5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

EVROPA: Referenda jsou zásadní zbraní

Je to jediná zbraň, která nám zůstává, pokud chceme zůstat demokraté. Jistě se zeptáte, proč hovořím o zbrani.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 15.7.2016 13:03

Řekl bych, že váš příspěvek svědčí pouze o jednom,

že totiž o tehdejší situaci a problémech nemáte ánunk.

F. Houžňák 15.7.2016 13:02

Ano, jasně, jenom symbolický akt, vždyť jsem

to psal, že nevíte, co chcete, na jedné straně bojovat do poslední kapky krve a na druhé kritizovat, že se vůbec něco podniklo. Houby symbolický akt, když si přečtete soudobé dokumenty, zjistíte, že a) Heydrich byla velmi významná osobnost, jeden z klíčových architektů a provaděčů německé expanze, b) Češi tím dokumentovali Britům a ostatním spojencům svou vůli k odporu, na jejímž základě se mohli čeští (a slovenští) politici, tedy především ten zbabělý Beneš, úspěšně dožadovat obnovení Československa, protože Češi nejenom mlátili pantem, ale taky něco udělali. Vy si zjevně myslíte, že Britové a Francouzi a Rusové neměli nic jiného na práci než přemítat, jak by nám Československo zase pěkně vystavěli, a nám stačilo jenom točit palci mlejnek. Vy jste typický generál padesát let po bitvě, jako ten Bügler z Leutholdů. Všechno ví a všude byl třikrát.

P. Čech 15.7.2016 12:50

Re: UKLIKNUTÍ

Selhal v roce 1946, když jmenoval Gottwalda prezidentem. Ústava z roku 1920 mu nic takového nepředepisovala. Jmenování předsedy vlády bylo výlučnou prezidentovou pravomocí, stejně jako dnes. Nikde nebylo a není psáno, že prezident m u s í jmenovat předsedu strany, která vyhrála ve volbách. Mohl jmenovat třeba Jana Masaryka, který měl podporu ČSSD a byl přijatelný kromě komunistů pro všechny parlamentní strany.. Tedy pro většinu. Stejně se mohl zachovat v roce 1948, t.zn. odvolat Gottwalda z funkce, nepřijmout demisi ministrů a jmenovat jiného předsedu vlády (Masaryka). Tento jiný předseda vlády mohl okamžitě navrhnout odvolání komunistických ministrů. Poté je mohl Beneš odvolat a jmenovat jiné, nekomunistické. vše by to takto proběhlo přesně podle znění ústavy. Toto však zbabělec Beneš neudělal a dopustil se tak dalších dvou vlastizrad.

J. Pleva 15.7.2016 12:44

Re: Naprosty souhlas

Moje reakce patrila pod prispevek P.Cecha v 8:33

P. Čech 15.7.2016 12:40

Re: Ale ne pisálkům, to jste mě nepochopil,

Nejde vůbec o to, kolik kde padlo vojáků. Ano, naši lidé, mezi nimi i vojáci, padli na východní i západní frontě a nebylo jich málo.. Byli to však dobrovolníci - jednotlivci (ikdyž jich nebylo málo), nebyla to československá armáda, kterou spolu se všemi Čechy, Moravany, Slováky a Rusíny prezident Beneš zradil. Podle mne atentát na Heydricha byl jen a pouze politický, zcela nedomyšlený akt. Symbolický akt. Prostě a jednoduše byl vyměněn život jednoho grázla za životy mnoha stovek lidí.. Tomu neříkám hrdinství (zde nemám na mysli vojáky, kteří atentát provedli), ale politický diletantismus. A neřekl jsem, že Češi jsou zbabělci říkám, že zbabělec byl Edvard Beneš. Zbabělec a vlastizrádce.

