Děkujeme za pochopení.
L. Severa
Evropa má starosti.
Hezky to vyjádřil nedávno ekonom Páral : "Když máte dluh sto tisíc a máte potíže se splácením, je to váš problém, ovšem když máte dluh milión a nemůžete splácet, je to problém věřitele".
J. Kanioková
Řecko už zbankrotovalo,
teď už jde JEN a JEN o to, kdy konečně někdo z těch vedoucích eufantatiků dostane ODVAHU to přiznat !!! Jiná varianta NENÍ !!!
A ti ostatní eubankrotáři na tom nejsou o moc líp, Itálie, Portugalsko, Irsko, Španělsko.. Prostě spousta bank je už teď téměř v insolvenci, rovněž pojišťovny - kapitálové životní pojištění - ty mají spoustu aktiv v dluhopisech !! Takže řadoví občané , kteří si tímto chtěli zajistit stáří mají výhled na "žebráckou hůl". Jen v Německu se jedná o desítky miliónů takových pojistek !
B. Rybák
Re: Řecko už zbankrotovalo,
Ano, jenomže přiznat to, znamená přiznat, že Euro bylo od počátku podvodně vydávané za (prospěšný) ekonomický projekt a ne tedy za hlavně "Jim" prospěšný politický projekt, přiznat, že ten omyl byl tak velký, že ohrozil i celý politický EU-projekt a odejít tedy s hanbou od svých plných koryt. Navíc je na místě skutečně otázka, jak by trhy zareagovaly na situaci, že (možná i další) státy jsoucí v EU nemusí být spolehlivými a poctivými dlužníky. Tato situace prostě neměla nastat. Teď je dobrá rada opravdu drahá. Němci se asi pokusí si např. řecký prostor trvale pronajmout (koupit).
K. Křivan
Řecku by drachma jen pomohla.
Z kursu 1:1 by sice velice rychle devalvovala možná až k polovině, to by sice znamenalo drastické zdražení veškerého importu, ale zároveň by se Řecko stalo nejpřitažlivější turistickou destinací. Domácí průmysl by rychle rostl, a turismus by "explodoval". Zvlášť teď, kdy v severní Africe se vše obrací k islamismu a tím dřív nebo později odpadnou destinace jako Egypt, Tunis, Libye,....
Řecko je momentálně pro turisty příliš drahé. Dražší než Německo. Představte si ale, jak by bylo přitažlivé, kdyby tam byly poloviční ceny jak v Německu.
Po čase se stoupajícími příjmy Řecka by drachma zpevňovala a Řecko by bylo schopné platiti své dluhy.
P. Fiala
Infrastruktury a přezbrojování v EU
Vážení, i v Řecku se staví dálnice a mosty ve velkém stylu, jde o komunikát do a z Turecka, kterou budou využívat více ďopravci z jiných států, nežli domácí obyvatelstvo (podobné je to v ČR, či Portugalsku).
Přezbrojování armády bylo dohodnuto za předchozí řecké vlády, dodávali francouzští zbrojaři (v armádě v ČR je to podobné).
Obě komodity, infrastruktury dopravní a zbrojní, jsou pro malé státy (třeba též Portugalsko)velmi náročné vůči výkonu jejich ekonomik, ze kterých vzniká GDP.
Asi by nebylo od věci, kdyby se tyto malé státy dohodly a prosadily v EU velmi zvýšené mýtné pro zahraniční vozy. Pro místní obyvatele malých států jsou budované infrastruktury EU velmi "nadstandardní dopravní a zbrojní struktury", a evidentně se vyjevuje, že na jejich financování nemají (v ČR ani někdy ani na spácení úroků!). A to jsou částečně dopravní infrastruktury hrazeny ze strukturálních fondů EU, což pro národní zbrojení neplatí..
F. Svoboda
Rozumný věřitel
půjčí jen takovou částku, kterou může bez bolesti ztratit . Nad tuto hranici je půjčování ohromná pitomost ! ! !
V. Mlich
Návrat ke drachmě je omyl
Ty úspory Řeků v EURech si lidi po přechodu na drachmu samozřejmě nevymění. Takže myšlenka, že by její devalvací tu Papandreovu sekyru zatáhli Řeci je scestná. Lidi si počkají, až zdevalvuje a pak si potřebnou částku z uspořených EUR vymění. Odhaduji, že kdo má vyšší částku, dávno ji má v zahraniční bance.
K. Janyška
Re: Návrat ke drachmě je omyl
Omyl- neomyl. Návrat k národním měnám nastane, ať se nám to líbí nebo ne... Dzp.
V. Kolman
TAKHLE TO DOPADNE,.....
....když někdo nerozlišuje mezi slůvkem "půjčka" a slůvkem "dar". I v Česku se najde dost takových, českého jazyka neznalých lidiček, kteří si půjčili (třeba na "plasmu") a pak přišli o střechu nad hlavou :-((
L. Černín
Bankrot Řecka
Onen zmiňovaný bankrot Řecka má pochopitelně své negativa i svá pozitiva. Pozitivem by nejspíše bylo, že by konečně došlo k nějakému řešení. Negativ by ale byla celá řada:
1) Ostatní země PIIGS by mohly polevit v reformách v domnění, že přece mohou jednoduše zbankrotovat.
2) Přestala by platit poučka, že státní dluhopis je nejbezpečnější investice, a tudíž nízko úročená. Investoři by proto začali žádat vyšší úroky s negativními důsledky na refinancování státních dluhů po celém světě a s možným dominovým efektem státních bankrotů.
3) Bankrot by hrozil finanční (bankovní) krizí v mnoha zemí eurozóny, zejména pak ve Francii a v Německu. Tyto státy by musely nalít stovky miliard eur do svých bank, a navýšit tak své vlastní zadlužení, čímž by mohly rozšířit klub zemí PIIGS. Otázkou je, zda by jim trhy byly ochotny půjčit...
P. Joch
Re: Bankrot Řecka
pane Černín, papouškujete nesmysly ekonomických "expertů", kteří chtějí zachovat stávající stav.
1) Ostatní země PIGS nereformují o nic víc než Řecko, není v čem polevovat. Zbankrotovat rozhodně není nic jednoduchého ani příjemného.
2) Poučka, že státní dluhopis je nejbezpečnější investice neplatí od srpna, kdy se USA snížil rating. Při obrovském objemu státních dluhů od USA, přes Evropu až po Japonsku, je zřejmé, že státy budou mít čím dál větší problém s obsluhou tohoto dluhu. Neboli na splácení byť jen úroků si budou muset dál půjčovat, jak se již děje v Řecku.
3) Finanční krize po bankrotu Řecka je sice bolestný, ale hlavně ozdravný proces. Banky to musí bolet, musí si uvědomit, že půjčovat bez rizika nelze. Státy nemají důvod do nich lít miliardy EUR, proč? Najděte si ekonomické výsledky bank, jsou "nacucané" penězi a bankéři nechtějí přijít o jediné EURO, proto se chystají problém Řecka hodit na daňové poplatníky.
Jo a trhy nepůjčují, půjčují investoři, trh je místo transakce, dnes již místo virtuální.
A. Richter
dofrasa
Já taky ne :-(((
Vnuk mi půjčí :-)))) Hajzl jeden vychcaný.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz