24.1.2022 | Svátek má Milena


Diskuse k článku

EVROPA: Řecko a EU

Řecký problém v naší domovině vygradoval do své tradiční mediální hystericko-afektované podoby. Mladá fronta i-dnes dokonce píše o hrdé zemi, která se otočila k Evropě zády.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 25.7.2015 10:39

Perfektně napsáno!

Z EU u Česka se stává Nový Absurdistán.

Předevčírem jsem se dočetl, že ČNB bude tak dlouho intervenovat za oslabení Kč, dokud nedosáhne svého cíle - inflace 2% ročně... 8-O

J. Kostelanský 23.7.2015 17:08

Drachma by urobila veľa...

Je zvláštne, ako málo ľudí chápe, na čo je dobrá vlastná mena. Drachma by samozrejme neodstránila socialistické rozhadzovanie peňazí. Ale výrazne by ho kompenzovala:

Prejavovalo by sa to vysokou infláciou - min. 10 %. Vysoká inflácia by sa spôsobila vysoké úrokové sadzby - 10-15%. To by vytváralo tlak, aby si štát toľko nepožičiaval.

Vysoká inflácia by súčasne postupne znehodnocovala drachmu voči euru. Ak by napr. po zavedení drachmy bol jej kurz voči euru 2 ku jednej, tak po desiatich rokoch by to bolo 4-5 ku jednej.

Vysoká inflácia a postupné znehodnocovanie drachmy by neustále obnovovali konkurencieschopnosť gréckej ekonomiky, hoci zaťaženej množstvom socialistických opatrení...

L. Novák 25.7.2015 10:29

Re: Drachma by urobila veľa...

Hlavně že zrovna vy jste tady zaníceně orodoval za zákaz prodeje v supermarketech o víkendech a svátcích a přihlouple tvrdil, že se tím dokonce zvýší zaměstnanost...

Nebo už jste mezi tím postoupil o semestr výš? :-P

J. Kostelanský 25.7.2015 10:36

Re: Drachma by urobila veľa...

Vy ste "komik na jedničku". Motáte piate cez deviate.

Na diskusných fórach odporúčam písať v triezvom stave... .-)

Mimochodom za to vetou si stojím. A som rád, že si ju pamätáte. Ja si však bohužiaľ neviem ani pri najlepšej vôli spomenúť na nejaký váš citát... :-)

P. Maleček 23.7.2015 17:05

Socialistický mor zničí Evropu

Cesta z tohoto celoevropského nejen řeckého socialistického marasmu je jediná - stát smí utratit či přidělit jen to, co na svém území vybere na daních.

Když se k tomu aspoň na polovinu omezí masivní celoevropské rozkrádání daňových výnosů politiky a jejich kmotry, vyvážení pracovních míst do otrocké Asie a navážení snadno uplatitelných tzv. uprchlíků z islámských zemí, stane se Evropa skutečně územím kde je radost žít.

Ale to v Evropě vládnoucí socialisté nepřipustí - byl by to jejich okamžitý konec. To raději, v zájmu zachování svých funkcí, Evropu prodají islámu či Rusku.

M. Hoblík 23.7.2015 15:45

Na autorvi se mi líbí,

že po přečtení prvního odstavce jeho článku je zjevné, že není jen blogger, nýbrž navíc i idio...!

J. Jurax 23.7.2015 16:11

Re: Na autorvi se mi líbí,

Mýlíte se.

J. Farda 23.7.2015 17:15

Re: Na autorvi se mi líbí,

Milý pane Hoblíku, jak potěšitelně vidno, stará rčení, že "každý cikán

hádá dle své planety", případně "podle sebe soudím tebe", ještě ve Vašem případě neztratila platnosti. Tak

jen dál, houšť a větší kapky. Mějte se blaze!

I. Lyčka 23.7.2015 18:49

Re: Na autorvi se mi líbí,

No vidíte, vám na to stačí jedno souvětí. jste prostě jednička. Podle Topolánka.

L. Novák 25.7.2015 10:31

Re: Na autorvi se mi líbí,

Jako idiot píšete vy, soudruhu! :-P

M. Rastislav 23.7.2015 12:28

Hrdí Řeci a „nekvalifikovaní“ Češi.

Na řeckém zadlužování se podílel kde kdo: levice, pravice, odbory - a Řekové to zvyšování počtu státních úředníků, navyšování nezasloužených mezd a přidělování různých benefitů ve všech minulých volbách ocenili.