P. Čech 15.7.2016 12:29

Re: No, jak on píše, "prohráli bychom důstojně",

To je sice možné, ale na druhou stranu to mohlo dopadnout jinak. Hitler měl sice převahu v počtu vojáků, nicméně armádu měl vyzbrojenu proti nám velice špatně a navíc , stále si myslím, že kdybychom se byli vojensky bránili, nakonec by nám" spojenci" přece jen pomohli. Oni totiž věděli o co Hitlerovi jde. Zdá se, že to nevěděl jen ten anglický lord Čambulín. Také si myslím, že žádná deklarace nikomu v případě napadení nepomůže.

J. Pleva 15.7.2016 12:17

Naprosty souhlas

Dekuji vam ze jste tuto vec tak hezky a jasne vyjadril. Kdo ma trochu rozumu musi s timto popisem Benesovych "zasluh" plne souhlasit. Vzdy se nabizi srovnani s Finy, kteri meli odvahu se branit a zanechalo to pozitivni znaky na narodnim charakteru. Benes byl zbabelec a neschopny udelat pro narod to spravne.

R. Tichý 15.7.2016 12:11

Tak to bych si rad precetl Vas nazor na EU.

B. Rybák 15.7.2016 12:05

Re: T.G.Masaryk měl púravdu.

To, čemu říkáte diktatura politických stran, je normální zastupitelská demokracie! Ta byla všude západě (s neopakovatelnou, velmocemi schválenou švýcarskou výjimkou) osvědčeným kompromisem tlumícím krátkodobé změny nálady politického národa a zároveň zabraňující ignorování jeho přání trvalých!

Zásadním problémem našich vládnoucích politických stran je, že nejsou "naše". Mají zanedbatelnou členskou základnu a jsou řízeny z Berlína, Paříže a Obamova Washingtonu. Jsou ovládány stejně jako naše hlavní masmédia pomocí politicko-korektní inkvizice, takže žádné referendum nepřipustí a i kdyby ho připustily, dokázaly by ho zmanipulovat!

F. Houžňák 15.7.2016 11:37

No, vsadil bych se poměrně vysoko,

že to, co jsem myslel, skutečně nevíte. To by byl větší zázrak než v Lurdech.

F. Houžňák 15.7.2016 11:36

Jo, udělal tohle dobře, tohle špatně,

já mám ale neodbytný pocit, že hodnotíte především jeho morální a lidskou stránku. Jó, to se to hodnotí, co bylo dobře a co špatně, když víme, jak to dopadlo. Samozřejmě ale nevíme, kdyby se tenkrát dotyčný zachoval tak, co je dneska podle nás "dobře", jak by to dopadlo v tom případě. Třeba daleko hůř než to tenkrát skutečně dopadlo. Protože tihle všichni radilové vědí houby o tom, jaké byly všechny okolnosti, a hlavně TAM NEBYLI. Já vám poradím, pokud si chcete rozšířit obzory, kupte si knížku od Wouka, The Caine Mutiny (česky to ale nejspíš nevyšlo) a přečtěte si to. Tam je to velmi pěkně a názorně popsané. Klíčová věta zní "There are limits to what you can do in a situation".

P. Čech 15.7.2016 11:29

Re: Další

Debata o tom kdy a jak často připustit referenda je zcela zcestná. Referendum má být nástrojem v rukou občanů a to k zjišťování a nastolování jejich většinové, demokratické vůle. Jak často je dělat nelze nikdy stanovit, pouze pokud připustíme, že jejich konání nemají v rukou občané, ale politické strany. Tak je tomu nyní u nás a je to špatně. Referenda se mají konat vždy, když to občané požadují. Pro mustr bychom měli jít ke Švýcarům a jejich systém referend převzít bez jakýchkoliv úprav. On se jim totiž ten jejich systém setsakra osvědčil a osvědčuje, stejně jako jejich celý systém zastupitelské demokracie.

F. Houžňák 15.7.2016 11:26

No jo, tady vidíte, co s lidmi udělá

bolševická a velkoněmecká propaganda. Je poměrně málo národů (tedy explicitně znám jenom Čechy a Izraelce, tedy Židy), kde se tolik jejich příslušníků s potěšením vyžívá v šíření pomluv, jaký je jejich národ špatný a opovrženíhodný. Děkuji za podporu.

