18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

EVROPA: Regionální rozdíly

Programy EÚ vytvorené s cieľom vyrovnávať regionálne rozdiely sú dlhodobo kritizované mnohými odborníkmi. A vyzerá to tak, že tieto problémy si konečne začína priznávať aj samotná Európska únia.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 18.10.2013 19:59

Regionální propasti

Jak velké regionální rozdíly je možno vyrovnat za cca 1% HDP EU, z něhož země bohaté (např. francouzští zemědělci) dostanou téměř stejnou sumu jako země chudé, když musí být vynaloženy na "cíle bruselské" a povinnou finanční spoluúčastí na nich, jsou odčerpávány finanční prostředky potřebné na cíle opravdu důležité. Je to pouhá klamavá reklama "bruselská"! Realita je taková, že bohaté země bohatnou a chudé země v EU chudnou a to nejenom v EUro-zóně, v níž je to záměrný důsledek hospodářské EUro-války (severu proti jihu) ale i mimo ni. V agrárním Rumunsku a Bulharsku způsobili pro ně neúnosně nákladné a neskutečně přehnané "Bruselské" hygienické, sociální a "zelené" požadavky způsobily bankrot mnoha zemědělců a zlatou horečku pro příchozí cizince, kteří už skoupili Rumunsku čtvtinu půdy . Je tam bída (Bulhary navíc donutili uzavřít JE "Kozloduj", takže nemají ani na elektřinu).

"POHLED Z RUMUNSKA

Sýpka Evropy, nebo poušť?

Na Západě je agrochemický rozbor půdy nezbytnou podmínkou pro každého zemědělce, který chce na svých pozemcích používat hnojiva. „Platilo to i pro Rumunsko, ale po revoluci v roce 1989 vznikla v důsledku rozdělování půdy [jež následovalo po komunistické kolektivizaci] absurdní situace, píše România liberă. „Drobný zemědělec zaplatí za rozbor půdy patnáctkrát víc než velký pozemkový vlastník.“ Tím pádem „byly agrochemické studie provedeny pouze u 25 % zemědělské plochy. Jedná se o pozemky zakoupené velkými vlastníky nebo cizinci, kteří už koupili čtvrtinu obdělávatelné plochy“, vysvětluje bukurešťský deník. V důsledku toho ztrácí půda na úrodnosti a ochuzuje se. „Půjde-li to dál tímto tempem, existuje silné riziko, že se z Rumunska stane poušť a že přijde o svou výsadu být sýpkou Evropy,“ lituje RL.

V. Mlich 18.10.2013 9:40

Nemluví se o objemu skrytého zadlužování

Na serveru ministerstva financí se lze dočíst, že od r. 2004 do Česka přišlo z Evropských fondů cca 600 mld Kč. Ale nečo přes 300 mld jsme tam zas poslali, takže saldo činí letos 265 mld Kč. To jsou krome téměř 2 biliónů přiznaného státního dluhu další peníze, co budeme jednou muset splatit, možná i s úrokama. Otázka je, jestli nám ty Polívkovy ranče, golfová hřiště a cyklostezky za to stojí..

J. Kanioková 17.10.2013 21:12

Z nové Klausovy knihy -

V.K. připomněl, že například přímé náklady chemické směrnice REACH odhadl Svaz chemického průmyslu na sedm až 11 miliard korun. Ztraceno bylo 14 600 pracovních míst, přičemž náklady na krytí nezaměstnanosti mohou dosáhnout až 16 miliard.

Náklady na podporu obnovitelných zdrojů energie včetně fotovoltaiky jsou pro léta 2002 až 2040 odhadovány Energetickým regulačním úřadem na 1,3 bilionu korun v dnešních cenách. Připomeňme jen, že solární podnikání u nás vzniklo na základě boje EU proti globálnímu oteplování a požadavku Bruselu, aby ČR zvýšila podíl obnovitelných zdrojů energie.

Na konkrétních číslech dokládá, jak Západ upadá morálně, politicky i ekonomicky. Například v roce 1980 tvořil podíl EU na světovém HDP 31,1 procenta, v roce 2011 již jen 19,9 procenta. Dokládá, že se vzrůstající centralizací ze strany Bruselu, rostlo HDP stále pomaleji a pomaleji. V letech 1950 až 1959 bylo tempo růstu reálného HDP dnešních zemí eurozóny 5,8 procenta, 1960 – 1969 4,3 procenta, 1970 až 1979 3,1 procenta, 1980 až 1989 2,4 procenta, 1990 až 2000 2,1 procenta, 2000 až 2009 1,1 procenta a 2010 až 2012 0,9 procenta.

Upozorňuje, že při případném vstupu do eurozóny budeme povinni ihned uhradit do záchranných fondů EU devět miliard korun a ručit částkou 225 miliard.

http://jdem.cz/8fk23

J. Kanioková 17.10.2013 14:59

Ha... jaképak regiony, ty jsou Bruseli naprosto ukradené, to EZ a euro je nutno zachránit, třeba i proti všem !

