19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

EVROPA: Půjčit či nepůjčit?

Po událostech konce minulého roku, Vánocích a Silvestru se vracíme k otázkám, které zůstaly nezodpovězené. Jednou z nich je, zda se má Česká republika podílet na záchraně eura nebo ne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 10.1.2012 18:42

Vcelku s Vámi souhlasím,

Koho se v naší blízkosti obávat? Jsou tu tři kandidáti: 1. Rusko u kterého nevím jestli je větší obava ze zhroucení Ruska nebo jeho agresivity. 2. Německo jehož ambice v EU a naše vlastní tisicileté zkušenosti velí k opatrnosti. Velmi dobře to popsal v pátečních LN (6.1.2012) Karel Kříž v Úhlu pohledu "Unii potřebujeme, nikoli s německou dominancí". 3. Irán proti němuž nám EU nepomůže, jsme katastrofálně podzbrojeni.

B. Rybák 10.1.2012 17:59

Jenom jeden krok směrem od EU je málo pane Drápale

V zemi, která byla pro svou oprávněnou kritiku (např. odpustků) souzena už v Kostnici, v zemi skvělého, do švýcarského vyhnanství rakouským multinacionálním, předchůdcem EU, odsouzeného K. H. Borovského, v zemi hanebně zrazené "soudem" Mnichovským, bolševismu vydané "soudem" "Jaltským" je skutečně přinejmenším nevkusné mluvit o cizích soudech nad našinci (naším státem) jako o dobru. Je tomu tak přesto, že naše personálně (post)komunistické soudnictví k tomu poskytuje dost záminek. Jde prostě o nebezpečný precedent snadno zneužitelný pro opakování tragedií našich dějin. Opravdu si myslíte, že nemůžeme být zase souzeni za kacířství, tentokrát např. proti náboženství "zelenému", za svůj odpor k odpustkům za naše hříchy skleníko-plynové, vybíraným na podporu "svaté" klimatické výpravy? Či za hříchy multikulturní (ve vynuceném soužití např. s muslimy)?... Jste si jist, že na konci tohoto procesu zpochybňujícího suverenitu našeho státu nemůže být nějaké to humanitární bombardování Prahy? Já tedy ne.

V současnosti probíhající soud ve Švýcarsku je především precedentním soudem nad naší zemí (její vládou, parlamentem, soudy) za to, že zabránila tomu, že MUS nepřišel do "rukou" zahraničního kapitálu zcela obdobně jako jím bylo rozhodnutí o tom, že zaplatíme 10 miliard za to, že jsme chtěli oprávněně (jako každý suverenní stát) zabránit pádu tehdy významné TV Nova do cizích rukou.

Zavedení eura bylo od počátku motivováno (především německou) snahou hospodářsky ovládnout slabší (především jihoevropské) státy a přinutit je k závislosti politické. To se daří a v tomto smyslu je to úspěch (eurokratů). Nevěřím, že by euro brzo padlo (libra, frank, či marka také nepadly, když tak "nezištně" podporovaly - ovládly třetí svět).

J. Sinnreich 10.1.2012 15:20

Dobre zamery

Vznesene myslenky socializmu a komunizmu, noveji spolecne meny a integrace muze tezko nekdo odmitat. Na miste je citace byvaleho ruskeho premiera Cernomyrdina (kdosi na nej dneska vzpomene)"....mysleli jsme to dobre, ale dopadlo to jako obvykle..."

K. Kužel 10.1.2012 15:43

Re: Dobre zamery

:-D

:-D

:-D

P. Fiala 10.1.2012 12:53

OSN a MMF a členové OSN vč. ČR

ČR coby člen OSN, přispívá, do MMF pokud došlo k dohodě na půdě OSN, že třeba některému státu, který je vnouzi s měnou pomoci. Každý stát přispívá podílem v procentech z GDP.

Dříve se vždy přispívalo v měně USD. Teď se hovoří v médiích, že by to mohla být Euro?

To by chtělo vysvětlení. Pozitivem by mohlo být, že nemusíme kupovat USD. Také Euro je již mezinárodní rezervní měnou, vytvořili jsme USA s tím naším Euro konkurenci, kterou uznávají i ostatní státy tvořící OSN.