P. Čech 15.7.2016 11:22

Re: UKLIKNUTÍ

A Benešovi to něco platné bylo? Je jedno pěkné přísloví. Pomoz si sám a bude ti pomoženo. My si však od vymření Přemyslovců po meči a přeslici sami nikdy k ničemu nepomáhali. Není tedy divu, že nám nikdo nepomohl.

M. Prokop 15.7.2016 11:21

Re: Jaké adoraci? Já ho vůbec neadoruju,

Prostě Beneš nadělal spoustu chyb a občas udělal i něco dobře. Já píšu o konkrétních věcech, tohle dobře, tohle špatně.

F. Houžňák 15.7.2016 11:20

Ale ne pisálkům, to jste mě nepochopil,

mluvím o originálním znění dokumentů, co si politici tenkrát posílali mezi sebou, ne o tom, co si kdo o nich myslel. No, s tou rodinou to byla jenom reakce na to "důstojné prohrání", po kterém nás Němci měli v plánu začít masově vyvražďovat. Tedy i nejspíš vaši rodinu, nebo vaše rodina byli Němci? Možná si pamatujete, jak čeští vojáci odpráskli Heydricha (jednoho z nejnebezpečnějších nacistů) a co potom následovalo, to nebyla podle vás žádná krev? To zase jiní podobní jako jste vy vyčítají Benešovi, že tihle mrtví "vůbec nemuseli být" a že jdou na jeho konto a kdesi cosi. To si musíte rozmyslet, co vlastně chcete. Samozřejmě padlí čeští vojáci na západní a východní frontě, to podle vás vůbec nic nebylo, to byla taková selanka, která nestojí za řeč, prostě Češi jsou podle vás zbabělci a poseroutkové a největší je ten Beneš. To říkal nakonec i vrchní Parteigenosse Adolf Hitler.

M. Prokop 15.7.2016 11:19

Re: No, jak on píše, "prohráli bychom důstojně",

Má to jeden háček: Polákům sice jejich spojenci nepomohli, Habešanům také ne, ale aspoň deklaratorně měli pro boj podporu. S námi by tehdy byl problém: Byli bychom za kazišuky onoho krásně dojednaného míru pro celý svět, včetně bývalých spojenců. Dost nevýhodná pozice.

M. Prokop 15.7.2016 11:16

Re: No, jak on píše, "prohráli bychom důstojně",

Natož to, že vy víte co já nevím. :-P

P. Čech 15.7.2016 11:15

Re: No, jak on píše, "prohráli bychom důstojně",

Poláci se tenkrát bránili, ikdyž věděli, že nemohou vyhrát. Měli špatně a zastarale vyzbrojenou armádu. Přesto se bránili a nezahynuli jako stát ani národ. Habešané se bránili Italským tankům pomocí luků a šípů.Prohráli, ale nezahynuli. Vietnamci bojovali proti nejlépe vyzbrojené armádě světa a nezahynuli. Afghánci se brání již cca 100 let (Francouzům, Angličanů, Sovětům a nejnověji Američanům. Zdá se, že neprohrávají. Co Vy na to?

M. Prokop 15.7.2016 11:15

Re: No, jak on píše, "prohráli bychom důstojně",

Slyšel, ale pořád nevidím důvod k sprostému napadení pana Čecha.

Nechápete, natož abyste věděl, co bych já rád viděl.

M. Prokop 15.7.2016 11:12

Re: Další

Někdo by chtěl treperenda každých deset let, jiný zase žádné další nepřipustit.

Extrémista, kam se člověk podívá.

Akorát to "každých deset let" mi stále ještě přijde demokratičtější než "referendum víckrát nepřipustit".

F. Houžňák 15.7.2016 11:12

Upřímně řečeno, není mi jasné, co chcete říct a

co mi vyčítáte, mohl byste to rozvést? Nespletl jste si thread?