Evropou se šíří volání po reformě celé Evropské unie, jen v Bruselu řeší pouze krizi eura. - Nový bankovní dohled bude stát evropské daňové poplatníky ročně kolem 300 milionů eur. - http://jdem.cz/8fgv2

Jak chtějí banky řešit havárii: nejbrutálnější řádění všech dob.  Neuvěřitelné je, že dalekosáhlé vyvlastnění bude zcela legální. - http://jdem.cz/8fje2

Velké vyvlastnění: MMF vyžaduje 10. % "dluhovou daň" ze všech vkladů - http://jdem.cz/8fjh6

A EU je tu pro "dobro" všech ? Naivita. - Korporativismus? Korupce! - http://lostineu.eu/korporatismus-korruption/ ..... Jak si Německo chrání AG - http://lostineu.eu/deutscher-protektionismus/ 

I tohle je zajímavé, pátá kolona Evropy - Nová migrační politika pro Evropu http://www.euroalter.com/2013/a-new-migration-policy-for-europe/ ..... Alternativní Evropa - čirá pro eu imigrační politika - http://transeuropafestival.eu/

P. Scheck 17.10.2013 14:41

Re: Pane Schecku,

Pokud jsem, pane Svobodo, nechápavý jako pan Schwarzenberg nebo  Kalousek, tak to se mnou ještě nemusí být tak špatné :-))

J. Kanioková 17.10.2013 14:23

Není nechápavý, kope v bruselském dresu..

K. Frauknecht 17.10.2013 14:02

:-)

B. Graf 17.10.2013 13:41

Re: Tedy ano či ne?

Zatím je tato sebereflexe na úrovni stranické sebekritiky, jak ji my, pamětníci, známe. Zatím ještě nepřišel eurosvazový Gorbačov s euroglasností a europerestrojkou. No a taky nikde nevidím někoho pro role nového Reagana a Jana Pavla II. Máme zde zatím jen někoho, kdo je schopný zhostit se role, kterou zastávala Margaret Thatcherová.

J. Svoboda 17.10.2013 12:47

Pane Schecku,

to, co kritizujete, není chyba pana Sulíka, ale jen a jen Vaše. Vypadá to, že jste že jste vzácně nechápavý a pravděpodobně také masivní eurohujer. To, že někdo z EU, ale jen někdy a opožděně přizná chyby, jako např. zhovadilá biopaliva, je jen proto, aby EU mohla dělat další kopance, u nichž zase opožděně (s křížkem po funusu) a zase jen u některých přizná chyby.

Pro republiku byste udělal nejvíc, kdybyste se snažil pochopit, že pánové Schwarzenberg, Kalousek, Zaorálek a další a další, jsou úplně vedle a společně s nimi přestat republice škodit. Když Vám někdo záměrně vrazí facku jako barák, následující omluva Vás asi těžko uspokojí.

M. Prokop 17.10.2013 10:04

Re: Tedy ano či ne?

Jediné účinné "přiznání chyby" je EU, v její současné podobě, zrušit.

Špína je už příliš zažraná, na opravu.

K. Kužel 17.10.2013 7:35

Kocourkovští radní řešili problém

jak dostat pryč trávu, která narostla nahoře na městské bráně. Přišli na geniální nápad: nechali přehodit přes bránu lano a na něj přivázali za krk krávu. Druhého konce se chopila parta silných mládenců a táhla a táhla... Když krávě ve vzduchu vylezl jazyk, měli všichni radost, jak se na tu trávu těší...

Také vám připadá, že žijeme v pohádce?

J. Schwarz 17.10.2013 6:20

Re: Tedy ano či ne?

Tak po letech nesmyslných program konečně jakýsi záblesk "sebereflexe" - tedy zjištění, že většina oněch snad už bilionů EUR byla vyhozena zbytečně, když ne primo rozkradena. To by byl klad, kdyby ovšem EU nechtěla v dotačních programech a v "regionálním vyrovnávání" pokračovat. Zase ovšem tak, že měřitelné výstupy neexistují. Leda by chtěli okopírovat postupy  RVHP a postavit něco jako Východoslovenské Železárny, daleko od zdroje uhlí i rudy, jen proto aby "Lid" měl i tady stejnou možnost  výdělku jako v Porůří... vždyť například u nás v ČR vůbec nevíme, co by se z těch evropských peněz mělo vlastně financovat. Většina projektů se zaměřuje na "čerpání", kdo nejvíc utratil je největší geroj. I když to utracení je spíš prošustrováním nebo přihrávkou domů než rozumným využitím - ale přece to nenecháme nějakejm cizákům! Evropská "solidarita" v praxi...

P. Scheck 17.10.2013 1:35

Tedy ano či ne?

Tak nějak jsem, pane Sulíku, nepochopil, zda EU chválíte, nebo haníte...

Je organizace, která vytváří seberefleksi špatná, protože přiznala chyby, nebo pro to samé dobrá, že to dělá a tak to má být?

Chybí vám jasné cíle? Ty bývají zrádné a nemají rády zdánlivou slabost. Máte pravdu - u Stalina, Hitlera, Gottwalda, Mussoliniho, dnešních neofašistů ani u komunistů nechybí. Tam byste mohl projevit určitou spokojenost...