Jezdím v létě na řecké ostrovy, kde se mi líbí a vždy poblíž pláže jsem viděl vyrůstat nové hotely a penziony. Když jsem se ptal, kdo v tom vedru na těch stavbách pracuje, vždy jsem se dozvěděl, že to jsou nějací Bulhaři, Rumuni, „Jugoslávci“, s dovětkem, že hrdí Řeci tam přece pracovat nepůjdou.

Teď věřitelé to neustálé zadlužování též ocenili a naordinovali Řekům nezbytné „reformy“; jen si nejsem jist, zda je Řekové správně pochopili. Až v září budu opět na nějakém řeckém ostrovu, snad uvidím na stavbách pracovat též Řeky a pak poznám, zda ta „složitá jednání“ s Řeckem měla smysl.

Tsipras prý reformám nevěří, neboť prý k nim byl donucen. Já, když vidím, že na stavbách v česku je pořád víc Ukrajinců než těch „nekvalifikovaných“ Čechů s nataženou rukou ke státu, jsem též na pochybách. Kdo si holt odvykl pracovním návykům a zvykl na různé dotace, jedno, zda to jsou hrdí Řeci nebo „nekvalifikovaní“ Češi, ten jim těžko odvyká a půjde pracovat.

J. Kraus 23.7.2015 11:15

Je to

ještě horší. Řecko mělo jakýsi svůj průmysl, možná nevýkonný, ale zajišťující aspoň část domácí spotřeby. O ten přišlo už před desetiletími se vstupem do EHS a otevřením trhu výkonnější konkurenci. Už tehdy se mluvilo o kompensacích. Co se týče zemědělství, nedávno jsem četl, že Řecko vyváží olivový olej v sudech do Italie, tam ho přelévají do lahví a za násobnou cenu prodávají dál. Na rozdíl od Řeků mají obchodní kontakty. A půda v Řecku je za staletí a tisíciletí nešetrného zacházení znehodnocená nebo úplně splavená, jak píše třeba V.Cílek. Ano, Řekové se mohou vrátit k drachmě, ale nikdo neobnoví zlikvidovaný průmysl, nikdo už nevezme do ruky dřevěnou motyku, nikdo neví, jak hluboko by museli klesnout, aby nějak navázali na stav před vstupem do EHS, protože tam už to začalo, tam byli odtrženi od přirozeného vývoje. Příjmy z turistiky se mohou rychle ztratit, třeba až jim rozezlené Německo začne vracet statisíce „uprchlíků“. A nejen příjmy z turistiky, ale i sami Řekové. Mladí odejdou, staří vymřou, zůstanou jen základny NATO a nějaké nově se formující etnikum. Kompensace, dotace, to jsou drogy a běda tomu, kdo jim propadne. U Řecka se to poprvé ukázalo na úrovni státu.

V. Kain 23.7.2015 12:34

Re: Je to

Naši socialisté jsou naprosto stejní.Utrácet a rozhazovat jim jde ze všeho nejlépe.Náš vrchní šarlatán který toužil po eráru nás ujišťuje jak báječně hospodaří i když už začíná prosakovat,že to všechno jsou účetní triky.

J. Mrázek 23.7.2015 14:04

Blíží se ideální stav...

Zbídačení a z dění v Evropě (schválně  za tím účelem chaosu  a následné touze davů po pořádku prováděné politice) zoufalí lidé postupně krachujících zemí EU si určitě rádi zvolí- když ne "osvíceného vůdce", slibujícího zavedení pořádku, tak stejně se prezentující společnou vládu(Holande už začíná s agitací), společné daně, společnou policii, společnou politiku,společnou politickou policii, společný hlídaný internet ... společné očipování, společné zrušení peněz (čipy postačí a dluhy a zadlužení se tak "umoří"..) a pan Orwell si svůj rok 1984 může strčit za klobouk, slabotina proti nastávající realitě..

J. Urban 23.7.2015 10:57

Euro je politický projekt levicových

šílenců, nikoli ekonomický projekt národohospodářů. Bránil jsem se tomuto zjištění, o euru jsem začal pochybovat, když i přes odhalené zfalšované statistiky bylo Řecko v eurozóně ponecháno a dnes po posledním vývoji v kauze EU vs. Řecko je to již nepochybné. Protože to je politický projekt, bude se udržovat všemi možnými prostředky, včetně případné války, přesto jeho zániku nebude možno zabránit. Problém je, že nazanikne jen euro, kvůli krachu eura ale patrně celá EU.