P. Čech 15.7.2016 11:06

Re: No, hlavně že vy jste hrdina bez bázně a hany,

Já u toho byl pouze jako tříleté dítě. Byli však u toho mí rodiče a jejich rodiče. Všechno mi to dobře popsali a navzájem si neprotiřečili. Jim věřím více než nějakým pisálkům, ať již Rusům, Britům nebo Američanům. Ani německá, ani bolševická, ani žádná jiná propaganda mne nezajímá, mám svůj vlastní mozek a nepotřebuji, aby někdo jiný za mne přemýšlel . S tou důstojně vyvražděnou rodinou jste to trochu přepískl. Každopádně ovšem národ, který si svou svobodu neumí či nechce vydobýt či uhájit svou krví, nestojí za to, aby ji vůbec měl. A my, Češi jsme jí měli od roku 1620 jako šafránu a vždy nám ji vydobyl někdo jiný.

F. Doušek 15.7.2016 11:05

Re: No, jak on píše, "prohráli bychom důstojně",

Všichni jsme to slyšeli - v komunistické škole. Takže vy na jednu stranu odsuzujete fakta o Benešovi jako komunistickou propagandu, abyste se vzápětí oháněl tím samým?

J. Vlček 15.7.2016 10:55

Re: Jenom hlupáci můžou stavět Beneše k bolševikovi

Pane Houžňáku plně s vámi souhlasím. Všem těm, co na Beneše kydají špínu, bych nepřál, aby byli v životě vystaveni takové situaci jako byl vystaven on, kdy po zradě všech "tak zvaných spojenců" musel rozhodovat v zájmu svého národa, opuštěn všemi. A že odletěl do Londýna? To měl hrdinsky čekat až ho Hitler nechá zlikvidovat? Do tak složité mezinárodní situace nebyl vystaven ani jeden z dalších prezidentů co jsme jich měli.

Co by asi v jeho situaci dělali všichni ti dnešní vyčítači jeho chyb? Dnes je každý hrozný hrdina.

K. Janyška 15.7.2016 10:45

Už jím jsme. Skrytě a skrze EU. Kdo to neví a nevidí

je na hlavu padlý... Dzp.

S. Netzer 15.7.2016 10:43

Další

konspirologický blábol.

"Pokus o likvidaci zbytků suverenity národů záměrně vysílanými nájezdníky má na svědomí jeho duchovní otec nechvalně známý hrabě Coudenhove-Kalergi". O "architektech nájezdu" (obvyklí podezřelí) se ale neví pro koho pracují ("Pro koho tito lidé skrytě pracují?"). Proto je nutné pořádat referenda. Nejlépe ve všech zemích EU, a to každých deset let.

Spíš :-))) než :-(((

F. Houžňák 15.7.2016 9:58

A ještě bych dodal,

samozřejmě že nebyl sám, to máte pravdu, a je i možné, že by to někdo jiný dokázal stejně tak nebo i líp. Nicméně Beneš měl ze své dlouholeté politické kariéry spousty osobních známostí mezi důležitými i méně důležitými politiky Francie a celé Evropy, a to hrálo při otevírání dveří a různých vyjednáváních velkou roli (jako dneska), už z toho prostého důvodu, že ho dotyční taky znali a věděli, jak jedná co od něho můžou očekávat. A Beneš byl základní spiritus agens celého úsilí o obnovení Československa - to víte, že i exiloví Němci, tedy uprchlí před nacismem, chtěli Československo zničit?

F. Houžňák 15.7.2016 9:48

Ohně chápu, ale jak ta potvora přišla na

"Pětníku" ? Znáte ten vtip, který končí "Ohne triangl" ?

F. Houžňák 15.7.2016 9:42

Jaké adoraci? Já ho vůbec neadoruju,

ale nemám rád, když se na někoho kydá špína, tedy nezasloužená. A to tady řada lidí dělá, asi proto, aby se sami cítili nějak lepšími, a i vy jste si - bohužel - nějaké to polínečko přiložil, i když většinou máte komentáře realistické.