J. Leskota 10.1.2012 11:26

pěkné

I když se plně nezototožňuji s tím, co jste napsal, musím říct že máte pravdu. Způsob jakým se Evropa sjednocuje má do demokracie hodně daleko ale je to zatím jediný pokus v historii Evropy o sjednocení na základě dobrovolnosti. Bohužel se do tohoto mírumilovného procesu připletla nevolená Bruselská oligarchie. Už Platon ve své Ústavě před vládou oligarchie varuje, nikdy z toho nevzejde nic dobrého. Bohužel ona nám zrovna dnes vládne. Já jsem v podstatě založením proevropský. Líbí se mi možnost volného bezvízového styku po evropě. Chtěl bych naprostou svobodu v tom kam můžu jet studovat bez jakýkoliv byrokratických omezení. Prostě podám přihlášku a mám stejné podmínky jako domácí student( protože všichni budou domácí). Tohle je všechno dobré. Oligarchie na to ale nabalila další věci, které nás ale jen brzdí a rozdělují. Nikdy nemělo dojít ke sjednocení v otázce ekologie. Nikdy neměla vzniknout Evropská komise, Evropská rada, ECB, EMS a další a další. Tohle všechno jsou jen nástroje úřednické moci jak nám kontrolovat život. Proto bychom se měli vrátit k základům, sdílet jednotnou myšlenku evropy=demokracie. Můžeme mít evropský parlament, ale zákony které přijme, ještě musí potvrdit jednotlivé členské země. Jestli je zákon dobrý, jistě ho každá země ráda přijme ve svém demokraticky zvoleném parlamentu. To je to co mi na dneší evrpě chybí a proč bych z ní teď nejraději vystoupil. Nejedná se mi o krizi, jedná se mi o to, že zde vzniká nový svaz evropských post demokratických republik ( tento výraz mám od pana Klause a myslím, že názvem správně vystihl co se zde děje). Já nechci žít už v žádném neo SSSR. Je to překonané a lidstvo to v jeho úsilí o lepší budoucnost jen sráží a brzdí. Zbavme se nedemokratických institucí EU. Odvrhněme veškerou legislativu za posledních 20 let. Znovu dodržujme Maastrichtská kritéria( v tomto případě by muselá celá evropa začít se strukturárníma reformama a ne to řešit tisknutím dalších peněz) udělejme to a všem se nám v Evropě bude žít lépe

O. Uživatel 10.1.2012 9:56

Uživatel požádal o vymazání
J. Schwarz 10.1.2012 10:13

Re: A co takhle opustit sirky a zapalovače?

Před sirkami a zapalovači bylo staré dobré křesadlo a louče - přitom za oněch blahých dob požárů míň nebylo. Vaše analogie kulhá - zápalky nezpůsobily, že by narozdíl od minulosti lehaly popelem celé čtvrti, zatímco EURo evidentně přineslo mnoha státům těžko řešitelné problémy.

D. Procházka 10.1.2012 10:16

Re: A co takhle opustit sirky a zapalovače?

Autor (jako mnoho jiných před ním) poukazuje na rozpory, které přináší měnová unie pro různě silné ekonomiky. Pokud s autorem nesouhlasíte, je třeba buď prokázat, že žádné rozpory neexistují a že autor se mýlí, nebo nastínit cestu, jak tyto rozpory vyřešit ekonomickými nebo politickými nástroji. Sirka nebo zapalovač v sobě žádný rozpor a především dynamiku nemá, tudíž váš příměr se mi nezdá.

A. Bocek 10.1.2012 8:23

Postupné dělení :

Nejdříve vznikne severní a jižní euro ty se postupem času rozdělí na SV , SZ , JV a JZ euro dále se SZ rozdělí na SSZ a ZZS a další..... a odtud je již jen krůček k Marce a Franku.

PS : těch 20 ztracených let Evropě nepřeju !

K. Kužel 10.1.2012 15:55

Re: Postupné dělení :

Podle jednoho vtipu se za cara pálila vodka devětatřicetiprocentní, kdežto za Brežněva měla procent čtyřicet. To byl nesporně pokrok, otázkou ovšem zůstává, zda to stálo za ty milióny mrtvých.

Teď se bude jednat pouze o postup v kruhu, jak jste naznačil. Měl by se obejít bez ztrát na životech, ovšem ztráty v eurošušních se budou počítat ve stovkách miliard (minimálně).

K. Kužel 10.1.2012 6:18

Bude nás víc, nebudem se bát...

zlého vlka nic. Takto vidí naše šance ve světě zastánci tuhé a ještě tužší integrace. Svět prý patří jenom velkým státním celkům. Ale jak potom lze vysvětlit to, že obrovskou Čínu, která byla v sedmnáctém a ještě trochu i v osmnáctém století světovou jedničkou (opravdu!), v poměrně krátké době předhonila feudálně rozdrobená Evropa? Nebyl náhodou ten rychlý vzrůst dílem konkurence jednotlivých státečků mezi sebou, dílem pestrosti myšlenek a metod? Tuto jedinečnou výhodu nyní Evropa zahazuje a snaží se jít čínskou cestou - masa lidí ovládaná elitou. V Číně pseudokomunistická garnitura, v Evropě Komise a další úřednictvo. Jenže Čína tento styl pěstuje tisíce let (i dnešní vedení se přiklonilo ke konfucianismu!) a cesta napodobování je pro nás passé.