V. Mlich 23.7.2015 10:47

Návrat k drachmě

Návrat k drachmě by problém lokalizoval, řecký mejdan by platili jejich děti, a ne celá Evropa. Což je z našeho pohledu lepší. Ale kdyby Řekové měli rozum, drželi by se eura a radši by měli v celém Řecku skokově snížit platy i ceny na polovinu nebo třeba na 75%. Přechod na drachmu by udělal to samé, ať chtějí, nebo nechtějí.

Z. Rychlý 23.7.2015 10:51

Re: Návrat k drachmě

Oni raději ten mejdan za cizí prodlouží o pár let. Jó, taková jízda na tygru, to je adrenalin - kampak s rozumem !

Z. Rychlý 23.7.2015 10:45

Pan Kříž nezklame.

Nejen, že má pravdu, ale i to čtení (jinak tragických pravd) je docela zábavné. Nemá pravdu v závěru. Ty zdroje ještě zdaleka vyčerpány nejsou. To nastane, až budeme mít opravdu VŠICHNI do jednoho holé (_!_) a budeme si konečně  po socialisticku všichni rovni.

P. Krešňák 23.7.2015 10:39

Jako vždy ....

.... brilantní. Krešňák Petr

Z. Koutecký 23.7.2015 10:34

Uspokojování davů

nebude asi tou hlavní příčinou nadměrného zadlužování Západu. Tak např. dluh USA by v roce 1980 900 mld. USD, v roce 2008 10 bilionů USD, tedy cca 11x větší. Jak se to projevilo za těch 28 let na příjmech Američanů po jejich zdanění? Podle zprávy Center on Budget and Policy Priorities 20% nejchudších stouply příjmy o 18%, dalším 60% o 38%, dalším 19% o 65% a zbylému 1% o 277%.Takže ti nejtvořivější, kteří vytvářejí nejvíce pracovních míst rozhodně zkrátka nepřišli. Jenom bych doplnil, že v důsledku inflace hodnota 100 USD v roce 1980 odpovídala hodnotě 274 USD v roce 2008.

Z. Rychlý 23.7.2015 10:48

Re: Uspokojování davů

Z toho plyne, že to jedno procento zadlužilo USA tak masivně ??? Socan Keller by je zrušil a hned nastane nirvána !! Jak prosté.

F. Kusák 23.7.2015 9:33

No, semlel jste to vše pěkně dohromady

a já, přesto, že fakt nejsem socialista a svým založením jsem konzervatiní volič, tak se musím trochu socialistů zastat. Pokud někdo krade nebo korumpuje, pak je to trestný čin a nemá to s demokratickým socializmem nic společného. Ekonomická efektivita socializmu, tedy toho demokratického, je věc jiná, a že vede k hospodářskému poklesu, o tom není pochyb. A k ideologii komunizmu bych panu Křížovi doporučil, aby si doplnil vzdělání, protože chci-li psát i o svém nepříteli, musím pochopit jeho ideologii. Komunizmus totiž není ani pravicový, a už vůbec není levicový. Jeho cílem je vybudování chimerické beztřídní společnosti, a to za každou cenu. A na cestě k tomuto ráji je i boj s tzv. třídním nepřítelem a o tom snad z nedávné historie my Češi něco víme. Jsem přesvědčen, že současná řecká populistická levice nemá o komunistické ideologii ani páru a jejich naivní voliči už tuplem ne.

P. Vaňura 23.7.2015 11:41

Krást, nebo parazitovat se dá i cestou zákona, kdy si

dva demokraticky odhlasují, že si rozdělí majetek třetího. V rámci toho se vymýšlí dotace OZE, nucené přidávání motory ničících svinstev do benzinu či motorové nafty a třeba i dotace v nejlepším případě parazitujícím, většinou ale škodícím neziskovkám.

Zásada "každému podle jeho potřeb" je ZÁKLADEM současné komunistické doktríny, to "každý podle svých schopností" se ignoruje! Ovšem, i ty "potřeby" jsou politivky definovány pro každého jinak!

Jistě, klasický komunismus v podání Lenina a Stalina je o něčem jiném, totiž sebrat všechno všem a z toho financovat vnější vojenskou expanzi!

F. Kusák 23.7.2015 13:06

Re: Krást, nebo parazitovat se dá i cestou zákona, kdy si

Ať  tak nebo tak, pořád se jedná o krádež, tedy o trestný čin. Jiná věc, jestli bude potrestán. To bývá málokdy. To je fakt.

