té znalosti druhého dostanete ? máte tam nějaké špiony ? ;-) normálního kupce především zajímá porovnání nabízeného zboží s konkurenční nabídkou. To totiž zajímá i normálního prodávajícího. J

en blbec si opravdu myslí, že koupí výhodněji nežli je tržní cena a jen blbec si opravdu myslí, že prodá výhodněji nežli je tržní cena.

Je jediná vyjímka - že natrefíte opravdu na blbce - a to se stává většinou v případě obchodu se státem, kdy se stát stává "blbcem" za patřičný úplatek úředníkovi...

Robin 30.5.2007 22:57

Re: Re: Re: zákon džungle je vždy horší cestou

Ona ta teorie řízení funguje i na ekonomické systémy. Bohu dík nebo také možná Bohu žel.  A z té teorie vyplývá, že systém, který nelze  přesně matematicky popsat (vytvořit jeho ideální model), nelze bez zpětné vazby ani řídit. Viděl jste někdy učebnici matematiky nebo řízení pro ekonomické VŠ? Asi ne. Jinak byste nemohl takovou pitomost napsat.

huhu 30.5.2007 22:54

každá regulace především vytváří korupční prostředí

proto socialističtí šibalové tak rádi regulují...;-€

JJ 30.5.2007 22:53

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Správně nupe, jsou to votroubkové, co přežvýkují poučky modrého taťky.

Ptal jsem se Vas na to, co povazujete za "Svobodny trh". A uvadel jsem priklady trhu, ktere jsou symbolem kapitalismu a pritom silne regulovane proto, aby vubec mohly byt efektivni.