Představa, že konkurence oslabuje, patří na smetiště dějin i s jejími původci, Karlem a Bedřichem. Přesto se jí slavná EU houževnatě drží a potírá konkurenci vnitřní i vnější.

J. Šimek 10.1.2012 9:22

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

To nebyla konkurence, to byla průmyslová revoluce v Evropě, kterou Čína nezachytila.

EU nepotírá konkurenci, snaží se zvládnout obrovský převis produktivity práce, respektive výrobního potenciálu EU a zabránit tak ekonomické válce mezi členy EU.

K. Kužel 10.1.2012 9:56

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

A co podle vás bylo hnací silou průmyslové revoluce? Jistě, celá řada věcí, ale konkurence tam hrála hodně velkou, ne-li největší, roli.

EU hlavně chrání francouzské zemědělce, a to jak před konkurencí vnitrounijní, tak i před dovozem levných zemědělských produktů z ubohých zemí, kterým pak s velkou pompou dává milodary. Francouzské zemědělce jsem jmenoval na prvním místě, protože to představuje asi nejstrašnější ztráty. Ale obecně to platí i pro vybrané velké firmy, jejichž konkurenci EU likviduje nesmyslnými směrnicemi, např. REACH.

J. Šimek 10.1.2012 10:58

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

Snad se proboha shodnem na tom, že průmyslová revoluce stála primárně na zvládnutí přísunu dostatečného množství energie, která nahradila limitovanou lidskou sílu a tím umožnila masovou výrobu. Konkurence ano, ale základ je snad jasný.

Já netvrdím, že bezvýhradně souhlasím se směrnicemi EU, ale fakt si dovedete představit neřízenou konkurenci v prostředí převisu výrobního potenciálu, která by nevedla k hospodářské válce mezi členy EU ?

Příklad ochrany zemědělců proti konkurenci z "ubohých zemí" má ale dvě strany. Předat výrobu a odebírat tam vyrobené produkty je momentální fenomén Číny. Je to od nich fakt za "babku", jenže taky tomu odpovídá kvalita. Nepochybuji, že tak by to dopadlo i se zemědělskými produkty. Že jsou fusekle na jedno použití, budiž, ale fakt nestojím o potíže s potravinami.

K. Kužel 10.1.2012 12:54

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

Co tvoří základ průmyslové revoluce, je otázka dosti široká. Někdo by řekl, že období renesance, ve kterém došlo k rozvoji kritického myšlení, jiný přímo řekne, že protestantismus a kdovíco ještě. Motorem, tahounem nebo cokoli chcete, průmyslové revoluce byla podle mne skutečně konkurence, ve které slabší odpadali a silnější ještě sílili.

Neřízená konkurence mne děsí o něco méně než celkový úpadek prostřednictvím centrálního plánovitého řízení.

S příkladem Číny jako vývozce laciného zboží máte částečně pravdu. Ale když zůstaneme u těch potravin, o které mi šlo, pak vidíme, že neviditelná ruka trhu začíná dávat přednost kvalitnímu domácímu česneku před tím čínským, který se mu nemůže rovnat.

J. Šimek 10.1.2012 13:57

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

Aha, pokud myslíte filosofický základ průlmyslové revoluce, tak ano.

EU nemá centrální plánovité řízení, to jen zkoušíte nějaké rétorické klišé. Na vlastní kůži vím, že mě z EU nechodí rozpis plánu pro mé podnikání. Co budu dělat, kolik toho budu dělat, kdy to budu dělat, za kolik to budu dělat a za kolik to budu prodávat je na mě, na mé šikovnosti, na mých schopnostech a na konkurenci. Brusel se to nikdy ani nedozví.

Pane jo, česnek povačujete za průkazný vliv neviditelné ruky trhu. Jenže tisíce a desetitisíce dalších produktů jsou čínský šunt. Takže s tou neviditelnou rukou trhu fakt opatrně.

K. Kužel 10.1.2012 14:10

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

Kdybyste byl hóooodně velký podnikatel, mohl byste zkusit podplatit nějakého eurokomisaře, aby vydal směrnici na odbourání pitomých trpaslíků, kteří vám lezou do zelí.