A co se týče komunizmu, tak ten jen jeden. Jen způsoby se mohou měnit. Nevím o tom, že by někdo změnil základní axiomy vědeckého komunizmu. A kdyby ano, pak by se už nejednalo o komunizmus. Komunizmus je vynález Karla Marxe. To si mohou říkat různí vykladači co chtějí. Tady nebo v Číně, či v Severní Koreji. Samozřejmě, že Marxizmus nehájím, ale jen upřesňuji a ortodoxní vyznavači neuznávají ani tzv. Marxizmus-leninizmus. Myslím, že to všechno patří na smetiště dějin, ale z hlediska myšlenkového vývoje lidí to je určitě zajímavé. Bojím se jen, aby někdo nevymyslel zase nějakou zrůdnou ideologii. Lidem jako kdyby to scházelo.

J. Kulheim 23.7.2015 13:09

Komunismus je levicová ideologie.

"Komunismus je ideologie beztřídní společnosti založená na společném vlastnictví výrobních prostředků. Je zaměřen antidemokraticky a antiliberálně, přestože sami komunisté tvrdí opak; v komunismu jsou totiž zájmy a práva většiny vždy důsledně nadřazeny právům a zájmům jednotlivce, jak tvrdí někteří jeho odpůrci. Je proto nutné zamyslet se nad pojmem „demokracie“, který v sobě obsahuje pojem „vláda“ - moc někoho nad někým, což samotný pojem komunismus již vylučuje".

Levičák má naprosto převrácené vidění světa. Kapitalismus považuje za hru s nulovým součtem: když se boháčovi sebere, chudý získá. Státní regulaci pak zase považuje za hru s pozitivním součtem: z nějakého neznámého důvodu má pocit, že když vláda přerozděluje, vytváří nějaké nové hodnoty. Ve skutečnosti je to ale přesně obráceně.

Socialismus je dirigistický systém, který určuje co kdo může, musí, nesmí, má, atd. Buduje monopoly, které ovládají jejich příznivci a v konečné fázi, komunismu, lidem bere majetek, svobodu, méně přizpůsobivým život. Z lidí dělá nádeníky a nesvéprávné občany. Lidem, kteří pracují, bere peníze a rozdává je svým voličům a bohatým kamarádům.

Kapitalismus je ekonomický systém, v němž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a provozovány za účelem dosažení zisku. Ekonomické parametry (např. ceny) jsou určovány prostřednictvím volného trhu (nabídkou a poptávkou), a to i ceny práce, nikoli řízeny pouze zásahy státu (jako v řízených či plánovaných ekonomikách).

J. Mrázek 23.7.2015 9:21

Výčet zemí na stejném rozcestí

Způsob, jakým byla řecká krize „vyřešena“, vše jen ve skutečnosti

odsouvá do více méně nedaleké budoucnosti, a přitom netřeba zapomínat,

že na pokraji bankrotu jsou také Španělsko, Itálie, Portugalsko, Irsko,

Francie, Belgie…

K. Janyška 23.7.2015 9:09

Řečtí marxisté proti eumarxistům. Taková je pravda !!!

Kdo to nevidí je irelevnatně vzdělán nebo prostě nevzdělán... Dzp.

P. Lenc 23.7.2015 8:17

A u nás

to je lepší?Vždyť stále ještě "zdroje jsou"! Tak navyšujeme počty "státních zaměstnanců", t.j. úředníků, vytváří se jim specielní benefity, navyšují platy.Jak řecké.Pro mnohé levicové politiky případně oligarchu Babiše je živnostník nebo drobný podnikatel škodnou, desítky tisíc nefachčenků parazitují na sociálním systému neboť oni jsou"sociálně slabí".Ano, levice, ať si říká jakkoliv má perfektně již desítky let vytvořený model, jak ovládnout davy.My těm "zlým" vezmeme a vám "hodným" dáme.Dějinný problém této politiky je, že v okamžiku, když už není kde brát se tyto "sociální systémy" hroutí většinou za velice ošklivých podmínek.A mám obavu, že to socialistickou EU v nepříliš vzdálené budoucnosti čeká.Socialisté jsou nepoučitelní a jejich voliči bohužel také.

R. Tichý 23.7.2015 8:06

Bolševici a jiní marxisté to mají snadné

Jejich většinoví voliči mají nízké IQ a nejsou schopni uvažovat v širších souvislostech a s výhledem na vzdálenou budoucnost.

P. Vaňura 23.7.2015 15:16

Nevím jaké IQ měli Francouzi r. 1794, pravdou ale je,

že nechali Robespierra padnout poté, co zjistili, že jejich ekonomická situace se za jeho vlády zhoršuje a popravy nepřátel režimu na tomto faktu nic nemění!