Čínský česnek jsem použil jako argument v diskusi o nesmyslné celní ochraně před dovozem levných potravin z chudých rozvojových zemí. Afričané k nám nesmějí vyvážet, protože se francouzský zemědělec bojí konkurence. Ale na příkladu čínského česneku se dá ukázat, že ani proti konkurenci zemědělství s nepatrnou cenou pracovní síly nejsou domácí výrobci úplně ztraceni, tedy pokud dokáží konkurovat kvalitou zboží a cenou dopravy.

J. Šimek 10.1.2012 15:15

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

Podplatit teda s centrálním plánováním zrovna moc nesouvisí. Že bych v podnikání přehlédl plán mé práce z Bruselu to asi neznamená, takže jsem v klidu.

Jestli myslíte, že evropští zemědělci mají sílu počkat, až spotřebitel ocení kvalitu jejich produktů proti šuntu ze třetích zemí a pak je vytlačit vlastní výrobou, tak to by muselo obecně u čínského šuntu platit taky, což zjevně neplatí. Jen dál stoupne počet nezaměstnaných bez kupní síly.

K. Kužel 10.1.2012 15:47

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

Plán práce vám z Bruselu opravdu nepřišel. To víte, žádný aparát není dokonalý, ale časem se to napraví.

J. Šimek 10.1.2012 16:40

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

Aha, nedostatek argumentů nahradit vtipem.

B. Rybák 10.1.2012 13:03

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

Průmyslová revoluce byla jednoznačně důsledkem individualistické (soutěživé) protestantské etiky jejímž nezbytným předpokladem bylo oddělení církve od státu. Nic z toho se např. na "východě" nestalo a proto např. objev "parního stroje" tam nespustil průmyslovou revoluci, ale sloužil pouze k "tajuplnému" otvírání chrámových dveří.

P.S. Nic tak nepročistí nadbytečné výrobní potenciály jako konkurence (nezapomeňte, že do ní vstupují i kulturní tradice např. občanská práva).

Hospodářská válka mezi členy EU už dávno začala. Zatím se střílí eurem.

J. Šimek 10.1.2012 14:01

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

"Nic tak nepročistí nadbytečné výrobní potenciály jako konkurence ". Fajn, co s milióny nezaměstnaných bez kupní síly ?

K. Kužel 10.1.2012 15:40

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

Ty zaměstnají ti nejlepší, kteří krizi přežijí. Pokud jim nějaký nový úřednický šiml nepustí žilou až do vykrvácení.

J. Šimek 10.1.2012 16:36

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

Koukám, že jste těžký utopista. Při vývoji automatizace a produktivity práce není šance masivně snižovat nezaměstnanost.

K. Kužel 10.1.2012 16:48

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

Hmotné statky vytváří ve vyspělých zemích poměrně malá část pracovních sil. Nadstavba představuje daleko větší objem než hmotná produkce. A pořád jsou pracovní příležitosti, pořád jsou zdroje obživy. Některé zcela nevyčerpatelné, jako například lidská blbost. Víte, kolik lidí platí šarlatánům všeho druhu?

Ale když už jste mě označil za utopistu, pojedu dále. Časem nahradí stroje i duševní práci lidí. Ti roboti však také budou potřebovat svoje psychiatry, psychology, kazatele, skupinové terapeuty, vykladače karet, astrology, homeopaty...

Jak vidíte, budoucnost není zdaleka tak černá, jak se vám jeví ;-)

K. Kužel 10.1.2012 17:02

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

Ježíšmarjá, teď jsem trochu ujel: rozhodně jsem nechtěl říci, že psychiatři a psychologové jsou šarlatáni!!!!!!!!

Prosím, nebijte mě!!

J. Šimek 10.1.2012 17:14

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

No jasně, za to aspirujete na nobelovku. Zelenou šarlatánům, konec nezaměstnanosti. Tak si už nejsem jistý, jestli můžu Vaše příspěvky brát vážně nebo jsou to jen rétorická cvičení s nulovým obsahem. Schodit to takhle, to jsem nečekal.

K. Kužel 10.1.2012 17:30

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

Mrzí mne, že jsem vás zklamal. Ale s tou nobelovku jste řekl krásnou věc: ta se teď dává zeleným šarlatánům, jako je například Al Gore.

K. Kužel 10.1.2012 22:09

Re: Bude nás víc, nebudem se bát...

Nejlepší by bylo to euro vystřelit někam do kosmických Prčic, ať si tam s ním zelení mužíčkové hrajou mariáš.